طبیعت گردی

آبشار سمبی در بهشهر؛ بهترین مقصد تابستانه

فهرست مطالب

تابستان‌ها که هوا گرم می شود. چکار می‌کنید؟ شاید دوست دارید در یک ظهر گرم تابستان جلوی کولر لم دهید و حین خوردن میوه‌های خوشمزه تابستانه فیلم هم ببینید. قدیم‌ترها که خانه‌ها حیاط‌‌دار بودند عصرهای تابستان می‌چسبید که در حیاط کمی آب بازی کنید و خنک شوید. اما زندگی‌های امروزه در آپارتمان آب بازی را از زندگی ما حذف کرده است. بد نیست برای برگرداندن این حال خوب به زندگی گاهی سری به یک آبشار بزنید و هم از دیدن طبیعت زیبا بهره ببرید و هم با کمی آب بازی در ظهرهای گرم تابستان خاطرات بچگی‌ را زنده کنید. آبشار سمبی در بهشهر از آن جاهایی است که می‌شود یک جمعه رفت تا از هوای خنک و طبیعت زیبای اطراف آن لذت برد و تنی به آب زد. با من در نابرو همراه شوید تا با هم سری به این آبشار زیبا بزنیم.

دسترسی به آبشار سمبی

اگر از سمت تهران به قصد آبشار سمبی حرکت می‌کنید باید خودتان را به شهرستان بهشهر برسانید. حتی اگر مقصد دیگری هم دارید، می‌توانید یک نصف روز به این آبشار سری بزنید. بعد از بهشهر به سمت گلوگاه و از آنجا به کیاسر بروید. بعد از طی مسیری در جاده کیاسر به جاده جنگلی زیبایی می‌رسید. از آن جاده‌ها که در یک طرف کوه و در یک طرف دره‌های پر از جنگل دارد. جالب است که در این دره‌ها و کنار جاده روستاهای زیادی وجود دارند. روستاهایی که هنوز سبک و سیاق مازندرانی خود با آن شیروانی‌های حلبی حفظ کرده‌اند.

بعد از کمی راندن در جاده کیاسر به یک سه راهی می‌رسید. در اینجا باید بیشتر دقت کنید، چون باید از راهی بروید که شما را به روستای پارم می‌برد. بعد از روستای پارم به روستای کوچک یخکش می‌رسید. یخکش هم مثل سایر روستاهای اینجا پر است از خانه‌های کوچک با شیروانی‌هایی به سبک سنتی و قدیمی که آدم را یاد فیلم‌هایی می‌اندازد که در روستاهای شمالی ساخته شده‌اند.

بعد عبور از روستای یخکش، اگر مسیر را به سمت ابتدای آبشار سمبی ادامه دهید به یک محوطه بزرگ می‌رسید. اگر در یک روز تعطیل آمده باشید، حتما تعداد زیادی ماشین را خواهید دید که پارک کرده‌اند و سرنشینانش رفته‌اند تا به آبشار سمبی برسند.

آبشار سمبی

در ابتدای روستای یخکش یک اقامتگاه بومگردی کوچک هم برای مسافرانی که از راه‌های دورتر می‌آیند وجود دارد که با خیال راحت می‌توانید شب را در آنجا اقامت کرده و صبح زود، قبل از شلوغ شدن به آبشار بروید.


اگر در روز جمعه به آبشار سمبی رفته باشید، حتما مسیر به اندازه کافی شلوغ است تا از رفت‌وآمد افراد و دنبال کردن آنها راه را پیدا کنید. بعد حدود بیست دقیقه و چندبار عبور از رودخانه به یک دشت زیبا می‌رسید.

مسیر آبشار و لذت عبور از میان رودخانه

برای یک پیمایش پر هیجان آماده‌اید؟ پس نگران خیس شدن لباسها یا کفشتان نباشید. بهتر است برای این مسیر یک کفش ساحلی یا دمپایی همراه خود داشته باشید. چون باید چندین بار از وسط رودخانه عبور کنید. ابتدای مسیر باید  از یک سراشیبی پایین بروید. از همان ابتدا روبه‌روی خود رودخانه عریضی را می‌بینید که شما را برای آب‌بازی وسوسه می‌کند. اینجا بچه‌ها در حال آب‌تنی و لذت از ایام خوش کودکی هستند.

آبشار سمبی

بعد از کمی راه رفتن باید از عرض رودخانه عبور کنید. بعد کمی در خشکی راه بروید و باز هم عبور از بین رودخانه که سنگ‌چین یا پلی برای عبور ندارد و چاره‌ای ندارید جز اینکه خودتان را به آب بسپارید.

اگر در روز جمعه به آبشار سمبی رفته باشید، حتما مسیر به اندازه کافی شلوغ است تا از رفت‌وآمد افراد و دنبال کردن آنها راه را پیدا کنید. بعد حدود بیست دقیقه و چندبار عبور از رودخانه به یک دشت زیبا می‌رسید. پایین این دشت آبشار سمبی است. حتما ابتدا از دیدن آبشار شگفت‌زده می‌شوید. ارتفاع آبشار بسیار بلند و عرض آن خیلی زیاد است. از چند جهت آب با فشار زیاد از روی سنگ‌های بزرگ مشکی رنگ در جریان است. در نزدیکی آبشار حوضچه کوچکی ایجاد شده که افراد زیادی در آن به آب‌بازی مشغول هستند.

زیبایی‌های آبشار سمبی

سنگ‌های روی آبشار لیز نیستند و می‌توانید روی آنها رفته و به وسط آبشار برسید. البته اگر بتوانید در برابر خنکی آبی که روی بدنتان می‌ریزد، مقاومت کنید. آب آبشار آنقدر یخ است که فراموش می‌کنید آن طرف‌تر تابستان است و خورشید سوزان وسط آسمان با لجبازی تمام ایستاده است. با وجود تابش خنک آفتاب، اگر خیس هم شوید، چندان احساس سرما نخواهید کرد. پیشنهاد می‌کنم حتما یک دست لباس اضافه همراه داشته باشید تا بتوانید پس از آب‌بازی لباستان را تعویض کنید.

این آبشار یکی از جاذبه‌ های استان مازندران بوده و مسیر دسترسی راحتی دارد. شما با داشتن بچه هم می‌توانید از دیدن این آبشار زیبا لذت ببرید و نیاز به تجهیزات کوهنوردی و توانایی بدنی بالا هم ندارید.

 

آبشار سمبی

برای لذت از حال‌وهوای ای منطقه چند ساعتی را در نظر بگیرید و به تناسب زمان خود برای حرکت به سوی آبشار و بازگشت از آن برنامه‌ریزی کنید. همچنین همانطور که گفتم می‌توانید از اقامتگاه‌های بوم گردی منطقه برای اقامت استفاده کنید و اگر اهل چادر زدن در طبیعت هستید، می‌توانید شبی را کنار آبشار سپری کنید. در مجموع این منطقه بسیار زیباست و بی‌شک از حضور در آن لذت خواهید برد. اگر شما هم تجربه‌ای از بودن در این منطقه دارید، آن را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن