خیابان گردی

مسیر رفت و برگشت سه‌ راه ادب تا سه ‌راه شالمان؛ هم‌قدم با درختان بلند کردستان

فهرست مطالب

هرکسی در زندگی‌ تعدادی مسیر دوست‌داشتنی دارد. دنیای این روزها نیاز دارد که جایی میان شلوغی، دنیای زیبایی را کنار دیگران تجربه کنیم. در ادامه با تجربه‌ مسیر رفت و برگشتی از سه راه ادب تا سه راه شالمان، که یکی از مسیرهای دوست‌داشتنی و عامه‌‌پسند سنندج است، با من در نابرو همراه باشید.

شروع پیاده‌روی از سه راه ادب به‌سمت سه راه شالمان

اگر از سمت سه راه شروع به قدم زدن کنید، خود سه راه ادب دقایقی شما را به نشستن دعوت می‌کند، از نیمکت‌های زیبا و محل‌های نشستن تا بستنی نعمت که همه در محدوده سه‌ راه هستند.

قسمت پیاده‌رو سه راه ادب با معماری خاص خودش درکنار درختان بلند دو طرف توانسته به‌خوبی خودش را نشان دهد و توجه مردم را جلب کند؛ همچنین به محلی برای استراحت و تجمع جوانان تبدیل شده است. این قسمت شامل پیاده‌رو چسبیده به بلوار پاسداران و همچنین جاده‌ آسفالت جلوی مغازه‌ها و حد فاصل بین پیاده‌رو و مغازه‌هاست.

جاذبه های دیدنی سه‌ راه ادب تا سه ‌راه شالمان

سه ‌راه ادب

سه راه ادب به‌سبب جذابیت خودش و مهم بودن محل قرارگیری، همیشه شلوغ است. در این سه راه مغازه‌هایی به چشم می‌خورد که مهم‌ترین آن‌ها با حرکت به‌سمت پارک ملت می‌توان گفت فلافل سلف‌سرویس مامان‌جون، رستوران وچان و بستنی نعمت است.

بستنی نعمت

بستی نعمت که یکی از شعبه‌های آن در سه راه ادب قرار دارد از تنوع زیادی برخوردار است و همچنین قیمت و کیفیت خوب و قابل قبولی دارد. انواع بستنی‌ها با طعم‌های مختلف و فالوده و… در این شعبه پیدا می‌شود، اما خبری از محلی برای نشستن نیست. اما خبر خوب این است که نیمکت‌های خود پیاده‌رو به‌خوبی این نقص را پوشش داده‌اند و میز‌هایی برای خوردن بستنی شده‌اند!

بستنی نعمت

ون رنگی

کنار پیاده‌رو و روی جاده آسفالت کنار مغازه‌های سه راه ادب همیشه یک ون رنگی پارک کرده که انواع ساندویچ‌‌ها، پاستاها و قهوه‌ها را سرو می‌کند و فضای این بخش را به‌خوبی تحت تأثیر قرار داده است.

پارک ملت

با دور شدن از سه ‌راه ادب به پارک ملت نزدیک می‌شوید. اگر بخواهید مستقیم ادامه بدهید، خود پیاده‌رو که در راستای بلوار است می‌تواند تجربه‌ای خوب باشد. برای یک تجربه‌ به‌یادماندنی‌تر و دلنشین‌تر با حس و حال طبیعت‌گردی و اندکی دید زدن فضای جنگلی، بهتر است از سمت راست وارد جاده‌ نزدیک به بستی نعمت شویم و مسیر زیبایی را که درختان بلند حصارهای جاده و مسیر شده‌اند در پیش بگیرید.

جنگل کوچک پارک ملت

با کمی قدم زدن در سه راه ادب به آخر جاده می‌رسید که روبه‌رویتان یک مکانی زیبا شبیه‌‌به جنگل قرار دارد که آخر جاده هم همانجاست. باید به‌سمت چپ تغییر مسیر دهید. البته قبل‌تر از آن هم می‌توانستید با استفاده از پله‌هایی که در تمام طول مسیر و این پارک همه‌جا را به هم وصل کرده‌اند تغییر مسیر دهید.

پیاده روی در پارک

با وارد شدن به جاده‌ بعدی که جاده‌ بزرگی هم هست، با ماشین‌های پارک‌شده و تجمع جوانان در این قسمت روبه‌رو می‌شوید. ادامه‌ این مسیر هم به آخر پارک منتهی می‌شود، اما با بالا رفتن از پله‌های سمت راست به بخش مرتفع و بالایی پارک می‌رسید.

محلی برای شب نشینی در مسیر سه راه ادب تا سه راه شالمان

این بخش به‌طور معمول شب‌های آخر هفته‌ و روزهای تعطیل که هوا معتدل باشد، شاهد جمع‌های خانوادگی است. در این بخش یک حوض خالی در وسط قرار دارد و درکنار حوض خالی یک ساختمان عجیب، درحالی‌که صخره‌ای را درون خودش جای داده است، قرار دارد.

محل‌های زیادی هم اطراف این منطقه از سه راه ادب برای دور هم نشستن و استراحت وجود دارد. دورتادور آن هم با درخت‌های بلند احاطه شده است که آواز پرندگان و نیمکت‌های قرارگرفته در ارتفاع رو به خیابان منظره‌ای کامل را فراهم کرده است.

سه‌ راه ادب تا سه ‌راه شالمان

شهربازی متروکه

با پایین‌ آمدن از این قسمت به ورودی شهربازی قدیمی و متروکه پارک ملت می‌رسید که بالاتر از آن یک چای‌خوری قرار دارد که متصدی آن پیرمرد خوش‌اخلاق و خوش‌چهره‌ای به نام خالو رحمان است که طبق معمول از ساعت پنج عصر شروع به کار می‌کند و همیشه مشتری‌های ثابت خودش را دارد و سرش شلوغ است.


با گذشتن از پارک نشاط دیگر کم‌کم به آخر مسیر برگشت رسیده‌اید و با گذر از پیاده‌روهای ساده به سه راه ادب می‌رسید.

پایین‌تر هم یک مجموعه پله با مجسمه یک شیر به چشم می‌خورد که این مجموعه پله ورودی اصلی به پارک از سمت پیاده‌رو است.

لازم به ذکر است که این شهربازی قدیمی‌ در حال بازسازی مجدد است و همین امر می‌تواند نویدی برای رونق و زیبایی و جذاب شدن بیشتر این پارک باشد.

درختان بلند مسیر سه راه ادب تا سه راه شالمان

پارک‌های سنندج ویژگی خاصی دارند که شاید خود شهر هم آن را به ارث برده باشد؛ این ویژگی درخت‌های بلندی هستند که همیشه به خیابان‌ها و پارک‌های سنندج زیبایی بخشیده‌اند.

شهربازی پیشکسوت

پارک ملت هم درخت‌های بلندی دارد که وقتی سرتان را بلند می‌کنید امتداد آن‌ها را گویی درون دریای آسمانی پیدا می‌کنید.

پل پارک ملت

با عبور از کنار ورودی شهربازی به پل روی بلوار می‌رسید. پل‌ها جدا از کارایی‌شان که همان جابه‌شدن است، دید هنری خودشان را دارند. پل‌های قدیمی جاذبه‌های هستند برای دیدن آبی که از زیر‌ آن‌ها عبور می‌کند یا معماری خاصشان. اما پل‌های جدید که روی خیابان‌ها قرار دارند نه‌تنها معماری، بلکه خود خیابان باعث جذابیتشان شده‌ است.

وقتی روی این پل قرار می‌گیرد، یک زیرگذر قرار دارد و پشت‌سرهم یک روگذر قرار دارد؛ همچین بلوار پاسداران و دیدزدن رفت‌وآمد ماشین‌ها به‌اندازه‌ کافی منظره‌ای دیدنی را فراهم کرده است.

سه‌ راه ادب تا سه ‌راه شالمان

پایان مسیر رفت به‌سمت سه راه شالمان

با گذر از کنار پل به قسمت انتهایی پارک ملت می‌رسید که در ابتدای این قسمت بستنی سنتی آرتا چسبیده به پیادهرو با بستنی، ذرت مکزیکی و چای و… پذیرای شماست و انتهای پارک هم یک درِ ورودی به‌صورت نمادین کنار پیاده‌رو قرار دارد و خود پیاده‌رو مسیری دلبرانه دارد که با گذر از آن مدام به این فکر می‌کنید که کاش بیشتر ادامه داشته باشد!

در این مسیر که عرض کمی هم دارد، درختانی بلند راهنمای مسیر هستند و ما را تا رسیدن به سه راه شالمان هدایت می‌کنند.

سه ‌راه شالمان

با رسیدن به سه راه شالمان این طرف خیابان هتل فرهنگیان و آن طرف کافه و رستوران لیندو به چشم می‌خورد. همچنین روگذر، دو طرف بلوار را به هم وصل کرده است و با گذر از روی آن می‌توانید در مسیر برگشت از طرف دیگر خیابان به‌سمت سه راه ادب قرار بگیرید.

جاذبه های سه‌ راه ادب تا سه ‌راه شالمان

در مسیر برگشت به‌سمت سه راه ادب

در مسیر برگشت ابتدا با پارک پیشکسوت روبه‌رو می‌شوید. خود پاک معمولی به‌نظر می‌رسد، اما قسمت سمت راست و کناره‌های پارک فنس‌کشی شده‌اند و ازمیان فنس‌ها می‌توان مناظر پایین‌دست زیبایی را دید که دسترسی به آن‌ها از آن قسمت ممکن نیست و تنها می‌توان نظاره‌گر بود.

پیاده‌روی کنار پارک دیدگاه

با گذر از پارک پیشکسوت و کمی پیاده‌روی در مسیر سه راه ادب به پارک معروف دیدگاه می‌رسید. با رسیدن به ابتدای آن مجتمع تفریحی فامیلی‌لند به چشم می‌خورد که اگر بخواهید از پیاده‌رو کنار پارک بگذرید، با یک پیاده‌رو زیبا که نمای چسبیده به پارک آن پله‌ای است و وسط و کنار آن نیمکت‌ و چراغ‌های زیبایی تعبیه شده است، روبه‌رو می‌شوید.

پارک دیدگاه

اگر از جاده‌ کنار فامیلی‌لند بگذرید، جاده ارتفاع می‌گیرد و به بالا می‌رود. این مسیر هم جذابیت خاص خودش را دارد و درنهایت به بخش اصلی و بالایی پارک منتهی می‌شود که می‌توان آنجا دور زد یا از وانت‌های که خوراکی و چای‌دودی می‌فروشند، خرید کرد و روی نیمکت‌های حاشیه پارک که ارتفاع را به‌خوبی نشان می‌دهند نشست.

از این قسمت پارک شهر سنندج به‌خوبی نمایان است و هنگام شب چراغ‌بازی خانه‌ها و خیابان‌ها را می‌توان تماشا کرد.

سه‌ راه ادب تا سه ‌راه شالمان

پارک نشاط

با پایین‌ آمدن از پله‌های پارک دیدگاه و گذر از آن به پارک نشاط می‌رسید. ابتدای این پارک کافه کورد قرار دارد که دور آن آلاچیق‌هایی قرار گرفته تا هم محلی برای نشستن باشد و هم پناهگاهی برای مشتریان در هوای سرد و بارانی.

خود پارک نشاط چسبیده به خیابان است و در بخش‌های درونی آن وسایل بازی کودکان، بوفه‌ها و آلاچیق‌های بیشتری به چشم می‌خورد.

پایان مسیر سه راه ادب تا سه راه شالمان

با گذشتن از پارک نشاط دیگر کم‌کم به آخر مسیر برگشت رسیده‌اید و با گذر از پیاده‌روهای ساده به سه راه ادب می‌رسید. بعداز آن می‌توانید یک خیابان‌گردی هم به‌سمت میدان اقبال را شروع کنید.

سخن آخر

اگر شما هم دوست دارید یک عصر حوصله‌سربر در خانه را تغییر دهید، کافی است بیرون بزنید و با تاکسی یا اتوبوس و حتی پیاده به اولین قسمت از این مسیر رفت و برگشتی برسید و شروع به قدم زدن پابه‌پای درختان بلند، دست‌به‌دست با چای‌دودی‌های پارک‌ها و صدابه‌صدای پرندگانی که سال‌هاست صدایشان آواز مسیر شده‌است کنید و درنهایت با خاطری آسوده و حداقل آرامشی به خانه بازگردید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن