فرهنگ و هنر

دانشگاه علوم و تحقیقات تهران؛ بزرگ‌ترین واحد دانشگاهی غیردولتی

فهرست مطالب

چندین سال است که شمال‌غرب تهران، دانشگاهی با اسم و رسمی آشنا جا خوش کرده است. مردم شهر تهران، به‌ویژه اهالی غرب، دانشگاه علوم و تحقیقات تهران را به‌عنوان دانشگاهی معتبر با فارغ‌التحصیلان فرهیخته می‌شناسند. اگر شما هم دوست دارید بیشتر با این دانشگاه آشنا شوید، با من در نابرو همراه باشید.

تاریخچه و شناسنامه دانشگاه علوم و تحقیقات

سال 1363 در همسایگی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه علوم و تحقیقات افتتاح شد. اگر به این دانشگاه می‌روید، حتما باید با استفاده از نقشه‌ها و پوسترهای جلوی ورودی، مقصد دقیق خود را پیدا کنید؛ در غیراین‌صورت ممکن است در دانشگاه گم شوید و مسیرتان را تشخیص ندهید. این دانشگاه بزرگ‌ترین و معتبرترین واحد دانشگاهی غیردولتی شناخته شده و پردیس‌های زیادی در بخش‌های مختلف داخلی و خارجی کشور دارد. برای مثال پروژه احداث یک واحد از پردیس دانشگاه علوم و تحقیقات در امارات چند سالی می‌شود که درحال ساخت است. این دانشگاه تا امروز بیش از 500 رشته در سطوح مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و دکتری تخصصی ارائه داده است. مسئولان دانشگاه شعار غیررسمی آن را «اطلب العلم الی المهد الی اللحد» می‌دانند.

علوم و تحقیقات

پارکینگ و ترمینال اتوبوس‌ها

با توجه به پذیرش شمار زیادی از دانشجویان توسط این دانشگاه، همیشه مشکل جای پارک ماشین وجود دارد. یک پارکینگ بزرگ و روباز روبروی دانشگاه به‌چشم می‌خورد که تا حدی این مشکل را برطرف می‌کند. البته راهکار اصلی رفع این معضل، پارکینگ طبقاتی درون دانشگاه است. این دو پارکینگ بیش از همه پارکینگ دانشجویان محسوب می‌شوند؛ چراکه اساتید و کارکنان بخش‌های اداری و خدمات دانشگاه با پرداخت هزینه کمی می‌توانند ماشین خود را از ورودی دوم داخل دانشگاه پارک کنند.

دانشجویان نیز با پرداخت روزانه 25 هزار تومان، امکان استفاده از خودرو شخصی خود را در بخش‌های مختلف دانشگاه دارند. پس از رسیدن به در اصلی دانشگاه، با یک پیاده‌روی سه دقیقه‌ای به پارکینگ اصلی و ترمینال اتوبوس‌ها می‌رسید. اگر هم‌چنان به مسیر خود ادامه دهید، ورودی دوم که ویژه بررسی عبور ماشین‌های شخصی طراحی شده به‌چشمتان خواهد خورد. ترمینال اتوبوس‌ها پر از اتوبوس‌هایی است که وظیفه حمل‌ونقل دانشجویان را بین دانشکده‌ها و ساختمان‌های دانشگاه برعهده دارند. با توجه به موقعیت جغرافیایی و فضای این دانشگاه، استفاده از این اتوبوس‌ها ایده مناسبی خواهد بود.

حتی با صرف‌نظر از شیب تند جاده و خیابان‌های داخل دانشگاه، اگر قصد پیاده‌روی تا آخرین ساختمان دانشگاه را داشته باشید، حدود یک ساعت و نیم تا دو ساعت در راه هستید. بنابراین با توجه به پوشش گیاهی کم و آفتاب تند در بیشتر ساعت‌ها، پیاده‌روی در دانشگاه انتخاب نادرستی محسوب می‌شود. این اتوبوس‌ها بدون دریافت هزینه شما را جابه‌جا می‌کنند. بیشتر رانندگان این اتوبوس‌ها، افراد محترمی هستند که همیشه شرایط و خستگی مسافران ناشی از فعالیت روزانه‌شان را درنظر می‌گیرند.

دانشگاه علوم تحقیقات تهران

اگر تصمیم دارید سریع‌تر به مقصد نهایی برسید، از تاکسی تلفنی داخل دانشگاه کمک بگیرید. با مراجعه به ترمینال اتوبوس‌ها و با کمک تابلوهای راهنما به قسمت تاکسی‌ها خواهید رسید. در غیراین‌صورت با یک تماس تلفنی این تاکسی‌ها شما را پیدا کرده و به مقصد می‌رسانند. بیش از پنج سال پیش طرح استفاده از تله‌کابین برای جابجایی دانشجویان مطرح شد. علی‌رغم صرف هزینه‌های هنگفت و ساخت ایستگاه‌های تله‌کابین هنوز تصمیمی برای بهره‌برداری از آن گرفته نشده است.

آب‌وهوای دانشگاه

اگر در روزهای آخر پاییز یا اوایل زمستان به دانشگاه بیایید، حتما با یخ‌زدگی زمین مواجه می‌شوید. شیب تند زمین موجب شده همه دانشجویان از کفش‌ها و لباس مناسب استفاده کنند تا دچار حادثه نشوند. علوم و تحقیقات در فصل بهار آب‌وهوایی مطلوب و بسیار خنک را تجربه می‌کند. تیر ماه گرم‌ترین ماه این دانشگاه به‌حساب می‌آید که البته به‌خاطر قرارگیری این دانشگاه در دامنه کوه، حتی در این دوره هم آب‌وهوایی آزاردهنده نخواهد داشت.

یکی از عجایب دانشگاه علوم و تحقیقات، تجربه دو نوع آب‌وهوا در آن است. این ویژگی به‌خصوص در زمستان خود را نشان می‌دهد. اگر در روزهای زمستانی به دانشگاه بیایید، تا پیش از رسیدن به پیچ معروف و ساختمان کتابخانه مرکزی، آب‌وهوا به‌شدت سرد خواهد بود. اما بعد از آن، یخ‌زدگی و بارش بی‌وقفه برف شما را ناگهان غافلگیر می‌کند. دانشجویان دانشگاه می‌گویند که هیچگاه نباید به اطلاعات هواشناسی در زمستان اطمینان کنید و همیشه باید لباس گرم و کفش مناسب همراه داشته باشید.

دانشگاه علوم تحقیقات تهران

خوابگاه

یکی از معضلات دانشجویان، عدم وجود خوابگاه رسمی است. البته در سال‌های اخیر خوابگاهی برای دختران دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد درنظر گرفته‌اند. باقی دانشجویان که نیاز به خوابگاه دارند، می‌توانند از خوابگاه‌های غیررسمی استفاده کنند. روی دیوار کنار در ورودی دانشگاه همیشه آگهی‌هایی برای اجاره یک منزل به چند دانشجو با شرایط ویژه به‌چشم می‌خورد. بیشتر این منازل در چند کیلومتری یا اطراف دانشگاه هستند.

حیوانات دانشگاه

دانشگاه علوم و تحقیقات به سگ‌های آرام در محیط داخلی خود شهرت دارد. این سگ‌ها همگی عقیم شده هستند و تیم دامپزشکی دانشگاه آن‌ها را به‌طور مرتب با واکسن‌های ضدهاری کنترل می‌کند. بیشتر دانشجویان طرفدار پروپاقرص حضور آن‌ها در دانشگاه هستند. اما اگر شما هم مانند من از آن‌ها می‌ترسید، کافی است که در چشمان‌شان نگاه نکنید. بی‌توجهی به این نکته می‌تواند باعث شود این سگ‌ها دنبالتان راه بیفتند و شما را بترسانند. علاوه‌بر آن چهارپایانی مانند الاغ در بخش‌های دوردست و کوهستانی دیده شده و گفته می‌شود خزندگانی مانند مار در آزمایشگاه شیخ بهایی وجود دارد. اما با کمی احتیاط و تردد در مسیرهای آسفالت‌شده، خطری شما را تهدید نخواهد کرد.

ساختمان علوم انسانی

دانشگاه علوم و تحقیقات دو در دارد. در اصلی مسیر ورود و خروج ماشین‌ها است. اگر چند متر بیشتر در خیابان منتهی به دانشگاه پیش بروید، در فرعی را پیدا خواهید کرد. با عبور از آن و طی کردن یک مسیر با شیب تند به ساختمان علوم انسانی خواهید رسید. از در اصلی هم راهی برای رسیدن به این ساختمان وجود دارد. اما کمی طولانی‌تر است.

با توجه به قرارگیری این دانشگاه در ارتفاع، هنگام تاریکی شب می‌توانید منظره بسیار زیبا و آرامش‌دهنده‌ای از  دیدنی‌های شهر تهران را ببینید. بخش‌ اداری همه رشته‌ها در این قسمت قرار دارد. در این ساختمان علاوه‌بر امور اداری و پژوهشی، کلاس‌های دانشکده ادبیات، علوم انسانی و اجتماعی نیز برگزار می‌شود. گاهی با توجه به برنامه کلاسی، دروس عمومی نیز در این محل تشکیل می‌شود.

در تابستان و زمان مصاحبه تخصصی دکتری، همه کلاس‌های ساختمان علوم انسانی به مصاحبه اختصاص داده می‌شوند. این ساختمان سبز و سفید با چهار یا پنج طبقه در بخش‌های طبقات جنوبی، مرکزی و شمالی دسته‌بندی می‌شوند و سه ورودی مجزا دارند. یک کتابفروشی و یک واحد انتشارات در طبقه همکف، همیشه آماده خدمت‌رسانی به دانشجویان است. شاید برایتان جالب باشد که کارگردان‌های بسیاری محیط این دانشگاه را به‌عنوان دادگاه، مراکز دولتی، دانشگاه سراسری و… جلوی دوربین می‌برند.

دانشگاه علوم تحقیقات تهران

ساختمان علوم پایه

این ساختمان کمی بالاتر از ساختمان علوم انسانی و پایین‌تر از مجتمع آزمایشگاهی شیخ بهایی قرار دارد. دو ردیف پله شما را به در ورودی دانشکده می‌رساند. کنار ردیف این پله‌ها با استفاده از کاشی‌کاری‌های آبی و کرم نام ساختمان را نوشته‌اند. در کتیبه‌ای طلایی رنگ کنار ورودی، تاریخچه‌ای از این ساختمان به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود. نیمکت‌های بیرون دانشکده محل مناسبی برای استراحت و لذت بردن از طبیعت به‌خصوص در تاریکی شب و زمان روشن‌شدن چراغ‌های دانشگاه علوم و تحقیقات است. این ساختمان نیز با رنگ سفید و سبز مانند نگینی در این دانشگاه می‌درخشد. کلاس‌های رشته‌های مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی و رشته‌های فیزیک و شیمی در همه مقاطع در این دانشکده برگزار می‌شود.

 

همچنین دانشجویان سایر دانشکده‌ها نیز برای گذراندن دروس پایه رشته خود باید به این بخش مراجعه کنند. این ساختمان نیز مانند ساختمان علوم انسانی، نمازخانه مجهزی دارد که محلی برای استراحت و عبادت دانشجویان است. ساختمان علوم پایه سلف بزرگی دارد که به‌عنوان بوفه نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. واحد انتشارات این ساختمان، علاوه‌بر خدمت‌رسانی به دانشجویان، جزوات مربوط به کلاس‌های دروس پایه را نیز می‌فروشد.

دانشگاه علوم تحقیقات تهران

ساختمان بلوک آموزشی

اگر از اتوبوس‌های دانشگاه استفاده می‌کنید، در اولین ایستگاه پیاده شوید تا به ساختمان‌های بلوک آموزشی برسید. به‌دلیل نزدیکی این ساختمان به در اصلی دانشگاه، با ده دقیقه پیاده‌روی می‌توانید به این ساختمان‌ها برسید. درحال‌حاضر بلوک آموزشی یک و دو محل تحصیل دانشجویان رشته‌های بهداشت، منابع طبیعی و محیط‌زیست، پرستاری، مامایی، مهندسی پزشکی و… است. چند ماهی می‌شود که به دستور سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجویان بعضی از رشته‌های دانشگاه آزاد پزشکی تهران، به‌خاطر کمبود جا به ساختمان بلوک یک دانشگاه علوم و تحقیقات منتقل شده‌اند. این ساختمان‌ها در هفت طبقه به‌شکل زیگزاگ و با رنگی نوک‌مدادی، نمایی جذاب و هیجان‌انگیز از دانشگاه ارائه می‌دهند.

دانشگاه علوم و تحقیقات

هم‌اکنون ساخت‌وساز برای ساختن بلوک آموزشی سه و چهار ادامه دارد. به‌احتمال زیاد این ساختمان‌ها برای تحصیل دانشجویان سایر رشته‌های علوم پزشکی مورداستفاده قرار می‌گیرند. در هرطبقه از این ساختمان‌ها چهار سرویس بهداشتی و دو آبسردکن برای رفاه حال دانشجویان درنظر گرفته‌اند. بهمن ماه 97، سلف بلوک آموزشی دو در بخش‌های جداگانه دختران و پسران، که هریک به بخش اساتید و دانشجویان تقسیم می‌شد افتتاح شد. هدف این بخش، ارائه غذای سالم با قیمت مناسب است.

هر دو ساختمان نمازخانه‌های کوچکی نیز دارند و بوفه‌های آن‌ها خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های متنوعی به دانشجویان می‌فروشند. متاسفانه بیشتر شکلات‌ها و کیک‌های موجود در ویترین، خارجی و گران‌قیمت هستند؛ اما اگر از فروشنده بخواهید اجناس ایرانی و ارزان‌تر را برایتان می‌آورد. اگر روزی گذرتان به این دانشکده افتاد، حتما املت‌ها و سوسیس‌ تخم‌مرغ‌های این بوفه‌ها را امتحان کنید.

ساختمان کتابخانه مرکزی و اسناد رسمی دکتر حبیبی

طبق آمار منتشر شده در سایت رسمی دانشگاه علوم و تحقیقات کتابخانه مرکزی علوم و تحقیقات بزرگ‌ترین کتابخانه دانشگاهی کشور است. ساختمان‌های دانشگاه به‌صورت متوالی در ارتفاع قرار گرفته‌اند.بنابراین اگر از دوردست به دانشگاه بنگرید، می‌توانید همه ساختمان‌ها را در یک نگاه ببینید. از هرسمتی که به دانشگاه بیایید، ساختمان کتابخانه مرکزی اولین ساختمان دانشگاه خواهد بود. این ساختمان نمایی سفید و سیاه دارد که بیشتر آن از شیشه ساخته شده است. به همین دلیل به بازدیدکنندگان حس قدرت را القا می‌کند.

دانشگاه علوم تحقیقات تهران

هنگام ورود کتیبه‌ای طلایی رنگ روی سنگی سفید خواهید دید که در چند سطر به معرفی این ساختمان می‌پردازد. معمولا برای ورود به این ساختمان باید کارت شناسایی همراهتان باشد. این ساختمان شکلی مانند O انگلیسی دارد. در وسط ساختمان حیاطی با چند نیمکت، پوشش گیاهی جذاب و نمایی شگفت‌انگیز از ارتفاعات تهران روبرو می‌شوید. هر طبقه نیز شکلی دایره‌ای دارد که از چهار سالن A، B، C و D تشکیل شده است. سالن‌ D بخش ورودی هرطبقه و باقی سالن‌ها در طبقات یک تا سه برای مخزن و مطالعه کتاب‌ها کاربری دارد. طبقات ساختمان با دو ردیف پله‌برقی، شش آسانسور و راه‌پله به‌یکدیگر راه دارند. در طبقه همکف مجسمه‌ای از استاد حبیبی به‌چشم می‌خورد. سلف کوچک در بخش انتهایی طبقه همکف قابل دسترسی است و گنجایش 50 نفر را دارد. بوفه بزرگ طبقه همکف نیز خوراکی‌های مختلف به‌ویژه محصولات خارجی را به‌فروش می‌رساند.

این ساختمان محلی برای تشکیل کلاس‌های دانشکده حقوق، الهیات و علوم سیاسی محسوب می‌شود. هیچ واحدی از انتشارات در این بخش فعال نیست اما کتابخانه دیجیتال محلی برای دسترسی دانشجویان به منابع و کتاب‌های دیجیتالی دانشگاه علوم و تحقیقات است. سالن‌های کتابخانه از ساعت هشت تا 16 فعالیت می‌کنند. اگر نیاز به حضور طولانی‌مدت داشتید، می‌توانید تا ساعت 20 از سالن قرائت‌خانه در طبقه اول استفاده کنید.

مجتمع ورزشی فتح

این مجتمع بزرگ، کنار مرکز سلامت دانشگاه ساخته شده است. این ساختمان علاوه‌بر کلاس‌های تربیت‌بدنی و واحدهای ورزشی کاربردهای متنوعی دارد. برگزاری باشگاه بدنسازی، استخر عمومی، زمین فوتبال برای علاقه‌مندان، برگزاری المپیادهای ورزشی درون دانشگاهی و بین‌دانشگاهی گوشه‌ای از فعالیت‌های این مجتمع است.

ساختمان فتح امکاناتی مانند سلف و بوفه ندارد. اغلب دانشجویان از نمازخانه بسیار کوچک این ساختمان به‌عنوان محلی برای تعویض لباس‌های ورزشی استفاده می‌کنند. هرساعتی که وارد ساختمان شوید با شنیدن صدای ورزش دانشجویان، جریان زندگی را احساس خواهید کرد. در فضای سبز این ساختمان آلاچیق‌هایی وجود دارد که علاوه‌بر استراحت میان سانس‌های ورزشی، محلی برای دورهمی‌ها و جمع‌های کوچک دانشجویی است.

دانشگاه علوم تحقیقات تهران

ساختمان ابن‌سینا

ایستگاه یکی مانده به‌آخر اتوبوس‌ها، روبروی همین ساختمان قرار دارد. این ساختمان بزرگ در سه بلوک A، B و C فعالیت می‌کند. بیشتر رشته‌های دانشگاه مانند نفت و مهندسی شیمی، عمران و معماری، علوم تخصصی دامپزشکی، صنایع غذایی، گیاه پزشکی و… در این ساختمان‌ها به تحصیل می‌پردازند. هم‌جواری این ساختمان با کوه، باعث آنتن‌دهی ضعیف تلفن‌های همراه می‌شود. با توجه به بارش برف در این بخش از دانشگاه هنگام زمستان، منظره‌ای شگفت‌انگیز خلق می‌شود. بخش تونل مانندی از میان این سه ساختمان می‌گذرد که میان دانشجویان با نام بین‌البلوکین معروف است. البته چندسالی می‌شود که این بخش را که پر از خاطرات تلخ و شیرین دانشجویی است، به دلایل نامعلومی بسته‌اند.

عده‌ای از دانشجویان با طراحی، نقاشی و ایجاد دکور جذاب دانشجویی، بعضی قسمت‌های داخلی ساختمان را به محلی برای عکاسی تبدیل کرده‌اند. هرطبقه دو بال شرقی و غربی دارد. چهار سرویس بهداشتی، دو آبسردکن، یک واحد بزرگ انتشارات و دو نمازخانه‌ از امکانات این ساختمان‌ها به‌حساب می‌آیند. بوفه بزرگ ابن‌سینا با فروش محصولات خوراکی و فضای بزرگ، همیشه یکی از انتخاب‌های دانشجویان برای پرکردن زمان خالی بین کلاس‌ها است.

سلف و رستوران بزرگ آفتاب

ساختمان آفتاب بزرگ‌ترین سلف دانشگاه به‌حساب می‌آید. این ساختمان فقط سه ساعت در روز، هنگام صرف نهار، باز است. با توجه به جمعیت زیاد دانشجویان باید پس از صرف غذا بلافاصله سلف را ترک کنید. به‌طورکلی کیفیت بیشتر غذاهای دانشگاه علوم و تحقیقات قابل قبول است. اگر در ساعات اولیه صرف نهار به رستوران آفتاب بروید، علاوه‌بر غذا، جذاب‌ترین بخش ماجرا یعنی ته‌دیگ هم نصیب‌تان می‌شود!

دانشگاه علوم تحقیقات تهران

بخش‌های دیگر

دانشکده فنی مهندسی، مرکز تحقیقات سلامت، مجتمع تحقیقاتی زکریای رازی، مجتمع تحقیقات شیخ بهایی، مجتمع آزمایشگاهی، مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما، گلزار شهدا، گلخانه مرکزی، مرکز اسلامی پیامبر اعظم، دانشکده مدیریت، اقتصاد و بیمارستان فرهیختگان بخش‌های دیگری هستند که در راستای اهداف دانشگاه علوم و تحقیقات فعالیت دارند.

علوم و تحقیقات

دسترسی به دانشگاه علوم و تحقیقات

شما می‌توانید از طریق خطوط تاکسیرانی و BRT به این دانشگاه دسترسی داشته باشید. خط BRT از میدان آزادی شروع شده و شما را تا در اصلی دانشگاه می‌رساند. اگر BRTهای آزادگان-جنت‌آباد را سوار شدید باید در ایستگاه میدان پایین دانشگاه پیاده شده و باقی مسیر را پیاده یا با BRTهای آزادی-دانشگاه بپیمایید. تاکسی‌های خطی روبروی دانشگاه شما را بین متروی صادقیه و دانشگاه جابه‌جا می‌کنند. هزینه استفاده از این ماشین‌ها در سال 98 حدود 4000 تومان است. بنابراین به کمک ایستگاه متروی صادقیه و شبکه حمل‌ونقل زیرزمینی می‌توانید از هرنقطه شهر به این دانشگاه بیایید. تاکسی‌های مستقر در ورودی فرعی دانشگاه، شما را به هر نقطه از شهر می‌برند. این تاکسی‌ها کرایه خود را برحسب تاکسی‌متر محاسبه می‌کنند.

اگر شما هم از دانشجویان این دانشگاه هستید یا گذرتان به آن افتاده است، تجربیات خود را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

 

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
00:00:19