فرهنگ و هنر

موزه علم و طبیعت اهواز؛ از موزه‌های برتر ایران در دانشگاه چمران

فهرست مطالب

موزه‌ها از مکان‌های پرطرفدار برای هر سلیقه یا سن‌وسال هستند. موزه‌های مختلف اعم از موزه‌های مردم‌شناسی، تاریخی و باستان‌شناسی، کاخ‌موزه‌ها، موزه‌های هنری، موزه‌های علوم و تاریخ طبیعی و…، از موزه‌هایی محسوب می‌شوند که هر سال، میزبان تعداد زیادی از مخاطبان و علاقه‌مندان به موزه‌ها خواهند بود. یکی از موزه‌های دیدنی ایران، موزه دانشگاه چمران اهواز است که بین اهالی این شهر و گردشگران محبوبیت بالایی دارد. در این مطلب از نابرو با من همراه باشید تا با موزه علم و طبیعت از جاهای دیدنی اهواز در دانشگاه شهید چمران اهواز، یکی از ۱۰ موزه برتر ایران، آشنا شویم.

دیدنی های موزه علم و طبیعت اهواز

دانشگاه شهید چمران اهواز

دانشگاه شهید چمران اهواز در سال ۱۳۴۴ شمسی در شهر اهواز افتتاح شد. نام پیشین آن دانشگاه جندی‌شاپور بود؛ گندی ‌شاپور در دوره‌ ساسانی و توسط شاپور یکم تاسیس شد.

ویژگی های موزه علم و طبیعت اهواز

این منطقه در آن دوره یکی از هفت شهر مهم خوزستان بود. این شهر از بدو تاسیس به یکی از مراکز بزرگ علم و پزشکی جهان تبدیل شد و انوشیروان در این شهر بیمارستان بزرگی ساخت که باعث پیشرف بیشتر این شهر شد.

یکی از جاذبه‌های این دانشگاه، کنار طبیعت زیبا و سرسبز آن، موزه علم و طبیعت اهواز در دانشگاه چمران است.

موزه علم و طبیعت اهواز

موزه علم و طبیعت اهواز

درخواست تاسیس موزه در سال ۱۳۷۷ با عنوان موزه تاریخ طبیعی مطرح شد. سپس با راه‌اندازی یک اتاق تاکسیدرمی، این موزه کار خود را آغاز و به طور پراکنده شروع به تولید نمونه کرد؛ البته این موزه، به طور رسمی، در آذرماه سال ۱۳۸۲ افتتاح شد.


این موزه برای دانش‌آموزان در هر سنی بسیار گیرا و خوشایند است و هر سال میزبان تعداد زیادی از دانش‌آموزان از مدارس و مقاطع تحصیلی مختلف است.

موزه علم و طبیعت اهواز در طبقه همکف ضلع غربی کتابخانه مرکزی دانشگاه واقع شده است. با ورود به این دانشگاه، وقتی به ضلع غربی آن می‌رسید، با یک فضای سبز و چندین مجسمه باشکوه روبه‌رو می‌شوید که در قسمت ورودی موزه قرار دارند. ورودی این موزه با طبیعت زیبا و تندیس‌های پیرامون آن بسیار زیباست.

جاذبه های موزه علم و طبیعت اهواز

محیط داخلی موزه علم و طبیعت اهواز

برای گردش در این موزه باید بدانید در طبقه همکف، سالن علم و در طبقه اول سالن طبیعت واقع شده‌ است. هر یک از این موزه‌ها بخش‌های مختلفی را در خود جای داده‌اند.

برای مثال در بخش پزشکی، بیش از هزار نمونه واقعی بافت‌های سرطانی انسان قرار داده شده‌اند. همچنین بخش فیزیک کلاسیک و مدرن، با بیش از ۵۰ آزمایش پیشرفته، بخش تشخیص بیماری‌های بدخیم، بخش دانشمندان، زمین‌شناسی، سیر تحول تکنولوژی، ماکت خرمشهر در زمان جنگ، کاروان صدا و سیما، اسکلت‌شناسی، نمونه‌های پرندگان، حشرات، پستانداران، خزندگان و بخش سازه‌های علمی، آموزشی و هنری و بیش از ۱۶ اختراع ثبت‌شده جهانی وجود دارند.

جاذبه های موزه علم و طبیعت اهواز

گشتی در طبقه همکف موزه علم و طبیعت اهواز

در طبقه همکف، تعداد زیادی عکس از انواع آبزیان و باکتری‌ها بر دیوارها نصب شده  و نام و توضیحات مربوطه نیز کنار آن‌ها به طور کامل آورده شده که می‌تواند بسیار مفید باشد.

جاذبه های موزه علم و طبیعت اهواز

در این طبقه، علاوه‌بر نمونه‌های ذکر شده، می‌توانید بزرگ‌ترین پیکره متحرک و تمام الکترونیک قلب و عروق انسان در جهان را مشاهده کنید. علت خاص بودن این پیکره این است که می‌گویند بیش از 600 نوع بیماری قلب و عروقی را نشان می‌دهد.

همچنین در این طبقه، مجسمه‌ها و تابلوهایی از بزرگان با توضیحاتی در مورد آن‌ها قرار گرفته است.‌‌‌ شما می‌توانید در توضیحات ساده مفاهیم علمی این طبقه از موزه ساعت‌ها غرق شوید.

موزه علم و طبیعت اهواز

در راهرویی که شما را از طبقه همکف به طبقه اول می‌رساند، تعداد بسیار زیادی تابلو از انواع حشرات با نام آن‌ها وجود دارد که منظره‌ زیبایی به راهرو داده است.

موزه علم و طبیعت اهواز

در طبقه اول این موزه چه خبر است؟

در طبقه اول، نمونه‌های تاکسیدرمی شده حیوانات، به شکلی زیبا و طبیعی قرار دارند. برای هر دسته از نمونه‌ها با توجه با شکل زیستگاه، محیطی از فضای طبیعی سکونت حیوان طراحی شده است. بنابراین با پا گذاشتن به این بخش از موزه علم و طبیعت اهواز انگار که یک جنگل بی‌جان وارد شده‌اید.

موزه علم و طبیعت اهواز

این نمونه‌ها که شامل پستانداران، انواع پرندگان و حشرات هستند، با توضیحاتی کامل در دورتادور طبقه اول موزه چیده شده‌اند.

موزه علم و طبیعت اهواز

برای مثال در قسمتی از موزه‌، گربه‌سانان نظیر شیر و ببر و انواع گربه‌ها قرار گرفته‌اند. در قسمتی دیگر هم انواع پرندگان و حشرات کنار انواع حیوانات قطبی قرار شده‌اند.

موزه علم و طبیعت اهواز

این موزه برای دانش‌آموزان در هر سنی بسیار گیرا و خوشایند است و هر سال میزبان تعداد زیادی از دانش‌آموزان از مدارس و مقاطع تحصیلی مختلف است.

موزه علم و طبیعت اهواز

آدرس موزه علم و طبیعت اهواز

شما می‌توانید به دانشگاه شهید چمران اهواز واقع در منطقه گلستان بروید و از آنجا مسیر را با ماشین شخصی به سمت کتابخانه مرکزی ادامه دهید.

موزه علم و طبیعت اهواز

همچنین برای طی مسیر با وسایل نقلیه عمومی، می‌توانید از اتوبوس دانشگاه استفاده کرده و در ایستگاه هفتم پیاده شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن