خیابان گردی

چهارراه سرسبز تهران؛ هم گردش، هم خرید، هم تفریح در هفت حوض

فهرست مطالب

چهارراه سرسبز تهران یکی از خیابان محبوب تهران برای اهل خوش گذرانی‌هاست. به‌لطف آب‌وهوای خوش و فضای سبز این منطقه، سرسبز یکی از مناطق مطلوب تهران برای خیابان گردی و پیاده‌‌روی است. همچنین وجود فروشگاه‌های مختلف که اجناسی با قیمت مناسب ارائه می‌کنند، کنار اغذیه‌فروشی‌ها، این منطقه را به مکانی کم‌نظیر برای خرید و شکم‌ گردی در تهران تبدیل کرده است. اگر شما هم به گشت‌وگذار در این خیابان علاقه‌مند هستید، با من در نابرو همراه باشید تا یکی از جاهای دیدنی تهران را به شما معرفی کنم.

تاریخچه

سرسبز و بازارش، که گاهی بین مردم با نام هفت حوض هم خوانده می‌شود، یکی از بازارهای خوش‌قیمت واقع در شمال شرق تهران است و در محل با اصالت، با قدمت و مذهبی نارمک واقع شده است. نارمک به‌‌دلیل داشتن صد میدانی که در اطراف خیابان سرسبز قرار گرفته‌اند، به محله صد میدان هم معروف است. صد میدان سرسبزی که کنار آب‌‌وهوای خوب این منطقه (چه در گذشته‌‌های دور که روستایی زیبا در خارج از تهران بوده و چه حالا که یکی از اولین نمادهای تجربه شهرسازی مدرن به حساب می‌‌آید) دلیلی برای نام‌‌گذاری این محله بوده است.

خیابان سرسبز

بزرگ‌‌ترین، مهم‌‌ترین و زیباترین میدان بین صد میدانی که گفته شد، میدان نبوت فعلی (هفت حوض) است. در گذشته به‌‌علت داشتن هفت حوض در معماری‌‌اش این‌‌گونه نام‌‌گذاری شده که از معدود میدان‌‌های بیضی‌‌شکل است.

در سال ۱۳۲۰ شهرسازان فرانسوی این میدان را به‌‌صورت شطرنجی ساخته‌‌اند و هنوز هم بازی شطرنج در آن دایر است. میدان هفت حوض نقشش فراتر از یک میدان ترافیکی است، چراکه به‌‌خاطر موقعیت و جذابیت‌هایش همه‌روزه پذیرای تعداد زیادی از شهروندان است و به‌‌نوعی حکم مرکز محله و مرکز تجاری را دارا است. در کل این منطقه هم‌زمان دارای قابلیت‌های تجاری و تفریحی خوبی است.

موقعیت سرسبز و هفت‌حوض

چهارراه سرسبز در محله نارمک واقع شده و در منطقه هشت شهرداری تهران قرار گرفته که در این چهارراه، خیابان دکتر آیت و اتوبان رسالت (یکی از مهم‌‌ترین اتوبان‌‌های شرق به غرب تهران) به هم برخورد می‌‌کنند. این تقاطع از شمال به خیابان فرجام و از جنوب به میدان نبوت می‌رسد؛ میدانی که از شمال و جنوب به خیابان دکتر آیت و از شرق و غرب به خیابان گلبرگ متصل می‌شود.

خیابان سرسبز

شروع خیابان‌‌گردی

در این خیابان پرهیاهو، که غروب‌‌ها زیبایی و البته شلوغی آن در فصل‌های بهار و تابستان دوچندان می‌‌شود، می‌توانید ساعت‌های خوشی را بگذرانید. در ادامه، به معرفی بیشتر این بخش از تهران می‌پردازم.

از ابتدای خیابان به سمت جنوب یعنی به سمت میدان هفت حوض که حرکت کنید، پر شده از مغازه‌های مختلف، از هر چیزی که فکرش را بکنید، بخصوص در حوزه مد و پوشاک و البته خوراکی!

نکته جالب اینجا است که اجناس از آن بابت که از نظر جنس و برند و قیمت، متنوع و متفاوت‌‌اند، می‌‌توانند سلیقه‌های زیادی را تامین کند. برای مثال، اگر یک تازه عروس و داماد برای خرید جشن عقد با چشم خریدار به این خیابان بروند، می‌توانند متناسب با بودجه خودشان همه ملزومات هدیه جشن را تهیه کنند. از کیف، کفش، کت‌وشلوار، مانتو، روسری، و پیراهن مجلسی بگیرید تا حلقه و ساعت و لوازم آرایشی‌‌وبهداشتی و چمدان و بخصوص لباس‌های اسپرت و راحتی. جالب است بدانید در اطراف میدان هفت حوض، سالن‌‌های زیبایی و آتلیه و حتی دفترخانه و محضر عقد وجود دارد که از دسترسی محلی خوبی نیز برخوردار است.

خیابان سرسبز

از آنجا که برای فروش هرکدام از این اجناس چندین مغازه وجود دارد که باهم در رقابت‌اند، این عدم انحصار دلیلی برای تفاوت‌ها و تنوع‌های جنس و قیمت‌ها شده و این قطعا به‌‌نفع خریدار است.

مراکز خرید بزرگ و معتبر

اگر از ابتدا و شمال این خیابان عریض و سبز به سمت انتهای خیابان حرکت کنیم، در سمت راست و چپ، به فروشگاه‌هایی که نام بردم یکی پس از از دیگری خواهید دید. در این میان، هر چند قدم به یک سری خیابان فرعی واقع در سمت چپ و راست خیابان سرسبز برخورد می‌کنیم که باید توصیه کنم راحت از کنار این خیابان‌ها نگذرید. تقریبا در ابتدای همه این خیابان‌های فرعی فروشگاه‌ها و مراکز خرید کوچک و بزرگی قرار گرفته که دست بر قضا اجناس خوب و حتی قیمت مناسبی هم دارند که نمی‌‌شود از دستشان داد. ؛ ؛ مثلا مرکز خریدی که در عکس‌های زیر دیده می‌شود.

مابین این همه مغازه کوچک و بزرگ، چندین مرکز خرید هم وجود دارد که مرکز خرید سون سنتر و امرالداستار، مجتمع تجاری ایده ‌آل، مرکز خرید طلا و جواهر گاندی، مرکز خرید نوین، مرکز خرید آریا، مرکز خرید نبوت، مرکز خرید ساعت و… تعدادی از آن‌ها است که از اواسط خیابان تا نزدیکی‌‌های میدان در دو طرف قرار گرفته‌اند.

خیابان سرسبز

زیبایی‌های چشم‌نواز

هرچه به انتهای خیابان نزدیک‌‌تر می‌شوید، میدان زیبای هفت حوض با نمای سبز و حوض‌‌هایش بیشتر خودنمایی می‌‌کند و واضح‌‌تر می‌شود؛ میدان زیبایی که هیچ‌‌وقت آن را سوت‌‌وکور نمی‌ببنید، حتی در شب‌‌های سرد زمستان. در اکثر عصر‌ها و شب‌های بهار و تابستان در آن‌، جای سوزن انداختن نیست.

جدای از فضای سبز و فواره‌‌ها و نوپردازی زیبا و قرارگرفتن در نزدیکی بازار، وجود آلاچیق‌‌های رنگارنگ و صندلی‌‌های متعدد، وسایل ورزشی،‌ میز شطرنج، فضای باز، شیرهای آب آشامیدنی، و سرویس‌‌بهداشتی بستر را برای این جنب‌‌وجوش‌های همیشگی فراهم کرده است. از طرفی وجود یک پارک بیضی شلوغ وسط میدان اصلی و خیابان پر از ماشین نیز فضای جالبی را ایجاد کرده است.

خیابان سرسبز

مسجدالنبی

وجود گنبد و گلدسته‌های بلند «مسجدالنبی» در ضلع غربی میدان که یکی از بزرگ‌‌ترین و قدیمی‌‌ترین مساجد مهم تهران است، بخصوص در شب که مثل ستاره‌‌ای سبز رنگ می‌‌درخشد، حال معنوی خوبی را به فضا اضافه کرده‌ است. این مسجد به‌‌خاطر موقعیت مکانی و فضای گسترده‌‌اش محل انجام امور سیاسی و فرهنگی مختلف است؛ مثلا در انتخابات یکی از پایگاه‌‌های مهم اخذ رای در شرق تهران به حساب می‌آید. وجود این مسجد پررفت‌وآمد، بخصوص در ایام مذهبی مختلف، نشانی بر اعتقادات قوی سکنه این محله است.

خیابان سرسبز

در زیر، عکس‌هایی از حال‌‌وهوای روزرهای عاشورا و تاسوعای این محله را ببینید.

خیابان سرسبز

گشت‌وگذار خانودگی و شهر کودک

درست است که در این خیابان از نظر دسترسی به مراکز درمانی جز چند داروخانه کوچک و بزرگ چیزی به چشم نمی‌خورد، اما از نکات مثبت این خیابان وجود آلاچیق‌ها و سکوها و نیمکت‌ها در پیاده‌‌رو، دسترسی راحت به اغذیه‌فروشی‌‌های متفاوت، سرویس‌‌بهداشتی در میدان، محصولاتی برای رفع نیاز سن و جنس و سلیقه‌های مختلف است که همه این‌ها باعث می‌شود مکان مناسبی برای گشت‌‌وگذار‌های خانوادگی باشد.

بنابراین شما یا اعضای کم‌‌حوصله خانواده‌تان دیرتر از حد معمول احساس خستگی خواهید کرد. برای آن‌دسته از افرادی که خانوادگی و با کودک دلبندشان به این خیابان می‌آیند، این مژده را بدهم که شهر کودکی در ضلع غربی میدان واقع در کوچه عظیمی نیا برای بازی بچه‌ها وجود دارد که می‌تواند برای کودکتان خاطره‌ خوبی را همراه داشته باشد.

خیابان سرسبز

و اما کوچه جالب و متفاوت عظیمی نیا

در ضلع غربی میدان هفت حوض، بعد از خیابان گلبرگ غربی، دو کوچه پشت‌‌سرهم وجود دارد که هم‌‌اسم هستند: «عظیمی نیا». شاید کمتر کسی متوجه شود که این دو کوچه هم‌‌اسم به‌‌ظاهر بن‌بست، که در انتها به‌‌صورت U به هم متصل شده‌‌اند، نام‌خانوادگی دو برادر شهید است که روی تابلو با سایز کوچکی اسم هر کدام نوشته شده ‌است. این دو کوچه پر است از مغازه که دیواربه‌دیوار به هم چسبیده‌اند و انگار برای خودشان یک بازارچه کوچک تشکیل داده‌اند. برای دوستانی که طرف‌‌دار خریدهایی با قیمت مناسب هستند، باید اضافه کنم که در انتهای این دو کوچه، شعبه شرق فروشگاه قیمت‌‌مناسب و همیشه تخفیف‌‌دار «خانه و کاشانه» قرار گرفته است.

اما سمت شرقی میدان مغازه‌‌‌هایی با صنف‌‌های مختلف به چشم می‌‌خورد، از لوازم ورزشی بگیر تا نمایندگی‌‌های معروف لباس مثل یاکند، بورس طلا و جواهر فروشی‌های نارمک، چندین مغازه نقره‌‌فروشی، و چندین مغازه چرم‌فروشی. و همین‌‌طور مغازه‌های فروش لوازم لوکس منزل و کالای خواب به چشم می‌‌خورد. با رسیدن به انتهای میدان کم‌‌کم خیابان‌‌گردی ما هم رو به انتها است.


مسجدالنبی به‌‌خاطر موقعیت مکانی و فضای گسترده‌‌اش محل انجام امور سیاسی و فرهنگی مختلف است؛ مثلا در انتخابات یکی از پایگاه‌‌های مهم اخذ رای در شرق تهران به حساب می‌آید.

خیابان گلبرگ یا جانبازان

خیابان پرتردد گلبرگ غربی و شرقی همان خیابانی است که از مسیر غرب به شرق به میدان هفت حوض می‌‌رسد و خودش برای خودش یک پا خیابان‌‌گردی جدا می‌طلب! چراکه جاذبه‌‌های خودش را دارد. اما به‌‌طورکلی شما در گلبرگ غربی مرکز خرید و مغازه‌های متعدد و لباس فروشی‌های بیشتری را نسبت به گلبرگ شرقی خواهید دید.

درحالی‌‌که اگر از ابتدای خیابان گلبرگ شرقی چند متر به سمت تهران پارس بگذرید، خواهید دید که تا برسید به اتوبان شهید باقری خیابان تبدیل شده به مجموعه‌‌ای از رستوران‌ها، فست‌‌فود‌ها، جگرفروشی‌‌ها، تهیه‌‌‌غذاها‌، و بستنی‌‌فروشی‌های مختلف (بخصوص در چند سال اخیر) برای ذایقه‌های مختلف و محلی مناسبی برای کسانی که اهل شکم‌‌گردی هستند.

خیابان سرسبز

اگر به هر دلیلی نیاز به خریدن گل یا شیرینی در سرسبز داشتید…

از آنجا که خیابان سرسبز تبدیل شده به بورسی برای خرید پوشاک و با این که اصطلاحا جنس این خیابان جور است، اما مغازه گل‌‌فروشی و شیرینی‌‌فروشی در آن پیدا نمی‌کنید. در صورت نیاز، در ضلع غربی میدان هفت حوض در خیابان گلبرگ غربی، می‌توانید مغازه‌های گل‌‌فروشی قدیمی و البته شیک و همین‌‌طور قنادی پیدا کنید.

اما درصورتی‌که دنبال گل‌های قیمت مناسب‌‌تر هستید، چهار پاتوق همیشگی بساط گل‌‌فروش‌های این منطقه را یاد بگیرید:

  • پاتوق اول‌: روی پل هوایی چهارراه سرسبزکه روی خیابان رسالت قرار گرفته است؛
  • پاتوق دوم: کنار در خروجی شمالی مترو سرسبز که در ابتدای خیابان سراج قرار دارد، همیشه گل‌‌های متنوعی برای فروش کنار خیابان وجود دارد (درست در همین مکان قنادی «تهران» یکی از قدیمی‌‌ترین و معروف‌‌ترین شیرینی‌‌فروشی‌ها شرق تهران با کیفیت عالی واقع شده است)؛

پاتوق سوم: در جنوب میدان هفت حوض وقتی که میدان را از سمت پیاده‌‌روی غربی پشت سر گذاشتید و ایستگاه بی‌‌آرتی را مشاهده کردید، بعد از مرکز خرید سون سنتر و فروشگاه شهروند می‌توانید گل تهیه کنید.؛

  • پاتوق چهارم: ضلع شرقی میدان نرسیده به خیابان گلبرگ شرقی.
  • خیابان سرسبز

چی بخوریم

همین‌‌طورکه مغازه‌ها و مراکز خرید هفت حوض را یکی‌‌یکی پشت سر می‌گذارید ممکن است احساس کنید نیاز به یک تجدید قوا و رسیدگی به شکمتان دارید! وقتی در این خیابان پا می‌گذارید، اصلا نگران این موضوع نباشید؛ چون قدم‌‌به‌‌قدم در هر طرف از خیابان با انواع اغذیه‌‌فروشی‌ها روبه‌‌رو می‌شوید.

اگر طالب فست‌‌فود هستید، هم فست‌فود‌های متعدد بزرگ با جایی برای نشستن با تنوع زیاد در منو و دکورهای خاص وجود دارد و هم مغازه‌های کوچک اغذیه‌‌فروشی با قیمت‌های متوسط که البته اکثر اوقات شلوغ هستند. اگر هم دنبال خوراکی جمع‌‌وجورتر مثل بستنی و نوشیدنی هستید نگران‌ نباشید، تقریبا در ابتدای هر خیابان فرعی می‌‌توانید یک بستنی‌‌فروشی که معمولا منوی کاملی هم دارند پیدا کنید.

خیابان سرسبز

البته باید ذکر کنم که تقریبا بیش از ۸۰ درصدشان جایی برای نشستن ندارند، ولی از آنجا که این خیابان پر است از سکو و صندلی و آلاچیق‌هایی که شهرداری تعبیه کرده برای استراحتی گذرا و نفس تازه‌‌کردن و صرف خوراکی سرپایی، بازهم جای نگرانی نیست.

هرچه به غروب نزدیک‌‌تر می‌شویم، خیابان شلوغ‌‌تر می‌شود و این سرزندگی تا حدود ساعت‌‌های ۱۱ شب ادامه دارد. نکته قابل‌‌ذکر این که بازار از ساعت ۱۰ صبح آرام‌‌آرام به رونق می‌‌افتد؛ به‌‌جز جمعه‌‌ها که بازار تا ساعت سه ظهر نیمه‌‌باز است، ولی عصر به روال طبیعی خود برمی‌‌گردد.

موسیقی خیابانی

اگر از شنیدن موسیقی‌های خیابانی لذت می‌برید، غروب‌‌ها و شب‌‌های سرسبز یکی از بهترین انتخاب‌ها برای گشت‌وگذار شما است. البته این به شانس شما بستگی دارد که چه گروهی و چند نوازنده آن شب در خیابان حاضر باشند؛ مثلا این بار که نابرو شما را همراهی کرده به هنرمندان زیر برخورد کرد و حال‌‌وهوای خیابان و مردم در آن حوالی واقعا دیدنی بود.

خیابان سرسبز

راه‌های دسترسی

برای رساندن خودتان به خیابان سرسبز و هفت حوض اصلا نگران نباشد، چراکه با هر وسیله‌ای از هر نقطه از تهران که باشید امکان دسترسی به این محل را دارید. اگر با وسیله نقلیه عمومی به این منطقه می‌آیید، دو راه وجود دارد:

۱. مترو: در ایستگاه متروی سرسبز در خط دو پیاده شوید و از خروجی سمت چپ مترو خارج شوید؛

۲. بی‌آرتی: دو خط اصلی از این ایستگاه عبور می‌کنند. اولی بی‌آرتی علم‌وصنعت‑بیهقی که باید در ایستگاه سرسبز (در اتوبان رسالت) پیاده شوید. و دیگری خط بی‌آرتی علم‌وصنعت‑خاوران (جنوب به شرق) که می‌توانید در یکی از دو ایستگاه آیت در جنوب میدان هفت حوض یا در ایستگاه سرسبز در خیابان آیت پیاده شوید.

اگر هم با وسیله نقلیه شخصی قصد رفتن به این منطقه دارید دو اتوبان مهم برای دسترسی راحت‌تر بزرگ‌راه رسالت و دماوند هستند. نکته مهم این که نگران جای پارک نباشید. وجود چند پارکینگ (مثل پارکینگ مرکز خرید امرالداستار) و چندین کوچه و خیابان فرعی در محل به شما کمک می‌کند که از این بابت مشکلی ایجاد نشود؛ بخصوص که این محله مسکونی و همیشه در رفت‌وآمد است و امنیت نسبتا بالایی دارد.

خیابان سرسبز

سخن آخر

اگر تاکنون در خیابان سرسبز به گشت‌و‌گذار نپرداخته‌‌‌اید، حتما به این قسمت سر‌زنده و سرسبز شهر سر بزنید و اگر در این محل خیابان‌گردی داشته‌اید، می‌توانید تجاربتان را با نابرو و مخاطبان نابرو به‌ اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن