طبیعت گردی

پارک سرچشمه محلات در مرکزی؛ سرچشمه زندگی

فهرست مطالب

محلات یکی از شهر‌های استان مرکزی است که باوجود وسعت کم، به برخورداری از برخی ویژگی‌ها ازجمله گل‌وگیاه، معادن ‌سنگ و ‌هوای تمیز مشهور‌ است. شاید کسانی هم باشند که از وجود شهر کوچک ‌ما و منابع آن آگاهی نداشته باشند و وقتی سخن از محلات به میان می‌آید، اصلاً ندانند که ما راجع‌به کدام منطقه صحبت می‌کنیم. می‌خواهم دیده‌های شما را به طبیعت خوش‌آب‌و‌هوای این شهر و پارک سرچشمه محلات مهمان کنم؛ پس با من در نابرو همراه باشید تا با دیدنی های اراک بیشتر آشنا شویم.

پارک سرچشمه محلات؛ جوشش طراوت و تازگی

پارک سرچشمه محلات یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های استان مرکزی است و از دیرباز وجود داشته و مورد توجه جهان‌گردان بوده است. عده‌ای بر این باور‌ند که یکی از دلایل به وجود آمدن شهر محلات همین چشمه‌ پر‌آب بوده است.

این چشمه علاوه‌بر اینکه آب آشامیدنی و کشاورزی منطقه را تأمین می‌کند، یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر هم به‌حساب می‌آید.

پارک سرچشمه محلات

منظره‌های اطراف پارک سرچشمه محلات

در ابتدا با خیابان پوشیده از درختان چنار روبه‌رو می‌شوید. سر‌‌سبز‌ی و طراوت این درختان گویای آن است که در منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا به وجود آمده‌اند؛ خیابان باریکی که از کنار آن، جوی آب چشمه می‌گذرد؛ آبی بسیار زلال و البته کمی هم سرد. اندکی جلوتر به میدان کوچک پارک سرچشمه که مجسمه‌ کوه‌نورد سنگی در آن نمایان است، می‌رسید.


یکی‌‌‌‌‌ دیگر‌‌ از ویژگی‌‌های پارک سرچشمه محلات وجود خانه‌های زیبا و سلطنتی است که نمایی رومی دارند. این خانه‌ها نشان‌دهنده غنی بودن سنگ محلات و معادن آن است.

روی ارتفاع یکی از کوه‌های محلات، یک شهربازی‌ وجود دارد که برای گردشگران و بازدیدکنندگان کوچک این شهر ساخته شده است. البته از کشتی خشن که بر فراز آسمان و زمین در حرکت‌ است، بگذریم، بقیه دستگاه‌ها برای کودکان خوب و مناسب است. شهربازی دیده‌های خوش‌ذوق کودکان را به‌سرعت جلب می‌کند؛ چون به‌طور کامل در معرض دید قرار دارد.

پارک سرچشمه محلات

دریاچه پارک سرچشمه محلات

از این‌‌ها که بگذرید، دریاچه‌ کوچکی را می‌بینید که در آن قایق‌هایی‌ شبیه قو شناورند. البته این یک تفریح بسیار لذت‌بخش و مفرّح هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان است. به‌منظور پایداری و زیبایی این دریاچه بهتر است هیچ‌ آشغالی  درون آن نریزید تا محیط را برای خود و دیگران همیشه تمیز و زیبا نگه دارید.

پارک سرچشمه محلات

روی دریاچه پارک سرچشمه پلی قرار دارد تا عابران بتوانند از زیبایی‌های دریاچه لذت ببرند. کنار آن صندلی‌هایی  از جنس سنگ وجود دارد تا افراد مسن و خسته‌های پیاده‌روی لحظاتی را به لذت و تماشای دریاچه بنشینند. حاشیه دریاچه پر از گل‌های رنگارنگ و شاداب است. حتی سبد‌هایی از گل در ابتدای ورودی دیده می‌شود که باز هم نشان‌دهنده فراوانی گل در محلات است.

آب‌های جاری از چشمه پارک سرچشمه از ابتدا و تقریبا تا انتهای این پارک ادامه دارند. چون این چشمه در شمال شهر محلات و بلندی قرار دارد، هرچه به‌سمت پایین حرکت می‌کنیم، جریان آب به‌صورت پلکانی مشاهده می‌شود. در قسمت‌های بالاتر، تقریبا جایی که اختصاص به بازدیدکنندگان دارد، حوضچه‌های زیبایی را مشاهده می‌کنید که کنارشان گلدان‌هایی از گل خودنمایی می‌کنند. در پاییز برگ‌های زرد درختان چنار درون حوضچه‌ها سقوط می‌کنند و می‌توانید تصویر زیبای رقص برگ‌ها در آب را می‌بینید.

پارک سرچشمه محلات

در رستوران کلاه فرنگی از خودتان پذیرایی کنید

مسافران و بازدیدکنندگان عزیز به هنگام گرسنگی می‌توانند سری هم به رستوران «کلاه ‌فرنگی» که انتهای پارک قرار دارد، بزنند. بدون شک در نگاه اول مجذوب ساختمان استوانه‌ای‌شکل آن می‌شوید. اگر هم به‌دنبال غذا خوردن در طبیعت و هوای آزاد هستند، می‌توانید نگاهی به روبه‌روی کلاه‌فرنگی بیندازند. آنگاه متوجه فضای سبز و پر از درختان کاج می‌شوید که به‌صورت پلکانی در پایه کوه قرار دارد.

هنگام ورود، آلاچیق‌ها و سطل‌آشغال‌های چوبی و منقل‌های آهنی را مشاهده می‌کنیم که می‌توانیم از این منقل‌ها برای پختن غذا‌های کبابی استفاده کنیم.

جاذبه های پارک سرچشمه محلات

خانه‌هایی با نمای رومی کنار پارک سرچشمه محلات

یکی‌‌‌‌‌ دیگر‌‌ از ویژگی‌‌های پارک سرچشمه محلات وجود خانه‌های زیبا و سلطنتی است که نمایی رومی دارند. این خانه‌ها نشان‌دهنده غنی بودن سنگ محلات و معادن آن است. البته در نگاه اول شاید متوجه آن‌ها نشوید و به‌سادگی از کنارشان‌ بگذرید. وجود چنین خانه‌های ثروتمندانه‌ای در این منطقه، نشان‌دهنده قرار گرفتن این منطقه در شمال شهر است که به لحاظ سکونت نیز نسبت‌به سایر مناطق برتری دارد.

تا اینجا که حرف از جاهای دیدنی‌ و ویژگی‌های پارک سرچشمه محلات بود؛ بهتر است از یاد حیواناتی که در آنجا هستند، غافل نشویم. در سه‌راه پارک سرچشمه همیشه تعدادی مرغ و خروس، با خیال آسوده و در هوای مطبوع پارک سرچشمه در حال گردش‌ هستند. گربه‌های این منطقه به زیباترین و خاص‌ترین شکل مقابل لنز دوربین می‌ایستند و منتظر می‌شوند تا لطیف‌ترین و مهربان‌ترین تصویر از آن‌ها ثبت شود.

پارک سرچشمه محلات

اگر چند سالی است به محلات سفر نکرده‌اید و از پارک سرچشمه نیز دیدن نکرده‌اید، خوب است بدانید که نسبت‌به سال‌های گذشته تغییرات بسیاری کرده است. همان‌طور که گفته شد، جایگاهی اختصاصی برای بازدیدکنندگان در انتهای پارک تأسیس شده و این یکی از چند تغییر آن نسبت به گذشته است. یکی دیگر از این تغییرات تازه، تأسیس موزه هنری است که بهتر است خودتان از آن دیدن کنید.

نشانی پارک‌ سرچشمه

استان‌ مرکزی، محلات، خیابان شهید محلاتی.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن