طبیعت گردی

مرداب جنگل سراوان گیلان؛ تجربه بی‌نظیر قایق‌سواری

فهرست مطالب

یکی از دلایل جذابیت جنگل‌ها مرمرز بودن و ترکیب حس ترس و زیبایی است. هنگامی‌که میان درختان تنومند در عمق جنگل قدم می‌زنید، چشمانتان را ببندید و به صداها گوش فرا دهید. به درختان نگاه کنید، از صدای پرندگان لذت ببرید و در هوای مرطوب گیلان میان درختان بلوط و توسکا نفس بکشید. جنگل سراوان ازجمله جنگل‌های نام‌آشنایی است که هنگام خروج از گیلان در مسیر رسیدن به پایتخت آن را می‌بینید. کنار همه‌ زیبایی‌های گفته شده در مورد جنگل‌ها، تصور کنید درختان درون آب باشند و شما بتوانید میان آن‎ها قایق سواری کنید. حتی قایق خود را برای مدتی گوشه‌ای نگه دارید، به آسمان خیره شوید و تنه‌ درختان را لمس کنید. در این مطلب از نابرو قصد دارم مرداب جنگل سراوان از مکان های دیدنی گیلان را به شما معرفی کنم تا لذت قایق‌سواری در این مرداب را بچشید.

آشنایی با مرداب جنگل سراوان

مرداب‌ها مناطقی با عمق کم، همراه با آب هستند که به وسیله‌ موانعی ایجاد می‌شوند. مرداب‌ها پوشش گیاهی و جانوری خاص خود را دارند. آب مرداب‌ها اکسیژن کمتری دارد؛ بنابراین معمولا جانورانی که بتوانند با این کمتر بودن میزان اکسیژن کنار بیایند، در آن پیدا می‌شوند. بعضی از جانوران در سطح و بعضی هم بالاتر از سطح آب آن زندگی می‌کنند. در این مرداب جنگلی قورباغه‌ها و بچه قورباغه‌های زیادی را می‌توانید ببینید که درحال پرش از نقطه‌ای به نقطه ‌دیگر هستند. لاک‌پشت‌ها از دیگر حیوانات ساکن این مرداب محسوب می‌شوند.

مرداب جنگل سراوان

راه رسیدن به این مرداب زیبا، ساده و سرراست است. این مرداب در 17 کیلومتری شهر رشت در مسیر جاده‌ تهران، در سمت راست قرار دارد که تابلوی پارک جنگلی سراوان نیز شما را هدایت خواهد کرد. هزینه‌‌ اولیه ورود برای هر ماشین سواری 5000 تومن و برای هر نفر 1000 تومان است.

هنگامی‌که وارد این پارک جنگلی می‌شوید، همان ابتدای مسیر در سمت چپ خود یک محوطه‌ سبز رنگ زیبا را می‌بینید. شاید ابتدا فکر کنید که یک زمین بازی پر از چمن پیش رویتان است ولی حقیقتا دیدن قایق‌های سفید قو باعث می‌شود که متوجه مرداب شوید. از جذابیت‌های این مرداب، پوشیده شدن سطح آب با برگ‌های کوچک سبز است. به‌همین دلیل در مکان‌های کمی می‌توان آب مرداب را مستقیما دید. در سمت راست مرداب جنگل سراوان یک پل چوبی را می‌بینید که می‌توانید عکس‌های زیبایی را با پس‌زمینه‌ مرداب و درختان در آن بگیرید.

لذت قایق‌سواری در مرداب جنگل سراوان

امروزه کمتر جایی را می‌توان دید که در آن دریاچه یا استخری وجود داشته باشد ولی قایقی برای تفریح در آن نبینید. اما دلیلی که قایق‌سواری در مرداب سراوان را از بقیه‌ نقاط متمایز می‌کند و باعث می‌شود نتوانید بی‌خیال آن شوید، درختان تنومند، سطح سبز آب و طبیعت بکر آن است. گذر قایق از میان درختان و گوش دادن به صدای آب در برخورد با قایق آرامش فوق‌العاده‌ای به شما می‌بخشد. هزینه‌ قایق‌سواری در مدت 10 دقیقه برای هر قایق 20000 تومان است.

مرداب جنگل سراوان

امکانات رفاهی و تفریحی

کنار مرداب سراوان و در بخش‌های ابتدایی جنگل آلاچیق‌، میز، کباب‌پز، نیمکت، سرویس‌های بهداشتی و… وجود دارد که برای رفاه حال مسافران تعبیه شده است. هم‌چنین علاوه‌بر قایق، پینت‌بال و موتور چهارچرخ هم برای تفریح دیده می‌شود. این پینت‌بال نخستین پینت‌بال جنگلی شمال ایران است که امکانات و تجهیزات لازم را برای علاقه‌مندان دارد. هزینه ‌ورودی اولیه 40000 تومان است. اگر طرفدار هیجان زیاد و آدرنالین هستید، با پرداخت 15000 تومان برای 10 دقیقه می‌توانید موتورسواری کنید. موتورسواری میان درختان زیبا و پستی‌بلندی‌های جنگل بسیار لذت‌بخش خواهد بود. این موتورها به‌هیچ‌وجه قابل مقایسه با موتورهای معمولی نیستند.

بهترین زمان سفر

بهار، تابستان و پاییز فصل‌های مناسبی برای دیدن مرداب جنگل سراوان و جنگل‌های اطراف است. این منطقه در فصل بهار و تابستان طبیعت سرسبز و بی‌نظیری دارد که انسان را به هیجان وا می‌دارد. فصل پاییز، فصل رنگ‌‌بازی طبیعت است. هم‌چنین وجود درختان رنگارنگ و آب‌وهوای خنک، گردشگران را به این نقطه جذب می‌کنند. در فصل زمستان، مرداب سفید و گاها پوشیده از برف است. به‌علت پایین بودن دمای هوا، گردشگران کمتری در این فصل از مرداب سراوان دیدن می‌کنند. اگر از دوست‌داران برف و زمستان هستید، دیدن مرداب و جنگل‌ سراوان در این فصل نیز خالی از لطف نیست و جلوه‌ها‌ی خاص خود را دارد.

مرداب جنگل سراوان

کلام آخر

اگر فقط قصد دیدن مرداب را دارید، می‌توانید یک بعدازظهر یا یک صبح را در آن بگذرانید و قایق‌سواری کنید. چنانچه قصد پیک‌نیک دارید، همان‌طورکه گفتم این پارک جنگلی امکانات رفاهی لازم را دارد. کنار دیدن مرداب پیشنهاد می‌کنم که جاده‌ جنگلی سراوان را با ماشین طی کنید؛ این جاده شگفت‌انگیز بی‌نهایت زیبا است. اگر فرصت کافی دارید، میان جنگل قدم بزنید و از هیاهوی زندگی شهری فرار کنید.

چنانچه شما هم پیش‌ازاین به مرداب جنگل سراوان سفر کرده‌اید؛ تجربیات خود را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن