خیابان گردی

خیابان‌گردی در محله سلسبیل تهران

فهرست مطالب

اگر قصد خرید پوشاک با قیمت متوسط را دارید یا می‌خواهید به محله‌ای با خانه‌های خوب و مقرون‌به‌صرفه کنار دسترسی راحت به همه قسمت‌های شهر اسباب‌کشی کنید، محله سلسبیل از جاهای دیدنی تهران در غرب پایتخت بهترین گزینه برای شماست که از محله‌های قدیمی، پررفت‌وآمد، با مکان‌های مختلف فرهنگی، ورزشی، تجاری، درمانی و اداری است. این محله ترکیبی از بافت قدیمی و مدرن بوده و بافت نوساز آن هر روز درحال رشد و توسعه است. با من در نابرو همراه باشید تا با این محله آشنا شوید.

تاریخچه محله سلسبیل

در دوران قاجار این منطقه به اراضی مظفری معروف بود و با وجود قنات‌های زیاد، تا 70 سال پیش زمین‌ و باغ‌هایش چندان آباد نبود؛ اما بعد از دهه 30 و ایجاد لوله‌کشی به تدریج خانواده‌هایی در این محدوده ساکن شدند.

نام سلسبیل از قرآن گرفته شده که نام چشمه‌ای در بهشت است و علت نامگذاری منطقه سلسبیل هم بخاطر باغ‌هایی با رودهای گوارا و شفاف بوده که در طول خیابان اصلی جاری بودند و اهالی را یاد چشمه سلسبیل بهشت می‌انداختند.

خیابان های محله

مردمان قدیم منطقه نیز کنار این رود به کشاورزی می‌پرداختند. البته امروزه دیگر از آن باغ‌ها و چشمه‌های باصفای قدیم خبری نیست و همگی جای خود را به خیابان‌ها و ساختمان‌های تجاری و مسکونی داده که بین آنها کوچه‌پس‌کوچه‌ها، خانه‌ها و مغازهای قدیمی به ندرت دیده می‌شود. اما همین بناهای قدیمی نشان از تاریخ و قدمت محله دارد و دیدن آن‌ها نیز خالی از لطف نیست.


تنوع مراکز خرید در این منطقه بسیار بالاست؛ مخصوصا برای خرید پوشاک این منطقه انتخاب افراد زیادی است و به عنوان یکی از اصلی‌ترین مراکز خرید در تهران نام برده می‌شود.

موقعیت جغرافیایی محله سلسبیل

محله سلسبیل در مرکز متمایل به غرب تهران واقع شده است و به دو بخش سلسبیل شمالی و سلسبیل جنوبی تقسیم می‌شود. سلسبیل شمالی از سوی شمال به خیابان آزادی و از جنوب به خیابان هاشمی منتهی می‌شوند. همچنین سلسبیل جنوبی در شمال به خیابان هاشمی و در جنوب به خیابان کمیل می‌رسد. هر دو بخش این خیابان طویل از سوی غرب و شرق به ترتیب به قصرالدشت و بزرگراه نواب منتهی می‌شوند.

محله سلسبیل

دسترسی‌های محله سلسبیل

از خیابان‌های اصلی این محله می‌توان به خیابان رودکی اشاره کرد که از شمال تا جنوب امتداد یافته است. خیابان دامپزشکی هم از شرق به غرب و خیابان آذربایجان در محدوده سلسبیل دوطرفه است. البته این خیابان در بخش‌های دیگر یک طرفه می‌شود.

تردد و رفت‌وآمد هم در هر کدام از این خیابان ها بسیار بالاست و بسیاری از مراکز خرید و اماکن فرهنگی، مذهبی و درمانی در همین سه خیابان واقع شده است. همه ساعات روز به ویژه عصرها این خیابان‌ها تردد بسیار زیادی دارند و گاهی ترافیک نسبتا سنگینی در این منطقه ایجاد می‌شود.

محله سلسبیل

به طور کلی با گذر زمان بافت شهر از حال قدیمی به حالت مدرن در حال تغییر است که همین موضوع باعث شده تضادی بین نمای شهری مدرن و قدیمی ایجاد و چهره آن اندکی زشت شود؛ اما ناگفته نماند این این منطقه موقعیت جغرافیایی بسیار عالی دارد. به طوری که دسترسی به نقاط مختلف تهران از سلسبیل راحت است. به طور مثال  می‌شود به اتوبوس‌های میدان جمهوری تاBRT نواب، مترو نواب و… اشاره کرد که همگی تردد در سطح شهر را برای اهالی محله راحت کرده است.

ساکنین صمیمی محله

اکثر ساکنین این محله از قشر متوسط و کارمند جامعه هستند که علت اصلی آن علاوه‌بر دسترسی راحت، قیمت‌های متوسط منازل مسکونی و همچنین وجود شرکت‌های زیاد دولتی و خصوصی است که نزدیک این محله فعالیت می‌کنند.

محله سلسبیل

خصوصیات اهالی خون‌گرمی و خاکی بودن آنهاست. مردم سلسبیل عموما افرادی مذهبی هستند و مراسم‌های مختلف مذهبی را به خصوص در ایام محرم با شور و شکوه زیادی برگزار می‌کنند. به طوری که افراد بسیاری از نقاط مختلف برای مشاهده دسته‌های مذهبی در عاشورا و تاسوعا به سلسبیل می‌آیند.

مراکز خرید محله سلسبیل

تنوع مراکز خرید در این منطقه بسیار بالاست؛ مخصوصا برای خرید پوشاک این منطقه انتخاب افراد زیادی است و به عنوان یکی از اصلی‌ترین مراکز خرید در تهران نام برده می‌شود.

از جمله مراکز پوشاک این منطقه می‌توان به پاساژهای رودکی و الماس اشاره کرد. البته یکی دیگر از دلایل حجم زیاد مراکز فروش محصول در محله سلسبیل تراکم بالای جمعیت این منطقه است.

محله سلسبیل

مراکز رفاهی عمومی محله

خوشبختانه مراکز تفریحی، ورزشی، آموزشی و درمانی هم در این منطقه کم پیدا نمی‌شود. همین امر هم یکی دیگر از دلایل محبوبیت آن است. به طور نمونه در خیابان رودکی در دل مغازه‌های گوناگون، سینما کارون قرار دارد که در سال‌های اخیر به طور کامل مورد بازسازی قرار گرفته است. اگر هوس تماشای فیلم سینمایی در دل بازار کردید، می‌توانید به آنجا بروید. البته نزدیک این مرکز، سینما المپیاد در خیابان آذربایجان نیز وجود داشت که متاسفانه سال‌هاست مورد بی‌توجهی قرار گرفته و به طور کامل بسته و متروکه شده است.

فروشگاه های مختلف

از امکانات ورزشی محله هم می‌توان به باشگاه خوش، از قدیمی‌ترین باشگاهای منطقه ده شهرداری، اشاره کرد. دیگر باشگاه‌های تازه تاسیس که در سال‌های اخیر با امکانات جدیدتر و خصوصی گردانده می‌شود.

مراکز فرهنگی

برخلاف مبدا شکل‌گیری ناحیه که با رود و باغ بود، امروزه فضای سبز در این منطقه به ندرت پیدا می‌شود. در این بین می‌توان به بوستان‌های کوچک و تازه تاسیسی همچون خبرنگار و پزشک اشاره کرد. برج نواب و تونل توحید هم که امروزه جزوی از نماد‌های مدرن تهران است در این منطقه قرار دارد.

از جمله اماکن مذهبی محله سلسبیل هم مسجد صادقیه در خوش جنوبی، مسجد لولاگر جنب بزرگراه نواب همچنین مسجد حجت‌ابن‌حسن در خیابان رودکی جنوبی هستند. خوشبختانه با توجه به وسعت این محله تعداد مراکز درمانی قابل‌قبولی در دسترس مردم قرار گرفته که از جمله آن بیمارستان‌های اقبال و شهریار در خیابان آذربایجان و لولاگر از مراکز وقفی درخیابان خوش جنوبی هستند.

محله سلسبیل

هرچند مراکز شکم‌گردی معروفی در این منطقه وجود ندارد، اما این محله از نظر تعداد رستوران، فست‌فود، ویتامینه و ایستگاه‌های شکم‌گردی هم کمبودی ندارد و مراکز کوچک‌ و بزرگ مختلفی در آن دایر هستند.

درمجموع محله سلسبیل یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین و بهترین مناطق تهران برای سکونت است. اگر از حضور در این محله تجربه‌ای دارید، آن را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن