فرهنگ و هنر

مقبره‌ سیف ‌الدوله ملایر؛ آرامگاه مرد دوست‌داستنی

فهرست مطالب

وسعت و پهناوری ایران چه از لحاظ فرهنگی و چه از لحاظ اقلیمی، سنگ‌بنای اصلی اشتیاق برای ایران‌گردی را از همان ابتدا محکم کرده است. به‌جرات می‌توان گفت کم‌تر کسی پیدا می‌شود که میان خیل عظیم آرزوهای خود، سفر به نقاط مختلف ایران را آرزو نداشته باشد. در هر گوشه‌ای از خاک‌ سرزمین چهار فصل ایران که پا بگذارید، جاذبه‌ای برای مسحور کردن شما در چنته دارد. حالا که روزهای گرم و تابستانی روبه اتمام است، تجربه‌ دیدن پاییز مه‌گرفته‌ و به‌مشام کشیدن بوی نم باران پاییزی بهانه‌ خوبی‌ خواهد بود تا شما را به سمت‌وسوی استان همدان بکشاند. مطلب من درباره یکی از جاذبه‌های گردشگری همدان یعنی مقبره سیف الدوله را در نابرو بخوانید.

سیف ‌الدوله، واقف اصلی شهر

پارک سیفیه، مجموعه‌ تفرجگاهی پرطرفدار و وسیع است که در زمان حیات او باغ شخصی سیف‌ الدوله بود. نام‌ این پارک را به پاس زحمات بانی باغ، سیفیه نامیدند تا یادگاری باشد از مرد نیک تاریخ این شهر و نامش برای همیشه در یادها و زبان‌ها جاودان باقی ‌بماند. سیف‌الدوله که وصیت کرد او را پس از مرگش در همین باغ دفن کنند، صاحب چهارونیم دانگ از شش دانگ شهر ملایر بود. زمین‌ها و املاک بسیار زیاد او اکنون در فهرست موقوفات شهر ملایر قرار دارد.

مقبره‌ سیف ‌الدوله ملایر

ساختمان اصلی آرامگاه

پس از وفات سیف ‌الدوله مقبره‌ او باتوجه به وصیت خود مرحوم بر فراز تپه‌ مناجات در محوطه‌ باغ سیفیه ساخته شد. این مقبره از نوع مقابر غیرمذهبی است. آرامگاه او را در مجموعه‌ باغ سیفیه و نزدیکی دریاچه‌ مصنوعی ساخته‌اند. زمینی وسیع که به وسیله‌ پرچین‌های فلزی حصارکشی شده است. بعد از عبور از درب ورودی وارد فضای سبز حیاط خواهید شد. آرامگاه انتهای این فضا قرار دارد که با مسیری پلکانی و عبور از پله‌های عریض و کم ارتفاع به آن می‌رسید.


در این منطقه به‌جز آرامگاه یاد شده می‌توان جاذبه‌های دیگری همچون دریاچه مصنوعی را نیز مشاهده کرد.

دو طرف راه پیش رویتان را باغچه‌های پر گل و زیبایی پوشانده‌اند. همچنین مرکز این بنا جایی برای فواره‌ها و عبور آب وجود دارد. درست مقابلتان در انتهای مسیر پله‌ها، مقبره‌ سیف‌ الدوله قرار گرفته است. بنای این آرامگاه مقبره‌ای آجری است که آن را با پلانی چهار ضلعی و سقفی گنبدی شکل ساخته‌اند. گنبد و مقبره این مرد بزرگ با کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای‌ و طرح‌های اسلیمی زینت داده شده است.

مقبره‌ سیف ‌الدوله ملایر

 معماری داخلی آرامگاه سیف‌ الدوله

مرکز ایوان ورودی مقبره مقبره سیف الدوله پوششی طاقی دارد و طول ایوان چهار متر و عرض آن 5/1 متر است. این ایوان ورودی راهنمای شما به داخل اتاق بزرگی‌ محسوب می‌شود که در مرکز با پوشش گنبدی شکل بنا شده است.

مقبره‌ سیف ‌الدوله ملایر

به‌محض ورود به این اتاق، فضای معنوی حاکم در مقبره، شما را به آرامشی غیرقابل وصف دعوت می‌کند. با کمی کنکاش در محیط داخل آرامگاه، دو مقبره‌ سیف ‌الدوله و نوه‌ او، امیرالموید نظرتان را جلب خواهد کرد. چهار اتاق کوچک مربع شکل به ضلع چهار متر با پوشش نیم گنبدی دیگر قسمت‌های تشکیل دهنده‌ این مقبره‌ هستند.

هریک از این اتاق‌ها با دو ورودی به داخل فضای اصلی مقبره راه پیدا می‌کنند. در ضلع جنوبی شاهد یک ورودی بزرگ در مرکز ایوان و دو پنجره در طرفین آن هستید. این ورودی بزرگ، وجه تمایز آن از دیگر اضلاع بنا است. طول اضلاع مقبره مربعی شکل هریک، 45/15 سانتی‌متر اندازه‌گیری شده‌اند. در مقبره تابلویی بزرگ که روی آن آیاتی از قران نوشته شده چشم‌نوازی می‌کند. چند عکس از سیف الدوله، امیر الموید و دیگر نوادگان و خانواده‌ سیف‌ الدوله نیز مشاهده می‌شود.

مقبره‌ سیف ‌الدوله ملایر

صاحبان قبور موجود در مقبره

به‌جز مقبره سیف الدوله بانی این مکان گردشگری، مزار امیرالموید نوه‌ او نیز همینجا دفن است. امیرالموید مانند جد خود، به دست‌به‌خیری و مردم‌داری شهرت داشت. رفتار بزرگوارانه این مرد تا ‌آن‌جا بود که هنوز هم میان مردم شهر برای ‌مثال یک فرد دست‌ودلباز و بخشنده گفته می‌شود. در مقبره به‌جز دو قبر ذکر شده، هفت قبر دیگر نیز وجود دارد که همگی از منصوبان و خاندان سیف ‎‌الدوله هستند.

در این منطقه به‌جز آرامگاه یاد شده می‌توان جاذبه‌های دیگری همچون دریاچه مصنوعی را نیز مشاهده کرد. توریست‌ها و گردشگران داخلی می‌توانند از قایق‌های پدالی آن برای تفریح و گشت‌وگذار در دریاچه استفاده کنند و خاطره‌ خوشی از بازدید این مجموعه برای خود در خاطرشان بسازند.

مقبره‌ سیف ‌الدوله ملایر

کلام آخر

به هر ‌نقطه از ایران که سفر کنید، از جاذبه‌های آن بی‌نصیب نخواهید ماند. برای پروراندن بذر گردشگری ایران و رشد بیش‌تر آن راهنمای ناب گردشی یک‌دیگر باشیم. به‌این‌ترتیب اگر از مقبره سیف الدوله بازدید کرده‌اید، تجربیات‌تان را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن