فرهنگ و هنر

زورخانه صاحب الزمان یزد؛ تماشای ورزش باستانی

فهرست مطالب

کم‌تر کسی است که به شهر تاریخی یزد بیاید و از مجموعه امیرچخماق دیدن نکند. وارد میدان زیبای امیر­چخماق که می‌شوید، گوشه‌ای از میدان آب‌انبار پنج بادگیری را خواهید دید. این آب‌انبار به دوره تیموری تعلق و نزدیک به 500 سال قدمت دارد. بعد از مجهز شدن شهرها به سیستم آب شهری، آب‌انبار­ها دیگر مورداستفاده قرار نگرفتند و به‌همین دلیل متروکه شدند. یکی از آن‌ها آب‌انبار پنج بادگیری بود که در سال 1380 با همت مردی به‌نام پهلوان علی درهمی این بنا تغییر کاربری پیدا کرد. آب‌انبار پنج بادگیری طی بازسازی تبدیل به زورخانه صاحب الزمان شد که امروزه پذیرای عموم بازدیدکنندگان است.

کنار بازدید از مجموعه امیرچخماق می‌توانید برای مشاهده ورزش باستانی به این زورخانه بروید؛ اما شاید بهتر باشد قبل از بازدید مختصری درباره زورخانه صاحب الزمان بدانیم. پس در این مطلب از نابرو با من همراه باشید تا با یکی دیگر از دیدنی‌های یزد آشنا شویم.

آب انبار پنج بادگیری و تغییر کاربری به زورخانه

شهر کویری یزد از دیرباز به‌واسطه موقعیت جغرافیایی خود یکی از نامناسب­‌ترین عوامل طبیعی غالب بر این مرزوبوم را داشته و دارد. آب‌وهوای گرم و خشک این منطقه، ساکنان این شهر را از گذشته تاکنون با دغدغه‌­های فراوانی ازجمله تامین آب روبرو کرده است. یکی از بناهای شاخص و ارزشمند در این منطقه آب‌انبارهایی هستند که در گذشته بخش اعظمی از آب شرب اهالی منطقه را فراهم می­‌کردند.

زورخانه صاحب الزمان یزد

مجموعه امیرچخماق یکی از برجسته‌­ترین جاذبه­‌های تاریخی شهر یزد محسوب می­‌شود که می­‌توان به وجود دو آب انبار تاریخی در آن اشاره کرد. یکی از این آب‌انبارها، آب‌انبار ستی فاطمه یا پنج بادگیری نام دارد. این آب‌انبار که در ضلع شمالی مجموعه امیرچخماق واقع شده، متعلق به دوره تیموری است. بانی این مجموعه عظیم ستی فاطمه یا فاطمه خاتون همسر امیرجلال‌الدین چقماق شامی، حاکم وقت شهر یزد بود. این بنا باتوجه به داشتن پنج بادگیر به آب‌انبار پنج بادگیری نیز شهرت دارد.


تماشای ورزشکاران درحال انجام حرکات ورزش باستانی و شنیدن اشعار بزرگان با صدای دلنشین مرشد می­‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد.

مخزن آب‌انبار پس از وصل شدن آب شهری به مکانی متروکه تبدیل شده بود. پهلوان علی درهمی پس از پیگیری‌های فراوان در سال 1378 مجوز تبدیل آن به زورخانه را دریافت و شروع به بازسازی این مخزن عظیم کرد. دوسال بعد این مکان تاریخی و دیدنی با عنوان زورخانه صاحب الزمان در چهار طبقه افتتاح شد. امروزه می‌توان از همه قسمت­‌های آن بازدید کرد. درحال‌حاضر ورزش باستانی همه روزه در طبقه همکف آن برگزار می­شود.

زورخانه صاحب الزمان یزد

اطلاعاتی در مورد زورخانه صاحب الزمان

زورخانه صاحب الزمان یزد یکی از زورخانه­‌های مطرح و معروف شهر یزد به‌حساب می‌آید. در این زورخانه همه روزه ورزشکاران در سانس‌های یک ساعته به نمایش ورزش باستانی و زورخانه­‌ای می­‌پردازند.

کنار بازدید از اماکن تاریخی یزد مانند مجموعه امیرچخماق، پیشنهاد می­‌کنم برای مشاهده ورزش باستانی به این آب‌انبار و زورخانه در همان نزدیکی بروید. بازدید از ورزش باستانی برای عموم آزاد است.

زورخانه صاحب الزمان یزد

با صرف هزینه اندکی برای تهیه بلیت می­‌توانید از تماشای این ورزش کهن و شنیدن اشعار زیبا و صدای دلنشین مرشدان در این مکان تاریخی لذت ببرید.

پس از تماشای ورزش باستانی می توانید از قسمت­‌های مختلف آب‌انبار و موزه‌ مرمت بنا دیدن کنید. بازدید از آب‌انبار را می‌­توانید در ساعت‌هایی که ورزش در زورخانه صاحب الزمان انجام نمی‌­شود نیز انجام دهید. برای دیدن مراحل مختلف ورزش، بازدید از آب‌انبار و مشاهده موزه حتما برنامه بازدید خود را طبق ساعت‌های زیر تنظیم کنید.

زورخانه صاحب الزمان یزد

ساعات بازدید:

همه روزه از ساعت هشت صبح تا ۹ شب

ساعات ورزش:

در تابستان همه روزه به‌جز جمعه‌ها از ساعت 4:30 تا 5:30 و شش تا هفت

در زمستان همه روزه به‌جز جمعه‌ها از ساعت 5:30 تا 6:30 و  هفت تا هشت

تماس با زورخانه:

شماره تماس : ۳۶۲۲۰۵۰۹-(۰۳۵)، ۰۹۱۳۳۵۲۳۰۹۳، ۰۹۱۳۲۵۸۶۹۱۳

زورخانه صاحب الزمان یزد

مسیریابی

برای پیدا کردن آب‌انبار و زورخانه صاحب الزمان اگر در میدان امیرچخماق پشت به تکیه بایستید، سمت راست‌تان دو کوچه مشاهده می­‌کنید. وارد کوچه دوم (معروف به بازار مازاری) شوید، پس از طی چند قدم در کوچه، در زورخانه را خواهید دید. ضمن اینکه بادگیرهای آب انبار نیز از داخل میدان مشخص است و می‌توانید به‌راحتی آن را پیدا کنید.

زورخانه صاحب الزمان یزد

سخن آخر

شهر یزد را یکی از قطب­‌های مهم ورزش زورخانه‌­ای در ایران می‌دانند. اگر به یزد سفر کردید، بازدید از زورخانه صاحب الزمان را از دست ندهید. تجربه حضور در مکانی تاریخی با معماری اصیل که هوشمندانه بازسازی شده و تغییر کاربری یافته بی‌نظیر است.

زورخانه صاحب الزمان یزد

تماشای ورزشکاران درحال انجام حرکات ورزش باستانی و شنیدن اشعار بزرگان با صدای دلنشین مرشد می­‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. این تجربه ما را به عمق تاریخ پرفرازونشیب این مرزوبوم می‌برد و لحظه‌ای به اندیشیدن وا می‌دارد. اگر این حس‌وحال را تجربه کرده‌اید، نظراتتان را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن