طبیعت گردی

پارک جنگلی صفارود رامسر؛ تجربه‌ای متفاوت و باصفا

فهرست مطالب

اکثر ما ایرانیان ترجیح می‌دهیم در سفر به شهر‌های شمالی کشور، اوقاتی را در طبیعت بکر بگذرانیم. جایی که مناظر زیبا و دلپذیرش، آرامش‌بخش روح و روانمان باشد. مکانی که بتوان در آن اوقاتی را با خانواده، دوست و آشنا گذراند. بدون شک پارک‌های جنگلی یکی از بهترین مکان‌ها برای گذراندن اوقاتی خوش در دل طبیعت می‌باشد. امروزه در بیشتر شهر‌های شمالی ایران، پارک‌های جنگلی به همین منظور احداث شده‌اند. در این گزارش با من همراه باشید تا درباره‌ی پارک جنگلی صفارود واقع در استان مازندران، شهرستان رامسر، اطلاعات بیشتری کسب کنید. پارک جنگلی که می‌تواند یک تجربه به یادماندنی را برای شما رقم بزند.

پارک جنگلی صفارود کجاست؟

پارک جنگلی صفارود در ۹ کیلومتری غرب شهر رامسر قرار دارد و از زیباترین جاهای دیدنی مازندران است. رامسر از شهرهای استان مازندران در شمال ایران است. این شهر آخرین شهر غرب مازندران است که مردمان بومی آن به زبان گیلکی صحبت می‌کنند. رامسر از سمت شرق به شیرود از غرب به شهر چابکسر ، از جنوب به کوه‌های البرز و از سمت شمال به دریای خزر محدود است. بوستان جنگلی صفارود در جاده‌ رامسر به جواهرده واقع شده است. این پارک از مسیر رود زیبای صفارود عبور می‌کند. مساحت جنگل‌ها در منطقه‌ای که این پارک در آن بنا شده است به بیش از پنجاه و پنج هکتار می‌رسد.

پارک جنگلی صفارود

چگونه به پارک جنگلی برویم؟

شهر رامسر پایانه اتوبوس و یا تاکسی مشخصی ندارد؛ اما می‌توان از آژانس و یا تاکسی تلفنی استفاده کرد. برای رفتن به پارک جنگلی صفارود می‌توانید از خودرو شخصی خود نیز استفاده کنید و در طول مسیر از جاده‌های زیبای سرسبز در دل جنگل‌های شمال و هوای تازه لذت ببرید. در طول مسیر به این پارک،‌ علاوه‌بر طبیعت بکر و زیبا، می‌توانید از محصولاتی که کنار جاده به فروش می‌رسند مانند صنایع دستی، ماهی،‌میوه‌های جنگلی، لبنیات، لواشک و.. نیز تهیه کنید.

برای دسترسی به این پارک دو مسیر پلکانی و یک مسیر ماشین‌رو وجود دارد. اگر وسایل زیادی به همراه دارید و یا برای شما و یا همراه‌تان پایین و بالا رفتن از پله‌های زیاد آسان نیست، ‌بهتر است از این مسیر استفاده نکنید. مسیر ماشین‌رو نیز ورودی دقیق و کاملا مشخصی ندارد. کنار جاده یک تابلو کوچک قرار دارد که شما را به ورودی یک جاده‌ خاکی فرعی راهنمایی می‌کند.

پارک جنگلی صفارود

امکانات پارک

در این پارک درختان زیادی از جمله ممرز، انجیلی، توسکا، افرا، ون، راش، نمدار و لیلکی وجود دارد. درختان زیبایی خیلی خاصی به فضای پارک بخشیده‌‌اند و حتی در گرم ترین ساعات روز هم به‌دلیل وجود رودخانه و مسیر گذر آب و درختانی که انگار طاقی همچون سایه‌بان برای شما درست کرده‌اند، گرمای هوا اذیت‌کننده نیست. در این پارک آلاچیق، تعداد خیلی کمی منقل، بوفه و رستوران جنگلی و سرویس بهداشتی وجود دارد. سرویس بهداشتی از نظر میزان بهداشت و شرایط استاندارد در سطح پایینی قرار دارد. همچنین در این پارک فضایی برای برپایی کمپ و یا اقامت شبانگاهی وجود ندارد.

در قسمت ورودی پارک هیچ نگهبانی دیده نمی‌شود. تعداد آلاچیق‌ها نیز کم است و اکثرا استفاده از آن‌ها رایگان نیست. صدای زیبای پرندگان، زمزمه آب، هوای پاک و سبزی درختان از دیگر مزیت‌های این پارک جنگلی است. این پارک جنگلی آب معدنی نیز دارد.

متاسفانه در این پارک، تدبیر چندانی برای فضای تردد و پارک خودروها نشده‌ است. جاده‌ فرعی متصل به این پارک، آسفالت نیست و همین مسئله ترافیک زیادی را داخل پارک در ساعات پر تردد به وجود می‌آورد. گاهی نیز شاهد ماشین‌هایی هستیم که در چاله‌ها و گودال‌های موجود در مسیر، گیر می‌افتند و گروهی از افراد برای خارج کردن خودرو از چاله در تلاشند.

پارک جنگلی صفارود

در مقایسه با دیگر پارک‌های جنگلی به‌نام در استان مازندران،‌ پارک جنگلی صفارود از امکانات کم‌تری برخوردار است و حتی مکانی برای نماز (نمازخانه یا مسجد) نیز در آن در نظر گرفته نشده‌ است. همچنین تعداد سطل‌های زباله تعبیه شده در پارک به شدت کم است. در اکثر پارک‌های جنگلی برای حفاظت از محیط زیست، زباله‌ها هر روز از سطل‌های زباله جمع آوری می‌شوند، اما پارک جنگلی صفارود از این قاعده مستثنی است. با همه این توصیفات، بازید و گذرندارن وقت در این پارک، کاملا رایگان است و ورودی ندارد.


بهترین زمان برای بازید از این پارک زیبای جنگلی، در شش ماه اول سال تا اواسط پاییز است. در فصل پاییز و زمستان به‌دلیل کوهستانی بودن منطقه، دمای هوا پارک سرد خواهد بود.

آیا پارک جنگلی صفارود برای شما انتخاب مناسبی است؟

قدم زدن و لذت بردن در طبیعت زیبای پارک جنگلی صفارود برای هر قشری مناسب است؛ از کودکان گرفته تا افراد مسن و میانسال. اما بهتر است نکاتی را در نظر گرفت. به‌دلیل شیب و یا سطح ناهموار این پارک جنگلی در بعضی از نقاط، بهتر است مراقب کودکان باشید. همچنین امکان زمین خوردن و یا آسیب دیدن نیز برای افراد مسن وجود دارد. اگرچه آب جاری در صفارود عمق چندانی ندارد اما اطراف آن هیچ نرده و یا حفاظی قرار ندارد، بنابراین کودکان نیازمند مراقبت بیشتری خواهند‌ بود. پارک جنگلی صفارود فضایی مناسب برای گذراندن وقت با خانواده، دوستان و آشنایان است.

بهترین زمان برای رفتن به پارک جنگلی صفارود

بهترین زمان برای بازید از این پارک زیبای جنگلی، در شش ماه اول سال تا اواسط پاییز است. در فصل پاییز و زمستان به‌دلیل کوهستانی بودن منطقه، دمای هوا پارک سرد خواهد بود؛ اگرچه زیبایی درختان نیز وصف نشدنی است. اما احتمال یخ‌بندان جاده رامسر به این پارک نیز وجود دارد.

پارک جنگلی صفارود

سخن پایانی

هر سال افراد زیادی در پارک جنگلی صفارود در تعطیلات تابستانی و یا سیزده به در ، جمع می‌شوند. بهره بردن از طبیعت روح را غنی و شاداب می‌کند، اما باید به‌خاطر داشت که محیط زیست و به‌خصوص درختان سرمایه‌ای برای نسل‌های بعد نیز هستند. بنابراین باید حداکثر تلاش خود را برای حفاظت از آن‌ها به‌کار گیریم. متاسفانه برخی از افراد در این بوستان جنگلی نسبت به این مسئله بی‌تفاوت هستند و زباله‌های زیادی را وارد طبیعت می‌کنند و یا با صدای بلند موسیقی، مانع آسایش و آرامش افراد حاضر در بوستان و همچنین آسیب رساندن به برخی گونه‌های حیوانی می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن