شکم گردی

تهران قدیم را در رستوران رولت کبابی تجربه کنید

فهرست مطالب

شاید شما هم مانند من بیش از مزه و محیط دنبال پیدا کردن نشانه‌ای از گذشته به خیابان‌ها و رستوران‌های مختلف می‌روید. گاهی این خاطرات را در یک رستوران کثیف پیدا می‌کنید که در آن یخچال‌های بزرگ و سفیدشان سینی‌های پر از سوسیس، ماکارونی و جگر مرغ گذاشته‌اند. گاهی اما این خاطرات را میان یک کوچه قدیمی و رستوران تمیز پیدا خواهید کرد. حالا در نابرو میان کوچه‌های قدیمی و سنگفرش خیابان سی‌تیر می‌روم تا به رستوران رولت کبابی از دیدنی های تهران که به سبک قدیمی طراحی شده، سر بزنم تا بخشی از خاطراتم را زنده کنم. با من همراه باشید.

رستوران رولت کبابی

اگر شما هم عاشق کباب‌ و گوجه‌های کنارش هستید، رستوران رولت کبابی می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. این رستوران که در خیابان سی تیر واقع شده، ظاهری بسیار تمیز دارد.  فضای داخلی رستوران با میز و صندلی‌هایی دکور شده که به نظر تنها هدف انتخاب آنها یادآوری گذشته و خاطرات چندین دهه پیش است. البته اگر خوش‌شانس باشید و هوا با شما یاری کنید، تعدادی صندلی بیرون از رستوران و قسمت پیاده‌رو خیابان سی‌تیر هم وجود دارد که می‌توانید میان رفت‌وآمد مردم و هیاهوی این خیابان، غذا را میل کنید.

از بیرون تا داخل رستوران رولت کبابی نوستالژی‌های دهه ۴۰ و ۵۰ را زنده می‌کند. درها و پنجره‌های کوچک، تابلوهای هنرپیشگان قدیمی، رومیزی‌های قدیمی، ظرف‌های غذای مسی همه‌وهمه در تلاش برای زنده کردن خاطرات دهه ۴۰ و ۵۰ است. حتی موسیقی که هنگام غذا به گوش می‌رسد، اغلب متعلق به خوانندگان دهه ۴۰ و ۵۰ است.

جاذبه های رستوران رولت کبابی

البته در این رستوران تنها یک غذا سرو می‌شود و آن هم کباب است. کبا‌ب‌های رستوران رولت کباب درست مانند رولت‌های قنادی‌های خیابان کریم‌خان هستند. کباب کوبیده‌ای که میان نان لواش پیچیده شده، مانند رولت تکه تکه شده و میان سینی مسی خوش رنگ با خیارشور، پیاز و ترشی‌ کلم قرمز تزیین شده است. کنار رولت کباب سس گوجه‌ای نیز سرو می‌شود که به نظر دستور تهیه این سس نیز مختص این رستوران است.

معماری و طراحی داخلی رستوران رولت کبابی

معماری رستوران رولت کبابی به مانند اغلب ساختمان‌های خیابان سی‌تیر بسیار ساده است. به نظر این رستوران متعلق به گذشته است، اما قدمت دقیق ساختمان مشخص نیست. ساختمان رستوان دو طبقه است و طبقه دوم اغلب در روزهای شلوغ برای مشتریان باز خواهد بود. داخل رستوران هیچ مشخصه بارزی ندارد تا به آن اشاره شود، به جز پنجره‌های چوبی و پرده‌های که به سبک پرده‌های خانه‌های قدیمی جمع شده‌اند.


سنت خوردن چای بعد از غذا در این رستوران با یک سماور بزرگ در گوشه‌ای  از رستوران محترم شمرده می‌شود. با پرداخت یک هزینه چای می‌توانید هر چندبار که تمایل داشتید، چای میل کنید.

در طراحی رستوران به عمد تلاش شده تا حس یک رستوران دهه ۴۰ یا ۵۰ در ذهن مخاطب تداعی کند. فضا رستوران درست مانند رستوران‌هایی است که اغلب در سریال‌های قدیمی ی‌بینید. دورتادور فضای رستوران تابلوهای از هنرپیشگان و ورزشکاران قدیمی زده شده که نوع تابلوها و حتی چاپ عکس‌ها نیز به سبک قدیم است.

آشپزخانه رستوران در خارج از دید مشتری قرار ندارد و اگر کمی دقت کنید، به راحتی نحوه پخت و سرو غذا را از اول تا آخر می‌بینید.

روی میز‌های رستوران رولت کبابی شیشه گذاشته شده و زیر شیشه کاغذرنگی‌هایی که با جملاتی زیبا یا گاها تصاویر بامزه، خاطره رولت کبابی خود را بیان کرده‌اند. تعداد این کاغذ رنگی‌ها بسیار زیاد است و علاوه‌بر زیر شیشه میزها، می‌توانید بر دیوار رستوران نیز آنها را ببینید. اگر تمایل داشتید، خاطره خود را در یک کاغذ رنگی ثبت و در هر کجای رستوران که مایل بودید، قرار دهید.

رستوران رولت کبابی

منوی رستوران رولت کبابی

رستوران همانطور که  گفته شده یک منوی کاملا ساده دارد. نام غذا و قیمت آن روی کاغذی سفید نوشته و بر پشت صندوق قدیمی که در گوشه رستوران قرار دارد، چسبانده شده است. قیمت رولت کباب‌ها در سال ۱۳۹۸، سی هزار تومان بود.

البته کنار رولت کباب می‌توانید هر نوع نوشیدنی خنکی را سفارش دهید. در واقع به نسبت منوی غذا، منوی نوشیدنی‌ها و پیش‌غذاهای رستوران رولت کبابی غنی‌تر است. شما می‌توانید ماست کوزه‌ای، ترشی، زیتون پرورده و سالاد را کنار رولت کباب سفارش دهید یا حتی در صورت تمایل از یخچال بردارید.

سنت خوردن چای بعد از غذا در این رستوران با یک سماور بزرگ در گوشه‌ای  از رستوران محترم شمرده می‌شود. با پرداخت یک هزینه چای می‌توانید هر چندبار که تمایل داشتید، چای میل کنید. نکته جالب اینکه چای را می‌توانید با نبات یا قند بنوشید و حتی با دارچین، گل‌محمدی و هل نیز خوش‌عطرش کنید.

منوی رستوران رولت کبابی

از گذشته یا جدید

سوالی که در روزهای اول موقع خوردن رولت کبابی در این رستوران مطرح شد، این بود که این حجم از خاطرات که در این چهار دیواری قرار گرفته، آیا واقعا اصالت دارند یا تماما ساخته رستوران‌دار خوش‌‌ذوق است؟

برای رفع کنجکاوی این سوال را از صندوق‌دار رستوران که به نظر رستوران نیز متعلق به اوست، پرسیدم. در پاسخ اما چیزی گفته نشد. رستوران‌‌دار گفت دوست دارم تصور آدم‌ها و مشتریان که به اینجا می‌آیند، این باشد که این رستوران اصالت دارد. برای همین تاریخچه رستوران را بازگو نمی‌کنم.

بنای اصلی ساختمان اما به گفته او متعلق به قبل انقلاب است. آن زمان محیط رستوران همین شکل بوده است. البته بیش از این هیچ اطلاعات دیگری داده نشد.

اما به‌طورکلی رستوران رولت کبابی به شیوه کاملا حرفه‌ای با نوستالژی‌های دهه ۴۰ و ۵۰ تزیین شده است و با هر بار دیدن تابلو، میز، صندلی یا حتی صندوق رستوران مشتری با خود لحظه‌ای فکر خواهد کرد که اینجا واقعا متعلق به دهه ۴۰ است یا وسایل رستوران از یک مغازه سمساری خریداری شده و حالا نقش خاطرات را برای ما بازی می‌کند.

طعم رولت کباب

خوردن کباب آن هم میان نان لواش چیز جدیدی نیست، اما خوردن این نوع کباب در این فضا حس خوبی برای مشتریان ایجاد می‌کند. طعم رولت‌های بسیار معمولی است؛ اما این معمولی بودن را به معنی بد بودن مزه برداشت نکنید. تنها منظورم این است که انتظار بهترین کباب دنیا را از رولت کباب نداشته باشید. سس گوجه‌ای کنار رولت کباب نیز طعم جدیدی نیست اما نوع سرو متفاوت است. علاوه بر سرو متفاوت، برخورد با محبت کارکنان رستوران باعث شده اغلب مشتریان بعد از یک بار تجربه، بار دیگر نیز به این محیط برگردند.

رستوران رولت کبابی

البته رستوران کارکنان زیادی ندارد با اینکه اغلب مشتریان زیادی دارد. شما باید خودتان به صندوق رفته، سفارش دهید و اگر نوشیدنی نیاز دارید از یخچال بردارید. حتی چای را نیز خودتان باید از سماور گوشه رستوران بریزید و سر میز ببرید.

آدرس رستوران رولت کبابی

رستوران رولت کبابی در خیابان تاریخی و قدیمی سی‌تیر تهران قرار دارد. آدرس دقیق رستوران به این ترتیب است: خیابان سی‌تیر، بالاتر از موزه آبگینه، جنب کوچه رستمی جاهد، پلاک ۷۳، رستوران رولت کباب. بهتر است در روزهای شلوغ پیش از رفتن با رستوران تماس گرفته و از ساعات کار مطمئن شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن