طبیعت گردی

رینه تعطیلاتی آرام را در حوضچه‌های آبگرم‌ معدنی رینه تجربه کنید

فهرست مطالب

اگر در یک صبح غبار‌گرفته و دودآلود پاییزی، آن هم در وسط ‌هفته، خسته از ترافیک و ازدحام، تصمیم گرفتید که از شهر خارج شوید، مقصد انتخابی ‌شما می‌تواند شهر رینه از دیدنی های مازندران باشد. در این مطلب در نابرو با من همراه شوید تا بیشتر در مورد رینه و آب گرم‌های آن برایتان بگویم.

آبگرم‌ معدنی رینه

چگونه به رینه بروید؟

در تهران زندگی ‌می‌کنید، با جستجوی مختصری در گوگل‌مپ متوجه خواهید شد که یک مسیر 104 کیلومتری و رانندگی دو ساعته را در پیش خواهید ‌داشت. برای رسیدن به رینه می‌بایست تا انتهای اتوبان ‌بابایی برانید. سپس از جاجرود، پردیس، بومهن، رودهن و آبعلی بگذرید. امامزاده هاشم (ع) و پلور را نیز پشت سر بگذارید و به آب اسک برسید. سه کیلومتر جلوتر تابلوی راهنمای رینه را خواهید دید. تابلو را که دنبال‌کنید، بعد از روستاهای «مون» و «انهه» به مقصد خواهید ‌رسید.

آبگرم‌ معدنی رینه

راه دیگر برای رسیدن به رینه این ‌است که وارد روستای پلور شوید. پس از ورود به منطقه پلور از جاده هراز، باید اندکی از رستوران روگلی با آن نان‌های تازه و داغش عبور کنید و از اولین دوربرگردان به سمت تهران بپیچید. پس از طی 100 متر، میدان پلور با مجسمه کوهنوردی برنزی که به کوه دماوند اشاره می‌کند، توجه‌تان را جلب خواهد‌ کرد.

آبگرم‌ معدنی رینه

از این مسیر می‌توان برای رسیدن به روستای ‌رینه و ورودی منطقه حفاظت ‌شده لار و هم‌چنین کمپ شماره یک صعود به قله دماوند استفاده‌ کرد. وارد جاده ‌شوید. اندک اندک و با شیبی ملایم، جاده شما را به سمت بالا دست هدایت ‌می‌کند. پس از عبور از چند پیچ، هوا بسیار لطیف می‌شود. هوای پاک و خنک صبحگاهی در یک روز پاییزی مشامتان را نوازش ‌می‌کند. از پس آخرین پیچ و با فاصله کمی از جاده اصلی، قله زیبا و پرغرور دماوند را خواهید دید.


اگر راه پایین‌دست را در سمت راست دوراهی انتخاب ‌کنید، وارد بافت روستایی رینه خواهید ‌شد که بیشتر به یک روستای مدرن شبیه است تا یک شهر.

دیدنی‌های مسیر رینه

اندکی که بالاتر می‌روید، تقریبا بر تمامی منطقه مسلط می‌شوید. جاده و رودخانه هراز در زیر پایتان قرار می‌گیرد و از دوردست، رشته‌کوه‌های جنوبی البرز که بر فراز خود برف پاییزی را تجربه می‌کنند، دیده می‌شوند.

آبگرم‌ معدنی رینه

در مسیر جاده به سمت رینه، جابه‌جا، آخرین کندوهای عسل را خواهید دید. چراکه کندو‌داران در حال آماده شدن برای کوچ زمستانه و رفتن به قشلاق هستند، با این حال هنوز هم وزوز کوتاه گروه زنبورها از دور شنیده می‌شود.

در ضمن، در این منطقه گیاهان دارویی بسیاری نیز می‌روید. بعلاوه، ماهی قزل‌آلای دریاچه لار نیز از با کیفیت‌ترین ماهی‌های قزل‌آلای خاورمیانه به شمار می‌رود.

پس از طی چند پیچ دیگر، به اولین کمپ و پارک بین‌المللی کوهنوردی دماوند خواهید رسید. هیات کوهنوردی دماوند و رینه در این محل مستقر هستند و کوهنوردان، به قصد صعود از یال جنوبی دماوند، سفر خود را از این مکان آغاز می‌کنند.

آبگرم‌ معدنی رینه

این جا فقط نیم ساعت با رینه فاصله دارد. پس از نیم ساعت، ورودی شهر که بیشتر به روستایی مدرن می‌ماند، در مقابلتان خودنمایی می‌کند و تابلویی ورود شما را به شهرستان رینه، بام ایران، خوش‌آمد می‌گوید.

آبگرم‌ معدنی رینه

فضای شهرستان رینه

در بدو ورود و در قسمت شمال شهر، آرامگاه امامزاده محمدطاهر (ع)، با گنبدی طلایی و ساختمانی سنگی قرار دارد. وی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) بوده است.

آبگرم‌ معدنی رینه

شهر رینه دارای یک بلوار اصلی در بالادست بوده و باغات و منازل مسکونی به صورت پلکانی در پایین‌دست این بلوار قرار دارند. در پاییز، منظره این باغات از بلوار اصلی که شما را با نرده‌ای از تراس‌بندی طبیعی شهر جدا می‌نماید، هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد.

آبگرم‌ معدنی رینه

اگر راه پایین‌دست را در سمت راست دوراهی انتخاب ‌کنید، وارد بافت روستایی رینه خواهید ‌شد که بیشتر به یک روستای مدرن شبیه است تا یک شهر. در رینه هنوز بقایای منازل قدیمی با تیرهای چوبی و دیوارهای خشت‌وگلی به چشم می‌خورد.

در رینه، علاوه بر چند مسجدی که از بالادست مناره‌های کم‌ارتفاع آن‌ها دیده می‌شود، یک تکیه بسیار قدیمی با سه در بزرگ وجود دارد که در کنار مسجد جامع رینه بنا شده است. درهای تکیه به نام‌های «باب‌العباس»، «باب‌الحسین» و «باب صاحب‌الزمان (عج)» نامگذاری شده‌ است.

آبگرم‌ معدنی رینه

دورتادور این تکیه حجره‌هایی ساخته شده است که به نظر وقفی می‌آیند. این حجره‌ها برای استقرار گردشگران و مسافرانی است که هر ساله در ایام محرم و صفر برای شرکت در مراسم عزای حسینی و تعزیه‌خوانی و شمایل‌گردانی به رینه می‌آیند.

آبگرم‌ معدنی رینه

از بازدید تکیه و کوچه‌باغ‌های زیبای اطراف که فارغ شوید، دو انتخاب خواهید داشت:

اول آن‌که می‌توانید از رینه به سمت آبگرم لاریجان ادامه مسیر دهید و پس از کمی استراحت در اقامتگاه‌ها و حوضچه‌های آبگرم لاریجان، به سمت گزنگ حرکت کرده و وارد جاده هراز شوید. سپس از آنجا به سمت تهران بازگردید. دوم آن‌که به سمت شهرستان ‌آمل و سواحل زیبای دریای ‌خزر بروید.

آبگرم‌ معدنی رینه

چشمه‌های آبگرم‌ رینه، از دل کوه‌ دماوند تغذیه می‌شوند. این چشمه‌ها حاوی گوگرد هستند و با حرارتی در حدود ۶۲ درجه سانتی‌گراد، درد را تسکین می‌بخشند.

آبگرم‌ معدنی رینه

در رینه، علاوه بر حمام شاه‌عباسی که یکی از قدیمی‌ترین حوضچه‌های آبگرم معدنی منطقه است، شما می‌توانید از اماکن زیادی که دارای حوضچه‌های خصوصی هستند، استفاده‌کنید و از خواص درمانی آبگرم چشمه‌های جوشان دماوند بهره‌ ببرید.

آبگرم‌ معدنی رینه

لازم است به این نکته توجه کنید که حتما قبل از استفاده از این اماکن، از کیفیت فضا و سرویس‌دهی و هم‌چنین دما و تازگی آب حوضچه اطمینان حاصل‌ کنید و ترجیحا جهت اقامت شبانه از هتل‌ها و مراکز بوم‌گردی شهرستان آمل استفاده کنید.

آبگرم‌ معدنی رینه

در انتهای بلوار اصلی شهر به سمت لاریجان، یک فروشگاه صنایع‌دستی وجود دارد که می‌توانید صنایع چوبی دست‌ساز زیبا و باکیفیتی را از آن‌جا به عنوان سوغات خریداری کنید.

اگر شما هم به شهرستان رینه سفر کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن