بازارگردی

گشتی در میراث گذشته‌های دور، بازار مسگران رشت

فهرست مطالب

هرچقدر از بازارگردی شهر رشت تعریف کنیم، تمامی ندارد. بازارگردی در رشت خستگی‌بردار نیست. هر خیابانش کوچه‌ای دارد و هر کوچه‌اش کوچه‌ای باریک‌تر پر از دالان‌ها و معبر‌های قدیمی که در بافت ۲۴هکتاری بازار رشت وجود دارند. ۱۴ کاروانسرا با طاقی‌ها و راسته‌هایی با هم در ارتباط هستند. می‌گویند این کاروانسرا‌ها در دوره صفویه و اوایل قاجار کانون اصلی بازار بوده‌اند. می‌توان گفت بیشترین تیمچه‌ها و بازارهای طاقی و کاروانسرا‌ها در خیابان مسگران جمع شده‌اند. ما هم امروز قصد داریم به بازار مسگران رشت سری بزنیم و بیشتر با آن جاذبه های گردشگری رشت آشنا شویم. در نابرو همراهمان باشید.

بازار مسگران رشت

راسته مسگران

این راسته که به خیابان مطهری هم راه دارد، در اوایل محل دادوستد و خیابانی پر از مغازه‌های فروش ظروف مسی بوده است که در سال‌های اخیر تعدادشان به دوسه مغازه رسیده است و بیشتر راسته، لباس‌فروشی و کلی‌فروشی و موبایل‌فروشی و انبار شده است.


یکی از مغازه‌ها پر از وسایل منزل است و کنارش یکی بساط روسری و شال پهن کرده است. اگر دنبال انواع دیگ و سیخ و ملاقه‌های چوبی و مسی و آهنی هستید، این راسته گزینه خوبی است و همه‌چیز در آن پیدا می‌شود.

خیابان روبه‌روی مسجد سوخته تکیه، پر از دکان‌های پشت‌به‌پشت‌هم است و همیشه یک سبزی‌فروش با گاری چوبی کوچکش در ابتدای این خیابان سبزی تازه محلی در بسته‌های کوچک برای فروش دارد.

مسجد جامع کاسه فروشان

وارد این راسته که می‌شوید، تا پیش از پیچ اول می‌توانید تا انتهای راسته را ببینید. راسته‌ای شلوغ است پر از مغازه‌هایی که همه یک سایبان برای باران دارند. از مغازه‌های لباس‌فروشی گرفته تا ادویه‌فروشی‌ها و چند مغازه که پر از خرد و ریز‌های مسی هستند.

بازار مسگران رشت

کاروانسراهای قدیمی بازار مسگران

بین این مغازه‌ها اگر با دقت نگاه کنیم و با شتاب رد نشویم، کاروانسرا‌ها و طاقی‌های قدیمی با نمای آجری را می‌بینیم که از دوره صفویه و قاجار به یادگار مانده‌اند؛ مثلا کاروانسرای چینی چیان در سال ۱۳۰۸ ساخته دو برادر است که کارخانه بلور و شیشه داشتند و ایرانی نبودند و از باکو به رشت مهاجرت کرده بودند، یا کاروانسرای طاقی بزرگ که امروزه تبدیل به بازاری بزرگ شده است.

راهروهای تنگ مسگران

این کاروانسرا میدانی کوچک دارد که پر از درخت‌هایی با برگ‌های پاییزی است و دورش مغازه‌های لباس‌فروشی و کلی‌فروشی دیده می‌شود و همچنین با دالانی کوچک به راسته طلافروشان وصل است.

می‌گویند کاروانسرای ملک در دوران قاجار ساخته شده و برای صادرات برنج به روسیه و ابریشم به کاشان و یزد به کار می‌رفته است. بازار طاقی کوچک هم با دالانی به طاقی بزرگ و راسته گونی‌فروشان مرتبط است و از طریق دالان شمالی به مسجد حاج مجتهد در خیابان شریعتی راه دارد.

بازار طاقی بزرگ

کسبه قدیمی بازار مسگران

تمام این کاروانسرا‌ها به همین شکل دالان‌هایی از شمال و جنوب دارند که به هم وصل هستند. اگر حواستان مثل من جمع نباشد و غرق تماشای خرده‌ریز‌ها شوید، سر از خیابانی دیگر در می‌آورید. شاید بازارگردی در این مکان‌های دل‌نشین انسان را به عالمی دیگر ببرد.بازار مسگران رشت

در این راسته دو مسجد قدیمی نیز وجود دارد؛ مسجد «کاسه‌فروشان» و مسجد «گلشن» که کاشی‌کاری‌هایی زیبا دارند و می‌گویند صدساله هستند.

جاذبه های بازار مسگران رشت

اینجا مانند گذشته کنار وسایل جدید، انواع دیگ‌های کوچک و بزرگ مسی و حلبی و برنجی و سماپلان(سماور)، ماهی‌تابه (خکاره)، انواع کفگیر و ملاقه و ظروف سفالی و سفال خام نیز پیدا می‌شود.

در حال گشت بین طاقی‌ها و مغازه‌ها، اتفاقی به یکی از کسبه قدیمی بازار مسگران برخوردم. به گفته همکار‌شان بیش از ۱۰۰ سال دارند، اما جوان مانده‌اند. خیلی باحوصله و خوش‌ذوق درباره آن زمان‌هایی حرف زد که در این بازار با شتر و اسب بار می‌آوردند.آجیل و خشکبار در مسگران

می‌گوید بیشتر این مغازه‌ها انواع ادویه و سیگار‌های برگ و پارچه‌های ابریشم داشتند و در هر مغازه چاله‌ای بزرگ درست می‌کردند که شتر و بار را داخلش جا می‌دادند.

فروشگاه های چشم زخم

می‌گوید اینطوری نبوده که الان هر مغازه‌ای یک چیزی دارد و آن‌موقع‌ها اینجا رونق دیگری داشته است. درون هرکدام از این کاروانسرا‌ها پر بوده از بار‌، ولی امروزه بیشتر به انبار تبدیل شده‌اند و در بیشتر حجره‌ها بسته است. اسم راسته‌ها هم عوض شده است. از وسایل ریز و دلبر داخل مغازه و خود ایشان عکسی به یادگار گرفتم و به گشتن در گذر‌ها ادامه دادم.

بازار مسگران رشت

لوازم و خوراکی‌های بازار مسگران

یکی از مغازه‌ها پر از وسایل منزل است و کنارش یکی بساط روسری و شال پهن کرده است. اگر دنبال انواع دیگ و سیخ و ملاقه‌های چوبی و مسی و آهنی هستید، این راسته گزینه خوبی است و همه‌چیز در آن پیدا می‌شود. گوشه‌ای انواع پادری و فرش چیده شده است و در کنارش ادویه‌های خوش‌رنگ جلوی مغازه خودنمایی می‌کنند.

دیدنی های مسگران رشت

داخل هرکدام از دالان‌های کاروانسرا‌ها پر از رب گوجه‌فرنگی و مواد شوینده و حبوبات است. یکی انواع چای را به نمایش گذاشته و روبه‌رویی دیگ‌ها را از بزرگ به کوچک روی هم تا سقف مغازه بالا برده است. کنار هر دیواری گاری کوچکی در انتظار حمل بار است یا در بین کاروانسرا‌ها آرام در رفت‌وآمد است. در این بازار گرسنه نمی‌مانیم. غذاخوری‌های کوچکی در بازار مسگران هستند و گاری باقالی داغ در این فصل مشتری زیادی دور خود جمع می‌کند. وسط این راسته گاری‌های لوبیاسبز و میوه‌های فصل هم همیشه حضور دارند تا کسی دست خالی از این راسته بیرون نرود.

بازار مسگران رشت

اگر از گشت‌وگذار در خیابان‌های قدیمی و تماشای همهمه مردم در دالان‌های بلند آجری خسته نمی‌شوید، باید به قدیمی‌ترین قسمت بازار رشت سر بزنید و بین کاروانسرا‌ها بگردید. درست است بازار مسگران رشت مثل قدیم پر از صدای چکش نیست، اما حال‌وهوایی دارد که هیچ‌کس فراموش نمی‌کند.

خیابان مسگران رشت

اگر شما هم به این بازار رفته‌اید، تجربه خود را از این بازار با ما به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن