فرهنگ و هنر

مرکز فرهنگی راش تهران؛ پاتوق هنری‌های محله باغ فردوس

فهرست مطالب

برای علاقه‌مندان به هنر همه چیز باید رنگ‌وبویی هنری داشته باشد تا از آن لذت ببرند، تفریح و خرید و حتی غذاخوردن هم باید در حال و هوایی آغشته به هنر صورت بگیرد تا به جانشان بنشیند؛ اما به جز سینماها، سالن‌های تئاتر، شهر کتاب‌ها و گالری‌ها جایی را می‌شناسید که برای گشت‌وگذار دوست‌داران فرهنگ و هنر وجود داشته باشد؟ قطعا پاسخ این سوال مثبت است. در تهران مراکز فرهنگی هنری هستند که میزبان علاقه‌مندان بسیاری هستند، اما با توجه به جمعیت پایتخت انتظار می‌رود تعداد این مراکز فرهنگی بیش از آنچه که الان هست باشد. محله باغ فردوس از آن محله‌های سرسبز تهران است که همه را به قدم زدن در کوچه‌پس‌کوچه‌هایش ترغیب می‌کند، شاید در این قدم زدن‌ها عمارت سفید رنگ بزرگی را دیده باشید که حیاط بزرگ پر از درختی دارد.  من در این مطلب از نابرو قصد دارم این بنای سفید که مرکز فرهنگی راش در آن فعال است، به شما معرفی کنم. پس با من همراه شوید.

آشنایی با مرکز فرهنگی راش

مرکز فرهنگی راش که مدت زیادی هم از شروع فعالیتش نمی‌گذرد، از مکان های تفریحی تهران بوده و توانسته حسابی جای خودش را بین هنردوستان باز کند. این مرکز در یک عمارت زیبا و سرسبز در دل یک منطقه خوش آب‌وهوای تهران مشغول فعالیت است. راش یک خانه دو طبقه است که پیشنهاد می‌کنم هنگام ورود از در حیاط مجموعه وارد شوید، حیاطی سرسبز که با دیدنش روحتان تازه می‌شود.

جاهای دیدنی تهران

بخشی از حیاط مجموعه برای کافه است و در بخش دیگری از حیاط تعدادی نیمکت گذاشته شده تا بعد و یا قبل از گشت‌وگذار در فضاهای دیگر مجموعه لحظاتی زیر سایه درختان سر به فلک کشیده حیاط بنشینید و از سایه و خنکی آن لذت ببرید. دیوارهای حیاط تماما پوشیده از تابلوهای بزرگ شیشه‌ای است که هرکدام نمایشگر پوسترهای ارزشمندی است که قطعا از تماشای آن‌ها حظ فراوانی خواهید برد، مخصوصا علاقه‌مندان به گرافیک این بخش از حیاط را بسیار دوست خواهند داشت.

نورپردازی حیاط بسیار عالی طراحی شده و زیبایی حیاط را در شب چندین برابر می‌کند. توصیه می‌کنم در شب هم بازدید از این مرکز فرهنگی را امتحان کنید. اگر تمایل دارید با بخش‌های دیگر مجموعه آشنا شوید، از پله‌ها بالا بروید تا وارد فضای داخلی مجموعه شوید. قبل از ورود به فضای داخلی ابتدا وارد راهرویی می‌شوید که دیوارهای آن‌ پوشیده از تابلوهای بزرگ پوستر فیلم‌های سینمایی است، این قسمت قطعا توجه سینمادوستان را به خود جلب می‌کند، چراکه این پوسترها هرکدام برای فیلم‌های درجه یک سینمای جهان است و برای لحظاتی طرفداران سینما را یاد این فیلم‌های بی‌نظیر می‌اندازد.

در انتهای این راهرو تراس قرار دارد که تعداد زیادی میز و صندلی هم در این قسمت چیده شده و به دلیل آنکه اشراف کامل از آن بالا به حیاط پر از درخت مجموعه دارد، جزو قسمت‌های پر طرفدار راش است.

کتابفروشی راش

کتابفروشی از طبقه اول فضای داخلی شروع می‌شود و تا طبقه دوم ادامه دارد. به محض ورود به فضای داخلی مجموعه قفسه‌های کتاب را می‌بینید که خودنمایی می‌کند، حتی در راه پله‌ بین دو طبقه هم قفسه ‌های کتاب قرار داده شده‌ است. در طبقه دوم هم سراسر قفسه‌هایی از کتاب قرار دارد که بخشی از آن هم به کتاب کودکان و فروش بازی‌های فکری کودکان اختصاص دارد، همینطور روی میز وسط این طبقه تازه‌های نشر قرار دارد.

مرکز فرهنگی راش

بی‌شک این قسمت برای عاشقان ادبیات جایی است که می‌توانند ساعت‌ها در آرامش به تورق و بررسی کتاب‌ها بپردازند. در این قسمت اتاق کوچکی قرار دارد که مختص آثار صوتی و تصوری است، به محض ورود به این اتاق صدای موسیقی زیبایی به گوش می‌خورد که همراه با شنیدن آن می‌توانید نگاهی به آثار فروشی این قسمت بیاندازید و اگر از شنیدن این موسیقی لذت بردید آن را بخرید.

مرکز فرهنگی راش

سینماتک در مرکز فرهنگی راش

این قسمت از مجموعه راش برای دوستداران هنرهفتم بخش مهم و ارزشمندی است. نمایش آثار مهم سینمای ایران و جهان در برنامه‌های هفتگی نمایش فیلم این سینماتک است. جدول پخش فیلم‌ها هفتگی برنامه‌ریزی می‌شود و در صفحه اینستاگرام مجموعه اطلاع‌رسانی می‌شود، در هر روز تقریبا سه فیلم در سه سانس به نمایش در می‌آید.


میز و صندلی‌های کافه چوبی هستند و اغلب آن‌ها نیمکتی است که برای دورهم نشستن و گپ علی‌الخصوص بعد از دیدن فیلم‌های سینماتک مجموعه و صحبت در خصوص فیلم‌ها بسیار مناسب است.

فضای سینماتک هم بسیار زیبا است، استفاده از مبل‌های تک نفره در اتاق خوش رنگ و نه چندان بزرگی که پر از تابلوهای کوچک و بزرگ پوسترهای مینیمال فیلم‌هاست، در نوع خود بسیار جالب است. گاهی در این سینماتک نقدوبررسی فیلم هم پس از پایان نمایش فیلم انجام می‌شود که در این صورت برگزاری این نشست در صفحه‌ اینستاگرام مجموعه اطلاع‌رسانی می‌شود.

جاهای دیدنی تهران

کافه راش

در گوشه‌ای از حیاط مجموعه کافه قرار گرفته که هم شامل فضای سالن است و هم بخشی از صندلی‌های آن در حیاط چیده شده‌اند. البته فضای بسته کافه به دلیل آنکه یک سمتش سراسر از شیشه پوشیده شده دید خوبی به حیاط دارد و کاملا دلباز است.

فضای باز کافه که همان حیاط مجموعه است هم تعدادی میز و صندلی دارد که در فضای بدون سایبان قرار گرفته و هم تعدادی میز و صندلی که در فضای باز اما زیر سایبان قرار گرفته است. پس خیالتان بابت سر زدن به کافه راش در روزهای بسیار آفتابی یا بارانی راحت باشد، چرا که با خیال راحت می‌توانید در فضای باز کافه راش بنشینید و از سرسبزی و زیبایی درختان بی‌شمارش لذت ببرید.

جاهای دیدنی تهران

جدا از وجود گیاهان و درختان در فضای باز کافه بخش کوچکی هم وجود دارد که گودال آبی است که حتی درون آن ماهی هم قرار دارد و صدای آب و حرکت ماهیان کنار این فضای سبز خوشرنگ لذت حضور در کافه را برایتان چندین برابر می‌کند.

میز و صندلی‌های کافه چوبی هستند و اغلب آن‌ها نیمکتی است که برای دورهم نشستن و گپ علی‌الخصوص بعد از دیدن فیلم‌های سینماتک مجموعه و صحبت در خصوص فیلم‌ها بسیار مناسب است.

منو کافه راش هم در نوع خود جالب و بسیار متفاوت از آن چیزی است که تا به حال در اغلب کافه‌ها دیده‌اید مخصوصا در بخش غذاهای اصلی.

منو شامل سالاد و پیش غذا (سوپ پیاز، رول مرغ و پنیر، سالاد کینوا و…)، غذاهای اصلی (پلو بیف کنجدی، پلومرغ کاری، همبرگر، چیزبرگر، پستوبرگر، اسپاگتی مارینارا، اسپاگتی پستو با بیفتک یا مرغ و…) است.

به دلیل آنکه مجموعه راش میزبان کودکان هم هست، کافه راش منو مخصوص غذای کودک هم دارد که شامل فیله سوخاری، پلومرغ، اسپاگتی و… است. منو کافه هم شامل انواع قهوه‌ها، قهوه‌های دمی، قهوه سرد، نوشیدنی گرم، چای، دمنوش، نوشیدنی‌های سرد و… است. تمامی رپ‌ها، برگرها و چاپاتاها همراه با سیب زمینی و سس دست ساز و مخصوص کافه سرو می‌شود.

جاهای دیدنی تهران

خانه کودک مرکز فرهنگی راش

بخش جالبی که در این مجموعه وجود دارد خانه کودک است. اتاقی جالب که برای سرگرمی و آموزش کودکان در نظرگرفته شده است. در خانه کودک بچه‌ها هم امکان بازی با انواع اسباب‌بازی‌ها را دارند، هم می‌توانند با لوازم نقاشی که در اختیارشان گذاشته می‌شود، نقاشی یاد بگیرند، هم می‌توانند با لوازم جالبی که در اینجا تعبیه شده کارهایی مثل نان پختن را یاد بگیرند. همچنین کودکان می‌توانند در زمین شن به بازی و خانه سازی با شن بپردازند.

مرکز فرهنگی راش

مرکز فرهنگی راش بسیار تمیز و مرتب نگهداری می‌شود و با خیال راحت می‌توانید کودکان خودتان را به خانه کودک مجموعه راش بیاورید. دیزاین این قسمت بسیار رنگارنگ و دیدنی است و کاملا متناسب با روحیه بچه‌هاست.

آدرس: خیابان ولیعصر(عج)، باغ فردوس، عارف نسب، پلاک 6

ساعت کار: 12 ظهر تا 12 شب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن