تاریخ و تمدن

کاخ مرمر رامسر؛ تجربه‌ای بی‌نظیر در دل جنگل‌های شمال

فهرست مطالب

رامسر آخرین شهر بخش غربی استان مازندران محسوب می‌شود. این شهر از جنوب به کوه‌های البرز و از شمال به دریای خزر محدود است. مجتمع فرهنگی-موزه‌ای شهدای رامسر در این شهر قرار دارد. موزه کاخ مرمر در سال 1379 افتتاح شد. بنای کاخ و ساختمان‌های جانبی آن به‌دلیل جاذبه‌های ویژه‌ای که دارد، به‌عنوان یک اثر ملی در تاریخ 19 اردیبهشت 1378 به‌ثبت رسیده است. روزانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی از آن بازدید می‌کنند. با من در نابرو همراه شوید تا بخش‌های مختلف این مجتمع فرهنگی–تاریخی، از مکان های دیدنی رامسر را به شما معرفی کنم.

معرفی کاخ مرمر رامسر

این کاخ به نام‌های مختلفی مانند کاخ مرمر، باغ رامسر، موزه کاخ رامسر و تماشاگه خزر نامیده می‌شود. این کاخ زمان پهلوی اول (سال 1316) احداث شده و ‌مدت چهار سال به‌عنوان استراحتگاه سلطنتی مورداستفاده خاندان رضاشاه قرار گرفته است. پس از آن محمدرضا شاه پهلوی و خانواده او تا سال 1357 از این کاخ استفاده می‌کردند. ارنست پرون (همکلاسی محمدرضا شاه در سوئیس) نیز مدتی یکی از ساکنان کاخ بود.

کاخ مرمر رامسر

براساس اسناد تاریخی موجود، آن زمان تصمیمات مهمی مانند نخست‌وزیری جمشید آموزگار در این کاخ گرفته شده است. کاخ مرمر رامسر پس از انقلاب دراختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت و اجازه بازدید از آن به همه مردم داده شد. این مجموعه در سال 1390 بیشترین بازدید را میان موزه‌های ایران داشت. در سال 1391 شمسی نیز مراسم روز جهانی کودک در آن برگزار شد. در همان سال 150 قطعه عکس و سند را دررابطه با تغییرات شهر رامسر و موزه مرمر در نمایشگاهی باعنوان «رامسر در گذر زمان» نمایش دادند.

کاخ مرمر رامسر

به‌خاطر داشته باشید برای بازدید کامل از این مجموعه جذاب، حداقل به سه ساعت زمان نیاز دارید. باید کفش راحت و مناسب بپوشید تا در طول بازدید خسته نشوید. هنگام ورود از گیشه بلیت‌فروشی می‌توانید کاتالوگ معرفی این مجموعه زیبا را دریافت کنید.

عکس‌برداری از فضاهای این مجموعه تاریخی فقط بدون مونوپاد (به‌دلیل احتمال برخورد با اشیای داخل موزه) و فلاش امکان‌پذیر است. اشعه‌های آسیب‌رسان فلاش به‌مرور زمان روی آثار تاریخی اثر بدی می‌گذارد و موجب نابودی آن‌ها می‌شود.

مسیر دسترسی و نشانی

برای رسیدن به این محل که غرب هتل رامسر قرار دارد، باید به خیابان شهید رجایی (سخت‌سر سابق) بروید. این مجموعه تاریخی و فرهنگی کنار هتل پارسیان رامسر واقع شده است.

شما می‌توانید پارکینگ مجموعه را حدود 300 متر بعد از درب ورودی اصلی پیدا کنید.

کاخ مرمر

ساعات بازدید

شش ماهه اول

  • اول تا 15 فروردین: از ساعت 9 تا 21
  • 15 فروردین تا 15 خرداد: روزهای هفته از ساعت 9 تا 18 (پنجشنبه و جمعه‌ها تا 19)
  • از 15 خرداد تا 31 شهریور: از ساعت 9 تا 21

شش ماهه دوم

  • اول مهر تا ۲۹ اسفند: روزهای هفته از ساعت 9 صبح تا 17 (پنجشنبه و جمعه‌ها تا 18)

قیمت بلیت

قیمت بلیت عادی 20000 تومان و قیمت بلیت بازدید برای اتباع خارجی 40000 تومان است. قیمت بلیت برای دانشجویان و دانش‌آموزان با ارائه کارت دانشجویی نیم‌بها محسوب می‌شود. این بلیت برای بازدید از همه بخش‌های مجموعه است.

توجه داشته باشید تا 45 دقیقه پیش از بسته شدن در موزه، فروش بلیت انجام می‌شود. همچنین امکان خرید بلیت الکترونیکی هم وجود دارد و بازدیدکنندگان می‌توانند بلیت الکترونیکی را از سایت مجموعه تهیه و هنگام ورود ارائه کنند.

کاخ مرمر

محوطه و فضای سبز کاخ مرمر رامسر

سازندگان کاخ مرمر آن را میان باغی زیبا به مساحت 60 هزار متر مربع احداث کرده‌اند. این باغ گونه‌های گیاهی منحصر‌به‌فردی دارد. بعضی منابع این نکته را موردتاکید قرار داده‌اند که اولین نهال‌های مرکبات اصلاح‌شده و اولین گیاهان تزیینی نایاب در خاورمیانه در این باغ کاشته شده‌اند. باغ کیوی، باغ مرکبات، باغچه چای، باغچه گل‌گاو‌ زبان، درختان سرو، کاج و نخل از دیگر بخش‌های جذاب این باغ است. در محوطه این باغ همچنین کاجی به‌بلندی 23 متر می‌بینید که ضخامتی بیش از 1.5 متر دارد. بعضی به آن «کاج چهار شاخ» و «کاج کاشفی» می‌گویند. این درخت در سال 1392 در این مکان کاشته شده ‌است.

کاخ مرمر رامسر

به‌محض ورود به باغ، دو راه سمت شرق و غرب‌تان وجود دارد و شما نمی‌توانید به‌صورت مستقیم وارد کاخ شوید. راه‌های باغ با شن‌وماسه پوشیده شده و با انواع شمشاد تزیین شده‌ است. معابر این مجموعه برای عبور کم‌توانان و معلولان مناسب هستند.

جالب است بدانید مرکز باغ بامبوی زیبای این مجموعه، یک چشمه آب شیرین وجود دارد. این چشمه، آب شرب مجتمع فرهنگی-موزه‌ای شهدای رامسر را تامین می‌کند. این چشمه از سال 1312 خورشیدی قدمت دارد و در سال 1395 بازسازی شده است.

کاخ مرمر رامسر

جنوب شرق باغ نیز یک تالاب مصنوعی به‌چشم می‌خورد که پوشیده از گیاهان آبزی و نی‌ است. شما می‌توانید منظره زیبای دریا را نیز از بخش‌هایی از فضای باغ به‌راحتی ببینید. مقابل کاخ مرمر و در قسمت شمالی آن، حوض آبی رنگ کاشی‌کاری شده‌ای ساخته‌اند که درون آن چند ماهی از گونه درحال انقراض خاویار خزری شنا می‌کنند.

کاخ مرمر رامسر

بخش دیگری از فضای باز مجموعه کاخ مرمر، کافه‌ای وجود دارد که برای استراحت می‌توان از آن استفاده کرد. یک فروشگاه صنایع‌دستی در ساختمان انباری کاخ نیز نظرتان را جلب خواهد کرد. بخش شرقی باغ دری دیده می‌شود که بازدیدکنندگان را به‌سمت موزه عاج و موزه مردم‌شناسی هدایت می‌کند. ابتدای این مسیر فروشگاه‌هایی برای فروش سوغات شهرهای مختلف ایران قرار گرفته‌اند.

کاخ مرمر رامسر

نمای بیرونی کاخ موزه مرمر

نمای بیرونی کاخ جنسی از سنگ مرمر سفید رگه‌دار اونیک مشهد و قطری 30 سانتی‌متری دارد. وجه تسمیه کاخ به‌دلیل نمای مرمین آن است. مهندس هوانس قریبیان طراحی بنای کاخ را برعهده گرفت. این کاخ یک طبقه و زیرزمین دارد و ارتفاع کف کرسی بنای آن به دو متر می‌رسد. درب زیرزمین کاخ که سقف آن با بتون و تیرچه‌گذاری در مقابل زلزله مقاوم‌سازی شده، درحال‌حاضر روی بازدیدکنندگان بسته است.

کاخ مرمر رامسر

ضلع شمالی کاخ و پس از عبور از 11 پله، ایوانی از سنگ مرمر پیش روی شما قرار می‌گیرد. عرض این پله‌ها از بالا به پایین کم می‌شود. گچ‌بری‌های زیبای سقف ایوان توجه‌تان را جلب می‌کند. این ایوان چهار ستون از جنس سنگ مرمر یک‌پارچه به ارتفاع 10 متر دارد که به بنا عظمت و شکوه خاصی بخشیده است. این ستون‌های سنگی مزین به هنر حجاری، به‌شکل هشت قوس نیم دایره دیده می‌شوند.

 

محوطه داخلی کاخ موزه مرمر

پیش از ورود به فضای داخلی کاخ موزه به‌دلیل محافظت از اشیا و فضاهای داخلی کاخ، باید کاورهای نایلونی مخصوصی روی کفش خود بپوشید. سپس از درب سمت راست وارد کاخ شوید. در همه فضاهای داخلی کاخ افراد راهنما حضور دارند و برای بازدیدکنندگان به‌صورت گروهی توضیحات شفاهی ارائه می‌کنند.

کاخ مرمر رامسر

بنای کاخ، به‌شکل مستطیل است و به‌محض ورود به محوطه داخلی، یک تالار مرکزی به‌چشم می‌خورد. درهای این تالار به دو اتاق بزرگ (در جهت شرقی و غربی بنا) باز می‌شود. پوشش کف اتاق‌ها از جنس تخته و پارکت و در و پنجره‌ها نیز چوبی و همراه با منبت‌کاری‌های هنرمندانه هستند. فرش‌های زیبا و رنگارنگی نیز کف تالارها پهن شده‌اند که هنرمندان ایرانی آن‌ها را بافته‌اند.

سقف داخل کاخ گچ‌بری‌های بسیار جذاب و زیبا با نقش‌هایی از حیوانات، گیاهان و چهره زن دارد. چهره انسان‌ها در گچ‌بری‌ها این شائبه را در ذهن مطرح می‌کند که شاید هنرمند گچ‌بُر این کاخ ایرانی نبوده است. در تالار مرکزی و اتاق‌ها، شومینه‌هایی ساخته شده است که آتش‌خانه آن‌ها از جنس چدن و آتش‌بران و اطراف آن برنجی است. گچ‌بری‌های با نقش گل و گیاه در اطراف آن، زیبایی‌اش را دوچندان می‌کند. کارشناسان آثار تاریخی دیوارهای داخلی ساختمان کاخ را در سال‌های اخیر رنگ و مرمت کرده‌اند. گچ‌بری‌ها و نقش‌های سقف در همه این سال‌ها بدون تغییر باقی مانده است.

کاخ مرمر رامسر

آثار موجود در کاخ مرمر رامسر

آثاری که در تالار مرکزی و سایر اتاق‌های این بنا به‌نمایش درآمده‌اند شامل مبلمان، بوفه‌های آنتیک، مجسمه‌هایی نفیس از جنس برنز و مرمر، تابلوهای نقاشی گرانبها از نقاشان مشهور، آثار بلوری و… است. اتاق غذاخوری کاخ یک میز بزرگ و ظروف غذاخوری با طرح‌های سلطنتی دارد که همه آن‌ها با طلا آبکاری شده‌اند. پارچه مبلمان یکی از اتاق‌های کاخ از پوست بوفالو ساخته شده و یک پای بوفالوی تاکسیدرمی شده به‌عنوان جاسیگاری روی میز آن قرار گرفته است. در اتاق نقشه‌خوانی، یک میز نقشه‌خوانی از جنس سنگ مرمر وجود دارد.

کاخ مرمر رامسر

ضلع جنوبی کاخ مرمر، یک ورودی دیگر دارد که درحال‌حاضر درب آن بسته است. دو سوی پله‌های ورودی ضلع جنوبی کاخ، دو مجسمه ببر مازندران از جنس سنگ مرمر تربت حیدریه قرار داده‌اند. مجسمه‌ها را استاد هنرمند رحیم‌زاده ارژنگی تراشیده و استاد حسین لرزاده آن‌ها را در کاخ مرمر نصب کرده است.

اگر تجربه موزه‌گردی در کاخ مرمر رامسر را دارید، نظراتتان را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن