طبیعت گردی

گشت و گذار در بهترین پارک های قزوین

فهرست مطالب

پارک‌ها و بوستان‌ها بخشی از فضای سبز شهری را تشکیل و در زیباسازی شهر سهم عمده‌ای دارند، به همین دلیل در مناطق مختلف شهر می‌توانید پارک‌های زیادی را مشاهده کنید که دارای تمامی امکانات خدماتی و رفاهی هستند. پارک‌ها بخشی از جاهای دیدنی قزوین هستند. اگر مسافر شهر قزوین هستید و می‌خواهید در فضای سبز آرامش را تجربه کنید، با بهترین پارک های قزوین در نابرو آشنا شوید.

1- پارک ملاخلیلا

یکی از بزرگ‌ترین پارک های قزوین که در مسیر رفت‌وآمد مسافران قرار دارد، بوستان ملاخلیلا است که به تازگی و طی چند سال اخیر افتتاح شده است. این پارک روزانه میزبان شهروندان و مسافران زیادی است که به شهر قزوین سفر می‌کنند. این بوستان از نظر وسعت دومین بوستان بزرگ شهر قزوین به شمار می‌رود طوری که مساحت آن بالغ بر هفت هکتار است.

همچنین محل مناسبی برای اسکان خانوادگی است چرا که به صورت محافظت شده و دارای درب ورودی و خروجی است. تمامی امکانات خدماتی و رفاهی از قبیل سرویس بهداشتی، بوفه، محل استراحت، آلاچیق، محل بازی کودکان، بناهای تاریخی و گردشگری شبیه‌سازی شده متناسب با شهر قزوین و … در آن وجود دارد که لحظات خوشی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

بوستان ملاخلیلا یک بوستان خانوادگی به شمار می‌رود که در قسمت جنوبی شهر قزوین قرار دارد. قسمت‌های مختلف بوستان دارای معماری نوینی متناسب با شهر قزوین با دیوارهای کاهگلی و استفاده از بناهای قدیمی شهر یکی از زیبایی‌های گردشگری به شمار می‌رود و به شما در ثبت یک خاطره شیرین کمک می‌کند. محل مناسبی برای عکاسی است.

این بوستان از لحاظ موقعیت قرارگیری در ورودی شهر قرار دارد اگر هنگام سفر به شهر قزوین رسیدید و قصد استراحت، تفریح و گردش داشتید می‌توانید از امکانات این بوستان استفاده کنید و یک خاطره شیرین و ماندگار را در ذهن خود ثبت کنید.

آدرس: قزوین، دوراهی همدان، بلوار جمهوری اسلامی، پارک ملاخلیلا.

بوستان ملاخلیلا

2- پارک ملت

یکی از پارک های قزوین که قدمتی بسی طولانی دارد و در دوران صفویه بنا شده است پارک ملت قزوین است که محل مناسب برای اسکان مسافران برای دایر کردن چادر و … به شمار می‌رود. این بوستان سرسبز در گذشته به عنوان یک بازیگاه بزرگ شهری شناخته می‌شد ولی طی چند سال اخیر از سال 1390 به بعد تغییر کاربری داده وسایل بازی آن منجمله چرخ فلک و … آن به بیرون شهر برده شد.

پارک ملت قزوین دارای یک بازیگاه برای کودکان به همراه دریاچه مصنوعی است که تعدادی قایق و حیواناتی همچون گاز و اردک نگهداری می‌شود که تماشا شنا کردن آنان لذت‌بخش است؛ علاوه بر این در این پارک درختان کهنسال زیادی به همراه فضای سبز دلنشین وجودی دارد که محل دنج و راحتی برای اسکان به شمار می رود که از امنیت خوبی نیز برخوردار است.

پارک ملت در باغ تاریخی حکم‌آباد احداث شده است. در فصول گرم سال به خصوص تابستان این پارک مملو از مسافران می‌شود. در این پارک وسایل ورزش صبحگاهی به همراه دیگر وسایل ورزشی منجمله زمین بازی والیبال، بدمینتون، تنیس و … وجود دارد که به هنگام صبح مملو از ورزشکارانی می‌شود که برای انجام ورزش صبحگاهی به این پارک می‌آیند.

از دیگر امکانات این پارک می‌توان به میزهای شطرنج، سالن ورزشی، کتابخانه عارف که در نزدیکی پارک قرار دارد، سرویس بهداشتی، بوفه، نمازخانه، آب خوری، ساندویچ‌ سرد و گرم، استخر شنای شاهد که در نزدیکی پارک قرار دارد، سالن مطالعه مجزای آیت‌الله بهجت، نیمکت، مجسمه، آلاچیق و … اشاره نمود. هر فصلی زیبای خاص خودش را دارد در فصل پاییز و زمستان نیز این پارک زیبایی‌هایش را نمایان می‌کند.

پارک ملت

آدرس: قزوین، ابتدای بلوار مدرس، حد فاصل میان خیابان حکم‌آباد و بلوار مدرس، پارک ملت.


نشان دادن مکان روی نقشه

3- پارک دهخدا

پارک دهخدا همچون بلوار در وسط خیابان به صورت طولی و مثلثی شکل قرار دارد، طوری که دو طرف آن مشرف به خیابان است به همین دلیل برای امنیت دورتادور پارک را حصارکشی کرده‌اند تا کودکان به هنگام بازی به خیابان نروند. دارای تمامی امکانات خدماتی و رفاهی است. پارک دهخدا در مساحتی بالغ بر 4 هزار مترمربع به طور طولی ساخته شده است طوری که طول آن در برخی مناطق به 30 متر هم می‌رسد. این بوستان فضای دلنوازی از طبیعت را پیش روی شما قرار می‌دهد.

پارک دهخدا از بهترین پارک های قزوین است که در منطقه دو شهر قزوین دارد. برای پوشش گیاهی این بوستان از چمن استفاده شده است. برای دسترسی به این پارک می‌توانید از پل عابر پیاده نیز استفاده کنید. محل مناسبی برای استراحت و یک دیدار گرم عاشقانه است. دسترسی آسانی نیز دارد.

دهخدا

آدرس: قزوین، بلوار شهید بهشتی، حد فاصل میدان قدس و ارتش 16 زرهی، بوستان دهخدا.


نشان دادن مکان روی نقشه

4- پارک جنگلی فدک قزوین

پارک جنگلی فدک قزوین یا پارک جنگلی باراجین اولین و بزرگ‌ترین پارک جنگلی قزوین به شمار می‌رود که در مساحتی بالغ بر هزار و پانصد هکتار در یک منطقه کوهستانی با آب هوای خوش و خنک احداث شده است که دارای وردی است. در واقع باراجین از ابتدای آزادراه قزوین به زنجان شروع می‌شود و تا دامنه‌های البرز این منطقه ادامه می‌یابد.

از بلندای این بوستان که از بهترین پارک های قزوین است می‌توانید شهر را تماشا کنید که به بام قزوین شهرت دارد. در این پارک چندین یادمان برای شهدای گمنام وجود دارد و دارای برج بلندی است که نشان و یادمان شهدای گمنام است. در پارک جنگلی باراجین یک قله مردمی وجود دارد که گروه‌های مختلف ورزشی و افراد هر هفته برای پیاده‌روی این مسیر را انتخاب می‌کنند.

دارای پوشش گیاهی سبز چمن و درختچه‌هایی زیبای کوچکی است. از امکانات خدماتی و رفاهی پارک باراجین می‌توان به سرویس بهداشتی، آلاچیق، کباب پز، بوفه، میز، رستوران، کافه، سطل زباله، آبخوری، بازیگاه کودکان، صندلی و … اشاره نمود.

در پارک جنگلی فدک می‌توانید از شهربازی بزرگ دالفک نیز دیدن کنید و اوقات خوشی را به همراه خانواده و دوستان سپری کنید. از دیگر امکانات این پارک بزرگ می‌توان به پیست دوچرخه‌سواری و موتورسواری، تله‌کابین، چرخ  فلک غول‌پیکر، سورتمه، سینما، و .. اشاره نمود.

این بوستان خود به تنهایی یکی از مراکز اصلی گردشگری، تفریح و استراحت به شمار می رود که می‌تواند ساعت‌ها شما را به خود مشغول کند. محل مناسبی برای عکاسی و ثبت یک خاطره شیرین و ماندگار است. دارای دهکده طبیعت و باغ‌وحش است هر آنکه را که به آن فکر می‌کنید در این بوستان بزرگ جنگلی وجود دارد.

پارک های قزوین

آدرس: قزوین، باراجین.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- پارک الغدیر

پارک الغدیر قزوین در کنار دادگستری کل استان قزوین و در مساحتی بالغ بر 46 هزار مترمربع ساخته شده است. دارای فضای سبز گسترده‌ای است. در کنار این پارک بازیگاه سرپوشیده الغدیر قرار دارد که در آن وسایل بازی و شادی برای کودکان و نوجوانان وجود دارد که می‌توانید از این مجموعه نیز بازدید و ساعات خوشی را سپری کنید.

پارک الغدیر از پارک های قزوین و محل مناسب برای اسکان و استراحت است که دارای امکاناتی از قبیل، آلاچیق، بازیگاه کودکان به همراه سرسره، الاکلنگ، تاب، آبخوری، سرویس بهداشتی، درخت، سطل زباله و .. است. درختان این مجموعه کوچک و زینتی هستند طوری که شاخه‌های آن به صورت آویزان هستند، در پوشش گیاهی این مجموعه از چمن و گلهای رنگارنگ زیادی استفاده شده است.

صبح‌های این پارک برای انجام ورزش صبحگاهی مملو از جمعیت می‌شود. به دلیل اینکه در داخل شهر قرار دارد می‌توانید به هنگام استراحت از بوفه‌های اطراف خوراکی تهیه کنید، دارای رستوران و کانکس پلیس برای امنیت است. پارک ها و بوستان های شهر قزوین محل مناسبی برای استراحت هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. در روزهای گرم سال به ویژه بعد از غروب آفتاب این پارک آنچنان شلوغ می‌شود که برای استراحت باید از قبل جای خود را بگیرید.

الغدیر

آدرس: قزوین، انتهای شهید بابایی، بوستان الغدیر.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- بوستان هشت‌بهشت

بوستان هشت‌بهشت از پارک های قزوین است که دارای طراحی فضای سبز زیبایی است، از بوستان های زیبای شهر قزوین به شمار می رود به همین دلیل محل مناسبی برای یک قرار دوستانه، عاشقانه، استراحت و تفریح است. این پارک روبروی استانداری قزوین قرار دارد.

از امکانات این پارک می‌توان به فضای سبز گسترده به همراه طراحی زیبا، درختان سرسبز، سرویس بهداشتی، نیمکت صندلی، آلاچیق و .. اشاره نمود. در فصل پاییز بوستان هشت بوستان زیبایی خود را با برگ‌ریزان و تغییر رنگ درختان به نمایش می‌گذارد. دارای پوشش گیاهی سبز رنگی به همراه پیاده رو و گلهای رنگارنگی است که حس زندگی را در آدمی بیدار می‌کند.

محل بازی بوستان هشت‌بهشت برای کودکان خردسال بین 3 تا 10 سال مناسب است که می‌توانید به هنگام اوقات فراغت کودک دلبندتان را با خود به پارک ببرید تا نهایت لذت و شادی را تجربه کند. این پارک در تمام طول سال دارای گلهای زیبا و پوشش گیاهی سبزی است. پارک هشت‌بهشت به صورت طولی ساخته شده است و مربع نیست. نزدیک خیابان اصلی است و ایستگاه اتوبوس در نزدیکی آن قرار دارد.

آدرس: قزوین، ابتدای خیابان نوروزیان، روبروی استانداری قزوین، پارک هشت‌بهشت.

پارک های قزوین

7- پارک بانوان قزوین

پارک بانوان از پارک های قزوین است همانطور که از نامش پیداست مخصوص بانوان است. این پارک از امنیت خوبی برخوردار است و محل مناسبی برای بانوان عزیز به شمار می‌رود. دارای تمامی امکانات خدماتی و رفاهی از قبیل وسایل ورزشی، نیمکت، صندلی، سرویس بهداشتی، آلاچیق، فضای سبز با پوشش چمن و درختان زیبا و زینتی است.

دارای بازیگاه برای کودکان است که بانوان می‌توانند به هنگام استراحت کودک دلبندشان را به این پارک بیاورند تا کودک در امنیت و در یک محیط خصوصی به بازی مشغول شود. احداث پارک بانوان باعث شده تا زنان و دختران نوجوان در کمال آرامش و آسایش در این پارک استراحت و به تفریح و به کارهای مفرح و شاد بپردازید و اوقات خوشی را سپری کنند.

محل مناسبی برای قرارهای گروهی بانوان به شمار می رود. در قزوین سه پارک مختص بانوان به قرار زیر وجود دارد که دو مورد از آنها افتتاح‌شده و یک مورد در حال ساخت است.

8- پارک بانوان نرگس

پارک بانوان نرگس نخستین پارک بانوان قزوین به شمار می‌رود که در مساحتی بالغ بر دو هزار و ششصد مترمربع در سال 1388 ساخته شده است. در این پارک زنان بدون محدودیت می‌توانند با پوشش مناسب و با خیال راحت ورزش‌های صبحگاهی را انجام دهند.

در این پارک که از بهترین پارک های قزوین است بانوان و دختران نوجوان می‌توانند به فعالیت‌های مختلف گروهی، ورزشی، اجتماعی و فرهنگی بپردازند. این پارک دارای مسیر دوچرخه‌سواری، زمین والیبال، بدمینتون، تنیس و … است، از طلوع آفتاب تا ساعت 12 باز است. دارای تمامی امکانات خدماتی  رفاهی است.

آدرس: قزوین، حد فاصل میادین شهید بابایی و سرداران، بلوار دهخدا، جنب پمپ‌بنزین دهخدا، پارک بانوان نرگس.

پارک های قزوین

9- پارک بانوان ریحانه

دومین پارک بانوان از پارک های قزوین ، پارک ریحانه است که در مساحتی بالغ بر یک و نیم هکتار ساخته شده است. دارای تمامی امکانات خدماتی و رفاهی است. دارای مسیر پیاده‌روی، اسکیت، دوچرخه‌سواری بدون رویت، میز، صندلی، آلاچیق، سرویس بهداشتی و … است. به گفته مسئولان بانوان عزیز می‌توانند بدون استرس به ورزش‌های مفرح و شاد بپردازند. پارک ریحانه دومین پارک قزوین به شمار می رود که در شهر مینودر قرار دارد.

آدرس: قزوین، مینودر، پارک بانوان ریحانه.

10- پارک ارکیده

پارک ارکیده محلی مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت به شمار می رود. این پارک در مساحتی بالغ بر بیست و شش هزار مترمربع در شهر مینودر قرار دارد. دارای فضا دلبازی است که می‌تواند ساعت‌ها شما را به خود مشغول کند، یک محیط آرام، دنج با آب و هوای مناسب به شمار می‌رود.

در پارک ارکیده که از پارک های قزوین است امکاناتی از قبیل، نیمکت، فضای سبز، درخت، حوضچه، سرویس بهداشتی، آب منور، آلاچیق و … وجود دارد. دارای گلهای رنگارنگ زیبایی به همراه پوشش گیاهی چمن و درختان زیبا و زینتی است که محیط دلنشین و دلربایی را برای شما فراهم می‌کند.

آدرس: قزوین، محله مینودر، بلوار حیکم، پارک ارکیده.

11- بوستان رز

بوستان رز در منطقه یک قرار دارد و از محبوب‌ترین پارک های قزوین قرار دارد. این بوستان دارای تمامی امکانات خدماتی و رفاهی است که اوقات خوشی را برای شما به ارمغان می‌آورد تا بتوانید به گشت و گذار، استراحت و تفریح بپردازید. از امنیت خوبی برخوردار است. بوستان رز در میان ایستگاه تاکسی بوئین‌زهرا قرار دارد.

به صورت مربع و دایره نیست و به صورت طولی بیضی مانند ساخته شده است. دارای سرویس بهداشتی، فضای سبز، درخت، نیمکت، صندلی، آب و .. است.

پارک رز

آدرس: قزوین، انتهای خیابان راه‌آهن، خیابان بوئین‌زهرا، بوستان رز.


نشان دادن مکان روی نقشه

12- بوستان مشاهیر

بوستان مشاهیر از پارک های قزوین است که به دلیل داشتن گل لاله به بوستان لاله نیز مشهور است. مساحت این بوستان بالغ بر 10 هزار مترمربع است که یکی از زیباترین بوستان های قزوین با گل‌های رنگارنگ لاله آن به شمار می رود؛ گل‌های زیبای این گیاه روح آدمی را صیقل می‌دهد. دارای تمامی امکانات خدماتی و رفاهی است.

دورتادور این بوستان به وسیله دیواره کوتاهی حصارکشی شده است که دارای چندین درب ورودی و خروجی است. دارای آبخوری، سرویس بهداشتی، آلاچیق، فضای سبز و … است. یکی از بوستان های آرام و دنج شهر به شما می رود که با داشتن درختان کهنسال و فضای سبز دلنشین محل مناسبی برای قرارهای عاشقانه و دوستانه است. این بوستان با پارک ملت قزوین فاصله چندانی ندارد.

پارک های قزوین

آدرس: قزوین، خیابان شهرداری، بوستان مشاهیر.


نشان دادن مکان روی نقشه

13- بوستان معلم

بوستان معلم از پارک های قزوین است که به صورت طولی و همچون بوستان دانش‌آموز ساخته شده است که در روبروی بوستان دانش‌آموز قرار دارد. دارای تمامی امکانات خدماتی و رفاهی به همراه بازیگاه کودک است که فرصت مناسبی را برای تفریح در اختیار کودکان قرار می‌دهد. دارای سرویس بهداشتی، تعداد زیادی نیمکت و میز به همراه میز شطرنج است. دارای مسیر پیاده‌روی سنگ‌فرش شده‌ای است.

پارک معلم

آدرس: قزوین، خیابان نوروزیان نرسیده به کانال بوستان معلم.


نشان دادن مکان روی نقشه

14- بوستان مطهری

بوستان مطهری یک فضای سبز ایده آل برای گردش، استراحت و تفریح است. بوستان مطهری در نزدیکی مصلای قزوین قرار دارد. دارای بازیگاه کودک به همراه سایر امکانات خدماتی و رفاهی است. مساحت این بوستان در حدود 12088 مترمربع است. فضای سبز دلنشینی دارد. این بوستان ظاهری بیضی مانند دارد.

آدرس: قزوین بلوار جمهوری اسلامی، کمربندی جنوبی، مقابل مصلای بزرگ قزوین، بوستان شهید مطهری.

اگر تجربه سفر به شهر قزوین و اسکان در پارک های قزوین را داشته‌اید، تجربیات و انتقادات خود را با ما و دیگر مخاطبان نابرو در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن