طبیعت گردی

بوستان قنبرزاده تهران؛ لذت تجربه خش‌خش برگ‌ها

فهرست مطالب

بوستان قنبرزاده در خیابان شهید قنبر زاده نبش بزرگ‌راه رسالت واقع شده است که هم با ماشین شخصی و هم با مترو قابل‌دسترسی است. با من در نابرو همراه شوید تا با این بوستان از مکان های دیدنی تهران بیشتر آشنا شویم.

بوستان قنبرزاده تهران

آدرس و موقعیت پارک

این بوستان دقیقا نبش خیابان قنبر زاده واقع در خیابان بهشتی است. یک سمت این خیابان به بزرگ‌راه رسالت و سمت دیگر آن به خیابان بهشتی منتهی می‌شود، که به‌خاطر دوطرفه‌بودن خیابان قنبر زاده از هر دو سمت این خیابان می‌توان برای پارک استفاده کرد.


این پارک به‌طورکلی از دو راهروی پیاده‌روی بزرگ موازی تشکیل شده است که یکی از آن‌ها برای رفت و دیگری برای برگشت است. این دو پیاده‌رو، که هرکدام در اطراف خود درختان زیبایی دارند، با برگ و شاخه‌های درختان تزیین شده‌اند و جلوه زیبایی دارند.

بوستان قنبرزاده که تقریبا از ابتدای خیابان قنبر زاده شروع می‌شود، فاقد تابلوی شناسایی است. اوایل این تابلو در ضلع جنوبی پارک نصب شده بود، ولی بعدها به‌علت نامشخصی برداشته شده است. علت نام‌گذاریِ آن قرارگرفتن در خیابان قنبر زاده است. شکل ترسیمی این بوستان به‌صورت خطی است؛ یعنی فضای آن به‌صورت مستطیل باریکی در نقشه و زمین فیزیکی آن نیز به‌صورت مستطیل است.

مسیر دسترسی به بوستان قنبرزاده

همان‌طورکه در ابتدا گفتم، مسیر دسترسی این پارک هم با مترو و هم با ماشین شخصی میسر است. برای رفتن به آن با مترو باید از هر ایستگاهی که هستید خود را به ایستگاه مصلای امام خمینی واقع در خط کهریزک به تجریش برسانید (نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به پارک) و بعد از پیاده‌شدن از ایستگاه، که موازی بزرگ‌راه رسالت است، از پیاده‌رو به‌سمت خیابان قنبر زاده بیایید. از سمت راست این خیابان پارک قنبر زاده شروع می‌شود.

بوستان قنبرزاده تهران

برای دسترسی به بوستان قنبرزاده با ماشین شخصی نیز می‌توانید از خیابان بهشتی بعد از خیابان علی اکبری وارد خیابان قنبر زاده شوید و آن را تا انتها به‌سمت بالا بیایید. سمت چپ انتهای خیابان نرسیده به بزرگ‌راه رسالت این پارک را مشاهده می‌کنید.

. ویدئو از مریم شریفی

امکانات بوستان شهید قنبر زاده

این بوستان دارای مساحت کمی است، بنابراین نباید از آن امکانات و بخش‌های مختلفی را انتظار داشت که توقع افراد را مرتفع سازد. این بوستان بیشتر برای رهگذران بومی این خیابان و محله مناسب است تا دقایقی را برای پیاده‌روی به آن اختصاص بدهند. این بوستان وسایل بازی کودکان و وسایل بدن‌سازی نیز ندارد.

طراحی کاشت درختان این پارک نیز به‌صورت نامنظم است. نوع‌های مختلف درختان کنار هم کاشته شده‌اند. و نظم و ترتیبی در کاشت آنان به چشم نمی‌خورد. همان‌طورکه گفته شد، این پارک به‌صورت مستطیل باریکی است و مساحت کمی از خیابان قنبر زاده را به خود اختصاص داده است.

بوستان قنبرزاده تهران

بوستان قنبرزاده در واقع به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است که مابین این دو بخش چهارراه پیاده‌رویی وجود دارد که این دو بخش را از یکدیگر جدا می‌کند. وارد پارک که می‌شویم شاید از اولین عناصری که به چشممان می‌خورد طاق‌های بسیار باریک آهنی است که با رنگ سبز پوشانده شده‌اند و برای تزیین پارک در جای‌جای آن و همچنین به‌صورت پشت‌سرهم قرار داده شده‌اند.

. ویدئو از مریم شریفی

این پارک به‌طورکلی از دو راهروی پیاده‌روی بزرگ موازی تشکیل شده است که یکی از آن‌ها برای رفت و دیگری برای برگشت است. این دو پیاده‌رو، که هرکدام در اطراف خود درختان زیبایی دارند، با برگ و شاخه‌های درختان تزیین شده‌اند و جلوه زیبایی دارند.

در واقع درختانی که در حاشیه آن‌ها کاشته شده‌اند شاخه‌های خود را بر روی طاق‌ها فرود آورده‌اند. همچنین در فصل پاییز، با فصل برگ‌ریزان درختان شاهد منظره فوق‌العاده‌ای در این پیاده‌رو خواهیم بود. با قدم‌زدن در این پیاده‌روها و از بین برگ‌های زرد درختان که بر روی زمین ریخته‌اند، می‌توان خش‌خش آنان را شنید و در کنار زیبایی این پارک حس خوبی را تجربه کرد.

همان‌طورکه قبلا گفته شد، بخش شمالی و جنوبی این پارک با میدان کوچکی از هم جدا می‌شود که متاسفانه تنها نیمکت برای ساکن‌شدن افراد نیز در همین میدان است و پارک مکان نشستن (نیمکت) ندارد و لذا برای پیک‌نیک مناسب نیست. البته دوستان می‌توانند با خود زیرانداز ببرند و از زمین پارک استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن