طبیعت گردی

روستای قناتغستان کرمان؛ گذرگاه حضرت ابوالفضل (ع)

فهرست مطالب

یکی از مناطق گردشگری کرمان، در شهرستان ماهان واقع شده که از شهرهای زیبا و جاذبه‌های گردشگری آن محسوب می‌شود. از روستاهای خوش‌آب‌وهوای ماهان می‌توان به روستاهای لنگر، محی‌آباد و قناتغستان اشاره کرد. هرکدام از این مناطق، جاذبه‌های گردشگری خاصی دارند مانند مناطق تاریخی، طبیعی، مذهبی و فرهنگی‌هنری. همان‌طورکه گفتم یکی از این مناطق، روستای قناتغستان است که به روستای لنگر ماهان متصل است و در ۲۲کیلومتری شهر کرمان واقع شده است. در نابرو همراهمان باشید تا بیشتر با این روستا از جاذبه های گردشگری کرمان آشنا شویم.

معرفی روستای قناتغستان

زمین‌های کشاورزی زیادی اطراف این آبادی قرار دارد. این روستا خیابان‌ها و کوچه‌هایی باریک دارد و بیشتر زمین‌ها و خانه‌های اینجا در دست ساخت هستند.

باغ‌های زیبا و درختان میوه فراوان در روستای قناتغستان به چشم می‌خورند، مانند درختان زرد آلو، هلو، انار و گیلاس. از آنجایی که کرمان درخت‌های پسته نیز دارد، در این روستا نهال‌های پسته فروخته می‌شوند.

روستای قناتغستان چندین شهید تقدیم انقلاب کرده که عکس این شهیدان روی تابلو و ورودی هر کوچه نصب شده است.

یکی دیگر از جلوه‌های این آبادی، مدرسه درحال‌ساخت است که نمایی زیبا دارد و نامش مدرسه «روحی» است. روستای حوزه علمیه برادران نیز دارد که از اطراف استان کرمان برای تحصیل به این حوزه می‌آیند.

روستای قناتغستان کرمان

نام روستای قناتغستان

درباره نام روستا داستانی وجود دارد. می‌گویند در زمان عمربن عبدالعزیز، خلیفه اموی حاکمی به‌نام «غستان» (غستانیان طایفه‌ای بزرگ در سوریه هستند.) را برای حکومت به کرمان می‌فرستد.

حاکم جدید دستور حفر قناتی را می‌دهد که به‌نام «قنات غستان» بین اهالی مشهور بود و در گویش محلی آن را «قناتغستون» می‌نامیدند. از این رو اسم قناتغستان بر این آبادی گذاشته شده است.

گذرگاه حضرت ابوالفضل

مهم‌ترین جاذبه گردشگری روستای قناتغستان «گذرگاه حضرت ابوالفضل (ع)» است که بسیار قدیمی است و برمی‌گردد به دوران شاه نعمت‌الله ولی از پادشاهان شهر ماهان. به‌گفته خادم گذرگاه روستای قناتغستان این مکان حدود ۱۵۰ سال پیش به‌عنوان مسجد ساخته شده است.

روستای قناتغستان کرمان

قسمت دیگر تاریخچه این مکان، درخت چناری است که کنار گذرگاه قرار دارد. در آن‌زمان بعد از اینکه این محل به «ردپای حضرت ابوالفضل (ع)» مشهور شد، مردی تکه‌چوبی سوخته را به اینجا آورد و آن را کنار ردپای آن حضرت در خاک فرو کرد. به‌نقل از خادمان، تا ۴۰ روز به آن آب نداد تا معجزه حضرت عباس (ع) را باور کند که اگر این گذرگاه برای ایشان است باید جوانه‌ای از این تکه‌چوب سر بزند.


یکی دیگر از قشنگی‌های محوطه، گنبد گُرگرفته‌ای است که روی آبسردکن‌های گذرگاه قرار دارد. در محوطه آشپزخانه‌ای قرار دارد که نذورات مانند آبگوشت و آش را ادا می‌کند.

درخت چنار ۱۰۰ سال بیشتر عمر نمی‌کند، اما این درخت ۱۵۰ سال است که در محوطه گذرگاه نشسته است.

از دیگر معجزات، شفای دختربچه‌ای بود که از دست پزشکان برایش کاری برنمی‌آمد و پدرش متوسل به این گذرگاه و صاحبش شد. بعد از سه روز اقامت در این مکان، شفای دخترش را از قمر بنی هاشم گرفت. برای قدردانی آن مرد از حضرت عباس(ع)، قرار بر این شد که شبستان‌های این گذرگاه بازسازی شود.

معماری بنا

این مکان که اکنون محل رفت‌وآمد زائران است، به‌تنهایی زیبایی خاصی در دل کویر دارد و سه در بزرگ و دیوارهای نرده‌ای زیبا، محدوده صحن را مشخص کرده‌اند.

روستای قناتغستان کرمان

گذرگاه شاید کوچک به‌نظر برسد؛ ولی از نظر آینه‌کاری حرف ندارد. آینه‌کاری قسمت بالای ساختمان قرار دارد و پایینش کاشی‌کاری شده است.

ردپا روی سنگ مرمر، بی‌ضریح در میانه ساختمان نشسته است. در اطراف بنا چهار طاق هست که هرکدام چراغی بر محفل خود آراسته‌اند.

دقیقا کنار ضریح بیرونی این مکان در روستای قناتغستان در باغچه چناری نشسته است که همان چنار چندصدساله‌ است که از تکه‌چوب سوخته متولد شده است و هنوز نیز زنده است. ضریح بیرونی نیز متصل به یکی از دیوارهای گذرگاه است.

یکی دیگر از قشنگی‌های محوطه، گنبد گُرگرفته‌ای است که روی آبسردکن‌های گذرگاه قرار دارد. در محوطه آشپزخانه‌ای قرار دارد که نذورات مانند آبگوشت و آش را ادا می‌کند.

این مکان شبستان هم دارد. در پشت ساختمان‌ها مشغول ساخت مهمانسرا نیز هستند تا برای مسافران عزیز این مکان مقدس، محلی برای آرامش باشد.

روستای قناتغستان کرمان

در اطراف حصارهای گذرگاه حضرت ابوالفضل (ع)، خانه‌هایی قدیمی هست که ساکنانش مسن هستند و شاهد تغییرات و اتفاقات جالبی در این منطقه بوده‌اند. سایر داستان‌ها را می‌توان از آن‌ها شنید.

در ورودی کوچه گذرگاه روستای قناتغستان جویی سنگی قرار دارد که آب‌های دو طرف کوچه را به هم می‌رساند. این مکان نذورات و هدایایی از جمله پارچه، کتاب، تابلو و پول دریافت می‌کند.

نشانی: استان کرمان، شهر ماهان، روستای قناتغستان

اگر شما هم به روستای قناتغستان سر زده‌اید، نظرتان را درباره آن با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن