فرهنگ و هنر

خانه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان؛ تجربه‌ای نوستالژیک و جذاب

فهرست مطالب

بیشتر افرادی که به شهر کاشان سفر می‌کنند از دیدنی‌های شناخته‌شده‌تر، مانند خانه‌های تاریخی، بازدید می‌کنند. در سفر به این شهر می‌توان لذت‌هایی را تجربه کرد که شیرینی این سفر را برایتان ماندگارتر کند. قدم زدن کنار خانه‌های کاه‌گلی شهر و گم شدن در کوچه‌هایی که نمیدانی تو را به کدام مقصد می‌برند. کافه‌های کوچکی که در پیاده‌روها صندلی چیده‌اند و رهگذران را وسوسه می‌کنند که کمی آنجا بنشینند و فقط تماشا کنند. یکی دیگر از جاهای دیدنی کاشان که می‌توان آن را در یکی از همین کوچه‌های کاه‌گلی مرکز شهر پیدا کرد، خانه موزه عروسک و اسباب بازی است که علاوه‌بر موزه، اقامتگاه نیز دارد. بازدید از این موزه تجربه جالب و جدیدی است که کمتر جایی می‌توان مشابه آن را پیدا کرد. موزه‌ای که هم افراد بزرگسال از بازدید آن لذت می‌برند و هم برای کودکان جذاب است.

. ویدئو از دریا ناظری

خانه موزه عروسک و اسباب بازی مکانی برای آشنایی با عروسک‌های ایرانی و خارجی

این خانه تاریخی متعلق به جعفر علامه فیضی، شاعر و روحانی اواخر دوره قاجار است که توسط مدیر موزه خریداری شده و پس از مرمت و آماده‌سازی به موزه اسباب‌بازی و عروسک تبدیل شده است. خانه موزه عروسک و اسباب‌بازی، با نام «خانه سهرابی» در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

وقتی وارد حیاط موزه اسباب‌بازی می‌شوید، تعدادی میز و صندلی می‌بینید که گردشگران ایرانی و یا خارجی روی آن‌ها نشسته‌ و معمولا مهمانان اقامتگاه هستند.

خانه موزه عروسک و اسباب ‌بازی از اقامتگاه و موزه تشکیل شده است. اقامتگاه در اتاق‌های خانه و موزه در زیرزمین خانه واقع شده است. وارد زیرزمین که می‌شوید در ابتدا نقاشی‌های روی دیوار، که طرح‌هایی از شاهنامه است، جلب‌توجه می‌کنند. فضای موزه با نور کم طراحی شده است و عروسک‌ها را در محفظه‌های شیشه‌ای قرار داده‌اند. این فضا به‌گونه‌ای نورپردازی شده که عروسک‌ها به‌خوبی دیده می‌شوند.


دیدن این موزه برای کودکان، هیجان‌انگیز و برای بزرگسالان سرشار از خاطره و نوستالژی است؛ در کنار آن بیشتر با فرهنگ مردم شهرهای مختلف ایران و همچنین جهان آَشنا می‌شوید.

تقسیم‌بندی موزه به این شکل است که در آغاز بازدید، با عروسک‌های مختلفی از ایران، افغانستان، تاجیکستان، روسیه، فرانسه، ایتالیا، قرقیزستان و … روبرو می‌شوید. آشنا شدن با عروسک‌های کشورهای دیگر بسیار لذت‌بخش است. همچنین در این بخش عروسک‌های آشنایی را  می‌بینید که ممکن است خواستگاه‌شان را ندانید. مانند پینوکیو که عروسک کشور فرانسه است.

خانه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

در قسمتی از موزه، اسباب‌بازی‌ها را بر اساس نوع آن‌ها طبقه‌بندی کرده‌اند؛ مانند اسباب‌بازی‌هایی که صدا تولید می‌کنند، اسباب‌بازی‌های چوبی، اسباب‌بازی‌های پسرانه مانند کارت‌بازی و… .

خانه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

دسته‌بندی اسباب‌بازی‌های ایرانی

اسباب‌بازی‌های ایرانی این مجموعه شامل دو دسته هستند. اسباب‌بازی‌های محلی مربوط به شهرهای مختلف ایران، از شمال تا جنوب کشور، که بخش بسیار جالبی است. به‌طور مثال عروسکی را مربوط به مازندران می‌بینید که از خوشه‌های برنج درست شده است.

خانه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

بخش دیگر، اسباب‌بازی‌های ایرانی است که قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد. اگر به موزه‌های مختلف در شهرهای دیگر ایران رفته باشید، مطمئنا آثار مختلفی مانند ظرف، لباس، سکه و جواهرات که از این دوران به جا مانده را دیده‌اید، اما به احتمال زیاد حتی به این فکر نکرده‌اید که در دوران قاجار اسباب‌بازی‌ها چگونه بوده‌اند. بنابراین بازدید از این قسمت نیز بسیار هیجان‌انگیز است و هم به بیشتر کنجکاوی‌هایی که ممکن است در این مورد داشته باشید، پاسخ می‌دهد.

با ورود به قسمت اسباب‌بازی‌های دوران قاجار، در نگاه اول از ظرافت و اهمیتی که ساخت این اسباب‌بازی‌ها در آن زمان داشته، متعجب می‌شوید. بهتر است توضیحاتی که کنار عروسک‌ها نوشته شده را مطالعه کنید. به‌طور مثال عروسک‌هایی را می‌بینید که از سیم برق درست شده‌اند. توضیحات کنار هر عروسک را که می‌خوانید دوباره به عروسک نگاه می‌کنید تا با دقت بیشتری متوجه شوید به چه روشی از سیم برق، عروسک درست کرده‌اند. تمام این کشف و بررسی‌ها بی‌نهایت دلنشین و هیجان‌انگیز است. اگر در سفرهایتان از این نوع تجربه‌ها لذت می‌برید، توصیه می‌کنم که بازدید از این موزه را از دست ندهید.

خانه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

بخش دیگری از موزه به اسباب‌بازی‌های دوران معاصر اختصاص دارد. بسته به سن و سالی که دارید، ممکن است برخی از این اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌ها مانند آتاری، حیوانات پلاستیکی و… را بشناسید.

خانه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

کارگاه ساخت اسباب‌بازی در موزه اسباب‌بازی کاشان

بخشی از موزه به آموزش ساخت عروسک اختصاص دارد که در آن به بازدیدکنندگان علاقه‌مند آموزش می‌دهند چگونه با وسایلی ساده، عروسک و اسباب‌بازی درست کنند. علاوه‌بر این قسمتی از موزه به عروسک‌های اهدایی اختصاص دارد که توسط مردم عادی درست شده و به موزه اهدا شده‌اند. بیشتر این عروسک‌ها داستان و اسم دارند.

خانه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

فروش اسباب‌بازی‌های بومی

کنار همه بخش‌هایی که در موزه اسباب‌بازی وجود دارد، قسمتی هم به فروش عروسک‌های بومی مناطق مختلف ایران اختصاص داده شده است. از جمله این عروسک‌ها می‌توان به اسباب‌بازی شناخته شده‌ تبلک و علی ورجه که اسباب‌بازی چوبی و از اسباب‌بازی‌های شهر قزوین است اشاره کرد.

خانه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

بازدید کودکان از موزه اسباب‌بازی

علاوه‌بر بازدید عمومی که برای بازدیدکنندگان وجود دارد، بسیاری از مهدکودک‌های کاشان، بچه‌ها را به این موزه می‌آورند. افراد متصدی موزه با بچه‌ها بازی می‌کنند و همچنین ساخت عروسک را به آن‌ها نشان می‌دهند، شعر می‌خوانند و داستان‌های اسباب‌بازی‌ها را برای بچه‌ها تعریف می‌کنند.

در نهایت پیشنهاد می‌کنم در هر سن‌وسالی که هستید بازدید از این موزه را از دست ندهید. دیدن این موزه برای کودکان، هیجان‌انگیز و برای بزرگسالان سرشار از خاطره و نوستالژی است؛ در کنار آن بیشتر با فرهنگ مردم شهرهای مختلف ایران و همچنین جهان آَشنا می‌شوید.

خانه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

آدرس و ساعت بازدید خانه و موزه اسباب ‌بازی

خانه اسباب‌بازی کاشان در مرکز شهر کاشان و بافت تاریخی شهر، در خانه‌ای قدیمی، متعلق به دوران قاجار قرار دارد. آدرس دقیق این موزه، خیابان علوی، روبروی خانه طباطبایی‌ها، بن بست علامه، شماره 43 است.

خانه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

ساعت بازدید از این مجموعه ساعت 30/9 صبح تا 30/7 عصر است.

هزینه بلیت آن برای بازدیدکنندگان ایرانی 5000 تومان است. این موزه به صورت خصوصی نگهداری می‌شود، به همین دلیل در مقایسه با خانه‌های تاریخی کاشان که در مجموعه میراث‌فرهنگی شهر هستند، هزینه نسبتا بالاتری دارد؛ اما با وجود هزینه بلیت بالاتر، ارزش بازدید از موزه بالاست و پیشنهاد می‌کنم اگر گذرتان به شهر کاشان افتاد، بازدید از این مکان را حتما در برنامه خود قرار دهید.

خانه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

اگر به کاشان سفر کرده و از خانه و موزه اسباب بازی دیدن کرده‌اید، تجربه خود از حضور در این خانه را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن