تبریز
تبریز

جاهای دیدنی تبریز

کاخ موزه شهرداری تبریز

کاخ موزه شهرداری تبریز؛ جلوه‌ای از اصالت و زیبایی

تبریز را به شهر اولین‌ها می‌شناسند؛ شهری به قدمت تاریخ ایران، شهری پر از خانه‌ها و عمارت‌های تاریخی که امروزه بیشتر آنها به موزه تبدیل شده‌اند. یکی از این عمارت‌های معروف، عمارت کاخ موزه شهرداری است که...

فرهنگ و هنر بیشتر بخوانید
بازار تبریز

بازار تبریز؛ سرمه‌گر چشم، از غبار کفش مهمانان!

هر شهری جذابیت‌ها، اماکن تاریخی، موزه‌ها، بازارها و مکان‌های دیدنی خاص خود را دارد؛ ولی توصیه من به شما این است که اگر راهی شهر تبریز شدید، سری به بازار تبریز بزنید و آن را در صف...

بازار گردی بیشتر بخوانید
سرا و دالان میرزا جلیل تبریز

سرا و دالان میرزا جلیل تبریز؛ کانون تجارت در قلب بازار سنتی

بازار سنتی تبریز به‌عنوان یکی از بازارهای سرپوشیده بزرگ جهان و وسیع‌ترین مجموعه مسقف و به‌هم‌پیوسته آجری جهان شناخته می‌شود، بازاری واقع در قلب تاریخی تبریز به‌عنوان شهر اولین‌‌ها. بازار مسقف و تاریخی تبریز قدمتی هزارساله دارد. ساختار...

تاریخ و تمدن بیشتر بخوانید
محرم در تبریز

محرم در تبریز؛ سنتی اصیل به قدمت تاریخ

بازار تاریخی و سرپوشیده تبریز یکپارچه در شور عزاداری امام حسین(ع) فرو رفته و پرچم‌های سیاه و سبز در گوشه و کنار هر گذر برپا شده است. بازار تبریز در طول تاریخ نبض فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و...

آیین و زیارت بیشتر بخوانید
موزه آذربایجان

موزه آذربایجان تبریز؛ تماشای تاریخ در شهر بااصالت

تبریز یکی از زیباترین و قدیمی‌‌‌‌‌ترین شهرهای ایران است. طبیعت زیبا و بکر، مردمانی اصیل، مومن، علاقه‌مند به مذهب و پایبند به آموزه‌های اخلاقی دارد. تبریز مهد تمدن و تاریخ است و یادگارهای ارزشمند از گذشته‌های دور...

تاریخ و تمدن بیشتر بخوانید
خیابان گردی در تبریز

خیابان گردی در تبریز؛ تجربه طعم خوردنی‌های خوشمزه

خیابان گردی در تبریز حال‌وهوای خود را دارد. اگر اهل خاطره‌بازی با چاشنی‌های خوش‌مزه هستید، این شهر می‌تواند مقصد خوبی برای سفرتان باشد. تبریز شهری است که هر گوشه‌وکنارش بساطی از خوردنی‌ها، خیابان‌گردی را در آن دل‌چسب...

شکم گردی بیشتر بخوانید
مقبره الشعرا

مقبره الشعرای تبریز؛ مجمع شاعران و عارفان

سفر به تبریز شما را با گوشه‌های غنی فرهنگ و تاریخ ایران آشنا می‌کند. اگر خواستید سفرنامه‌ خود به این شهر را بنویسید، یکی از مکان‌های دیدنی سفرتان، بدون شک مقبره الشعرای تبریز خواهد بود. مقبره‌الشعرا آرامگاهی...

فرهنگ و هنر بیشتر بخوانید

جاهای دیدنی تبریز را نمی‌توان از تاریخ و فرهنگ جدا کرد. آب و هوای خوب و طبیعی بودن را هم نمی‌توان از آن گرفت. دیگر چه می‌خواهید؟ در یک کلام، دیدنی های تبریز فراز و نشیب‌های زیادی داشته‌اند و برای هر کسی که دنبالشان بگردد، فاش می‌شوند.

روستای کندوان

انسان‌ها عادت کرده‌اند که طبیعت را باب میل خودشان بکنند. یعنی هر جا که رسیدند، شروع کردند به خراب کردن و از نو ساختن. اما در روستای کندوان برعکس است. زمانی بوده که آتشفشان کوه سهند هنوز می‌غرید. بخشی از مواد مذاب این آتشفشان در دامنه‌های یک کوه خشک شدند و بعد از سالیان سال باد و باران، شکل نسبتا منظمی به خودشان گرفتند.

جاهای دیدنی تبریز

سپس مردمانی آمدند و به جای این که این مواد مذاب را تخریب کنند، همان‌ها را به خانه تبدیل کردند. امروزه به این مکان، روستای کندوان می‌گوییم یکی از محلی‌ترین جاهای دیدنی تبریز است.

احتمالا اسم روستا هم از عمل «کندن» آمده. اولین قومی که سعی کردند مواد مذاب خشک‌شده را به خانه تبدیل کنند، مجبور بودند آن را بکنند. از هر کسی در مورد جاهای دیدنی تبریز بپرسید، به احتمال زیاد یکی از اولین اسم‌هایی که می‌شنوید اسم روستای کندوان است.

جذاب‌ترین ویژگی روستای کندوان، سبک زندگی مردمان آن است که در چنین خانه‌هایی، آن‌هم در یکی از سردترین نقاط آذربایجان، که خودش یکی از سردترین استان‌های کشور است، زندگی می‌کنند. در عین حال، به اندازه شهرنشین‌ها و حتی سایر روستانشین‌ها، وابسته به تکنولوژی نیستند و ثابت کرده‌اند که در قرن 21 هم می‌توان زندگی ساده‌ای داشت.

جاهای دیدنی تبریز

اگر سبک زندگی در کندوان برایتان جالب بود، حتما سری به موزه مردم شناسی کندوان بزنید. خودش یکی از دیدنی های تبریز است، اما به دیدن محدود نمی‌شود. در این موزه که به صورت خصوصی اداره می‌شود، می‌توانید از صنایع دستی و سوغاتی های محلی کندوان خرید کنید و در عین حال کمک باارزشی هم به آن پیرزنی که مثلا زنبیل را بافته یا مردی که در سرما و گرما حواسش به میوه‌ها بوده تا خوب خشک شوند، کرده باشید.

جاهای دیدنی تبریز

آب معدنی واقعی را بچشید! روستای کندوان به آب معدنی‌اش هم معروف است و می‌گویند که برای کلیه‌ها مفید است. یعنی طبیعی‌ترین آبی است که شاید تا به حال خورده باشید. حتی بعضی از گردشگرها که اهل آذربایجان هستند و به کندوان می‌روند، چند ظرف آب با خودشان می‌آورند.

از تبریز تا کندوان فقط 50 تا 60 کیلومتر راه دارید.

·        آدرس روستای کندوان: استان آذربایجان شرقی، شهرستان اسکو، 22 کیلومتری جاده اسکو به کندوان، روستای صخره ای کندوان

·         مسیریابی آدرس کندوان روی گوگل مپ

 مسجد کبود

«روزگار بگذرد که چشم روزگار چنین بنایی را نخواهید دید» این جمله را نادرمیرازی قاجار در مورد «فیروزه اسلام» گفته. فیروزه اسلام لقب مسجد کبود تبریز است.

ایرانی یا خارجی، هنری یا غیرهنری؛ هیچ فرقی نمی‌کند چون مسجد کبود به قدری زیبا هست که بتواند هر نگاهی را چند دقیقه روی خودش نگه دارد و به همین خاطر است که در فهرست جاهای دیدنی تبریز قرار گرفته است.

جاهای دیدنی تبریز

چه چیزی باعث شده که مسجد کبود به یکی از دیدنی های تبریز تبدیل شود؟ خلاقیت! می‌دانید که مسجد کبود 570 سال پیش ساخته شده. آن زمان استفاده از آجر و کاشی به صورت همزمان خیلی رواج نداشته، چه برسد به این که از ترکیب این دو، نمای زیبایی درست شود. اما این کار برای مسجد کبود انجام شد.

شاید به همین خاطر است که گردشگرانی که دنبال جاهای دیدنی تبریز هستند، حتما کم و بیش در مورد نمای مسجد کبود شنیده‌اند. البته متاسفانه بخشی از کاشی‌های آن ریخته‌اند.

جاهای دیدنی تبریز

می‌دانستید که سقف مسجد کبود از طلا و لاجورد ساخته شده؟ جهانشاه را می‌شناسید؟ جهانشاه پادشاهی بود که دستور ساخت این مسجد را داد. ولی ساختن مسجد، او را از سرنوشت مشترک بسیاری از شاه‌های قبل و بعد از خودش نجات نداد. منظور این که جهانشاه هم به قتل رسید. ولی جهانشاه با بقیه تفاوت داشت. آن هم این بود که در همین مسجد دفن شد. باور نمی‌کنید؟ خودتان بروید و ببینید!

جاهای دیدنی تبریز

·         آدرس مسجد کبود: استان آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان منصور، نرسیده به میدان ساعت، داخل پارک خاقانی

·         مسیریابی آدرس مسجد کبود روی گوگل مپ

·         برای بازدید از مسجد کبود باید بلیت بگیرید. ورودی مسجد کبود برای ایرانی‌ها 2500 تومان (در 31 اردیبهشت 98) و برای اتباع خارجی، 15 هزار تومان است.

بازار تبریز

اگر می‌خواهید فرهنگ و رسوم یک جامعه را درست بشناسید، از بازار آن شروع کنید. چه چیزی بهتر از بزرگ ترین بازار مسقف ایران برای شناختن تبریز؟ این مکان هم یکی از متنوع‌ترین بازارهای ایران و هم از اصیل‌ترین جاهای دیدنی تبریز است.

تبریز بیشتر از همه چیز، به فرش‌های دستباف و چرم معروف است. در خودِ تبریز هم یکی از معروف‌ترین و به‌صرفه‌ترین جاها برای خرید چنین مواردی، همان بازار تبریز است. به عبارت دیگر، دارید وارد دنیایی اصیل می‌شوید.

بازار تبریز حدودا 6500 حجره، مدرسه، مسجد، کاروانسرا و حتی حمام دارد. حمام در بازار؟ چرا؟ چون زمانی بود که اگر شما در تبریز زندگی می‌کردید، فقط به این بازار نیاز داشتید و تمام. یعنی تقریبا تمام آنچه که نیاز داشتید را در زیر همین سقف حل می‌کردید و نیازی نبود که جای دیگری بروید. این کار در اتحاد و همدلی مردم تبریز در طول تاریخ بی‌تاثیر نبوده.

از مواد خوراکی، ادویه محلی، خشکبار تا فرش و طلا و لباس همه زیر یک سقف هستند. در حقیقت با گشتن بازار تبریز، دارید میناتوری از جاهای دیدنی تبریز و فرهنگ آن تجربه می‌کنید. برای این که با ساختار و اندازه بازار بیشتر آشنا شوید، راسته‌ها، تیمچه‌ها و مساجد آن را برای شما فهرست کرده‌ایم.

راسته‌های بازار تبریز

 •  راسته بازار جدید
 • راسته بازار قدیم
 • بازار کفاشان
 • بازار صفی
 • بازار امیر
 • بازار جمعه مسجد
 • قیزبستی بازار (بازار بلورفروشان)
 • بورکچی بازار (کلاهدوزان)
 • بازار صادقیه
 • بازار یمنی دوز
 • سراجان
 • پنبه چی بازار
 • بازار ابوالحسن
 • شیشه‌گر خانه
 • پشت بازار امیر (بازار بیگلر بیگی)
 • بازار دله زن بزرگ و کوچک (دلاله زن)
 • بازار دوه چی
 • بازار رنگی خیابان
 • بازار گرده نی خانا
 • بازار عباچی

تیمچه های بازار تبریز

 • تیمچه امیر (طلا و جواهر)
 • تیمچه مظفریه (فرش دستباف)
 • تیمچه شیخ کاظم (لباس)
 • تیمچه صفی (ادویه و گیاهان دارویی، عطاری)
 • تیمچه میرزا شفیع (فرش دستباف)

مساجد بازار تبریز

 • مسجد جامع تبریز
 • مسجد صادقیه
 • مسجد حسن پادشاه
 • مسجد مقبره تبریز
 • مسجد امام جمعه تبریز
 • مسجد اسماعیل خالوقلی (کلمه «خالوقلی» در ترکی یعنی پسرخاله)
 • مسجد حجت الاسلام
 • مسجد سید علی آقا
 • مسجد مولانا

آدرس بازار تبریز: تبریز، بازار بزرگ

مسیریابی آدرس بازار بزرگ تبریز روی گوگل مپ

ائل گلی

حالا می‌رسیم به یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی تبریز. باغ؟ یا پارک؟ شاید هم بوستان. اصلا هر سه. ائل در زبان ترکی به معنی مردم (همان ایل) است و گل به معنی رودخانه (و بعضی جاها استخر) است. پس ائل گلی یعنی رودخانه مردم. البته در زمان پهلوی، اسم این پارک، شاه گلی بود. معنی‌اش را هم خودتان حدس بزنید.

جاهای دیدنی تبریز

از ورودی غربی پارک که وارد می‌شوید، در قسمت پایینی محوطه هستید. محوطه‌ای که وسطش همان استخر بزرگ است. عمق اکثر جاهای این استخر سه تا شش متر است، اما بعضی جاها تا 12 متر هم می‌رود.

اگر خیلی مشتاقید که این استخر را از نزدیک تجربه کنید، می‌توانید بلیط قایق‌های پدالی را تهیه کرده و چند دور بزنید. آب این استخر از کجا می‌آید که در همه فصل‌ها پر است؟ از یکی از روستاهای نسبتا نزدیک به اسم لیقوان که در آذربایجان، به پنیرهای چرب و خوشمزه‌اش معروف است.

جاهای دیدنی تبریز

در وسط استخر، یک عمارت هشت ضلعی کلاه فرنگی می‌بینید. این عمارت الان با اسم کاخ ائل گلی شناخته می‌شود. راستش را بخواهید، این بنا از همان اول کاخ بوده، اما نه کاخ ائل گلی. امروزه این کاخ به یک رستوران سنتی تبدیل شده و می‌توانید یک میز در طبقه بالای آن رزرو کنید و کنار غذایتان، از منظره و آب و هوای زیبا لذت ببرید.

قبلا کاخ ائل گلی یکی از کاخ‌های تفریحی پادشاهان قاجار بوده. در دور و اطراف استخر، مغازه‌ و فروشگاه وجود دارد و در جلوی این مغازه‌ها، ذرت روی ذغال، باقلا، ذرت مکزیکی و… هم می‌فروشند.

جاهای دیدنی تبریز

درشکه دوست دارید یا دوچرخه؟ هر دو؟ در ایل گلی تبریز هم می‌توانید درشکه سواری کنید و هم می‌توانید در مسیر مخصوص، با دوچرخه سواری از آب و هوای آن لذت ببرید. ائل گلی لوناپارک هم دارد که در بخش غربی دریاچه است.

مقبره الشعرا

«خوش خرامان می‌روی، ای شاه خوبان، تا کجا / شمعی و پنهان می‌روی پروانه‌جویان، تا کجا؟» واقعا تا کجا؟ هر جا که می‌روید، اول سر راهتان به مقبره الشعرا سر بزنید. جاهای دیدنی تبریز همیشه از جنس تاریخ بوده‌اند.

این بار قرار است هم سفری در تاریخ داشته باشید و هم در ادبیات چون می‌خواهید وارد مکانی شوید که آرامگاه حدودا چهارصد شاعر و ادیب است و در بین این ادبا، اسم استاد شهریار و خاقانی می‌درخشد. بیتی که در اول خواندید هم از یکی از غزل‌های خاقانی است.

جاهای دیدنی تبریز

عارفان و شاعرانی که در مقبره الشعرا دفن شده‌اند همگی بخشی از هویت ادبی و تاریخی ما هستند. یعنی اگر آن‌ها را از یاد ببریم، انگار که خودمان را نمی‌شناسیم. این مسئله در سال 1350 برای دولت هم اهمیت داشت. به همین دلیل، تصمیم گرفت که بنای مقبره الشعرا را بازسازی کند.

اما هنوز هیچ کس نتوانسته بود ایده‌ای برای معماری آن بدهد که درخورد مزارهای آن باشد. پس تصمیم گرفتند که یک مسابقه راه‌اندازی کنند. در چند روزنامه و نشریه (از جمله کیهان و اطلاعات) فراخوان صادر شد تا همه معمارها طرح پیشنهادی خودشان را ارسال کنند.

طرحی که انتخاب شد و 10 سال ساختنش طول کشید، طرح آقای فروزانمهر بود. این معمار گفته که با این طرح، سعی کرده هم اهیمت تاریخی مقبره الشعرا را نشان بدهد و هم کاری کند که نما مدرن به نظر بیاید. به نظر شما چقدر موفق بوده؟

بخشی که در آن آرامگاه استاد و چند شاعر دیگر وجود دارد، در بخش پایینی ساختمان است. وارد این بخش که شوید، دیوارها و سنگ‌ها پر از دلنوشته‌ها و اشعار این ادباست.

خانه مشروطه

حواستان باشد چون دارید وارد خانه‌ای می‌شوید که بخشی از تاریخ ایران در آن رقم خورده. شب‌بیداری‌ها و برنامه‌‎ریزی‌ها، ترس از دستگیری و ادامه به راه با شجاعت، شادی و خوشحالی، امید و ناامیدی. همه این احساسات و حتی بیشتر از آن در زیر همین سقف ترکیب شدند و خروجی آن شده انقلابی به اسم مشروطه و اسم خانه شده خانه مشروطه (خانه مشروطه).

جاهای دیدنی تبریز

وارد حیاط که می‌شوید، دو سردار در دو طرف در ورودی، اسلحه به دست و حمایل به کمر هنوز هم ایستاده‌اند و دارند از خانه مشروطه محافظت می‌کنند.

در گوشه حیاط یک توپ جنگی هم هست که از همان زمان به یادگار مانده.

این خانه در اصل متعلق به یکی از تجار تبریزی بوده که طرفدار ایده‌ها و آرمان‌های مشروطیت بوده. بعد از اینکه محمدعلی شاه به واسطه لیاخوف روسی مجلس را به توپ بست، این تاجر خانه‌اش را در اختیار مشروطه‌خواهان گذاشت تا از آن برای جلسات و تصمیم‌گیری‌ها استفاده کنند.

جاهای دیدنی تبریز

در طبقه بالای خانه مشروطه، تندیس بسیاری از سران مشروطه و همچنین بعضی از مدارک و اسناد به جا مانده از آن زمان را می‌توانید ببینید. همچنین برخی از سلاح‌ها و تپانچه‌های این فعالان سیاسی هم در این خانه نگه‌داری می‌شود.

جاهای دیدنی تبریز را شما برای ما کامل کنید

خیلی از متن‌ها پیام دارند. متن ما هم دارد. اما پیام همه متن‌ها کامل نیست، چون بخشی از این پیام و معنی در ذهن خواننده خوابیده. در این بخش دور کوچکی در جاهای دیدنی تبریز زدیم، به قرن‌ها مختلفی رفتیم، جنگیدیم و شعر خواندیم. قایق‌رانی هم کردیم و ادامه مسیر را با درشکه رفتیم. آب طبیعی هم خوردیم!

اگر تجربه نابی از جاهای دیدنی تبریز دارید و می‌خواهید آن را از دیدگاه خودتان به بقیه معرفی کنید، ما منتظر شما هستیم.