کیش
کیش

جاهای دیدنی کیش

مسیر دوچرخه سواری کیش

مسیر دوچرخه‌ سواری کیش؛ جایی برای یک ماجراجویی آرام

دوچرخه‌ سواری در مسیر دوچرخه سواری کیش، قطعا یکی از تجربه‌های دلنشین در زندگی من بوده است. در این مسیر ۵۱ کیلومتری که جاده‌ای مخصوص به خود دارد، شگفتی‌های بسیاری از طبیعت خواهید دید. ماجرای دوچرخه‌سواری ما...

ماجرا جویی بیشتر بخوانید
بانجی جامپینگ کیش

بانجی جامپینگ کیش؛ هیجان‌انگیز با چاشنی ترس و دلهره  

بانجی جامپینگ یکی از هیجان‌انگیزترین تفریح‌هایی است که بیشتر افراد ماجراجو، تجربه آن را در کارنامه خود دارند. پرندگان بانجی هر جا بحث یک ورزش‌ یا فعالیت شجاعانه به میان می‌آید، بادی به غبغب انداخته و با...

ماجرا جویی بیشتر بخوانید

وقتی می‌خواهم جاهای دیدنی کیش یا هر جای دیگری را انتخاب کنم،‌ قبلش بازی کوچکی می‌کنم: اگر قرار بود چند درخت را با تبر در زمان مشخصی قطع کنم، از همان اول درختان را قطع می‌کردم؟‌ یا اول تبرم را تیز می‌کردم و بعد سراغ درخت‌ها می‌رفتم؟

بیایید کمی تبرمان را تیزتر کنیم. یعنی چه؟ یعنی جاهای دیدنی کیش را قبل از اینکه برویم، کمی در ذهنمان دسته‌بندی کنیم.

جاهای دیدنی کیش

مگر جای دیدنی باید دسته‌بندی شود؟ «باید» ندارد، ولی اگر نمی‌خواهید روزهای محدود (و کمی پرهزینه‌تان) را با «امروز کجا بروم؟» بگذرانید، بهتر است برنامه مشخصی برای سفر داشته باشید و جاهای دیدنی کیش را قبل از رفتن بشناسید.

فکر می‌کنم که این دیدنی‌ها را می‌توانیم در دو گروه جا بدهیم:

دیدنی‌های آبی

  • غواصی در کیش
  • کشتی یونانی کیش
  • پارک آبی اوشن
  • پارک دلفین کیش (دلفیناریوم)

دیدنی‌های غیرآبی

  • پاراسل کیش
  • اسکله تفریحی کیش
  • شهر زیرزمینی کاریز
  • درخت سبز کیش

حالا بیایید ببینیم که هر کدام از این جاهای دیدنی کیش چقدر ارزش و جذبه دارند که شما برای آن‌ها زمان و هزینه بپردازید.

غواصی در کیش

غواصی فقط این نیست که زیر آب بروید و بالا بیایید. فرض کنید این فرصت را دارید که وارد دنیایی شوید که شاید تا به حال تجربه‌اش نکرده‌اید: دنیای زیر آب. در این دنیا ماهی، لاک‌پشت و کلی موجود زیبا را در خانه خودشان می‌بینید. سایت‌های عواصی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی کیش برای مردم هستند.

غواصی بلدید؟ اگر بار اولتان است، طبیعی است که کمی استرس داشته باشید و یا حتی بترسید. برای همین، قبل از اینکه غواصی در کیش را تجربه کنید، یک آموزش کوتاه می‌بینید و مربیان کاربلد به شما یاد می‌دهند که چطور از ابزار غواصی استفاده کنید.

آیا خانم‌ها هم می‌توانند در کیش غواصی کنند؟ بله. در حقیقت در سایت های غواصی کیش، هم مربی آقا و هم مربی خانم است. اما دقت کنید که غواصی آقایان و خانم‌ها به صورت جداگانه انجام می‌شود و حتی اگر خانواده‌ای هم بروید، نمی‌توانید با هم زیر آب بروید.

پس بچه‌ها چی؟ خوشبختانه کودکان بالای هفت سال هم می‌توانند وارد دنیای زیر آب شوند.

یادتان نرود! قبل از اینکه به سایت های غواصی کیش بروید یادتان باشد که حوله، دمپایی و مایو با خودتان داشته باشید.

حالا کیش هستم. کجا غواصی کنم؟

در جزیره کیش به جاهایی که می‌توانید در آن‌ها غواصی کنید، «سایت غواصی» می‌گویند. در این بخش می‌خواهیم چند مورد از این سایت‌ها را بشناسیم.

سایت غواصی بیگ کورال

اگر بار اولتان است که می‌خواهید غواصی کنید، به احتمال زیاد از این سایت شروع خواهید کرد چون بیگ کورال امن‌ترین و نزدیک‌ترین سایت غواصی کیش است.

عمق سایت غواصی بیگ کورال در همه جای آن یکسان نیست. اما در زمان مد، به صورت میانگین بین شش تا هشت متر عمق دارد. ولی زمانی که جزر اتفاق می‌افتد عمق آن تا پنج متر نیز می‌رسد. کمی از محدوده اصلی سایت اگر دور شوید، تا عمق 12 متر هم می‌توانید بروید، اما پیشنهاد می‌کنیم که این مسئولیت را هم برای خودتان و هم برای مربی‌تان ایجاد نکنید.

سایت غواصی بیگ کورال بیشتر از همه چیز، به مرجان‌های زیبایش معروف است.

جاهای دیدنی کیش

سایت غواصی زوبیچ

زوبیچ (که در انگلیسی معنی ساحل باغ‌وحش می‌دهد) کم‌عمق‌ترین سایت غواصی کیش است. به همین دلیل برای آموزش غواصی به کودکان از این سایت استفاده می‌کنند.

عمق سایت غواصی زوبیچ بین چهار تا شش متر است.

سایت غواصی سمبارون

فکر می‌کنید یک غواص حرفه‌ای هستید؟ آره؟ پس پیشنهاد می‌کنم که برای ورود به دنیای زیر آب در دروازه سمبارون وارد شوید.

سمبارون با سایر سایت های غواصی کیش تفاوت دارد:

  • اول اینکه نسبت به بقیه کمی دورتر است چون بین جزیره کیش و جزیره هندورابی است.
  • دوم اینکه نسبت به بقیه سایت های غواصی، عمق بیشتری هم دارد. یعنی بین 12 تا 16 متر پایین آب می‌رود و آب‌های کنار این منطقه حتی عمیق‌تر هم می‌شوند.

سایت غواصی کشتی داما

یک کشتی از سنگال تا جنوب ایران را شب و روز گذرانده، موج‌های کوچک و بزرگ هم پشت سر گذاشته. بعد از مدتی، دیگر خشکی به چشم ناخدا خورده و نفس راحتی کشیده که این سفر هم به خیر گذشت. اما نگذشت.

تقریبا 30 متر مانده به خشکی، کشتی به مشکل می‌خورد. موتورخانه را آب گرفته و کشتی در حال غرق شدن است. می‌گویند ناخدای خوب با کشتی‌اش غرق می‌شود. ناخدای داستان ما هم از آن ناخداهای خوب بوده ظاهرا!

جاهای دیدنی کیش

داستان غم‌انگیزی است، اما امروزه به این کشتی غرق‌شده، سایت غواصی کشتی داما می‌گوییم که نه تنها یکی از جاهای دیدنی کیش شده، بلکه جایی برای زندگی چند گونه زیبای دریایی نیز شده.

حواستان باشد که سایت کشتی داما یکی از حرفه‌ای‌ترین سایت‌ها برای غواصی است و برای استفاده از آن، علاوه بر آموزش عمومی غواصی، باید یک سری آموزش‌های جانبی هم ببینید تا خدایی نکرده در گوشه و کنار این کشتی گیر نیفتید.

عمق سایت غواصی کشتی داما بین 18 تا 33 متر است.

سایت غواصی کشتی یونانی

«کشتی شکستگان» را خیلی شنیده‌اید اما از نزدیک دیده‌اید؟ کشتی به گل نشسته یونانی یکی از این نمونه‌هاست که امروزه به یکی از جاذبه های کیش تبدیل شده است.

اگر فقط می‌خواهید در بخش‌های بالایی کشتی یونانی غواصی کنید، فقط باید بین چهار تا پنج متر پایین بروید. یعنی نسبت به چند سایت غواصی دیگر، عمق زیادی ندارد. اما اگر می‌خواهید موتور شناور این کشتی را هم از نزدیک ببینید، لازم است تا هشت متر زیر آب بروید. اگر می‌خواهید جاهای دیدنی کیش را تمام و کمال ببینید، پیشنهاد میکنم این ریسک را کرده و به عمق کشتی یونانی بروید.

آدرس کشتی یونانی: استان هرمزگان، کیش، پایین خیابان جهان

مسیریابی آدرس کشتی یونانی روی گوگل مپ

جاهای دیدنی کیش

سایت غواصی ساترن کرک

ساترن کرک در حقیقت شکافی در جنوب جزیره کیش است. اصلا کلمه «کرک» در انگلیسی (crack) به معنی شکاف است. این شکاف عمیق در اکثر بخش‌ها عمقی بین 10 تا 14 متر دارد ولی جاهای عمیق‌تر آن تا 22 متر هم می‌رود.

موجوداتی که قرار است در ساترن کرک ببینید با موجودات سایر سات‌ها کمی فرق دارد. مثلا کوسه‌ ماهی‌های بزرگی در این شکاف هستند و با اینکه موجودات خطرناکی نیستند ولی به خاطر اسمشان و نیز اندازه بزرگ‌شان، کمی ترسناک به نظر می‌آیند.

اگر تا به حال تجربه غواصی و شنای حرفه‌ای نداشته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که وارد شکاف ساترن نشوید چون به جز عمق و آبزیان بزرگ، جریان آب هم در این بخش کمی قوی‌تر است.

پارک آبی اوشن

آرام؟ تند؟ یا هولناک؟ با چه سرعتی می‌خواهید روی آب حرکت کنید و به هوا پرت شوید؟ پارک آبی اوشن خنده، هیجان، ترس و آدرنالین را همزمان به وجودتان تزریق می‌کند و بازدیدتان از جاهای دیدنی کیش را چند برابر لذت‌بخش‌تر می‌کند.

جاهای دیدنی کیش پارک آبی اوشن

این پارک اولین مجموعه آبی روباز در کشورمان است. شاید فکر کنید چون روباز است، خانم‌ها اجازه ورود به آن را ندارند اما اینطور نیست. این مجموعه تصمیم گرفته که هر کسی با هر جنسیت و سنی بتواند وارد آن شود و خوش بگذراند. به همین دلیل، هواپیما هم نمی‌تواند از بالای محدوده این پارک پرواز کند و حتی هیچ ساختمان بلندی هم نمی‌تواند در دور و بر آن ساخته شود.

جاهای دیدنی کیش

در پارک آبی اوشن حدودا 13 راید وجود دارد. «راید» هم اصطلاحی است که برای هر کدام از این بازی‌ها در نظر گرفته شده. مثلا در رایدِ آدرنالین شما سقوط آزاد را تجربه می‌کنید ولی در راید پیچالوپ، یک مسیر طولانی و پر پیچ‌وخم را روی آب با سرعت بالای طی می‌کنید و… .

خوردنی و نوشیدنی در آب بازی

از آنجایی که قرار است زمان زیادی داخل پارک آبی باشید و تحرک زیادی هم دارید، ممکن است احساس تشنگی کنید یا دلتان بخواهد بعد از آن همه هیجان، یک جا نشسته و یک غذای خوشمزه بخورید. اگر پول‌هایتان را بتوانید خشک نگه دارید، خوش به حالتان.

نتوانستید؟ اصلا نیازی نیست که با خودتان پول حمل کنید. چون در ورودی پارک، یک مچ‌بند مغناطیسی به شما می‌دهند و شما می‌توانید این مچ‌بند را هر چقدر که خواستید شارژ کنید. برای هر خریدی در پارک هم به جای پول، از شارژ این مچ‌بند استفاده کنید.

جاهای دیدنی کیش

اگر بعد از ماجرایتان در پارک آبی، شارژ مچ‌بندتان تمام نشد، باقی‌مانده پولتان به شما پس داده می‌شود.

آدرس پارک آبی اوشن: جزیره کیش، جاده جهان، تم‌پارک آبی اوشن

مسیریابی آدرس پارک آبی اوشن روی گوگل مپ

به دلفین‌ها پول می‌دهید؟

می‌گویند دلفین یکی از باهوش‌ترین موجودات است. چرا؟ ما که دستگاه علمی برای سنجش هوش دلفین نداریم. ولی می‌توانیم ببینیم که این موجود زیبا چطور از هوشش استفاده می‌کند تا ما را کمی متعجب کند.

پارک دلفین کیش (یا همان دلفیناریوم) جای خوبی برای دیدن نمایش دلفین‌هاست. برای اینکه وارد پارک دلفین شوید، باید بلیط بگیرید. ولی قبل از رفتن بهتر است بدانید که بسیاری از مسافران از گران بودن این مجموعه گلایه می‌کنند.

جاهای دیدنی کیش پارک دلفین ها

مثلا شما نمی‌توانید فقط بلیط پارک دلفین را بخرید، بلکه باید آن را به همراه بلیط باغ پرندگان تهیه کنید. علاوه بر آن، قیمت بلیط پارک دلفین برای گروه‌ها و خانواده‌های پرجمعیت کمی زیاد است (در 28 اردیبهشت 98 حدود 135 هزار تومان برای هر نفر).

حالا با فرض اینکه هر طور شده می‌خواهید دلفین‌ها را ببینید، خودتان را برای یک نمایش آماده کنید. نمایشی که اجراکننده‌های آن، مربی‌ها و دلفین‌ها هستند. مثلا دلفین‌ها بصورت گروهی شروع به شنا می‌کنند و از حلقه می‌پرند، توپی که مربی می‌اندازد را در هوا می‌گیرند و پس می‌دهند و … .

اما دلفیناریوم فقط دلفین ندارد. در آکواریوم‌های بزرگ این مجموعه، کلی موجودات آبزی دیگری هم هستند که تماشای آن‌ها واقعا لذت بخش است، اما اگر می‌توانید موجودات زنده را با غواصی در خانه خودشان ببینید، چه لزومی دارد که از پشت شیشه نگاهشان کنید؟

آدرس پارک دلفین کیش: قسمت جنوبی جزیره کیش، مجموعه بزرگ گردشگری و تفریحی پارک دلفین‌ها

مسیریابی آدرس پارک دلفین کیش روی گوگل مپ

پاراسل کیش

زیر آسمان، بالای آب. این تجربه‌ای است که پاراسل در کیش به شما خواهد داد. قرار نیست که در کیش همیشه خیس شوید. این بار هم بال دربیاورید و به جای زیر آب، کمی روی آب، یا بهتر است بگویم بالای آب، بروید.

جاهای دیدنی کیش

برای تجربه پاراسل کیش، حتما یادتان باشد که لباس راحت بپوشید و جیب‌هایتان هم خالی باشد. حالا پرواز چگونه انجام می‌شود؟ اول سوار یک کشتی کوچک شده و کمی از خشکی دور می‌شوید. بعد از وصل کردن پاراسل، سرِ دیگر طناب به کشتی وصل می‌شود.

کشتی کم‌کم سرعت می‌گیرد و جریان هوای بیشتری از پاراسل شما رد می‌شود و وقتی سرعت به حد مشخصی رسید، آرام آرام ارتفاع می‌گیرید. زمان بالا رفتن احساس سبکی خاصی به شما دست می‌دهد ولی تا اوج صبر کنید. آنجاست که باورتان نمی‌شود دارید روی دریا پرواز می‌کنید.

معمولا زمانی که در اوج می‌مانید بین پنج تا شش دقیقه طول می‌کشد ولی مطمئن باشید با میزان آدرنالینی که تولید می‌شود کافی است. هزینه پاراسل کیش در حال حاضر (28 اردیبهشت) برای هر نفر 90 هزار تومان است.

تورهای پاراسل در بخش‌های مختلف کیش انجام می‌شوند. برای این که انتخاب راحت‌تری داشته باشید، اصلی‌ترین مکان های پاراسل را با مسیریابی گوگل مپ برایتان فهرست کرده‌ایم:

ساحل مرجان

اسکله تفریحی کیش

ساحل سیمرغ

 اسکله تفریحی کیش

اگر بخواهیم اکثر جاذبه های کیش را در یک مکان خلاصه کنیم، این مکان اسکله تفریحی کیش است. درست است که اسم این اسکله را فهرست دیدنی های غیرآبی آوردیم، ولی بعد از گشتن در اسکله، می‌توانید از تفریحات آبی آن لذت ببرید.

جاهای دیدنی کیش

جت اسکی، قایق های پدالی، قایق های پارویی و حتی قایق ماهیگیری هم در اسکله است. ولی گزینه‌های هیجان‌انگیزتری هم وجود دارد: مثلا می‌توانید سوار قایق های کف شیشه‌ای بشوید و همانطور که روی آب حرکت می‌کند، ماهی‌های زیر قایق را ببینید.

اگر دنبال کمی تحرک و هیجان بیشتری هستید، می‌توانید جت اسکی سوار شوید یا از فلای بورد استفاده کنید. تفریح دیگری که می‌توانید به صورت گروهی روی آب بکنید، بانانا سواری است. بانانا (در انگلیسی معنی «موز» می‌دهد) تیوب طولانی و قوی است که به صورت گروهی روی آن سوار می‌شوید و روی آب با سرعت حرکت می‌کنید.

شهر زیرزمینی کاریز

شما بگویید. شهری که بیش از هزاران سال قدمت دارد، زیر زمین است و سقفش از جنس دریاست. اگر این شهر یکی از غیرعادی‌ترین جاهای دیدنی کیش نیست چه چیزی است؟

جاهای دیدنی کیش

وقتی جایی مثل شهر زیرزمینی کاریز، 16 متر پایین سطح زمین، درست می‌کنید، مطمئن باشید که ویژگی‌های منحصر بفردی خواهد داشت. یکی از این ویژگی‌ها این است که از بستر دریا به جای سقف استفاده شده، سقفی که قطرش به هفت متر می‌رسد. تازه مسئله فقط قطر سقف نیست. مرجان‌ها و فسیل‌هایی که در این سقف هستند قدمتشان به میلیون‌ها سال می‌رسد. یعنی عملا یک موزه در سقف این بنا وجود دارد.

اما بیایید کمی در زمان عقب‌تر برگردیم. مگر جا روی زمین تمام شده که شهر را به زیر زمین برده‌اند؟ راستش را بخواهید اینجا از همان اول شهر نبوده. احتمالا خودتان هم می‌دانید که کلمه «کاریز» معادل فارسی قنات است. در زمان قدیم برای هدایت آب شیرین به شهر در کانال‌های مختلف، این مجموعه را درست کردند. زیرزمینی بودن آن این ویژگی را داشت که هم به آب نزدیک‌تر بود و آب را خنک‌تر نگه می‌داشت.

جاهای دیدنی کیش

بعدها این مسیر کاریزها به خاطر زیبایی‌اش، به یکی از جاذبه های کیش تبدیل شد و به همین دلیل اسمش را شهر کاریز گذاشتند.

در شهر زیرزمینی کاریز چه دیدنی‌هایی وجود دارد؟

از اینکه در بنایی به این قدمت دارید قدم می‌زنید چه حسی دارید؟ فکرش را بکنید! بعضی از این فسیل‌ها و سنگ‌ها میلیون‌ها سال پیش بوده‌اند. به نظرتان آن زمان این بنا و کلا جزیره کیش چه شکلی بوده؟ اگر چنین سوال‌هایی به ذهنتان آمده، پیشنهاد می‌کنم که سری به موزه خلیج فارس بزنید.

جاهای دیدنی کیش

می‌دانستید که کسی که این مجموعه را توانست با سرمایه شخصی‌اش دوباره زنده کند، شخصی به اسم حاجی حسینی بوده که در آلمان زندگی می‌کرد. همین کار او باعث شد تا تعدادی کارشناس تاریخ آلمانی هم به شهر زیرزمینی کاریز و جاذبه های کیش علاقه‌مند شوند.

این کارشناسان فسیل‌ها و سنگ‌های مجموعه را بررسی کردند و بعدا، آن‌ها را بر اساس دوره تاریخی و قدمت دسته‌بندی کردند. امروزه تمامی این اطلاعات در موزه خلیج فارس در اختیار عموم قرار گرفته‌اند. مثلا یکی از این فسیل‌ها یک لاک پشت است که بیش از 500 میلیون سال پیش آنجا بوده.

شهر زیرزمینی کاریز عکاسخانه هم دارد. اگر می‌خواهید یک عکس یادگاری خوب از این شهر داشته باشید، به عکساخانه بروید.

کافه و رستوران شهر زیرزمینی کاریز هم گزینه خوبی برای خستگی بعد از بازدید هستند.

شهر کاریز همه روزه از ساعت 9 صبح تا 10 شب باز است و ورودی آن برای هر نفر (در 28 اردیبهشت 98) 20 هزار تومان است.

آدرس شهر زیرزمینی کاریز: استان هرمزگان، کیش، چهارراه المپیک، خیابان میرمهنا

مسیریابی آدرس شهر زیرزمینی کاریز روی گوگل مپ

درخت سبز کیش

نشانه‌های قدمت جاهای دیدنی کیش در شهر زیرزمینی تمام نمی‌شود. یک درخت هم وجود دارد که تاریخ 500 سال گذشته را در تنه خود ثبت کرده و همچنان سبز و پابرجاست: درخت سبز کیش.

این درخت در پارک سرسبزی قرار دارد که مسیر خوبی برای پیاده روی و عکس گرفتن است، اما راستش را بخواهید کمی از کیش دور است. همچنین اکثر افرادی که آن جا رفته‌اند (طبق نظرات کاربران)، گفتند که واقعا برای ثبت یک عکس، موقعیت خوبی دارد اما نباید انتظار خیلی بالایی از آن داشت.

جاهای دیدنی کیش

پیشنهاد می‌کنم که اگر زمان زیادی دارید از این درخت دیدن کنید. در غیر این صورت، جاذبه های کیش که هیجان بیشتری دارند را امتحان کنید.

جاهای دیدنی کیش را رفتید؟

دقت کردید که اکثر جاهای دیدنی کیش که در این مطلب رفتیم از جنس تفریح و طبیعت بودند؟ چرا؟ کیش مراکز خرید زیبایی هم دارد. یا رستوران‌هایی که می‌توانند شما را حیرت‌کنند، اما ترجیح می‌دهیم که جاذبه هایی استفاده کنیم که هر جایی به دست نمی‌آیند، نه؟

شما هم جاهای دیدنی کیش را کشف کردید؟ جایی دارید که ما نداشته باشیم؟ پس به ماهم بگویید.