جاهای دیدنی اصفهان

مسجد نو اصفهان؛ مسجدی نو به قدمت تاریخ
آیین و زیارت

مسجد نو اصفهان؛ مسجدی نو به قدمت تاریخ

بی‌تردید امروزه یکی از مراکز مهم گردشگری در ایران، مساجد کهن است. مساجدی که با تمام توان و هنر دینی…
نمایشی از هنرکهن در فضایی نو با نمایشگاه سفالگران ایران باستان
فرهنگ و هنر

نمایشی از هنرکهن در فضایی نو با نمایشگاه سفالگران ایران باستان

جاذبه‌های گردشگری در اصفهان، محدود به آثار و ابنیه تاریخی این شهر مانند سی‌و‌سه‌ پل، میدان نقش جهان، بازار قیصریه…
کافه سکانس سینما ساحل اصفهان؛ تماشای نقش‌ها بر پرده
شکم گردی

کافه سکانس سینما ساحل اصفهان؛ تماشای نقش‌ها بر پرده

کافه سکانس قسمتی از مجموعه سینما ساحل محسوب می‌شود و روی پشت‌بام سینما ساحل فعالیت می‌کند. مجموعه سینما ساحل که…
قدمی در دل تاریخ کوچه‌‌پس‌کوچه‌های پشت مسجد امام اصفهان
خیابان گردی

قدمی در دل تاریخ کوچه‌‌پس‌کوچه‌های پشت مسجد امام اصفهان

اصفهان این «نصف جهان» را به میدان «نقش جهانش» می‌شناسند. اگر مسافر اصفهان شوید، گردش در میدان نقش جهان از…
ترکیب خلاقانه طلا و نقره در بازار هنر اصفهان
بازارگردی

ترکیب خلاقانه طلا و نقره در بازار هنر اصفهان

اگر به شهر اصفهان سفر کنید و سراغ طلافروشی و نقره‌جاتی را که هنرمندانه طراحی شده‌اند، بگیرید، حتما آدرس بازار…
تماشای نقش جهان از کافه قیصریه اصفهان
شکم گردی

تماشای نقش جهان از کافه قیصریه اصفهان

یکی از مکان‌های تاریخی مهم و تاثیرگذار شهر اصفهان، میدان نقش جهان است. قطعا اکثر اصفهانی‌ها نقش جهان را می‌شناسند…
بازار ریسمان اصفهان؛ بازاری از جنس تمدن و هنر
بازارگردی

بازار ریسمان اصفهان؛ بازاری از جنس تمدن و هنر

یکی از کانون‌های گردشگری در جهان امروز، بازارها هستند. بازارهای قدیمی معمولا شامل دو راسته مغازه هستند که روبه‌روی یکدیگر…
امامزاده هارون ولایت اصفهان؛ نماد ولایت‌مداری در قرن نهم هجری قمری
آیین و زیارت

امامزاده هارون ولایت اصفهان؛ نماد ولایت‌مداری در قرن نهم هجری قمری

مقبره امامزاده‌ها در سرزمین ما ایران به‌دلیل محبوبیت دین و اولیای آن بین مردم همیشه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده…
میدان عتیق اصفهان؛ میدانی کهن با معماری نو
تاریخ و تمدن

میدان عتیق اصفهان؛ میدانی کهن با معماری نو

یکی از مکان‌های دیدنی در شهرهای بزرگ، میدان‌های شلوغ و پر رفت‌وآمد هستند. هر چند گاهی اوقات، شلوغی و سروصدای…
جاهای دیدنی اصفهان؛ زیبایی‌های نصف جهان پیش چشمان شما
تاریخ و تمدن

جاهای دیدنی اصفهان؛ زیبایی‌های نصف جهان پیش چشمان شما

اصفهان، شهر گنبدهای فیروزه‌ای، پایتخت صفوی و یکی از دیدنی‌ترین شهرهای ایران است. جاهای دیدنی اصفهان انقدر زیاد است که…

جاهای دیدنی اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان یکی از پرجستجوترین عباراتی است که گردشگران جستجو می‌کنند. گردشگرانی که در هر تعطیلی و به هر بهانه‌ای راهی اصفهان می‌شوند تا با یک سفر، نصف جهان را یک‌جا ببینند. بعد از بازدید از مکان های دیدنی اصفهان می‌توانید به رستوران های شهر سر بزنید و لذیذترین غذاهای محلی و غیرمحلی را نوش جان کنید. همچنین می‌توانید در دل پارک‌ها قدم بزنید و مهمان طبیعت باشید.

جاذبه های تاریخی از بهترین مکان های دیدنی اصفهان

جاذبه های تاریخی یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است. احتمالا اولین کاری که بعد از رسیدن به اصفهان و سر و سامان گرفتن در هتل انجام می‌دهید بیرون رفتن و دیدن جاهای معروف آن است. ما هم اصفهان گردی را از جاذبه‌های تاریخی آن شروع می‌کنیم.

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس

کاخ چهل ستون

کاخ چهل ستون از چند جهت از بهترین جاذبه های گردشگری است. سرسبزی طبیعت، شکوه و عظمت کاخ چهلستون و مشاهده یک باغ ایرانی تمام عیار تنها بخشی از جذابیت‌های کاخ چهل ستون است. بنای این کاخ در دل باغی سرسبز با درختان سر به فلک کشیده قرار دارد. چهل ستون در واقع 20 ستون دارد که با انعکاس آن‌ها در حوض جلوی کاخ می‌شود 40 ستون. این کاخ به آینه‌کاری‌ها، طلا کاری‌ها و نقاشی‌های مینیاتوری آن معروف است. نقاشی‌ها هنر دست هنرمند معروف دوره صفوی رضا عباسی است که وقایع تاریخی مهم را روی دیوارهای کاخ به تصویر کشیده است.

سی و سه پل

سی و سه پل نه تنها معروف‌ترین پل اصفهان بلکه معروف‌ترین پل ایران است. این پل یادگاری از دوره صفویه است و نام دیگر آن پل الله وردی خان است. زمان‌هایی که زاینده رود آب دارد، مردم اصفهان عصرها راهی سی و سه پل می‌شوند و روی طولانی‌ترین پل زاینده رود قدم می‌زنند.

میدان نقش جهان

چهار مورد از اصلی‌ترین جاذبه های گردشگری این شهر به صورت یکجا در میدان نقش جهان است. میدان نقش جهان یکی از بی‌نظیرترین جاهای دیدنی اصفهان است که بعد از میدانی در چین دومین میدان بزرگ دنیاست در دوره صفوی زمین چوگان دربار بوده است. شاید یک صبح تا عصر زمان لازم داشته باشید تا قدم به قدم زیبایی‌ها این میدان را ببینید از عالی قاپو گرفته تا مسجد شاه و بازار قیصریه و مغازه‌های مسگری و مینا کاری و کالسکه سواری در میدان.

جلفا و کلیسای وانک

جلفا نام محله‌ای است که ارامنه جلفای اذربایجان بعد از کوچ بزرگ در آن ساکن شدند. ارامنه آذربایجان در محل زندگی جدید خود تلاش کردند که زیبایی‌های جلفای آذربایجان را اینجا بازآفرینی کنند در نتیجه کلیسای باشکوه وانک ساخته شد. علاوه بر نقاشی‌های دیواری طلاکاری شده و با شکوه این کلیسا، در کتابخانه آن می‌توانید انجیل‌ در ابعاد مختلف و اسناد و مدارک 400 ساله ارامنه را ببینید. در سنگفرش‌های این محله قدم بزنید و خودتان را مهمان طعم به یادماندنی نوشیدنی‌ها و شیرینی‌های کافه‌ها و شربت‌ خانه‌های جلفا کنید.

پل خواجو

پل خواجو یکی دیگر از پل‌های معروف ایران است که نام آن در کنار سی و سه پل شنیده می‌شود. این پل در زمان شاه عباس دوم و در شرق سی و سه پل روی زاینده رود بنا شد. وسط پل خواجو بنایی به نام بیگلربیگی وجود دارد که در گذشته اقامتگاه موقت شاه عباس و خانواده او بوده است. پل خواچو بیشتر شهرتش را از بنای بیگلربیگی، کاشی کاری‌ها و نقاشی‌ها آن به وام گرفته است.

بهترین پارک های اصفهان

جاذبه‌های تاریخی تنها جاهای دیدنی این شهر نیستند، پارک های جنگلی اصفهان یکی از بهترین جاهای دیدنی اصفهان است که سال‌هاست مسافران را شیفته خودشان کرده‌اند. این پارک های جنگلی در نزدیکی شهر هستند و تمام امکانات تفریحی را به عالی‌ترین شکل ممکن فراهم کرده‌اند.

پارک جنگلی ناژوان اصفهان

ناژوان یک پارک جنگلی تمام عیار است که علاوه بر قدم زدن و پیک‌نیک تجربه‌های متفاوتی به شما می‌دهد، مثل اسب سواری، درشکه سواری، قایق رانی و تله‌سیژ. پارک ناژوان زمین‌های ورزشی مختلف، استخر و محوطه کمپینگ و دوچرخه سواری هم دارد. از دیدن باغ پرندگان، باغ موزه پروانه‌ها، موزه صدف‌ها و باغ خزندگان مجموعه هم غافل نشوید.

تونل آکواریوم پارک ناژوان

 آکواریوم پارک ناژوان اولین تونل آکواریوم ایران است که آبزیان سراسر دنیا را را می‌توان در آن دید. به جای سفر به دنیای زیر آب قاره‌های مختلف با رفتن به تونل آکواریوم اصفهان همه را یکجا ببینید از ماهی‌های رنگارنگ و ریز و درشت گرفته تا کوسه‌های مختلف. دیدن آکواریوم به‌ویژه در سفر با کودکان توصیه می‌شود که تجربه خوبی از دنیای زیر آب و دیدن موجوداتی است که تا حالا فقط در کارتون‌ها دیده‌اند.

کمی از جاهای دیدنی فاصله بگیریم و وارد بخش جاهای خوشمزه شویم…

بهترین رستوران های اصفهان

امتحان کردن غذاهای محلی هر شهر لذیذترین بخش سفر است. بریونی، کاله‌جوش، قیمه ریزه نخودچی، گوشت و نخود و… غذاهای محلی اصفهان هستند. در ادامه با بهترین رستوران‌ها آشنا می‌شوید تا در سفر بعدی خودتان را مهمان این رستوران‌ها کنید و غذاهای محلی اصفهان و غذاهای سنتی ایرانی را با بالاترین کیفیت نوش جان کنید.

رستوران خوان گستر

اصفهانی‌ها رستوران خوان‌گستر را فقط به خاطر منوی بلند بالا و غذاهای با کیفیت آن دوست ندارند، بلکه بیشتر فضای این رستوران است که آن را متمایز می‌کند. عکس اسطوره‌های موسیقی سنتی ایرانی روی دیوارهای این رستوران نقاشی شده و به همین خاطر است که غذا خوردن در رستوران خوان‌گستر بیشتر شبیه این است که در دل یک گالری مشغول غذا خوردن باشید. رستوران خوان گستر دو شعبه در اصفهان دارد.

باغ رستوران شب نشین

اگر در سفر به اصفهان دلتان خواست غذاهای با کیفیت را در فضایی متفاوت نوش جان کنید، باغ رستوران شب نشین را اول لیست‌تان بگذارید. آلاچیق‌های شب نشین با الهام از معماری چینی در یک باغ باصفا ساخته شده‌اند و منوی متفاوت آن‌ها سلیقه سخت‌پسندترین مهمانان را هم جلب می‌کند. رستوران سیستم رزرو آنلاین هم دارد و از روی نقشه و چیدمان آلاچیق‌ها می‌توانید فضای نشستن‌تان را انتخاب کنید.

پیتزا شب

پیتزا شب اصفهان که یک شعبه هم در تهران دارد از قدیمی‌ترین پیتزا فروشی‌های شهر است. اگر در سفر به اصفهان دل‌تان هوای پیتزا کرد خودتان را مهمان پیتزا آمریکایی‌های خوشمزه پیتزا شب کنید. ناگفته نماند که پیتزا شب فقط شب‌ها سرویس ارائه می‌دهد و بیرون‌بر است.

رستوران شهرزاد

اصولا وقتی از جاذبه های گردشگری اصفهان می‌شود، اکثرا به یاد مکان های تاریخی اصفهان می‌افتند. اما رستوران شهرزاد خودش یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان است. انتخاب رستوران شهرزاد در واقع یک تیر با دو نشان است؛ لذت بردن از غذاهای لذیذ ایرانی در دل یک بنای خیره کننده. در بنای باشکوه و سنتی این رستوران ردپای هنر هنرمندان زیادی را می‌توان دید. از خوردن غذاهای لذیذ ایرانی در میان نقاشی‌های مینیاتوری، آینه‌کاری‌ها و هزار رنگ نور که از پنجره‌های ارسی به رستوران می‌رسند، لذت ببرید. علاوه بر غذاهای ایرانی، غذاهای فرنگی هم در این رستوران سرو می‌شود.

ساندویچ آرابو

ساندویچی آرابو هم یکی از قدیمی‌ترین ساندویچی‌های اصفهان است که ارامنه آن را مدیریت می‌کنند. اگر یک بار طعم همبرگرهای دست‌ساز و با کیفیت آرابو را امتحان کنید، برای همیشه استانداردهای شما از ساندویچ همبرگر تغییر خواهد کرد. آرابو در محله جلفا و نزدیکی کلیسای وانک قرار دارد و بهتر است بعد از دیدن کلیسای وانک خودتان را مهمان یک ساندویچ متفاوت کنید.

بهترین کافه های اصفهان

این روزها کافه ها، پاتوق‌های دنجی هستند که هم می‌توان تنهایی از آنها لذت برد، هم به همراه دوستان. از دلنشین‌ترین دیدنی‌ های نصف جهان، کافه‌های آن هستند. کافه رفتن زمان نمی‌شناسد، اما عصرها فضای کافه‌ها انگار دلنشین‌تر هم می‌شود. در اصفهان هم کافه‌های خوب کم نیستند که در ادامه با پنج مورد از آن‌ها آشنا می‌شوید.

شربت خانه فیروز

محله جلفا به کافه‌ها و شربت‌خانه‌هایش معروف است. شربت‌خانه فیروز با آن نقاشی‌های دیواری متفاوت، فضای بسیار دلنشینی خلق می‌کند. شاید منو کمی برایتان عجیب باشد چون اسم شربت‌ها، بستنی‌ها و وعده‌های غذایی را خاص انتخاب کرده‌اند تا با فضا و کیفیت متفاوتشان خوب جور دربیاید. در یکی از متفاوت‌ترین کافه‌های اصفهان خودتان را مهمان انواع شربت‌‎ها و بستنی‌ها کنید.

شربت سرای روزگار

موقعیت این کافه خیلی خاص است چون در دل میدان نقش جهان جایی برای خودش پیدا کرده است. حالا تصورش را بکنید که بعد از گشت و گذار و دیدن آن همه زیبایی نقش جهان نوبت به خوردن یک چای دبش برسد و چه جایی بهتر از شربت‌سرای روزگار. فضای شربت‌سرای روزگار دنج است و سنتی و به تصویری که از اصفهان در ذهن است خوب می‌آید. از نوشیدن انواع چای و دمنوش در این شربت‌سرای دنج لذت ببرید.

کافه آنی

کافه آنی هم یکی از پاتوق‌های مورد علاقه کافه گردان اصفهانی است که در محله جلفا قرار دارد. فضای کافه خیلی دنج و صمیمی است و در کنار چایی‌های خوش طعم آن دست‌تان در انتخاب انواع کیک باز است.

کافه بلانش

اگر همیشه برای پرواز و سفر کردن به شهر دیگری سوار هواپیما می‌شدید حالا باید برای دنج کردن و وقت گذراندن با دوستان‌تان راهی این هواپیما شوید. کافه بلانش در یک هواپیمای قدیمی قرار دارد که علاوه بر فضای متفاوت آن، منوی بالا بلند و با کیفیت آن هم نظر کافه‌گردها را جلب می‌کند.

کافی شاپ لیمو

اگر هم دلتان یک کافه مدرن و رنگارنگ می‌خواهد به کافی شاپ لیمو سر بزنید. اینجا هم فضا رنگی رنگی است و هم منو. صبحانه گرم این کافه خیلی معروف است که برای قرارهای صبحانه می‌شود روی آن حساب کرد. انواع نوشیدنی‌ها و کیک و میان وعده‌های خوشمزه را می‌توانید در منوی این کافه پیدا کنید.

بهترین مراکز خرید اصفهان

خرید بخشی از سفر است و اگر مقصد سفر هم شهری بزرگ و پر از صنایع دستی چشمگیر باشد، میل به خرید دو چندان می‌شود. اگر شما هم از آن دست از افراد هستید که از خرید در سفر لذت می‌برید، این 5 مرکز خرید و بازار اصفهان را به خاطر بسپارید.

بازار قیصریه

بازار قیصریه که در میدان نقش جهان قرار دارد به تنهایی می‌تواند تعریف جریان زندگی در بازارهای سنتی سرپوشیده را تغییر دهد. تا چشم کار می‌کند حجره‌های صنایع دستی و هنرنمایی صنعت‌گران است. یک گوشه مینا کاری می‌کنند، از حجره دیگر صدای قلم‌زنی به گوش می‌رسد و فرش‌هایی که چشم و چراغ بازار هستند. از این بازار می‌توانید مرغوب‌ترین صنایع دستی را به یادگار ببرید.

پاساژ ارکیده اصفهان

پاساژ جلفا یک مرکز خرید لوکس است که در آن بیشتر برندهای ایرانی و خارجی شعبه دارند. اگر بودجه خوبی برای خرید کنار گذاشته‌اید و دنبال خرید برندهای مختلف پوشاک و کیف و کفش هستید از این مرکز دست خالی بیرون نمی‌روید. فروشگاه‌های جواهرات، مبلمان، پارچه، دکوراسیون منزل و اسباب‌بازی هم در این مجتمع وجود دارند.

مجتمع تجاری پارک

پارک یک مجتمع تجاری-اداری است که 400 فروشگاه در آن جا گرفته است. این مجتمع یکی از مراکز خرید مورد علاقه مردم اصفهان است که علاوه بر خرید برای گشت و گذار در طبقات آن و تماشای ویترین‌های فروشگاه‌های رنگین به ویژه فروشگاه‌های موسیقی راهی آن می‌شوند.

  • شماره تلفن مجتمع پارک اصفهان: 03136670492
  • آدرس مجتمع پارک اصفهان: خیابان چهارباغ بالا، مجتمع پارک
  • مسیریابی روی گوگل مپ

بازار بزرگ اصفهان

اگر کسی بازار بزرگ را در لیست جاهای دیدنی اصفهان به شما معرفی کرد، تعجب نکنید. چراکه بازار بزرگ اصفهان سرشار از جذابیت‌های فرهنگی و تاریخی است. اگر عاشق حال و هوای بازارهای قدیمی و صنایع دستی هستید، بدون دیدن بازار بزرگ از این شهر نروید. معماری سنتی، حال و هوای متفاوت و صنایع دستی با کیفیت اصفهان هدیه‌های این بازار به شماست. علاوه بر صنایع دستی فروشگاه‌های پوشاک و کفش هم در این بازار قدیمی به چشم می‌خورد.

سیتی‌ سنتر اصفهان

نوبتی هم که باشد نوبت می‌رسد به معروف‌ترین مرکز خرید. سیتی سنتر اصفهان نه تنها معروف‌ترین مرکز خرید این شهر است بلکه چهارمین مرکز خرید بزرگ دنیا و از مدرن‌ترین دیدنی های اصفهان است. هر آنچه که برای یک تفریح تمام عیار لازم دارید از سینما، فود کورت و انواع رستوران و کافی شاپ گرفته تا موزه، شهربازی و نگارخانه و سالن ورزشی را در می‌توانید در سیتی سنتر پیدا کنید.

بهترین گالری های اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان متناسب با ذوق و شوق‌های شما می‌تواند متفاوت باشد. برای علاقه‌مندان به هنر جاهای دیدنی شهر ، بعد از جاذبه‌های تاریخی، گالری‌های آن هستند. آوازه‌ هنر اصفهانی‌ها به گوش دنیا رسیده است، حالا در گالری‌های معروف اصفهان هنر هنرمندان این روزها را ببینید.

گالری امروز

گالری امروز، یکی از هنری‌ترین دیدنی های شهر است. این گالری در سال 1396 با نمایش آثاری از هنرمندان افتتاح شد. بنیان‌گذاران این گالری از فعالان عرصه هنرهای تجسمی هستند. این گالری با هدف پیدا کردن راه‌های تازه برای ایجاد فضاهای هنری زنده و پیشرو  و تقویت رشد هنر معاصر در این شهر شروع به کار کرد.

گالری اکنون

گالری اکنون یکی از گالری‌های معروف اصفهان است که همه روزه به جز دوشنبه آثار هنرمندان مختلف در آن به نمایش در می‌آید. تا کنون نمایشگاه‌های مثل سِیل، گشتواره، طلف و نمایشگاه آثار هنرهای تبسمی در آن به نمایش درآمده است.

  • شماره تلفن گالری اکنون: 03136245863
  • آدرس گالری اکنون: خیابان خاقانی، کوچه افشین، بن‌بست حریر، پلاک 9.
  • مسیریابی روی گوگل مپ

گالری آپادانا

کسانی که رد پای ذوق هنری‌شان را در عکاسی، هنر معاصر و نقاشی‌های پست‌مدرن دنبال می‌کنند، شیفته گالری‌های اصفهان می‌شوند. گالری آپادانا که یکی از فعال‌ترین گالری‌های شهر است فضای خوبی است تا خودتان را بعد از تماشای هنر کاشی کاری و نقاشی‌های مینیاتور اصفهان قدیم حالا در معرض هنر معاصر بگذارید.

  • شماره تلفن گالری آپادانا: ۶۴۱۳۰۰۲-۰۳۱۱
  • آدرس گالری آپادانا: خیابان ۱۵ خرداد (خیابان آپادانا دوم)، کوچه لاله، نبش کوچه گل پرنسس، پلاک .۲۵
  • آدرس گالری آپادانا روی گوگل مپ

گالری متن

گالری متن به عنوان پلی بین هنر معاصر غرب و ایران، و همچنین رابطی بین هنرمندان اصفهان و تهران است؛ آثاری که در گالری متن هستند بیشتر درگیر تئوری‌های پسامدرنیته بوده و به جای تقلید از آثار و تئوری‌های هنری پیشین، سعی بر بازتاب تحولات اجتماعی اخیر در قالب هنر پست مدرن دارند.

مکان های دیدنی اصفهان به این موارد محدود نمی‌شود!

دیدنی های اصفهان چیزی نیست که بتوان به راحتی همه آن را در یک صفحه جا داد. تعدد جاهای دیدنی موجب شده تا هر راهنمایی ناقص باشد. در این مطلب تنها توانستیم تعدادی از این دیدنی ها را معرفی کنیم اما به صورت مستمر آن را گسترش خواهیم داد. ضمن اینکه می‌توانید با مراجعه به سایر مطالب نابرو، با دنج‌ترین جاذبه های گردشگری این شهر آشنا شوید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن