خیابان گردی

حس دیرینگی و سرزندگی در خیا‌بان پیرعبدالملک اردبیل

فهرست مطالب

استان اردبیل یکی از شهرهای شمال‌غرب کشور است که در اقلیمی سرد و کوهستانی قرار گرفته است. این استان یکی از مقصدهای گردشگری برای گردشگران است که علاوه‌بر جاذبه‌های دیدنی طبیعی، جاذبه‌های شهری و دست‌ساز هم دارد. بازارها و خیابان‌های قدیمی و اصیل اردبیل مانند خیا‌بان پیرعبدالملک از زیباترین دیدنی‌های آن هستند. با من در نابرو همراه شوید تا این خیابان از دیدنی های اردبیل را به شما معرفی کنم.

خیا‌بان پیرعبدالملک اردبیل

معرفی خیا‌بان پیرعبدالملک

این خیابان انتهای چهارراه بازار قرار دارد و یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین خیابان‌های اردبیل است. درگذشته نام خیابان‌ها براساس افراد مهم و سرشناس و عالِمی که در آن محله اقامت داشته انتخاب می‌شد، مانند پیرزرگر، پیر سحران،پیر مادر، خیا‌بان پیرعبدالملک و… . زمانی که این خیابان با نام پیرعبدالملک شناخته شد، کلمه «پیر» در مفهوم «فرد عالِم» به کار می‌رفت.

راسته تره بار و میوه فروشی ها

پنج محله و خیابان‌ قدیمی اردبیل اگرچه امروزه تغییر نام داده‌اند، باز با همان نام‌های قدیمی بین اهالی شناخته می‌شوند و قدمتی چندین‌ساله دارند. خیابان پیرعبدالملک یک‌طرفه است و از دو طرف به چهارراه بازار می‌رسد.

جنب‌وجوش این خیابان، به‌دلیل قرارگرفتن بازارروز میوه و سبزیجات در این خیابان است و می‌توان صدای فروشندگان را که هرکدام با آهنگ خاصی محصولات خود را برای فروش عرضه می‌کنند و با راه‌های ابتکاری مشتری‌ها را به‌سوی خود فرامی‌خوانند، شنید.

خیابان پیرعبدالملک اردبیل

در این خیابان تعداد مغازه‌های میوه‌فروشی بیش از مغازه‌های دیگر است، اما به‌دلیل اینکه تعدادی از بازارهای سنتی از این خیابان نیز ورودی دارد، دارای اهمیت زیادی است. خیا‌بان پیرعبدالملک در قسمت پشتی مجموعه راسته‌بازار قرار دارد.

خیابان پیرعبدالملک اردبیل

بازار روز پیرعبدالملک

در این بازار همه‌روزه حجره‌های میوه‌فروشی بساط خودشان را باز می‌کنند. علاوه‌بر فروشگاه‌ها و حجره‌ها می‌توان دست‌فروشان را هم دید. این خیابان مغازه‌هایی با اجناس متفاوت دارد؛ ولی بیشترشان مغازه میوه و‌ سبزیجات‌اند.


اواسط خیا‌بان پیرعبدالملک حسینیه «زیارت عاشورا» در یکی از کوچه‌های معروف این خیابان به نام «آلاسکا» قرار دارد که برای اهالی یادآور میلاد امام عصر (عج) است.

علاوه‌براین مغازها، فروشگاه‌های غله‌، آجیل، شیرینی، مغازهای گوشت و مرغ و ماهی‌فروشی ‌نیز قرار دارد. ‌‌از کنار این فروشگاه‌ها که می‌گذرید، دلتان می‌خواهد از همه آن‌ها خرید کنید. میوه‌های خوش‌رنگ با قیمت‌های مناسب بدون شک شما را به‌سوی خودشان جذب خواهند کرد.

ماهی فروشان

اگر خسته شدید، در این مسیر ایستگاه‌های شکم با غذاهای خوشمزه قرار دارد که می‌توانید یک وعده خودتان را در آنجا میهمان کنید. زیبایی این خیابان در شب‌های گرم تابستام چندبرابر می‌شود و اغلب، افراد عصرگاه به این بازار می‌آیند تا خریدهای خودشان را انجام دهند.

بازار روز خیابان پیرعبدالملک اردبیل

بازا‌رها‌ی خیابان پیر‌عبدلملک

همان‌طورکه اشاره شد، خیابان پیرعبدالملک پشت بازار سنتی یا همان مجموعه راسته‌بازار قرار دارد. این بازار که از چند بازار به‌هم‌پیوسته تشکیل شده و اغلب افراد زیادی مشتری دائمی این بازار هستند، از جاذبه‌های گردشگری این استان محسوب می‌شود.

بازار کفاشان، علافلان و پیرعبدالملک و عابدی، بازارهایی هستند که از این خیابان می‌توان به آن‌ها وارد شد‌. این بازارها در درونشان دنیایی نهفته دارند، اگر برای گشت‌وگذار به این خیابان آمدید، بازدید از آن‌ها را هم فراموش نکنید.

بازار قدیمی و محلی

بیشترین مراکز دولتی این خیابان را بانک‌ها تشکیل می‌دهد و شعبات اکثر بانک‌ها در ‌این خیابان قرار ‌دارد. ضمن خریدکردن، پیاده‌روی و تماشای زندگی جاری در این بازار لذت‌بخش است.

ایستگاه‌های شکم

در خیابان پیرعبدالملک هر چیزی که ببینید، به شکم‌گردی مربوط می‌شود و خوردنی‌های خوشمزه شما را به خود جذب می‌کند و در آن رستوران‌ها و کباب‌سراهای متعددی وجود دارد. رستوران صداقت، سعید و کباب‌سرا ازجمله ایستگاه‌های شکم هستند که هر وقت که بخواهید می‌توانید یک وعده خودتان را میهمان کنید.

خیابان پیرعبدالملک اردبیل

اغلب، کباب‌سراها طرفداران بیشتری دارند. این کباب‌سراها که در تابستان بیشتر به حالت دست‌فروش دیده می‌شوند، مشتری‌های خاص خودشان را دارند. همهمه خریداران و فروشندگان نجوای زندگی را در خیا‌بان پیرعبدالملک زنده نگه می‌دارد.

جاهای دیدنی خیابان پیرعبدالملک اردبیل

مساجد و حسینیه‌های خیا‌بان پیرعبدالملک

پشت خیا‌بان پیرعبدالملک کوچه‌های قدیمی زیادی قرار دارد که در پس همه آن‌ها خاطرات زیادی نهفته است. ابتدای این خیابان مسجد «پنج‌تن آل‌عبا» قرار دارد که همه‌روزه در آن نمازهای یومیه برگزار می‌شود.

در اواسط این خیابان حسینیه «زیارت عاشورا» در یکی از کوچه‌های معروف این خیابان به نام «آلاسکا» قرار دارد که برای اهالی یادآور میلاد امام عصر (عج) است.

خیابان پیرعبدالملک اردبیل

همه‌ساله افراد زیادی در این روز به این حسینیه می‌آیند تا شاهد جشن باشکوهی باشند. کوچه‌های این خیابان بافتی سنتی دارند که بیشتر بافت آن فرسوده است. مساجد دیگری نیز در کوچه‌های منتهی به این خیابان قرار دارد. در ماه محرم طبق معمول مراسم زیادی در این مساجد و دیگر مساجد شهر برگزار می‌شود.

خیابان پیرعبدالملک اردبیل

این خیابان به چهارراه پیرعبدالملک منتهی می‌شود. در رأس این چهارراه یک مهمان‌پذیر نیز قرار دارد که در فصل‌های تابستان و بهار پذیرای گردشگران زیادی می‌شود.

کلام آخر

اگر خواستید گردشی پر از خوردنی داشته باشید، به این خیابان سری بزنید. اگر فصل تابستان مسافر این خیابان بودید، از میوه‌های محلی این استان نوش‌جان کنید و مطمئن باشید خاطرات خوبی برایتان رقم خواهد خورد.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. من خونمون تو کوچه آیت اله کاشانی دوم هست . تقریبا هر روز هم از پیر عبدالملک رد میشم میرم سی متری …نکته ای که به نظرم خوب بود گفته بشه رستوران صداقت داخل بازار رستوران سید آقا در خیابان فانتزیا و رستوران کربلا پشت بیمارستان آرتا هست که غذاهای خوب و با کیفیتی دارند . یک نکته هم وجود کاروانسراهای قدیمی دوتاشو می‌دونم تو پیرعبدالملک هست . یکی به سمت پیرزرگر که میرن یکی هم نرسیده به پل پیرعبدالملک دست راست بازار چوب فروشان که درون کاروانسراست و صنایع چوبی خوبی میسازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن