خیابان گردی

پیاده ‌راه ارگ؛ همسایه دیرینه ارگ علیشاه تبریز

فهرست مطالب

ساخت پیاده‌راه برای افرادی ‌که پیاده‌روی را ترجیح می‌دهند، حدود۷۰ سال پیش در کشورهای اروپایی بنا گذارده شد و آلمان و هلند پیشتاز ساخت پیاده‌راه بودند. اصولا پیاده‌راه‌ها را در مکان‌های دیدنی درست می‌کنند تا افراد بیشتری به پیاده‌روی ترغیب شوند. همچنین جالب است بدانید اولین پیاده‌راه ایران در تبریز و محله میارمیار نزدیک بازار تربیت توسط فرانسوی‌ها ساخته شد. تبریز که توریست‌پذیر بودن آن بر کسی پوشیده نیست، پیاده‌راه‌های بسیاری را برای تفریح و خرید مردم و گردشگران در سراسر شهر و مناطق مختلف ساخته که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پیاده‌راه تربیت، پیاده‌راه ولی‌عصر و پیاده ‌راه ارگ اشاره کرد. امروز به پیاده‌ راه ارگ تبریز که در مرکز شهر تبریز قرار دارد، می‌پردازم. با من در این مطلب از نابرو همراه باشید

آشنایی با پیاده ‌راه ارگ تبریز

این پیاده‌راه از جاهای دیدنی تبریز تا چند سال پیش از آن به عنوان خیابان ارگ نام برده می‌شد؛ چراکه کنار ارگ تاریخی علیشاه و مصلی تبریز قرار دارد.

پیاده ‌راه ارگ از گذشته‌های دور به دلیل مجاورت با ارگ علیشاه به نام خیابان ارگ نام‌گذاری شد و در سال۹۷ شهرداری منطقه هشت تبریز تصمیم به بازسازی معابر این خیابان و تبدیل آن به پیاده‌راه گرفت. این تصمیم در۵۰ روز اجرایی و پیاده راه ارگ تبدیل به یکی از پیاده‌راه‌های زیبای شهر شد. این پیاده‌راه ۲۷۰ متر طول دارد که تمام پیاده‌راه کف‌سازی شده است.

پیاده راه ارگ تبریز

همسایه‌های پیاده‌ راه

پیاده ‌راه ارگ مجاور مسجد و ارگ تاریخی علیشاه و کتاب‌خانه و مصلی بزرگ تبریز قرار دارد. دانشگاه غیرانتفاعی سراج، کوچه ارگ، بورس موبایل، و مجتمع تجاری ارگ، بورس پوشاک، کیف‌ و کفش از دیگر مراکزی هستند که در این کوچه واقع شده‌اند.

این‌ پیاده‌راه یکی از پیاده‌راه‌های مهم مرکز شهر است که از یک طرف به خیابان ارگ جدید و از طرفی هم به چهارراه شریعتی جنوبی (شهناز سابق) که بورس موبایل و لوازم خانگی است، راه دارد.

پیاده راه ارگ تبریز

ویژگی‌ها و امکانات پیاده ‌راه ارگ

پیاده‌راه ارگ یکی از شریان‌های اصلی برای رسیدن به چهارراه شریعتی و بازار تربیت است. ابتدا قرار بود این پیاده‌راه محلی برای پیاده‌های شهر باشد؛ ولی با گذشت زمان و به دلیل بسته شدن خیابان ارگ، ترافیک زیاد و دور شدن مسیر ماشین‌ها، شهرداری تصمیم گرفت قسمتی از این مسیر را برای ماشین‌های سواری باز کند تا از ترافیک منطقه کاسته شود.


گردشگرانی که به تبریز سفر می‌کنند، می‌توانند در هتل ارگ، واقع در کوچه ارگ اسکان داشته باشند تا هم نزدیک به بازار تربیت و بازار تبریز باشند و هم از تفریح و تماشای ارگ علیشاه لذت ببرند.

از ویژگی‌ها و امکانات رفاهی این پیاده‌راه می‌توان به ارگ علیشاه، فضای سنگ‌فرش شده، نیمکت‌های چوبی و سنگی طراحی شده در پیاده‌راه، باغچه‌های سنگی کوچک در کوچه ارگ و باغچه بزرگ گل‌کاری شده در ورودی آن، روشنایی‌های زیبا که در شب فضای پیاده‌راه را بسیار دیدنی و جذاب می‌کند، کافه‌ها و آبمیوه‌سراها، رستوران دریایی و فست‌فودهای موجود در این پیاده‌راه اشاره کرد. یکی از دوست‌داشتنی‌ترین بخش‌های پیاده راه ارگ فضای باز جلوی کافه و رستوران‌ها است. با نشستن در این بخش می‌توان حین خوردن غذا از تماشای ارگ علیشاه هم لذت برد.

سنگفرش های زیبای تبریز

در این محل، لاین دوچرخه‌سواری، اسکیت‌سواری و لاین مخصوص نابینایان هم موجود است.

گردشگرانی که به تبریز سفر می‌کنند، می‌توانند در هتل ارگ، واقع در کوچه ارگ اسکان داشته باشند تا هم نزدیک به بازار تربیت و بازار تبریز باشند و هم از تفریح و تماشای ارگ علیشاه لذت ببرند. همچنین گشت‌گذار در بازارها و مجتمع‌های تجاری ارگ و خیابان شریعتی هم از دیگر جاذبه‌های این منطفه است. مغازه‌های لوازم‌التحریر، گیم‌نت و کافی‌نت هم در این پیاده‌راه وجود دارد.

سنگفرش های زیبای تبریز

از ارگ علیشاه تا پیاده‌ راه

ارگ علیشاه که در ابتدا قرار بود به عنوان مسجد ساخته شود، به سده هشتم هجری باز می‌گردد که البته ساخت آن نیمه تمام ماند و بعدها در جنگ به عنوان قلعه‌ای نظامی از آن استفاده شد.

در آن زمان در این محدوده خیابانی وجود نداشت و ارگ و مسجد علیشاه تنهای بنای ساخته شده در آن محل بود، اما به مرور زمان و با گذشت سال‌ها، خیابان، کوچه و خانه‌هایی در این محل بنا شد که به دلیل وجود ارگ خیابان و کوچه آن به کوچه و خیابان ارگ نامیده شد.

پیاده ‌راه ارگ در گذر سال‌ها از یک خیابان کوچک با چند مغازه قدیمی تبدیل به خیابانی تجاری با کوچه‌ها و مجتمع‌های تجاری شد، که در نهایت با تصمیم شهرداری منطقه در حال حاضر با وجود ارگ علیشاه تبدیل به یکی از پیاده‌راه‌های تاریخی تبریز شده است.

پیاده راه ارگ تبریز

فضای نوستالژیک پیاده ‌راه ارگ

از ابتدای روز تا آخر شب و در همه فصل‌ها جنب‌وجوش زیادی در این پیاده‌راه وجود دارد.

فضای نوستالژیک، حس‌وحال خیابان‌های قدیمی، وجود بنای تاریخی و روشنایی‌هایی از جنس خاطره‌بازی، افرادی که بعد از کار روزانه برای استراحت و نشستن در فضایی آزاد و دل‌نشین به پیاده‌راه ارگ می‌آیند و کودکان و جوانانی که برای دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی با دوستان به این منطقه می‌آیند، باعث شده جنب‌وجوش آن‌جا ساعات پایانی روز بیشتر شود.

این همه حال خوب، حسی ناب از لذت و آرامش و به دور از هیاهوی خیابان‌های اطراف و روزمرگی‌های گریبان‌گیر این روزها دارد.

پیاده‌ راه ارگ با وجود این همه جنب‌وجوش و صدای خنده و شادی هیچ‌گاه و در هیچ زمان تکراری نمی‌شود. این محل در هر فصل زیبایی خود را دارد.

سنگفرش های زیبای تبریز

در زمستان پوشیده از برف، در بهار سنگ‌فرش‌های خیس شده از باران‌های بهاری، در تابستان سرسبزی و در پاییز برگ‌های خزان ریخته شده در سنگ‌فرش‌ها هرکدام زیبایی خود را دارند.

پیاده‌راه ارگ تبریز، تداعی‌کننده حس زیبای زندگی و فرار از روزمرگی‌هاست. با هربار گذر از این پیاده‌ راه با شنیدن صدای خنده و حس بوی خوش قهوه و نسیم ملایم دلتان می‌خواهد ساعت‌ها روی نیمکت‌های آن‌جا بنشینید و گذر زمان را حس نکنید.

آدرس پیاده‌ راه ارگ تبریز

چهارراه شریعتی جنوبی( شهناز سابق‌)، روبه‌روی ایستگاه بی‌آرتی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن