طبیعت گردی

با جنگل پسته خواجه خراسان از جنگل‌های کوهستانی آشنا شوید

فهرست مطالب

کیلومتر 105 جاده کلات نادری، روستا چهچهه قرار دارد. این روستا از روستاهای شهرستان کلات نادری است که نزدیک مرز ترکمنستان واقع شده‌ است. مکانی که برای دسترسی به جنگل پسته چهچهه و با نام عمومی خواجه باید از آن عبور کنید. با من در نابرو همراه باشید تا با جنگل پسته خواجه از جاذبه های خراسان رضوی آشنا شویم.

جنگل خواجه خراسان

اهمیت جنگل پسته خواجه

جنگل‌های پسته طبیعی در استان‌های خراسان رضوی، فارس، کرمان و بلوچستان وجود دارند. جنگل‌هایی که به‌طور طبیعی و خودرو رشد می‌کنند. این جنگل‌ها میوه‌هایی کاملا طبیعی و با ارزش، اصطلاحا ارگانیک تولید می‌کنند. در خراسان رضوی این جنگل‌ها در شهرستان‌های درگز، کلات، سرخس، مشهد و تربت جام وجود دارند. از بین آن‌ها جنگل پسته خواجه یکی از بزرگ‌ترین مناطق تولیدکننده پسته در منطقه و ایران است.

جنگل پسته خواجه خراسان

این منطقه درختانی بزرگ و کهنسال دارد که بعضی از آن‌ها به ارتفاع سه‌ متر می‌رسند. آن‌ها به‌نوعی میراث زیستی و طبیعی این کشور هستند و سالانه بین 15 تا 200 تن محصول قابل برداشت، تولید می‌کنند.


برای تجربه سفری رویایی‌تر به جنگل پسته خواجه فصل بهار، مخصوصا اواخر بهار را برای بازدید از این مکان انتخاب کنید. رنگ سبزی که از هر گوشه و کنار بیرون زده و خودنمایی می‌کند، یکی از زیباترین صحنه‌ها در بهار‌های منطقه کلات خواهد بود.

از گونه‌های زیستی حیوانی در این منطقه می‌توان به آهو، قوچ، میش اوریال، پلنگ، خرگوش و گراز اشاره کرد. همچنین گورخر ترکمنی نیز به‌صورت فصلی در این مکان وجود دارد.

اهمیت این منطقه تا حدی است که در سال 1376 نهادی به‌منظور سازماندهی این جنگل‌ها تاسیس شد و تا امروز همچنان به‌کار خود ادامه می‌دهد. با همکاری مردم بومی منطقه و دولت اقدام به برداشت محصولات، فروش، نگهداری و آبیاری درختان، تولید نهال‌های پسته و کاشت در منطقه می‌کنند.

جنگل سرسبز خواجه خراسان

از جمله مسائل مهم در این نهاد حفظ خاصیت ارگانیک در میوه‌های منطقه است. به‌طوری که برای حفظ درختان جنگل پسته خواجه از آفات، کنترل بیولوژیک استفاده می‌شود.

جنگل پسته خراسان

تجربه‌ای که هیچ‌گاه فراموش نخواهید کرد

برای رفتن به سمت زیبایی‌های کلاتو جنگل پسته خواجه باید از جاده سرخس گذر کنید. جاده‌ای که اهالی مشهد آن را به خوبی می‌شناسند. پس از حدود دو ساعت و نیم رانندگی و طی کردن مسیر 100 کیلومتری که طولانی بودن آن به‌واسطه پیچ و خم‌های زیاد این جاده است، به روستای چهچهه می‌رسید.

جنگل پسته خواجه خراسان

این روستا نزدیک جنگل پسته خواجه به رنگ سرخ شقایق‌ها و لاله‌هایش شهرت دارد و هرسال نظر تعداد زیادی از عکاسان و علاقه‌مندان به شقایق‌های سرخ صحرایی را در فصل بهار به خود جلب می‌کند.

مسیر روستای چهچهه در بعضی مناطق خاکی است. توصیه می‌کنم قبل از شروع سفر از سلامت خودرو سواری خود مطمئن شوید یا حتی‌الامکان از وسایل نقلیه مناسب جاده‌های خاکی و صحرایی استفاده کنید.

طبیعت ناب پسته خواجه خراسان

برای تجربه سفری رویایی‌تر به جنگل پسته خواجه فصل بهار، مخصوصا اواخر بهار را برای بازدید از این مکان انتخاب کنید. رنگ سبزی که از هر گوشه و کنار بیرون زده و خودنمایی می‌کند، یکی از زیباترین صحنه‌ها در بهار‌های منطقه کلات خواهد بود. پس از آنکه به روستای چهچهه رسیدید، فاصله کمی تا منطقه جنگل پسته خواجه خواهید داشت.

جنگل پسته خواجه خراسان

دسترسی به جنگل پسته خواجه

حدودا 9 کیلومتر طی می‌کنید تا به جنگل پسته خواجه برسید. باید بدانید که در بعضی از مناطق حتی امکان استفاده از وسیله نقلیه هم نیست و باید مسیرهای کوهستانی را پیاده طی کنید.

درختان پسته به‌طور نا‌منظم که مطمئنا نظم خاص خودشان را دارند، در دشت زیبای منطقه پراکنده شده‌اند. این منطقه آن‌قدر ساکت و خلوت است که می‌توانید ساعت‌ها بدون دردسر و صداهای اضافی از بودن در آنجا لذت ببرید. وقتی به منطقه می‌رسید، به این فکر می‌کنید که چقدر تمام تکان‌هایی که درمسیر جاده‌های سنگلاخی متحمل شده‌اید به این زیبایی و سکوت می‌ارزند.

جنگل پسته خراسان

از تپه‌ها بالا می‌روید، یک طرف دیواره‌ با شکوه هزار مسجد و طرف دیگر درختان زیبای پسته را خواهید دید. به یکی از این درختان نزدیک می‌شوید. درخت پسته، نادر و زیبا با ظاهری تنومند و برگ‌هایی پهن و بیضی شکل که حدود 200سال روی کره خاکی زندگی می‌کند و تا آخر عمر دست از تولید میوه‌هایش برنمی‌دارد. درختی که به کم آبی، بسیار مقاوم است و رشد بسیار کمی دارد.

جنگل پسته خواجه خراسان

لطفا با دقت بیشتری بخوانید

زمانی که برای بازدید از این منطقه بکر و زیبا به جنگل پسته خواجه مراجعه کردم، بسیار خوش اقبال بودم که توانستم کنار تمام زیبایی‌ها، رشته‌کوه‌های هزار مسجد دوست‌داشتنی و درخت باشکوه پسته وحشی، حیوانات بومی منطقه را هم ببینم.

جنگل خواجه

لاکپشت بزرگی که دیدن آن در طبیعت، زیبایی و وحشی بودن آن‌را صد چندان می‌کرد. با اینکه از دیدن ما خیلی هم خوشحال نشد؛ اما من از دیدن عصبانیت این حیوان متین که صداهای عجیبی برای دور کردن ما تولید می‌کرد، روی پا بند نبودم. طبق عادات انسانی مایل به بغل کردن حیوان بیچاره بودم. لاکپشت برای دور کردن ما، براساس یک سیستم دفاعی از خود مدفوع تولید کرد و بالاخره خجالت‌زده دست از سر او برداشتم.

جنگل پسته خواجه خراسان

بعد از تجربه شگفت‌انگیز ملاقات با لاکپشت بزرگ که بالاخره از دست موجودات دوپا راحت شد، مار زیبایی با سرعت بسیار بالا از بین بوته‌ها بیرون آمد تا دوباره بکر بودن این منطقه را به رخ بکشد. اگرچه باعث ترس خیلی زیادی در من شد؛ اما به هیچ‌وجه حاضر نیستم تجربه ملاقات با یک مار را با چیز دیگری عوض کنم. تجربه‌ای که به من یادآور شد، انسان بین تمام مخلوقات زمین چقدر آسیب‌پذیر و آسیب زننده است.

برای اینکه دوستانمان هم از تجربه‌های ما بهره‌مند شوند با محیط اطرافمان مهربان‌تر باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن