تاریخ و تمدن

پل تاریخی پاتاوه دنا، نمادی از شکوه و عظمت تاریخ

فهرست مطالب

پل تاریخی پاتاوه از جمله آن دیدنی‌های جذابی است که مورد بی‌مهری قرار گرفته است. بسیارند گردشگرانی که از کنار آن می‌گذرند، بدون آن‌که چیزی از قصه‌های این پل زیبا بدانند. پل تاریخی پاتاوه در قسمت شمال غربی پاتاوه و روی رودخانه خرسان ساخته شده است. این پل درواقع در حاشیه راه ارتباطی پاتاوه به مارگون قرار گرفته است. اگر دوست دارید درباره پل پاتاوه و دیدنی کهگیلویه و بویراحمد بیشتر بدانید، این مطلب را از دست ندهید.

معماری پل پاتاوه

نوع مصالح به کار رفته و معماری این پل مانند نوع آجرکاری و طاق‌های زیبای آن، محققان را به این نتیجه رسانده که این اثر تاریخی متعلق به دوره صفویان است. به روایتی دیگر، پاتاوه به دلیل ویژگی‌های خاص جغرافیایی و اقلیمی خود در گذشته، یکی از راه‌های اصلی تیسفون، استخر، شوش و همین‌طور بهبهان و اصفهان بوده است؛ ب‌همین دلیل کاروان‌های بسیاری از روی آن عبور می‌کردند. رودخانه خرسان، رودخانه پر آب و خروشانی بوده که رفت‌وآمد را دشوار می‌کرد، بنابراین ساسانیان تصمیم گرفتند که پلی در این مسیر بسازند و رفت و آمد کاروان‌ها و همین‌طور عشایر منطقه را تسهیل کنند.

علائم سنگ‌تراشی روی این پل نشان می‌دهد که از مجموعه پل‌های تاریخی پاتاوه بوده است. مجموعه پل‌های تاریخی که در پاتاوه قرار گرفتند، در واقع شامل پنج پل تاریخی می‌شوند که قدیمی‎‌ترین آن‌ها پل تخت شاه نشین نام دارد. این پل‌ها در سال 1352 به ثبت ملی رسیدند و در سال 1370، تا حدی مرمت شدند. تعداد پل‌های قدیمی که در منطقه دنا، داخل جاده و روی رودخانه خواهید دید زیاد است و می‌توان لقب منطقه پل‌های تاریخی را به آن داد.

پل تاریخی پاتاوه دنا

طبیعت پل تاریخی پاتاوه دنا

چیزی که امروز در این جاذبه می‌بینید، آثاری از یک پل تاریخی است که قسمت اعظم آن دیگر وجود ندارد و در بسیاری از فصول سال، این پل حتی زیر آب هم نمی‌رود. اما همچنان عظمت آن پابرجا است و هر بیننده‌ای را به حیرت می‌اندازد. با خود فکر می‌کنید که چگونه چنین پل عظیمی را بدون تجهیزات و علم امروزی، حتی بهتر از بسیاری از پل‌های مدرن که همه جا می‌بینیم ساختند؟


همچنین اگر برنامه بازدید از غار ده شیخ را هم داشته باشید، فروشگاه‌های کوچک داخل محوطه غار هم پاسخگوی بخشی از نیازهای شما خواهند بود.

پس از گذشت این همه سال، هنوز آثاری از آن پابرجا است و چه بسا اگر بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت، بخش‌های بیشتری از آن امروزه قابل مشاهده بود. همان‌طورکه گفته شد، پل تاریخی پاتاوه دنا هم در لیست جاذبه‌های تاریخی است که توجه خاصی به آن نمی‌شود. در واقع آن‌قدر آثار تاریخی در سراسر کشورمان داریم که بعضی از آثار، دیگر به چشم نمی‌آیند. آثار زیبایی چون پل تاریخی پاتاوه دنا که نمایان‌گر ذوق و هنر معماری یک منطقه هستند و قصه‌های جالبی پشت خود دارند. این‌که این پل به چه سبکی، با چه تجهیزاتی و با چه هدفی ساخته شده است می‌تواند اهمیت بالایی داشته باشد.

پل تاریخی پاتاوه کجاست

پل پاتاوه در منطقه حفاظت شده دنا، در ابتدای مسیر بازدید از غار ده شیخ، در فاصله دو و نیم کیلومتری آن قرار گرفته است. شما می‌توانید، قبل یا بعد از بازدید از این غار، بازدیدی هم از این اثر تاریخی داشته باشید. فاصله آن از شهر یاسوج حدود 51 کیلومتر و از سی سخت حدود 34 کیلومتر است.

پل تاریخی پاتاوه دنا

متاسفانه استان کهگیلویه و بویراحمد مجهز به خطوط ریلی نیست و برای سفر به این منطقه یا باید از خودرو شخصی استفاده کنید. یا این‌که با وسایل نقلیه‌ای چون هواپیما و اتوبوس خود را به نزدیک‌ترین شهر برسانید و از آن‌جا، راهی دیدنی‌های زیبای این استان شوید.

امکانات در نزدیکی پل تاریخی پاتاوه دنا

این پل زیبا در نزدیکی جاده اصلی قرار دارد و می‌توانید بخشی از مایحتاج خود را از داخل فروشگاه‌های این قسمت تهیه کنید. همچنین اگر برنامه بازدید از غار ده شیخ را هم داشته باشید، فروشگاه‌های کوچک داخل محوطه غار هم پاسخگوی بخشی از نیازهای شما خواهند بود.

با این حال بهتر است توقع زیادی از تنوع مواد غذایی و دیگر موارد نداشته باشید. اگر به وسیله خاصی احتیاج دارید، حتما از قبل آن را تهیه کنید و همراه خود ببرید.

اقامت در نزدیکی پل تاریخی پاتاوه

یکی از شیرینی‌های سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد می‌تواند کمپ زدن اصولی، با کم‌ترین آسیب در طبیعت شگفت‌انگیز آن باشد. در بسیاری از روستاهای گردشگری اطراف و یا مناطق بکر طبیعت می‌توانید چادر بزنید و از معاشرت با مردم مهربان محلی لذت ببرید. اما امکانات اقامتی دیگری همچون اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی مختلف و یا هتل‌های شهرهای نزدیک هم می‌تواند از گزینه‌های شما باشد. در انتخاب محل اقامت، حتما فاصله خود را با جاذبه‌های مورد نظر لحاظ کنید تا هیچ بخشی از برنامه را به دلیل کمبود وقت و فاصله طولانی از دست ندهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن