تاریخ و تمدن

سفری به دنیای شعر در خانه‌ پروین اعتصامی

فهرست مطالب

خانه مشهورترین شاعر زن ایران، رخشنده اعتصامی معروف به پروین اعتصامی در تبریز قرار دارد. او در دوره پهلوی اول زندگی می‌کرد. این خانه امروز به ثبت ملی رسیده است. رخشنده اعتصامی در اسفند ۱۲۸۵ چشم به جهان گشود. او از همان روزهای کودکی تحت نظر اساتیدی چون علی‌اکبر دهخدا و ملک‌الشعرای بهار تعلیم دید. پروین اعتصامی در ۲۸ سالگی ازدواج کرد و یک سال بعد جدا شد. همسر پروین پسرعموی او «فصل‌الله اعتصامی»، یک نظامی خشک و افسر شهربانی بود. ‌زمانی که پروین در قید حیات بود، تنها یک دیوان از او منتشر شد و دومین نوبت چاپ دیوان او با مرگ ناگهانی وی مصادف شد. برای آشنایی با خانه‌ پروین اعتصامی از دیدنی های تبریز، با من در نابرو همراه باشید.

خانه پروین اعتصامی

آشنایی با خانه پروین اعتصامی

از افتخارات پروین اعتصامی هرچه بگوییم کم گفته‌ایم؛ اما خانه‌ پروین اعتصامی که این شاعر در آن چشم به جهان گشود، در تبریز و در محله ششگلان قرار دارد. مساحت کلی خانه 1300 مترمربع بوده که از زمان افتتاح تا امروز محل دائمی نمایشگاه‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی شده است.

کمتر کسی این خانه را می‌شناسد و می‌داند که این مکان، محل تولد بزرگ بانوی شعر ایران بوده است.

خانه پروین اعتصامی

فضای خانه پروین اعتصامی از گذشته تاکنون

قدمت این بنا به دوره پهلوی اول می‌رسد و پروین اعتصامی تا سن هفت سالگی در این خانه زندگی کرد. در بدو ورود به این خانه، باغچه زیبا و حوض وسط حیاط نظر شما را جلب می‌کند. کمی که جلوتر می‌روید با ساختمانی آجری روبه‌رو می‌شوید که مجسمه پروین در حال بالا رفتن از پله را مشاهده می‌کنید.

خانه پروین اعتصامی

این خانه دلباز، دو طبقه و یک زیرزمین دارد و یک هشتی، ورودی آن به ساختمان است. در داخل ساختمان دو اتاق و یک سالن وجود دارد که با دو ورودی شرقی و غربی، زاویه دید خوبی به حیاط ایجاد کرده است.


این خانه حیاطی وسیع و دلنواز دارد که شاید همین فضای دلگشا و رمانتیک باشد که طبع شعر و ذوق هنری اختر چرخ ادب (پروین اعتصامی) را به سر ذوق آورده است.

دو بهارخواب و سه اتاق که یکی از آن‌ها به آب‌انبار قدیمی راه دارد و یک تنور پخت نان که طی مرمت از زیرخاک بیرون آمده است، دیگر اجزای تشکیل‌دهنده ساختمان هستند. در زیرزمین خانه، یک حوض‌خانه با سقف کلیل آذری و پنج طاق گهواره‌ای وجود دارد.

خانه پروین اعتصامی

در حال حاضر این بنا در دست سازمان ارشاد اسلامی بوده، ولی بازدید برای عموم آزاد است. موزه قاجار و مقبره استاد شهریار فاصله کمی با خانه پروین اعتصامی دارد و اگر روزی به این مکان رفتید، بازدید از موزه و مقبره استاد شهریار را هم در برنامه بعدی خود قرار دهید.

در طول سال نمایشگاه‌های مختلفی در این خانه برگزار می‌شود. به‌همین دلیل بازدید زیادی از خانه صورت می‌پذیرد.

ساختمان خانه پروین اعتصامی در طول دو سال مرمت‌ شد و در ایام نوروز با استقبال خوبی مواجه می‌شود. اگر روزی به تبریز رفتید، کافی‌است که سراغ محله ششگلان و خانه پروین را بگیرید تا مستقیم به این خانه رویایی بروید.

خانه پروین اعتصامی

معماری خانه پروین اعتصامی

خانه پروین اعتصامی تبریز با معماری زیبایش، شما را با دنیایی از ظرافت‌ها و جذابیت‌ها آشنا می‌کند که شاید نمونه‌اش را در هیچ جای این مرز و بوم نتوانید ببینید. این خانه تاریخی که در سال 1385 به‌عنوان یکی از آثار ملی کشور ثبت شد، امروزه به یکی از مقصدهای گردشگری جذاب دیار آذربایجان تبدیل شده است.

در این بازدید وقتی شما به سمت کوچه پروین اعتصامی خیابان عباسی بروید، تابلوی بزرگی از دور، گویی شما را به نظاره نشسته است. تابلویی که رویش نوشته شده است.

«خانه پروین اعتصامی (1285-1320)»

خانه پروین اعتصامی

طبقات و بخش‌های خانه‌ پروین اعتصامی

این خانه حیاطی وسیع و دلنواز دارد که شاید همین فضای دلگشا و رمانتیک باشد که طبع شعر و ذوق هنری اختر چرخ ادب (پروین اعتصامی) را به سر ذوق آورده است.

خانه پروین اعتصامی

ساختمان خانه پروین اعتصامی شهر تبریز، معماری آجری دارد و مجسمه‌ای از پروین، در ابتدای پله‌ها، مخاطبان را به انتظار ایستاده است. گویی که در این میان شاعر به میهمانانش می‌گوید که داخل شوید تا با هم از پله ها بالا رفته و به داخل ساختمان برویم.

خانه پروین اعتصامی

در طبقه نخست خانه‌ پروین اعتصامی دو اتاق و یک سالن با دو ورودی شرقی و غربی، منظر خلوت و دلنشینی را تشکیل می‌دهد که روی دیوارهای آن، اشعار و تصاویر او را مشاهده می‌کنیم. نمونه‌اش را در قطعه شعری که به دست‌خط پروین برای سنگ مزارش انتخاب شده است، می‌توانید مشاهده کنید. این خانه نیز به مانند بسیاری از خانه‌های قدیمی تبریز دارای زیر زمین بوده که در واقع برای شب نشینی‌های تابستانی از آن استفاده می‌شد.

خانه پروین اعتصامی

معمولا هم از حوضی بزرگ و هشت ضلعی، آبی در آنجا جریان داشته تا هوای محیط را مطبوع نماید. در حال حاضر خانه چند سالی است که محل عرضه و فروش آثار صنایع دستی و ادبی استان آذربایجان شرقی شده و مخاطبان زیادی را به سوی خود آورده است. آنچه که اکنون توجه بسیاری از گردشگران تور تبریز را در بازدید از خانه پروین اعتصامی به خود جلب می‌کند، آجر کاری زیبا و شیک و ساده بنا است که امروزه در خانه‌های مدرن، جایگاهی ندارند. پنجره‌های چوبی این خانه قدیمی، یادآور ارسی‌ها و پنجره‌های چوبی در خانه‌های قدیمی و تاریخی محله مقصودیه تبریز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن