طبیعت گردی

منطقه حفاظت ‌شده پرور و گردش در قلعه حیوانات

فهرست مطالب

منطقه حفاظت ‌شده پرور بهشتی است برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی و حیات‌وحش. در این منطقه زیبا می‌توانید انواع مختلف جانوران و گیاهان را ببینید که به‌سبب برنامه‌های حفاظتی، تعداد زیادی از آن‌ها به چشم می‌خورند. در این مطلب نابرو، منطقه پروراز دیدنی های سمنان را بیشتر معرفی می‌کنیم؛ همراهمان باشید.

معرفی منطقه حفاظت ‌شده پرور

منطقه حفاظت ‌شده پرور ۶۴.۸۴۴ هکتار وسعت دارد و شامل قسمت‌هایی مختلف می‌شود. حیات‌وحش در این منطقه، به‌خصوص در قسمت شمالی، به‌علت قرارگرفتن منطقه در قسمت خزری و نزدیکی به دریای مازندران پویاست. در قسمت شمالی منطقه، درختان پهن‌‌برگ منطقه خزری به چشم می‌خورند و محلی مناسب برای زندگی بسیاری از حیوانات است. مناطق جنوبی، آب‌وهوای گرم و خشک دارند که مناسب گروهی دیگر از گیاهان و جانوران است.

حیوانات و طبیعت ناب

در قسمت شمالی منطقه حفاظت شده پرور که ارتفاع بیشتری دارد، ارتفاعات چهارنو، سرم، لپی، شترگردن و لعلوم قرار گرفته‌اند. در قسمت جنوبی و میانی هم ارتفاعاتی چون بلندو، کلورد، شاه مراد کوه، سفید خاک، کوشک، آب شرف، فینسک، طلاجیم، چهل نو و سرطلا قرار گرفته‌اند که در مقایسه با قسمت شمالی، ارتفاع کمتری دارند. از دره‌های شناخته‌شده این منطقه می‌توان به دره عرب چاه، دره رودبارک، خاکی دره و دره اسپیرو اشاره کرد که جاذبه‌های خاص خود را دارند.


بسته به اینکه قصد دیدن چه گونه جانوری یا گیاهی را داشته باشید، فصل مناسب متفاوت خواهد بود. آب‌وهوای بخش‌های مختلف منطقه حفاظت شده پرور متفاوت است.

این منطقه چندین رودخانه فصلی و چشمه هم دارد. رودخانه رودبارک و رودخانه تنگه کاورد هر دو از سفید رود منشعب می‌شوند و چشمه آبشرف و چشمه رودبارک هم از چشمه‌های آن هستند. رودخانه‌ها اگرچه فصلی هستند، در بیشتر ماه‌های سال جریان دارند.

به‌‌سبب وضعیت رو به بهبود حفاظت از این منطقه بزرگ و همچنین تلاش شبانه‌روزی محیط‌بانان برای محافظت از جانوران و گیاهانش، جمعیت تعداد بسیاری از حیوانات در حال افزایش و بازگشت به وضعیت عادی خود است. اگر اخبار مربوط به منطقه حفاظت شده پرور را مرور کنید، متوجه خواهید شد که تعداد زیادی شکارچی در این بخش از طبیعت دستگیر شده‌اند.

منطقه حفاظت ‌شده پرور

گونه‌های گیاهی منطقه حفاظت شده پرور

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، منطقه حفاظت شده پرور هم آب‌وهوای خشک دارد و هم آب‌وهوای مرطوب خزری؛ به همین خاطر پوشش گیاهی در این قسمت‌ها کاملا متفاوت است. در قسمت جنوبی انواع درمنه و گون دیده می‌شود، پوشش گیاهی قسمت میانی شامل انواع ارس، زرشک و بقولات است و در قسمت شمالی درختانی چون راش، بلوط و افرا به چشم می‌خورند.

گونه‌های جانوری منطقه حفاظت شده پرور

تنوع جانوران منطقه حفاظت شده پرور، چشمگیر است. ۳۹ گونه پستاندار در این منطقه زندگی می‌کنند، مانند گراز، پلنگ، خرس قهوه‌ای، گربه وحشی، قوچ و میش، بز، شغال، خرگوش، گرگ و آهو. احتمال دیدن هرکدام از این حیوان‌ها در ماه‌هایی خاص از سال بیشتر است.

دیدنی های منطقه حفاظت ‌شده پرور

پرندگان این منطقه شامل بلدرچین، کبک، جغد، هدهد و انواع پرندگان شکاری می‌شود. خزندگان بسیاری هم در این منطقه زندگی می‌کنند، مثلا احتمال دیدن افعی، مار جعفری، کفچه مار، بزمجه، انواع آگاما، انواع وزغ و لاک‌پشت وجود دارد.

منطقه حفاظت شده پرور کجاست؟

این منطقه در استان سمنان، در فاصله ۵۰کیلومتری شمال شرق شهرستان سمنان قرار گرفته و از هر طرف به منطقه‌ای خاص محدود شده است؛ از سمت جنوب به شهمیرزاد، از سمت شمال به استان مازندران، از غرب به منطقه چاشم و از شرق به دامغان.

رفتن به منطقه حفاظت ‌شده پرور از مسیرهایی خاص امکان‌پذیر است، مثلا جاده‌ای آسفالت‌شده که از سمت رضاآباد و «فولاد محله» به این بخش راه پیدا می‌کند. از جمله روستاهایی که در محدوده این منطقه حفاظت شده قرار گرفته‌اند، می‌توان به تم، فینسک و رودبارک اشاره کرد. اگر از بالای بلندی به بعضی از این روستاها نگاه کنید، چشم‌اندازی جالب در مقابل خود خواهید دید.

جاذبه های منطقه حفاظت ‌شده پرور

بررسی آثار به‌جا‌مانده از جانواران مختلف

یکی از فعالیت‌های بسیار لذت‌بخش‌ هنگام بازدید از مناطق حفاظت شده، بررسی آثار به‌جامانده از جانوران مختلف است. شاید در حین این کار حس کارآگاهی را داشته باشید که در پی یافتن سرنخ‌های مختلف است.

برای این کار کافی است کمی درباره ردپا و دیگر آثار، مانند سرگین (مدفوع حیوانات)، فضله پرندگان، ریمه، بقایای حیوانات شکارشده، آشیانه پرندگان و مخفیگاه‌ها کمی اطلاعات داشته باشید تا ماجراجویی سفرتان تکمیل شود. مثلا دیدن شکارچی ماهری چون پلنگ، در طبیعت ایران کاری بسیار دشوار است و به همین سبب حتی دیدن ردپا و سرگین این جانور در منطقه حفاظت ‌شده پرور هم لذتی بسیار برای علاقه‌مندان به حیات وحش دارد.

در ردپای گربه‌سانان اثری از جای ناخن‌ها نخواهید دید، چراکه ناخن‌هایشان معمولا مخفی است اما در ردپای سگ‌سانان، اثر ناخن‌ها را هم خواهید دید. تنها گربه‌سانی که رد ناخن‌هایش را برجای می‌گذارد، یوزپلنگ است. ردپای خرس شباهت زیادی به ردپای انسان دارد.

منطقه حفاظت ‌شده پرور

حتی با داشتن اطلاعات بیشتر می‌توانید مسیر حرکت جانوران را هم مشخص کنید و بفهمید که در حال دویدن بوده‌اند یا با جانوری دیگر درگیر شده‌اند. منطقه حفاظت شده پرور، یکی از بهترین مقاصد برای چنین ماجراجویی‌هایی است، البته به شرط اینکه مزاحمتی برای حیوانات ایجاد نکنید.

بهترین فصل بازدید از منطقه حفاظت شده پرور

بسته به اینکه قصد دیدن چه گونه جانوری یا گیاهی را داشته باشید، فصل مناسب متفاوت خواهد بود. آب‌وهوای بخش‌های مختلف منطقه حفاظت شده پرور متفاوت است. با در نظر گرفتن امکان حضور جانوران و گیاهان مدنظر در زمان سفرتان به این منطقه و همچنین بررسی آب‌وهوا، سفری شگفت‌انگیز و لذت‌بخش خواهید داشت.

منطقه حفاظت ‌شده پرور

نکته‌های احتیاطی در بازدید از منطقه حفاظت شده

حتما پیش از ورود به مناطقی که نیاز به مجوز دارند، مجوز بگیرید تا دچار دردسر نشوید. مناطق حفاظت شده، به‌علت داشتن گونه‌های باارزش گیاهی و جانوری تحت‌حفاظت قرار می‌گیرند. بنابراین باید سعی کنید به این مناطق آسیب نرسانید. برای مثال، بسیاری از حیوانات در طول روز یا شب از جاده عبور می‌کنند تا آب و غذا پیدا کنند یا دنبال جفت مناسب خود بگردند. پس نباید با سرعت زیاد رانندگی کنید و زندگی این موجودات را به خطر بیندازید. ریختن زباله در طبیعت یا غذادادن به حیوانات هم کار درستی نیست و عواقب زیادی دارد.

منطقه حفاظت ‌شده پرور

در منطقه حفاظت ‌شده پرور باید در سکوت و با احتیاط کامل جابه‌جا شوید تا باعث ترس ساکنانش نشوید و کمترین مزاحمت را برای ایشان ایجاد کنید. از پوشیدن لباس‌هایی که رنگی متضاد با طبیعت منطقه دارند، خودداری کنید؛ رنگ‌هایی چون قرمز و نارنجی ممکن است باعث ترس حیوانات و پرندگان شود و لذت دیدنشان را هم کم کند. اگر شاهد هرگونه شکار جانوران مختلف بودید، حتما موضوع را با محیط‌بانان منطقه در میان بگذارید تا رسیدگی کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن