طبیعت گردی

جاهای دیدنی پارسیان؛ تماشای زیبایی در کرانه‌ها و دره‌ها

فهرست مطالب

شهرستان پارسیان، غربی‌ترین شهرستان استان هرمزگان است و در کرانه‌های خلیج‌فارس قرار دارد. در این مطلب از نابرو قصد دارم در مورد جاهای دیدنی پارسیان برایتان بنویسم. در سال‌های گذشته بندر پارسیان به‌عنوان مرکز این شهرستان پرجاذبه، بانام بندر گاوبندی شناخته می‌شد. هم‌اکنون بیشتر شهرت پارسیان ازلحاظ جاذبه‌های گردشگری به سبب وجود چشمه‌ها و تنگه‌های پرآبی است که در این شهرستان قرار دارد.

اما جاهای دیدنی پارسیان تنها محدود به این جاذبه‌های طبیعی نیست، مکان‌های تاریخی فراوانی در گوشه‌کنار پارسیان وجود دارد و در مکان‌هایی از آن به‌واسطه برنامه‌ریزی‌های توسعه گردشگری، مراکز تفریحی زیبایی ایجاد شده است. جاهای دیدنی پارسیان از آن دست جاذبه‌هایی است که می‌توان در فصول مختلف سال برای گشت‌وگذار در جنوب کشور بر روی آن‌ها حساب ویژه‌ای باز کرد.

علاوه بر این پارسیان در مجاورت بندر عسلویه یا همان منطقه ویژه اقتصادی پارس قرار دارد. این موقعیت ویژه کنار نزدیکی به فرودگاه شهر لامرد استان فارس سبب می‌شود برای سفر به این منطقه زیبای کشورمان، راه‌های دسترسی آسانی در اختیار گردشگران باشد. علاوه بر این، علاقه‌مندان به‌جاهای دیدنی پارسیان جهت شب­مانی در این بندر زیبا هیچ مشکلی نخواهند داشت. چراکه در این شهرستان چندین هتل، مهمانسرا و اقامتگاه بوم گردی فعال به مسافران خدمات‌دهی می‌کنند.

1- غار گِری کُنار

غار گِری کُنار یک غار یا به تعبیر بهتر تونلی دست‌ساخته توسط بومی‌های ساکن روستای بهده شهرستان پارسیان است که امروزه به‌عنوان یک اثر تاریخی و گردشگری در لیست جاهای دیدنی پارسیان قرار دارد. این غار در منابع گوناگون به اسم «غار گیری کنار» و «غار بهده» معرفی شده است. بااین‌حال در زبان شیرینی ساکنین این منطقه به دره، تنگه یا مناطقی از کوهستان که شمایلی نزدیک به آن‌ها دارند، «گِری» گفته می‌شود. «کُنار» نیز نام یک درخت مختص مناطق جنوبی است که بیشتر مردم آن را بیشتر با محصولی که از برگ آن گرفته می‌شود یعنی «صدر» می‌شناسند.

این تونل یا غار دست‌ساخته، یک مجرای انتقال آب شیرین به مناطق پایین‌دست به‌منظور کشاورزی و مصارفی ازاین‌دست بوده است. درواقع ساکنان این منطقه از کشور برای غلبه بر مشکل کم‌آبی به فکر جمع‌آوری آب‌های حاصل از بارندگی و موجود در چشمه‌سارهای کوهستان افتادند. لذا اقدام به خلق این اثر باشکوه و فوق‌العاده کردند. وجود سد ساروجی در نزدیکی این غار، آب‌انبار و تونل‌هایی که از اطراف متصل به تونل مرکزی هستند این فرضیه را تقویت می‌کند.

برای پیمایش درون غار گری کنار حتما کفش مناسب بپوشید و باید بدانید که بسته به ایام مختلف سال، میزان آب موجود در این غار متفاوت است.

آدرس: شهرستان پارسیان، بخش مرکزی، روستای بهده.

غار گیری کنار

2- تنگه آب دبه و شوتاریکو

تنگه آب دبه و شوتاریکو به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی پارسیان، بسیار پرطرفدار و شناخته‌شده در کشور است. به صورتی که در ایام مختلف سال تورهای زیادی برای بازدید از این منطقه در کشور اعلام جذب گردشگر می‌کنند. آب دبه یا به زبان محلی اودبه و شوتاریکو یعنی جایی که در شب بسیار تاریک است، دو منطقه مجزای گردشگری روستای چک‌چک پارسیان است که به فاصله‌ای نه‌چندان دور از هم قرار دارند.

برای سر زدن به این مناطق زیبا، باید حال و حوصله اندکی پیاده‌روی نسبتا سخت در کوهستان داشته باشید و برای بازدید از تمام زیبایی‌های آن‌ها لازم است مقداری تجهیزات با خود به همراه داشته باشید. اگر قصد بازدید از این جاذبه‌های زیبا را دارید، حتما با یک تور گردشگری یا راهنمای‌های محلی به این منطقه سفر کنید. گرمای طاقت‌فرسای جنوب در تابستان، نبود امکانات معمول در مسیر دسترسی به این تنگه‌ها می‌تواند برایتان مشکل‌آفرین باشد.

آدرس: شهرستان پارسیان، دهستان مهرگان، روستای چک‌چک.

جاهای دیدنی پارسیان

3- چله بوچیر

دیگر منطقه زیبای شهرستان پارسیان چله بوچیر است. این منطقه گردشگری درواقع یکی دیگر از تنگه‌های پر آب و جذاب این شهرستان است که در دل ارتفاعات نزدیک به روستای بوچیر قرار دارد. برای بازدید از چله بوچیر همانند تنگه آب دبه و شوتاریکو، تورهای گردشگری زیادی مخصوصا در جنوب کشور وجود دارند که به علاقه‌مندان این تنگه زیبا خدمات‌دهی می‌کنند.

برای رفتن به چله بوچیر، نیاز به پیاده‌روی و کوه‌پیمایی تا نزدیک دهانه آن نیست، چراکه مسیری هرچند ناهموار ولی ماشین‌رو تا نزدیکی آن وجود دارد. بااین‌حال برای انجام یک گشت‌وگذار کامل درون این تنگه، باید تجهیزات مناسبی برای دره نوردی و آب نوردی به همراه داشته باشید. از جاذبه‌های دیگر نزدیک به چله بوچیر، سد میلون و باغ‌های زیبا، قبل از این رسیدن به دهانه تنگه است که می‌توانید در سفر خود به چله بوچیر از آن‌ها نیز دیدن نمایید.

اگر به دنبال جایی برای عکاسی و فیلم‌برداری در دل طبیعت زیبای جنوب کشور هستید حتما در سفر خود به چله بوچیر و تنگه آب دبه و شوتاریکو دوربین باکیفیت به همراه داشته باشید.

آدرس: شهرستان پارسیان، دهستان بوچیر، جاده سد میلون.

چله بوچیر

4- کوشکنار و مجموعه تفریحی گردشگری تبن

کوشکنار از جاهای دیدنی پارسیان، بیشتر به‌واسطه کشمکش میان استان‌های فارس و هرمزگان به سبب پروژه الحاق آن به لامرد فارس شهرت یافته است. بااین‌حال این منطقه واقع در غرب پارسیان در دل خود جاذبه‌های گردشگری بسیار فراوانی دارد. علاوه بر پارک زیبای شهروند آن، کوشکنار یک منطقه نمونه گردشگری در زمینه اکو توریسم است. مجموعه تفریحی گردشگری تبن که فعالیت خود را از سال 85 در این نقطه از کشور آغاز کرده است، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کوشکنار شناخته می‌شود.

تبن یک دهکده گردشگری به‌حساب می‌آید که در آن ارائه‌دهندگان خدمات رفاهی همانند رستوران‌ها و مجموعه‌های تفریحی و گردشگری زیادی وجود دارد. در تمامی ایام سال آلاچیق‌های این مجموعه گردشگری توسط مسافران زیادی اشغال شده است و مردم زیادی از ساکنان نزدیک به شهرستان پارسیان به این مجموعه سفر می‌کنند. اگر حوصله پیاده‌روی داشته باشید در قسمت کوهستانی مجموعه تبن چند اثر تاریخی برای بازدید نیز وجود دارد.

بااین‌حال تماشای حیات‌وحش، ماهی­گیری و گردش در ساحل زیبای مجموعه تبن بیش از همه طرفدار دارد. آنچه مجموعه گردشگری تبن را از دیگر دهکده‌های گردشگری ساحلی نزدیک به خلیج‌فارس متمایز کرده است، وجود سه منطقه گردشگری ساحل دریا، خشکی و کوهستان در یک منطقه است.

آدرس: شهرستان پارسیان، بخش کوشکنار.

کوشکنار

5- ارگ بزرگ کلات سرخ

متاسفانه ارگ بزرگ کلات سرخ از جاهای دیدنی پارسیان مثل بیشتر آثار تاریخی موجود در این شهرستان، مورد کم‌لطفی مسئولان این منطقه قرارگرفته و تقریبا به یک مخروبه تبدیل شده است. بااین‌حال بازهم ارگ بزرگ کلات سرخ در ایام مختلف سال بازدیدکنندگانی از گوشه‌کنار کشور و علاقه‌مند به تاریخ این مرزوبوم دارد.

کلات سرخ در زمان شکوه خود، با توجه به مساحت و بازمانده‌های آن یک منطقه مسکونی با کاربرد نظامی و نظارتی بوده است. در نزدیکی کوشکنار، شهر کوچکی به نام دشتی قرار دارد که در ارتفاعات مشرف‌به آن یعنی شاهین کوه زیبا، این بنای تاریخی ساخته شده است. باستان شناسان معتقدند این ارگ یا قلعه بزرگ برای کاربردهای جنگی قبل از ورود اسلام بنا شده بود. آثار کشف‌شده درون این بنا و سبک معماری به‌کاررفته در ساخت ارگ بزرگ کلات سرخ، نشان‌دهنده درستی این اظهارنظر است.

با رفتن به این ارگ باشکوه قدیمی می‌توانید علاوه بر بازدید از یک اثر تاریخی منحصربه‌فرد، منظره زیبایی از دشت‌های پایین‌دست شاهین کوه و حتی ساحل خلیج­فارس را به نظاره بنشینید، از طبیعت مسیر پیاده‌روی تا محل قلعه لذت ببرید و اگر در فصل مناسبی به آنجا سفرکرده‌اید برای خود «تُرشوک» از سبزی‌های وحشی کوهستان جمع‌آوری کنید.

آدرس: شهرستان پارسیان، بخش کوشکنار، شهر دشتی.

6- مقبره پرگوده

یکی دیگر از جاهای دیدنی پارسیان، بازدید از مقبره‌های قدیمی متعدد در این شهرستان است. برخی از این مقبره‌ها که بیشتر با عنوان «پیر» معرفی می‌شوند، متعلق به فردی شناخته‌شده در این مناطق است. بعضی از این «پیرها» متعلق به امامزادگانی که برای گسترش اسلام به مناطق مختلف سفر می‌کردند و در آنجا شهید شده یا براثر عواملی دیگر فوت کرده‌اند است، عده‌ای دیگر متعلق به عارفان و افراد برجسته مذهبی ساکن در مناطق مختلف این شهرستان است و بعضی دیگر به‌واسطه ارج‌وقرب و کمالات صاحب مقبره، ساکنان برای او بارگاهی به‌عنوان پیر ساخته‌اند.

مقبره پرگوده یکی از این پیرهای شهرستان پارسیان است. اتاقک کوچک این پیر در نزدیکی منطقه‌ای به نام احشام قرار دارد. بااین‌حال در مورد هویت فرد دفن شده در این بارگاه ابهاماتی وجود دارد. بارگاه پرگوده زیارت کنندگانی که برای گرفتن حاجت خود او را واسطه قرار می‌دهند دارد. همچنین پیر زیارت یکی دیگر از جاهای مذهبی پارسیان است که در روستایی با همین نام قرار دارد. با سفرکردن به روستای زیبای زیارت می­توانید از آن نیز بازدید نمایید.

آدرس: شهرستان پارسیان، بخش مرکزی، روستای احشام.

7- قلعه بهده

بهده یکی از روستاهای زیبا از جاهای دیدنی پارسیان است که به‌واسطه طبیعت زیبا، آثار تاریخی فراوان و کشاورزی شهرت زیادی در این شهرستان دارد. همچنین به دلیل تولید مرغوب‌ترین نوع تنباکو در جنوب کشور، در میان استان‌های هم‌جوار هرمزگان نیز دارای شهرت فراوانی است. در این روستا، تپه‌ای مرتفع که درواقع بخشی از کوه‌های مجاور آن است قرار دارد که بومی‌ها به آن «کلات» می‌گویند. قلعه کلات بهده بر بالای این تپه واقع است.

سابقه تاریخی این قلعه نشان می‌دهد، ساختمان اصلی آن با شش برج ساخته‌شده بود و در کنار آن بقایایی از یک آب‌انبار و چاهی عمیق وجود دارد. بهده به لحاظ قدمت نیز از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی پارسیان به‌حساب می‌آید. وجود این قلعه یک گواه بر پراهمیت بودن آن در گذشته‌های دور جنوب کشور است.

آدرس: شهرستان پارسیان، دهستان مهرگان، روستای بهده.

8- غار کلتی عالی گنا

یکی از جاهای دیدنی پارسیان و روستای بهده، غار کلتی عالی گنا است. این غار که در قسمت جنوبی کوه کلات بهده قرار دارد، کنار چاه عمیق و عجیب غریب دیلاو، از دست‌ساخته‌های گبرنشینان بهده هستند. حفره‌هایی عمیق همانند این دو جاذبه که تنها با ابزار سنتی در دل‌سنگ‌های کوه‌های بهده ساخته‌شده است تنها بخشی از دست‌ساخته‌های گبرها در جنوب کشورند که نشان می‌دهد، ساکنان این مناطق به درجه والایی از صنعت در زمان خود رسیده بوده‌اند.

درباره عمق چاه دیلاو واقع در قسمت غربی کوه گفته می‌شود، این چاه به چاهی دیگر در پای کوه کلات که چاه تنگو نامیده می‌شود متصل است و اگر چیزی از بالا به درون چاه انداخته شود از چاه دیگر خارج خواهد شد.

آدرس: شهرستان پارسیان، دهستان مهرگان، روستای بهده.

9- بندر صیادی جوادالائمه

بندر صیادی جوادالائمه از جاهای دیدنی پارسیان بیشتر یک بندر به‌منظور فعالیت‌های اقتصادی است تا اینکه به‌عنوان یک جاذبه گردشگری مطرح باشد. بااین‌حال سر زدن به اسکله جوادالائمه برای خرید ماهیان تازه صیدشده از خلیج‌فارس، قایق‌سواری و لذت بردن از سواحل زیبای خلیج‌فارس همیشه در لیست مسافران سفرکرده به پارسیان قرار دارد.

آدرس: شهرستان پارسیان، بخش مرکزی، بندر صیادی جوادالائمه.

جاهای دیدنی پارسیان

10- سواحل پارسیان

یکی از قسمت‌های جذاب سفر به پارسیان، تفریح در سواحل زیبای خلیج‌فارس است. اگر در امتداد یک جاده ساحلی در امتداد سواحل جنوبی کشور حرکت کنید، در هر قسمتی از آن می‌توانید سواحل بکری را بیابید که برای چند ساعت درون آن به استراحت و لذت بردن از خلیج‌فارس بپردازید. سواحل از جاهای دیدنی پارسیان هیتند که از این امر مستثنی نیستند.

درواقع اگر به ساحل‌های بکر با آب شفاف علاقه دارید، تنها کافی است ماشین خود را در مسیر جاده ساحلی قرار دهید. اگر علاقه دارید در ساحل‌های با امکانات شهرستان پارسیان اقامت کنید و اندکی در کنار دریا و سواحل زیبای خلیج‌فارس استراحت و شنا کنید، در چند نقطه از این شهرستان پارک‌های ساحلی زیبایی ساخته شده است. قبل از معرفی این مناطق ساحلی باید اشاره‌کنم که خلیج نایبند و بنود که در مرز غربی شهرستان پارسیان قرار دارند و بسیار شناخته‌شده‌اند، در اصل متعلق به شهرستان عسلویه بوشهر هستند.

علاوه بر بندر تبن کوشکنار می‌توانید در سواحل زیبای بندر بستانو و پارک شهر دریا، سواحل و پارک روستای زیارت، سواحل بندر شیو، سواحل مغدان، ساحل جذاب نیرم، ساحل سنگی نزدیک بندر مقام و سواحل همین بندر، جاهایی با امکانات اولیه برای اقامت در نزدیکی سواحل خلیج نیلگون فارس بیابید. یک نکته در مورد شنا کردن در خلیج‌فارس توجه به این موضوع است که ساحل‌های شنی و صخره‌ای به‌صورت متناوب در امتداد سواحل پارسیان قرار دارند، به‌هیچ‌وجه در سواحل با ساختار صخره‌ای اقدام به شنا نکنید.

پس از رسیدن به یک ساحل صخره‌ای، اگر قصد شنا دارید، اندکی جلوتر بروید و یک ساحل شنی پیدا کنید. دوم اینکه بعضی از ماهی‌ها و جانوران ساکن مناطق نزدیک به سواحل خلیج‌فارس، نیش‌ها و خارهای زهرآگین دارند. لذا در کنار مناطق مسکونی به داخل دریا بروید، چراکه در اثر گزیده شدن توسط آن‌ها بتوانید به‌سرعت خود را به مراکز درمانی برسانید.

آدرس: شهرستان پارسیان، در امتداد جاده ساحلی بستانو به سمت بندر مقام.

سواحل پارسیان

11- گود کناردان

شهرستان پارسیان در دل خود باغات و نخلستان‌های زیبایی دارد که به سبب سرسبزی و محصولات فراوانشان همیشه برای برپایی یک پیک‌نیک در دل طبیعت گزینه‌های خوبی هستند. بااین‌حال در فصل زمستان که درواقع فصل بهار پارسیان و جنوب کشور است، آن‌قدر چشم‌اندازهای زیبا در این شهرستان زیاد می‌شود که در هر دشت و صحرای آن می‌توانید یک پیک‌نیک جذاب برپا کنید.

یکی از موردعلاقه‌ترین جاهای دیدنی پارسیان در این زمینه، منطقه گود کناردان آن است. گود کناردان از آن دست جاهایی است که به سبب طبیعت زیبا همیشه میزبان خانواده‌های بسیار زیادی از ساحل‌نشینان است. اگر به طبیعت‌گردی علاقه دارید سفر به این منطقه زیبا از شهرستان پارسیان را به شما توصیه می‌کنم. علاوه بر این اگر در زمستان به در شهرستان پارسیان سفر کردید، حتما طعم سبزی صحرایی این منطقه یعنی «کاکل» را بچشید.

آدرس: شهرستان پارسیان، منطقه گود کناردان.

جاهای دیدنی پارسیان

در این نوشته سعی کردم بخشی از زیبایی‌های شهرستان پارسیان(با توجه به طیف‌های مختلف گردشگری) که بیشتر شناخته‌شده هستند را به شما معرفی کنم. بااین‌حال جاهای دیدنی پارسیان محدود به لیست بالا نیست. دره تاریخی و چشمه فاریاب، تنگه‌ها و چشمه‌های سی رودان، بردول، بنوسرکوه، شمس و… کنار ارتفاعات زیبا و تاریخی فومستان و طبیعت زیبای تمبو و چندین و چند جای دیگر از این شهرستان می‌توانست در این لیست قرار گیرد.

لذا توصیه می‌کنم بازدید از جاهای دیدنی شهرستان پارسیان را مخصوصا برای سفرهای زمستانی خود به‌عنوان یک گزینه در نظر بگیرید. همچنین تجربیات خود از سفر به‌جاهای دیدنی پارسیان را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن