طبیعت گردی

از گردشگری تا خرید پارچه در روستای پنج ‌پیکر بندرترکمن

فهرست مطالب

بی‌شک برای شما هم پیش آمده که هدفتان از گردشگری یا سفر خرید کردن باشد. به‌طور معمول در سفرهای این‌چنینی یک عاملی هست که ازنظر خرید برجسته است. برای مثال یک کالای خاص در جایی بیشتر وجود دارد یا با قیمت مناسب‌تری به فروش می‌رسد. روستای پنج ‌پیکر در بندر ترکمن از این لحاظ این روزها یک مقصد برای گردشگری و خرید پارچه شده است. با من در نابرو همراه باشید تا با هم دوری در این روستا بزنیم.

گردشگری پارچه‌محور

روستای پنج پیکر یک روستای ترکمن‌نشین از توابع شهرستان بندر ترکمن است. اگر از جاده بندر ترکمن به‌سمت شهرستان آق‌قلا حرکت کنید، این روستا درست در پنج‌کیلومتری شهر بندر ترکمن قرار دارد. ابتدای جاده ورودی روستا، تابلوی بزرگی قرار دارد که شما را به‌سمت روستای پنج پیکر هدایت می‌کند. با ورود به این جاده، روستا شروع می‌شود.

روستای پنج ‌پیکر بندرترکمن

با دیدن اسامی کوچه‌ها که با نام مختومقلی شماره‌گذاری شده‌اند، از همان ابتدا حس و حال ترکمنی را در روستای پنج ‌پیکر به‌طور کامل احساس می‌کنید. خانه‌های روستا هنوز همان سبک اصیل روستایی را حفظ کرده‌اند و از تمام آن‌ها صدای گاو یا گوسفند به گوش می‌رسد. بهتر است ماشین را در پارکینگی که در ابتدای جاده روستا قرار دارد بگذارید و پیاده در تنها خیابان اصلی روستا قدم بزنید.

اینجا خیابانی است که در چند سال اخیر این‌همه معروف شده است. خیابانی که تمام روزهای آن شبیه هفته‌بازارهاست؛ با این تفاوت که هفته‌بازارها فقط یک روز در هفته بساطشان را پهن می‌کنند، ولی اینجا هر روز بساط فروشندگان به چشم می‌خورد. کمی جلوتر که بروید و از فروشندگانی که اجناسشان را بساط کرده‌اند بگذرید، تازه مغازه‌های پارچه‌فروشی شروع می‌شوند.

دیدنی های روستای پنج ‌پیکر بندرترکمن

تنها خیابان روستای پنج ‌پیکر و قطب پارچه شمال کشور

باورتان می‌شود که همین یک خیابان آن‌قدر معروف شود که به قطب پارچه شمال کشور معروف شود؟ اینجا همان‌جاست که مردم را برای دیدن و خرید پارچه نه‌تنها از استان گلستان که از استان‌های هم‌جوار مانند مازندران هر روز به اینجا می‌کشاند. آوازه این روستا به‌قدری پیچیده است که حتی مردم را از گیلان و تهران هم به اینجا می‌کشاند.


میزهای بزرگی که روی آن‌ها رول‌های بزرگ پارچه‌ای قرار دارد و دیدن اینکه یک صنف مانند پارچه‌فروشی تا چه حد توانسته است برای این روستا گردشگر جذب کند و درآمد ایجاد کند، خالی از لطف نیست.

جالب است که این آوازه تنها چهار یا پنج سال عمر دارد. با پرس‌وجویی که از اهالی روستای پنج ‌پیکر کردم، متوجه شدم که پیش‌تر در اینجا فقط یک مغازه پارچه‌فروشی بوده است که از طریق فروش اینترنتی توانسته مشتریانی را از شهرهای دیگر به‌سمت خود جذب کند. این موضوع مشوقی شده است تا کم‌کم سایر مردم روستا هم تصمیم بگیرند مغازه‌های پارچه‌فروشی باز کنند و مشتریانی برای خود دست‌و‌پا کنند.

فروشندگان در خیابان های روستا

تعداد مغازه‌های فروش پارچه کم‌کم زیادتر می‌شود و الآن کمابیش هر خانواده یک مغازه پارچه‌فروشی در روستای پنج پیکر دارد. این مغازه‌ها به‌صورت خانوادگی اداره می‌شوند و طبق معمول زنان روستایی آن‌ها را اداره می‌کنند. زنان ترکمنی با سربندهای مخصوص و لباس‌های زیبای ترکمنی با لبخند پاسخگوی شما هستند.

روستای پنج ‌پیکر بندرترکمن

آن‌ها می‌گویند مقدار زیادی از این پارچه‌ها را از تهران و مشهد و مقداری را هم از کشور امارات خریداری می‌کنند. گردش و سفر به روستای پنج ‌پیکر برای زنانی که خیاط هستند و در منزل برای خود و خانواده خیاطی می‌کنند، بی‌گمان جذاب خواهد بود.

روستای پنج ‌پیکر بندرترکمن

زیرا با یک حساب سرانگشتی متوجه می‌شوند که اگر پارچه را با این قیمت پایین بخرند و بعد خودشان آن را بدوزند، چقدر در هزینه‌های تأمین لباس برای اهل خانواده صرفه‌جویی انجام داده‌اند.

حتی اگر اهل خیاطی نباشید و مثل من فقط اهل گردشگری و دیدن مکان‌ها باشید، باز هم روستای پنج ‌پیکر جالب خواهد بود. میزهای بزرگی که روی آن‌ها رول‌های بزرگ پارچه‌ای قرار دارد و دیدن اینکه یک صنف مانند پارچه‌فروشی تا چه حد توانسته است برای این روستا گردشگر جذب کند و درآمد ایجاد کند، خالی از لطف نیست.

پارچه هایی در رنگ های مختلف

تعداد گردشگرانی که در روزهای تعطیل برای خرید پارچه می‌آیند، به‌قدری زیاد است که فروشندگان شاید فرصت غذاخوردن هم پیدا نکنند. قیمت‌ها بسیار پایین و در تمام مغازه‌ها یکسان است و می‌توانید با خیال راحت دوری بزنید و از روستای پنج ‌پیکر خرید کنید.

اینجا علاوه‌بر پارچه، صنایع‌دستی ترکمنی مانند انواع کیف‌ها، قالیچه‌ها، پشتی و روفرشی هم به فروش می‌رسد که نشان از هنر زیبای دستان زنان ترکمن دارد.

پارچه فروشی های مختلف

اگر گذرتان به گلستان افتاد، پنج پیکر را فراموش نکنید سری بها این روستا بزنید. روستای کوچکی که اکنون قطب پارچه نام دارد و یک مقصد گردشگری برای خرید پارچه شده است؛ روستایی که زنان و مردان ترکمن در آن با لباس‌هایی که نشان از فرهنگ ترکمنی دارد، دوشادوش یکدیگر در صنف پارچه فعالیت و کسب درآمد می‌کنند.

اگر شما هم به روستای پنج پیکر بندر ترکمن رفته‌اید، تجربه حضور در این روستا و خرید پارچه از آن را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن