شکم گردی

کافه عدسی پناهنده یزد؛ شکم‌گردی در طباخی دنج و قدیمی شهر

فهرست مطالب

یزد یکی از شهرهای محبوب میان گردشگران ایرانی و خارجی است. بافت قدیمی شهر یزد در سال ۱۳۹۶ به ثبت جهانی رسید و حالا دیگر نیاز به معرفی شهر یزد نیست؛ چراکه این شهر امروزه شهرت جهانی دارد. با گشت‌وگذار میان بافت قدیمی یزد می‌توانید رستوران‌ها یا کافه‌هایی را ببینید که مانند بافت قدیمی یزد، نشان از سنت و اصالت خود دارند. یکی از این رستوران‌های قدیمی که در بافت قدیم و نزدیک مجموعه خان واقع شده، کافه عدسی پناهنده است. امروز در مطلبی از نابرو به سراغ این رستوران قدیمی از جاهای دیدنی یزد رفته‌ایم. با ما همراه باشید.

کافه عدسی پناهنده یزد

معرفی کافه عدسی پناهنده

کافه پناهنده یکی از قدیم‌ترین رستوران‌های یزد است. رستورانی که حدودا ۶۰ سال پیش ساخته شده و امروزه هر قشری از یزد آن را می‌شناسد و به گردشگران نیز معرفی می‌کند. نام رستوران جالب است: کافه عدسی پناهنده.

شاید در ابتدا تصور کنید که در این رستوران تنها عدسی سرو می‌شود؛ اما اشتباه نکنید، در این رستوران علاوه‌بر عدسی، غذاهای دیگر نیز سرو می‌شود. کافه پناهنده در ابتدا تنها یک شعبه داشت که در بازار پنجه علی واقع شده بود، اما امروزه می‌توانید شعبه دیگری از کافه پناهنده را در خیابان صفاییه پیدا کنید.

یکی از دلایل شهرت این رستوران فعالیت بدون تعطیلی آن است. کافه عدسی پناهنده در تمام طول سال و حتی در تعطیلات رسمی و غیر رسمی سال فعال بوده و تعطیلی ندارد. این رستوران همواره در تلاش برای ارائه خدمت به مشتریان خود است.کافه عدسی پناهنده یزد

تاریخچه کافه پناهنده

کافه عدسی پناهنده در سال ۱۳۲۳ شمسی، به همت حاج بمانعلی پناهنده در میدان خان یزد شروع به فعالیت کرد. در ابتدا نام رستوران که یک حجره کوچک و قدیمی در بازار بود، طباخی پناهنده بود. بعد از رونق کسب‌وکار رستوران، پسر ارشد حاج بمانعلی پناهنده نیز برای شاگردی به طباخی آمد و آنجا مشغول شد. همین امر  باعث شد رستوران‌داری به شغل خانوادگی آنها تبدیل شود.

بعد از فوت پدر، مدیریت و هدایت طباخی کافه پناهنده به پسرش، علی‌اصغر پناهنده سپرده شد و رستوران با نام کافه عدسی پناهنده به فعالیت خود ادامه داد. علت انتخاب نام نیز، سرو عدسی هنگام صبح بود. در طباخی پناهنده عدسی‌های خوش‌طعمی برای صبحانه سرو می‌شود که شهرت زیادی میان مردم یزد و به ویژه بازاریان دارد. بعد از مدتی نام رستوران میان مردم به کافه عدسی شهرت یافت و در سال ۱۳۵۱ همین نام روی رستوران گذاشته شد.

کافه عدسی پناهنده یزد

رستوران به همان سبک و سیاق خود به فعالیش ادامه داد تا سال ۱۳۹۳ که نسل سوم پناهنده‌ها تغییراتی در رستوران دادند. از جمله ایجاد شعبه جدید کافه عدسی در محله جدید یزد بود. اما غذا و کیفیت آن تغییرات زیادی نداشت. همین امر باعث شهرت بیشتر کافه عدسی پناهنده شد.

امروزه کافه پناهنده میان رستوران‌های محبوب از نگاه مردم در سایت تریپ‌ادوایزر قرار دارد و علاوه ‌ر شهرت ملی، شهرت بین‌المللی نیز کسب کرده است.

معماری کافه عدسی پناهنده یزد

فضای داخلی رستوران

کافه عدسی پناهنده در ابتدا یک حجره نزدیک میدان خان یزد بود. بعد‌ها با افزایش فعالیت و تغییر در مدیریت، حجره‌های اطراف نیز خریداری و به آن اضافه شد. در حجره‌ها تغییراتی داده شد تا مشتریان هنگام غذا اذیت نشوند.


همانطور که گفته شد، در سال ۱۳۹۳ با ورود نسل سوم پناهنده‌ها به بخش مدیریت کافه عدسی، این رستوران شعبه جدیدی در محدوده جدید شهر یزد احداث کرد.

امروزه فضای بیرونی کافه عدسی پناهنده بسیار ساده و مانند باقی قسمت‌های بازار است؛ اما داخل رستوران با میز و صندلی‌های سفید رنگ و دیوارهای کاشی‌کاری تزیین شده تا فضایی دنج و آرام برای غذا خوردن باشد.

با دقت در فضای داخلی رستوران متوجه خواهید شد فضای اصلی رستوران از سه حجره قدیمی تشکیل شده که با تغییراتی فضای یکدست برای غذا خوردن ارائه شده است. قسمت صندوق یک حجره بسیار کوچک است که هنگام ورود احساس خفگی به شما دست خواهد داد، اما با کمی صبر وارد فضای اصلی رستوران می‌شوید که حس خوشایندی به شما منتقل می‌کند.

کافه عدسی پناهنده یزد

کارکنان و پرسنل دائما در حال گشتن میان میز و صندلی‌ها هستند تا هر درخواستی از طرف مشتری اعلام شد، بلافاصله پاسخگو باشند.

موقعیت کافه پناهنده

کافه پناهنده در بازار پنجه علی و نزدیک مجموعه خان واقع شده است. با توجه به موقعیت این رستوران، برای دسترسی به آن باید از میان چندین راسته بازار گذشت تا به کافه عدسی پناهنده رسید. این کار باعث می‌شود رسیدن به کافه عدسی همراه با گشت‌وگذاری میان بافت قدیم یزد باشد که اغلب از میان بازار سرپوشیده و قدیمی یزد می‌گذرد. در تابستان هوای این محیط بسیار خنک است و گشت‌وگذار را لذت‌بخش می‌کند.

بعد از رسیدن به راسته که کافه پناهنده آنجا قرار دارد، تابلو قدیمی و رنگ‌ورو رفته را بر سر در بازار مشاهده خواهید کرد. این تابلو، علاوه‌بر هدایت شما به سمت کافه عدسی پناهنده، نشانه‌ای از قدمت کافه عدسی است.

دیدنی های کافه عدسی پناهنده یزد

کافه عدسی پناهنده به هتل‌های معروف یزد مانند هتل سنتی خوان دوحد، هتل ملک‌التجار و هتل فاضلی نزدیک است. اگر در این هتل‌ها اقامت داشته باشید، می‌توانید بعد از یک گشت‌وگذار طولانی به این کافه مراجعه کرده و غذایی لذیذ میل کنید.

منوی کافه عدسی پناهنده

منوی کافه پناهنده بسیار متنوع است. برای صبحانه علاوه‌بر انواع املت و نیمرو، می‌توانید عدسی‌های محبوب آن را سفارش دهید و مانند مردم یزد با نوشابه شیشه‌ای آن را میل کنید. این ترکیب به نظر عجیب می‌آید، اما با هربار قرار گرفتن روی میز یک مشتری، شما را مشتاق‌تر می‌کند تا این ترکیب را امتحان کنید.

برای ناهار و شام علاوه‌بر قیمه و قورمه‌های محبوب رستوران، انواع کباب‌ها، دیزی، انواع خوراک‌ها، کشک بادمجان و میرزاقاسمی نیز سرو می‌شود. قیمت غذاها نیز به نسبت کیفیت ارائه شده بسیار مناسب است.

منوی کافه عدسی پناهنده یزد

شعبه دوم کافه پناهنده

همانطور که گفته شد، در سال ۱۳۹۳ با ورود نسل سوم پناهنده‌ها به بخش مدیریت کافه عدسی، این رستوران شعبه جدیدی در محدوده جدید شهر یزد احداث کرد. این شعبه که در محله صفاییه یزد احداث شده، مستقیم زیر نظر کافه عدسی پناهنده شعبه بازار است. منوی صبحانه تفاوت زیادی با شعبه اصلی یعنی شعبه بازار ندارد؛ اما در منوی ناهار اغلب غذاهایی که دیده می‌شود، غذاهای سنتی و قدیمی ایران مانند دلمه برگ مو، کوفته و آش یزدی است.

شماره تماس: ۰۳۵۳۸۲۶۲۲۴۵

آدرس شعبه صفاییه: خیابان صفاییه، بلوار دانشگاه، ابتدای تندگویان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن