طبیعت گردی

روستای پاده در مسیر جاده ابریشم، سمفونی خشت و گل در دل کویر

فهرست مطالب

روستای پاده یکی از روستاهایی است که در طول تاریخ محل استراحتگاه کاروانیان بوده است؛ روستایی کویری که در دامنه‌های جنوبی رشته‌کوه البرز، نزدیک آرادان از توابع سمنان واقع شده است. پاده به‌علت قرار گرفتن بر سر راه ابریشم داستان‌های تاریخی زیادی به خود دیده است. در این مطلب از نابرو می‌خواهیم به روستای پاده از جاذبه های گردشگری سمنان در منطقه آرادان سری بزنیم و از قلعه زیبای آن دیدن کنیم.

موقعیت جغرافیایی روستای پاده

روستای پاده در دوکیلومتری شرق روستای اسلام‌آباد (قلعه خرابه) و چهارکیلومتری شمال‌شرقی شهر آرادان قرار گرفته است.

بهترین زمان سفر به پاده

روستای پاده در منطقه کویری استقرار یافته و آب‌وهوای نیمه‌بیابانی دارد. بهترین زمان سفر به این روستا، نیمه اول بهار، فصل پاییز و زمستان است.

جاذبه های روستای پاده در مسیر جاده ابریشم

وجه تسمیه روستای پاده

طبق گفته‌های برخی از مردم محلی، پاده در گذشته دو قسمت بوده: یکی حصار بالا و دیگری حصار پایین که مرکز روستا بود و حمام، آسیاب، مسجد و… در این قسمت قرار داشت. باتوجه‌به اینکه مرکز اصلی جمعیت و سکونت، «حصار پایین» بوده، نام آن کم‌کم به «پایین‌ده» و سپس به پاده تغییر یافته است.

دژ یا قلعه پاده

در نگاه اول، با ورود به روستای پاده، قلعه آن نمایان است. این قلعه در مرکز روستا از خشت و گل ساخته شده‌ و دایره‌ای‌شکل است.  دو دوره معماری پیش‌از اسلام را به خود دیده و تاریخ دوره اسلامی آن به قرن 13 هجری می‌رسد.

روستای پاده در مسیر جاده ابریشم

ورودی این قلعه در قسمت جنوب آن بوده و یک درِ سنگی عظیمی دارد که مدتی از آن به‌عنوان پل استفاده می‌کردند. پس‌از عبور از در، راهروی سرپوشیده‌ای وجود دارد که از آن وارد محوطه اصلی قلعه می‌شوید.


بهترین راه رسیدن به روستای پاده با ماشین شخصی است. پس‌از حدود دو ساعت رانندگی از تهران به‌سمت مشهد، به گرمسار می‌رسید، پس‌از 10 دقیقه به آرادان می‌رسید.

دورتادور محوطه، اتاق‌هایی با طاق‌های هلالی است که آثاری از آن باقی مانده است. به نظر می‌رسد این بنا دو-اشکوب بوده؛ چراکه سطح داخلی قلعه متأثر از ریزش بناهایی است که در دوره اسلامی ساخته شده است.

در شمال‌غربی قلعه، راهرویی دیده می‌شود که به‌طور کامل در دل تپه ایجاد شده و به‌احتمال راه ارتباطی با قسمت‌های دیگر قلعه بوده است. اطراف قلعه خندقی حفر شده بود که در سال 1354 هموار شد.

شواهد زیادی حاکی از این است که این قلعه یک دژ نظامی در دوره ساسانی بوده‌ است. وقتی بر فراز این قلعه پای می‌گذارید، تمام دشت نمایان است؛ عظمت این بنا و قرارگرفتن در مسیر جاده ابریشم احتمال کاربری نظامی قلعه را تقویت می‌کند.

روستای پاده در مسیر جاده ابریشم

این قلعه به شماره 5811 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده‌است.

یخچال (یخدان) روستای پاده

در زمان‌های قدیم که یخچال‌های امروزی وجود نداشت، مردم روستا در فصل زمستان ذخایر آبی را به چاله‌هایی منتقل می‌کردند. این آب به‌دلیل سرمای هوا یخ می‌زد. آب باران به‌صورت لایه‌ای وارد این حفره می‌شد و به شکل لایه‌لایه یخ می‌زد و منبع تأمین یخ و آب خنک در تابستان بود. به‌دلیل اینکه یخ‌ها در گودالی چال می‌شدند به یخچال معروف شدند.

یکی از تأسیسات آبی پاده، یخچال آن است که قدمت آن به دوره قاجاریه می‌رسد. این یخچال گنبدی بوده و از خشت و گل ساخته شده است. یخچال پاده در فهرست بناهای تاریخی کشور ثبت شده است.

جاذبه های روستای پاده در مسیر جاده ابریشم

حمام عمومی

این حمام بیش از 120 سال قدمت دارد. عده‌ای بانی آن را کربلایی خدیجه خانم صائمی می‌دانند. برخی نیز قدمت این حمام را حدود 250 سال ذکر کرده‌اند.

حمام قدیمی‌تری به نام حمام کربلایی گل خانوم جنب این حمام وجود داشته که به‌طور کلی تخریب شده است. این حمام‌ها از نوع حمام‌های خزینه‌ای بوده و کوره‌خانه آن در قسمت شمال قرار دارد. مصالح به‌کاررفته در این حمام شامل سنگ، آهک و ساروج است. این حمام در حدود 50 سال پیش تعمیر اساسی شد و قسمت رختکن آن با آجر مرمت شد. سپس در حدود 40 سال پیش به‌منظور رعایت بهداشت با انجام لوله‌کشی، سه دستگاه دوش به آن اضافه شد.

ساختمان حمام شامل یک سردر کوچک است که با چهار پله وارد رختکن می‌شود. رختکن شامل چهار حجره رختکنی است که در وسط آن حوض ذوزنقه‌شکلی تعبیه شده‌است.

کوچه مطرب‌ها (لوطی‌ها)

کوچه پرپیچ‌وخم و باریکی است که حدود پنج خانوار از نوازندگان موسیقی در آن سکونت داشته‌اند و به کوچه مطرب‌ها معروف است.

اقامتگاه بوم گردی نورخونه

کوچه حوری

کوچه‌ای کم‌عرض حدود یک متر به طول تقریبی 40 متر بود که انتهای کوچه پنج خانوار زندگی می‌کردند. به‌دلیل اینکه پیرزنی به نام حوری ترابی در این کوچه سکونت داشت، به کوچه حوری معروف بود.

اقامت در روستای پاده؛ بوم‌ گردی نورخونه

در نزدیکی قلعه روستای پاده به بوم‌ گردی نورخونه هم می‌توانید سری بزنید و از اقامت در خانه روستایی باصفا و غذاهای محلی لذت ببرید. باتوجه‌به اینکه این مقصد به تهران خیلی نزدیک است، برای رهایی از شلوغی و ترافیک تهران گزینه مناسبی برای سفر است. برای اقامت در نورخونه باید از قبل با خانم تقدیسی، مدیر مجموعه، هماهنگ کنید؛ چراکه خانه‌های بوم‌گردی مثل رستوران غذا سرو نمی‌کنند، بلکه فقط برای مهمانان و به تعداد مشخص و از قبل تعیین‌شده، غذا تهیه می‌کنند.

نقاشی از طبیعت زیبای روستا

اگر دوست دارید شب پرستاره کویر بر فراز چشت‌بام یا در حیاط خانه، تجربه خواب در پشه‌بند را داشته‌باشید، می‌توانید در نورخونه اقامت کنید. می‌توانید برای هماهنگی و رزرو اتاق از سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مربوط به اقامتگاه‌های بوم‌گردی اقدام کنید و با خانم تقدیسی تماس بگیرید.

شماره تماس اقامتگاه بوم‌ گردی نورخونه 09124798653 است.

راه دسترسی به روستای پاده

بهترین راه رسیدن به روستای پاده با ماشین شخصی است. پس‌از حدود دو ساعت رانندگی از تهران به‌سمت مشهد، به گرمسار می‌رسید، پس‌از 10 دقیقه به آرادان می‌رسید.

با عبور از آرادان، سمت راست جاده، روستای علی‌آباد قرار دارد که یک آب‌انبار آجری ورودی بلوار آن است. با عبور از بلوار به اولین میدان که رسیدید تابلوی روستای پاده مشخص است. پس‌از 10 دقیقه رانندگی با عبور از مزارع کشاورزی، قلعه پاده را می‌بینید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن