طبیعت گردی

دریاچه اوان قزوین؛ آرامش در طبیعت بکر الموت

فهرست مطالب

شهر قزوین به‌علت داشتن جاذبه‌های بی‌شمار طبیعی و تاریخی، همواره یکی از مقاصد گردشگران و طبیعت‌گردان بوده است. دریاچه اوان یکی از دیدنی‌های قزوین و ازجمله دریاچه‌های زیبای ایران است. با من در نابرو همراه باشید تا با دریاچه زیبای اوان آشنا شوید.

موقعیت جغرافیایی دریاچه اوان

دریاچه اوان به‌علت قرارگرفتن در طبیعت بکر الموت، مناظر و چشم‌اندازهای بی‌نظیری دارد. همچنین به‌لطف موقعیت جغرافیایی کوهستانی‌، آب‌وهوایی بسیار خنک در تابستان و بسیار سرد در زمستان به خود می‌بیند. این دریاچه در ۷۵کیلومتری شهر قزوین، در روستایی به‌نام اوان و در منطقه زیبای الموت قرار گرفته است.

دریاچه اوان قزوین

وسعت و وجه تسمیه آن

قسمت اعظم آب این دریاچه از طریق چشمه‌‌های کوچک زیرزمینی بستر دریاچه و بخش ناچیزی از آن نیز به‌طور سطحی هنگام بارندگی تامین می‌شود. این دریاچه هیچ‌گونه منبع تغذیه خارجی دیگری ندارد. از سرریز آب دریاچه، رود کوچکی تشکیل شده است که کشاورزان روستاهای «کوشک» و «آیین» از آب آن استفاده می‌کنند.

دریاچه اوان قزوین

مسیر زیبای دریاچه اوان

برای رسیدن به دریاچه نیلگون اوان باید مسیر پرپیچ‌وخم کوهستانی الموت را پشت سر بگذارید. مسیر ممکن است کمی شما را خسته کند. پیشنهاد می‌کنم در مسیر چند توقف کوتاه داشته باشید و از مناظر زیبای جاده لذت ببرید تا کمی از خستگی راه کاسته شود. تماشای آسمان آبی و طبیعت بی‌نظیر الموت خاطره خوبی برایتان به جا خواهد گذاشت.


بستر دریاچه نیز به‌علت رسوبی‌بودن، چسبندگی و گیاهان برای شنا مناسب نیست. بنابراین هرگز پیشنهاد نمی‎‌کنم در این دریاچه ماهیگیری و شنا کنید.

مسیر تا نزدیکی دریاچه آسفالت است؛ ولی مقدار کمی جاده خاکی نیز باید طی کنید تا به دریاچه برسید. دریاچه اوان در میان کوه‌ها محصور است و شما با خودروی سواری خودتان از بالای کوه و در میان پیچ جاده، این دریاچه نیلگون را خواهید دید و پس از آن خستگی راه را حس نخواهید کرد. دریاچه و کوه‌ها و پوشش گیاهی خاص اطرافش، مناظر و چشم‌انداز‌های بی‌نظیری دارند که می‌توانید ساعت‌ها به تماشای آن‌ها بنشینید و از آن لذت ببرید. در این دریاچه تفریحات دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را نیز تجربه کنید.

دریاچه اوان قزوین

قایق‌سواری

قایق‌سواری در دریاچه‌ای به‌وسعت ۷0000 متر مربع، آن‌هم با آبی زلال که از چشمه‌های میان دریاچه می‌جوشد، تفریحی لذت‌بخش و تکرارنشدنی برایتان خواهد بود. در میان دریاچه مناظر نیزارهای دورتادور دریاچه، کوه‌ها و درختان اطرافش چشمانتان را محسور خویش می‌سازند. در فصل های بهار، تابستان و اوایل پاییز می‌توانید با این قایق‌های پدالی به میان دریاچه بروید و قایق‌سواری کنید.

دریاچه اوان قزوین

گردش و اتراق

محیط اطراف دریاچه فضای مناسبی برای گردش، برپایی چادر و اتراق‌کردن است. می‌توانید در حاشیه دیدنی دریاچه بساط کنید و به دور از هیاهوی زندگی شهری از آرامش طبیعت لذت ببرید. اگر صبح زود حرکت کنید، می‌توانید چند ساعتی کنار دریاچه استراحت کنید و قبل از غروب آفتاب برگردید؛ چون جاده کمی خطرناک است.

درصورتی‌که قصد دارید شب را کنار دریاچه بمانید، لباس گرم و پتو همراه داشته باشید. مواد غذایی، آب‌معدنی و سایر وسایل موردنیازتان را همراه داشته باشید؛ زیرا تا چندین کیلومتر قبل از اوان هیچ مغازه‌ای دیده نمی‌شود. ازجمله امکانات رفاهی اطراف دریاچه می‌توان به دکه خواربارفروشی و چندین سکو برای اقامت و سرویس‌بهداشتی اشاره کرد.

دریاچه اوان قزوین

عکاسی

مسیر دریاچه و اطرافش مملو از مناظر بی‌‌نظیری‌اند که عکاسان به آن‌ها علاقه‌مندند. در ارتفاعات اوان می‌توانید عکس‌های زیبایی از دریاچه بیندازید. اگر قصد دارید از دریاچه عکاسی کنید، پیشنهاد می‌کنم مه صبحگاهی و غروب زیبایش را از دست ندهید.

کوه‌نوردی

اطراف دریاچه اوان را کوه‌هایی احاطه کرده‌اند که برای کوه‌نوردی مناسب‌اند. از بالای این کوه‌ها دریاچه زیبای اوان نیز خودنمایی می‌کند.

دریاچه اوان قزوین

شنا و ماهیگیری ممنوع!

در این منطقه‌ صید و شکار ممنوع است و تابلوهای «صید و شنا ممنوع» در اطراف دریاچه، بر مساله تاکید می‌کنند. اینجا هم مانند سایر دریاچه‌های ایران، صید بی‌رویه ماهی صدمات جبران‌ناپذیری به اکوسیستم منطقه و حیات جانداران وارد کرده است.بستر دریاچه نیز به‌علت رسوبی‌بودن، چسبندگی و گیاهان برای شنا مناسب نیست. بنابراین هرگز پیشنهاد نمی‎‌کنم در این دریاچه ماهیگیری و شنا کنید.

اوان میزبان کوچ پرنده‌ها

پاییز فصلی است که پرندگان مهاجر برای مدتی به این دریاچه می‌آیند و در آن زندگی می‌کنند. در فصل پاییز اوان خانه پرندگانی مانند قو، غاز و مرغابی است که تماشای آن‌ها لذت‌بخش و سرگرم‌کننده است.

دریاچه اوان قزوین

پوشش گیاهی و تنوع جانوری دریاچه اوان

پوشش گیاهی اطراف دریاچه اوان بسیار متنوع است. برخی از آن‌ها مانند بید، چنار، سیب، گیلاس، آلبالو، سنجد، فندق وگردو را اهالی اوان کاشته‌اند و برخی دیگر مانند گون، کنگر، شیرین‌بیان و… به‌صورت خودرو رشد کرده‌اند. گیاهانی مثل نی‌بن، خوشاب و چنگال آبی روی آب دریاچه غوطه‌ورند و زیبایی خاصی به دریاچه بخشیده‌اند.

دریاچه محیط مناسبی برای زندگی ماهیانی مانند قزل‌آلا، اردک‌ماهی و کپور فراهم آورده است. تنوع گونه‌های جانوری اطراف دریاچه نیز بسیار است. البته به‌علت شکار بی‌رویه تعداد کمی از آن‌ها باقی مانده‌اند و کمتر جلوی چشم انسان‌ها ظاهر می‌شوند.

دریاچه اوان قزوین

بهترین فصل سفر به اوان

مسیر الموت در فصل بهار زیباترین شکل خودش را به نمایش می‌گذارد. دامنه کوه‌ها سرسبز و پر از گل‌های وحشی می‌شوند. در فصل تابستان و برای فرار از گرما می‌توانید به این منطقه کوهستانی سر بزنید و از خنکای آن لذت ببرید. در فصول پاییز و زمستان نیز این منطقه دیدنی می‌شود و جذابیت‌های خاص خودش را دارد.

پاییز فصل رنگ‌های زرد و نارنجی و همچنین پرنده‌نگری است. کوه‌ها در فصل زمستان از برف پوشیده می‌شوند. آب دریاچه نیز یخ می‌زند و اسکی روی یخ دریاچه مشتاقان خاص خودش را دارد. هوای این منطقه در این فصول بسیار سرد است و باید تجهیزات لازم برای سفر در فصول سرد را همراه داشته باشید.

دسترسی به دریاچه اوان در قزوین

مسیر حرکت از میدان «غریب کش» قزوین شروع می‌شود. دور میدان تابلوی الموت را خواهید دید. مسیر قزوین و الموت مسیری کوهستانی، صعب‌العبور و مستلزم دقت زیاد در رانندگی است. حدود سه ساعت طول می‌کشد تا به دوراهی الموت‑اوان برسید. پس از طی ۹ کیلومتر دریاچه اوان نمایان خواهد شد.

دریاچه اوان قزوین

سخن آخر

در پایان باید اشاره کنم منطقه الموت به‌علت موقعیت جغرافیایی و تاریخی، جاذبه‌های دیدنی بسیار زیادی در دلش جای داده است؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنم با درنظرگرفتن مسافت و زمان مسافرتتان، به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که از سایر دیدنی‌های نزدیک به دریاچه اوان، ازجمله قلعه تاریخی الموت و چند قلعه دیگر، غارهای منطقه الموت، چنار خون بار، آرامگاه سنگی و کاروانسرای سنگی پیچ بن و آبشار ورچر و… نیز دیدن کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن