خیابان گردی

بافت قدیمی اسکو آذربایجان شرقی؛ داستان زیبایی‌ها

فهرست مطالب

روستا‌ها و شهر‌های قدیمی که قدمتی بسیار و بافت‌های تاریخی دارند، در تمام فصول سال و در همه‌ ماه‌ها، گردشگران و شیفتگان تاریخ و تمدن ایران زمین را به سوی خود می‌کشانند. یکی از همین شهر‌های زیبا و تاریخی شهرستان اسکو است. این شهر در استان آذربایجان شرقی و در فاصله‌ 30 کیلومتری از شهر تبریز به سمت غرب قرار دارد. پس از عبور از شهر جدید سهند وارد جاده‌ سهند به اسکو و سپس وارد شهر می‌شوید. با من در نابرو همراه باشید تا با بافت قدیمی اسکو از جاهای دیدنی آذربایجان شرقی آشنا شویم.

بافت قدیمی اسکو

شهر و بافت قدیمی اسکو

این شهر زیبا و چشم‌نواز در دره‌ای بی‌مثال که به وسیله باغ‌ها و رود‌های فصلی احاطه شده است خود‌نمایی می‌کند. شهرستان اسکو یکی از معدود شهر‌های کوچکی است که بیش‌از چند روستا تاریخی و دیدنی دارد که امروزه درخود جای داده است. روستا‌ تاریخی میلان که درحال‌حاضر به‌عنوان یک محله از آن یاد می‌شود، دارای مسجدی با قدمت حدود 1000 سال است.

دیدنی های آذربایجان

مسجد این روستا 10 سال پیش دوباره مرمت شد. بعد از آن روستا فسقندیس، باویل و گنبرف است که هرکدام از آن‌ها تقربیا درون شهرستان اسکو قرار گرفته‌اند. به‌جز این‌ها محله‌های بسیاری‌اند که قبل‌تر روستا بوده‌اند و حال دیگر درون شهر قرار دارند. ولی هنوز هم این محله‌ها خود را جدا و مستقل می‌دانند و مانند یک روستا در نزدیکی شهر به‌شمار می‌روند.


به جز مسجد جامع بازار، مساجد میلان، فسقندیس و مسجد سبزه میدان از قدیمی‌ترین مساجد این مکان هستند که قدمت هرکدام بالای 500 سال است.

پس از ورود به داخل شهر و طی‌کردن مسیری چند دقیقه‌ای در خیابانی که درخت‌های بید در دوطرف آن خودنمایی می‌کنند، به مرکز شهر می‌رسید.

کوچه های شهر

ابتدا در مرکز شهر، میدان قدیمی امام را خواهید دید و بعد از پیمودن راه به سمت چپ از همان ابتدای خیابان درختی فوق‌العاده زیبا تمام حواستان را جلب خواهد کرد. تمام مغازه‌های قدیمی و تیمچه‌های تاریخی، فرش فروشی‌ها، آجیل و خشکبار فروشی‌ها دیگر به چشم‌تان نخواهد ‌آمد. این درخت زیبا و بلند، درخت چنار اسکو است که بیش از 1200 سال قدمت دارد و در بافت قدیمی شهر اسکو واقع شده است. این قدمت، درخت چنار اسکو را جزو قدیمی‌ترین درخت‌های چنار ثبت شده‌ ایران زمین قرار داده است.

منظره زیبای شهر

قطر درخت 3.4 متر و ارتفاع آن 18 متر است که نماد‌ قدیمی بودن شهر اسکو است.

بافت قدیمی اسکو

زیبایی‌های بافت قدیمی

لازم به ذکر است قسمتی از این درخت در گذر زمان پوسید و به شکل یک طاق کوچک درآمده بود. این قسمت به کفاشی تبدیل شده و پیرمردی در زیر درخت مشغول پینه دوزی و ارتزاق بود. در این اواخر به علت آسیب‌دیدگی درخت، آن‌را مسدود کرده و درخت را ترمیم کردند.

میدان اصلی شهر

پس از دیدن درخت چنار و زیبایی‌های آن، سمت چپ درخت ورودی بازار سرپوشیده‌ اسکو و مسجد‌جامع بازار که دارای قدمتی بسیار است را خواهید دید.

درخت تاریخی

قدم زدن در کنار مغازه‌هایی از جنس تاریخ با درب‌های چوبی و دیوارهای آجری، بوی خوب دیوارهای کاهگلی و پنجره‌های چوبی طبقات بالایی دکان‌ها، حتما شما را به دوران قدیم پرتاب خواهد کرد.

کوچه پس کوچه های شهر

در شرق و غرب مکانی که درحال گشت‌وگذار هستید، حمام‌های تاریخی آقا و گلستان قرار دارند که یکی به علت تخریب بسیار تعطیل شده است. فقط نمای بیرونی آن باقی مانده و دیگری به همان هیبت باقی مانده است که آن‌هم درحال بازسازی و مرمت است.

بعد از حمام ها، باید به سراغ مسجد‌های تاریخی اسکو هم بروید و سری هم به آن‌ها بزنید.

بافت قدیمی اسکو

مساجد موجود در بافت قدیمی

به جز مسجد جامع بازار، مساجد میلان، فسقندیس و مسجد سبزه میدان از قدیمی‌ترین مساجد این مکان هستند که قدمت هرکدام بالای 500 سال است.

نقطه مشترکی که در این مساجد خواهید دید، تک مناره‌های بلند آن‌ها است که با کتیبه‌نویسی‌ها و معماری‌های منحصربه‌فرد خود، چشمتان را مجذوب خود خواهند کرد.

خانه های تاریخی

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ها و زیباترین مکان‌ها در بافت قدیمی اسکو، باغ‌ها، رودخانه‌های فصلی و دائمی و چشمه‌ چنارسو است. درخت چنار اسکو از طریق چشمه‌ چنار سو به‌صورت زیرزمینی آبیاری می‌شود.

بافت قدیمی اسکو

کوچه باغ‌ها و مناطقی از شهر که هنوز بافت روستایی و قدیمی خود را حفظ کرده‌اند، در قسمت شمالی شهر قرار دارند. برای بازدید از آن‌ها فقط کافی‌است از صاحبان خونگرمشان نیم اجازه‌ای بگیرید.

بناهای تاریخی اسکو

بافت قدیمی اسکو و مکان‌های دیدنی شهر اسکو فقط در بازار و مساجد خلاصه نمی‌شود. این شهر به‌دلیل دره‌ای بودن یکی از زیبا‌ترین بام‌های منطقه را دارد که این موضوع برای آن‌هایی که عاشق بام‌ شهرها هستند، بسیار خبر خوبی ‌است.

بناهای تاریخی اسکو

این شهر خود فقط جایگاه گردشگری نیست. بلکه درکنار مکان گردشگری، گذرگاهی برای رسیدن به روستا تاریخی کندوان هم محسوب می‌شود. این شهر سالیان سال است که گردشگران زیادی را به اسکو و روستای کندوان جذب می‌کند.

بافت قدیمی اسکو

در آخر هم باید خدمتتان عرض کنم که این شهر به جز جاذبه‌های تاریخی، سوغاتی‌های خوشمزه و فوق‌العاده‌ای مانند خشکبار و حلواهای اعلا هم دارد. پس توصیه من به شما این است که هنگام بازگشتن، حتما برای خود و عزیزانتان از این سوغاتی‌ها تهیه کرده و از آن‌ها لذت ببرید.

کوچه پس کوچه های شهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
00:00:15