شکم گردی

کافه کتاب اردیبهشت رشت، مکانی دنج و آرام برای غرق شدن در قصه‌ها

فهرست مطالب

می‌گویند اولین کافه کتاب ایران به همت نشر روشن‌فکران و مطالعات زنان افتتاح شد. ایثن کافه کتاب در دهه ٨٠ با شعار کتاب خواندن با یک فنجان چای آغاز به کار کرد. چقدر این شعار درست و به‌جا می‌تواند باشد، وقتی سرانه مطالعه، علاقه به کتاب‌خوانی و خرید کتاب کم شده است. با افتتاح کافه کتاب‌ها شاید به بهانه کافه‌نشینی، دقایقی هم که شده کتابی را ورق بزنیم و این علاقه فراموش شده‌ دوباره به یادمان بیاید. به شهر قصه‌ها، داستان‌های کوتاه و بلند سفر کنیم و از زندگینامه‌ها درس بیاموزیم.  با من در نابرو همراه شوید تا سری به کافه کتاب اردیبهشت بزنیم.

کافه کتاب‌ها چه وقت آغاز به کار کرده‌اند

شهر رشت را به خاطر رستوران‌ها، کافه‌ها و امکانات گسترده شکم‌چرانیش بیشتر می‌شناسند. اما رشت چهره دیگری هم دارد. کتاب‌فروشی‌های کوچک و بزرگ، ‌قدیمی و جدید در خیابان‌ها و محله‌ها بسیار یافت می‌شوند. مغازه‌های قدیمی دست دوم فروشی دیدنی هم هست که کتاب‌های قدیمی چاپ اول برای عرضه دارند. رشت از بقیه شهر‌ها عقب نماند و در طی این سال‌ها به جرگه شهرهایی پیوست که کافه کتاب‌‌ دارند و در گوشه کنار شهر می‌توان به راحتی کافه‌ای پیدا کرد که علاوه‌بر دکور همیشگی،‌ کتابخانه کوچکی هم دارد.

کافه کتاب اردیبهشت رشت

مجله‌های قدیمی،‌ کتاب‌های کودکی دهه شصت،‌ بشقاب، کاسه‌های سرامیکی و خرده‌ریز‌های جالب این کافه‌ها آدم را جذب می‌کند. حتی منو بعضی از کافه‌ها هم روزنامه قدیمی یا تکه‌ای از آگهی‌ با کاغذ‌ کاهی است که ایده خوبی برای یادآوری و البته جذب جوان‌ها به کتاب و چای با هم است. بعد از کافه کتاب سایه در پارک قدس رشت، کافه کتاب اردیبهشت ‌قدم بعدی در به وجود آمدن کافه کتاب‌های جالب و دیدنی رشت بود که با حضور سروش صحت افتتاح شد.

کافه کتاب اردیبهشت رشت مانند اسمش بهاری و دل انگیز است؛ رنگارنگ، شاد، خودمانی و راحت. یکی از آن کتاب‌فروشی‌های دنج و زیبا که توانسته در مدتی کوتاه جای خود را در دل علاقه‌مندان به کتاب باز کند.

کافه کتاب اردیبهشت رشت

فضای داخلی کتاب فروشی اردیبهشت

کافه کتاب اردیبهشت رشت، شامل سه طبقه است و دو نیم طبقه دارد که با چند پله به طبقه زیرین متصل می‌شوند. چقدر هم زیبا با تابلوهای طراحی از هنرمندان،‌ کارگردانان، سخنان زیبای نویسندگان، منتقدان کتاب و نورپردازی مناسب توانستند فضایی آرام برای کتاب خوان‌ها بسازند. نوشته‌های روی تابلو‌ها زبان اصلی خود نویسنده هستند.

کافه کتاب اردیبهشت رشت

مثلا از جومپا لاهیری نقل کردند: یک بالش و پتو بسته‌بندی کنید و تا جایی که می‌توانید جهان را ببینید، پشیمان نخواهید شد. انگار او هم می‌دانسته امروزه نمی‌شود به همه جا سفر کرد ولی با کتاب‌ و داستان‌ها می‌شود بدون حضور جسم با ذهنمان به جایی که شخصیت داستان هست سفر کرد.


از ساعت ٩ صبح تا 10:30 شب همه روزه در کتاب فروشی اردیبهشت به روی کتاب دوست‌ها و زیباپسندان باز است. با فراغ بال روی صندلی‌ و نیمکت‌ها بنشینید و دقایق شیرینی را آن‌جا بگذرانید. کتاب به امانت نمی‌دهند که به خانه ببرید اما محیطی مناسب برای خواندن کتاب فراهم کردند.

نقل قولی هم از مارگارت اتوود:‌ اگر با نتایج قضاوت کنید،‌ حماقت همان شر است. در حین کتاب خواندن و گشت‌زنی بین طبقات مختلف، موسیقی گوش‌نوازی می‌شنوید و اگر سوالی داشتید کارکنان با‌حوصله جوابگو هستند. طبقه همکف شامل قفسه‌های مرتبی است که بالای هر کدامشان با خط خوش موضوع را درج کردند و اگر باز هم نتوانستید کتاب مورد نظرتان را پیدا کنید، کارکنان می‌توانند با گشتن در لیست خود به شما کمک کنند.

کافه کتاب اردیبهشت رشت

در نظر اول کتاب‌های رمان، روانشناسی و نیمکت راحت کنار پنجره، نظر آدم را جلب می‌کنند. موضوعاتی مانند سفرنامه، زندگی‌نامه، ‌رمان‌های ایرانی، ملل، روانشناسی روابط، ‌روانشناسی زندگی، کودکان ‌و شعر هم از آن دسته هستند.

کافه کتاب اردیبهشت رشت

بخش رمان‌ها را به نویسنده‌های ترکیه، عرب، ‌آلمان،‌ ایتالیا و… تقسیم بندی کردند و قسمتی به نام پیشنهاد ما دارند که کتاب‌های خوب و معروف را در آن جای دادند. با خیال آسوده جایی برای نشستن انتخاب کنید و کتاب خود را بخوانید. از چند پله که بالا بروید به گالری زیبایی با وسایل تزیینی می‌رسید. حتی به چیدمان مناسب برای کتابخانه‌ شما نیز فکر کردند.

قاب‌های منبت، میناکاری،‌ قاب‌های برجسته و سه بعدی که با کاغذ درست می‌کنند و آباژور‌هایی که با رنگشان دلبری می‌کنند. لیوان‌، زنگ‌های تزیینی، کارت پستال و جا قلمی‌های دست‌ساز هم در قفسه‌ها خودنمایی می‌کنند. روی چوب لباسی زیبایی، ساک‌های پارچه‌ای مختلفی گذاشتند تا از پلاستیک دوری کنیم. طبقه اول کتاب فروشی نوشت‌افزار‌هایی در قفسه‌هایی زیبا چیدند که شما را با دیدن رنگ‌های شاد و گل‌های رنگارنگش یاد مهر و خرید مدرسه می‌اندازد. کمی شبیه کتاب‌فروشی‌ها و نوشت افزارفروشی‌ها است ولی محیط آرام‌‎تر و چشم نوازتری مهیا کردند که حتی اگر قصد خرید نداشته باشید با دیدن کتاب‌ها و گالری زیبایش روحتان تازه می‌شود.

کافه کتاب اردیبهشت رشت

طبقه دوم را به بازی‌های فکری کودکان و نوجوانان اختصاص دادند. تا چشم می‌چرخانی بازی‌های کودکی قدیمی و بازی‌های جدید می‌بینی. از پازل‌های مختلف گرفته تا بازی‌های فکری جدیدی که در نگاه اول از آن‌ها سر در نمی‌آورید. اگر دنبال بازی و کتاب مناسب فرزندتان هستید کتاب اردیبهشت جای خوبی برای پیدا کردن هدیه‌ای است که خودتان را هم سرگرم می‌کند. نیم طبقه بالاتر اردیبهشت، کتاب‌های آموزشی خوبی دارد. از آموزش نگارگری گرفته تا آموزش طراحی و پیانو.

درضمن مبل راحتی خوش‌رنگی منتظر شما است تا رویش بنشینید و کتابی ورق بزنید. طبقه بعدی با راه‌پله و آینه قدی که همیشه لازم می‌شود به سمت کافه می‌رود. کافه‌ای شبیه کافه‌های قدیمی با صندلی‌های چوبی و تابلو‌های دیواری کوچک و بزرگ که کنار بار قشنگی دور میز‌ چیده شدند. پنجره روبروی کافه، از آن پنجره‌های یکسره و دلباز است. با نیمکت و صندلی‌هایی که برای خواندن کتاب گذاشته شده و اگر نور برایتان کافی نباشد چراغ‌های مطالعه مینیمالی کنار هم قرار دارند که کمکتان می‌کنند. این‌جا سالن همایشی هم برای همایش‌های کتاب‌خوانی و نقد کتاب هست که با هماهنگی‌های لازم جای مناسبی را در اختیارتان قرار می‌دهند.

کافه کتاب اردیبهشت رشت

ساعت کار کافه کتاب اردیبهشت رشت

از ساعت ٩ صبح تا 10:30 شب همه روزه در کتاب فروشی اردیبهشت به روی کتاب دوست‌ها و زیباپسندان باز است. با فراغ بال روی صندلی‌ و نیمکت‌ها بنشینید و دقایق شیرینی را آن‌جا بگذرانید. کتاب به امانت نمی‌دهند که به خانه ببرید اما محیطی مناسب برای خواندن کتاب فراهم کردند.

کافه کتاب اردیبهشت رشت

کتاب اردیبهشت کجاست؟

‌به میدان گلسار رشت اگر تشریف ببرید، در ابتدای خیابان ١٠٩ کتاب فروشی سه طبقه زیبایی را می‌بینید با پنجره‌های بزرگ و یک‌سره که جا برای همه دارد؛ اگر عاشق کتاب باشند و دل‌باخته قصه‌ها.

با افتتاح کافه کتاب‌ها شاید به بهانه کافه‌نشینی، دقایقی هم که شده کتابی را ورق بزنیم. کافه کتاب اردیبهشت، یکی از آن کتاب‌فروشی‌های دنج و زیبا است که توانسته در مدتی کوتاهی جای خود را در دل علاقه‌مندان به کتاب باز کند. با من همراه باشید تا در این مطلب از نابرو گشتی در کافه کتاب اردیبهشت رشت بزنیم.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. عالی بود. یکساله برای زندگی یه رشت اومدم و دنبال جایی برای خلوت بودم و پیدا نمیکردم. من عاشق کتاب خوندنم و آرامش زیادی با اینکار میگیرم وقتی غرق در خوندنم. ممنون بابت مطلب زیباتون?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
00:00:21