تاریخ و تمدن

شب‌های پرستاره کویر در اقامتگاه خانه امید شاهرود

فهرست مطالب

در میانه راه مشهد شهری به‌نام شاهرود در استان سمنان قرار دارد. شاهرود به‌علت ویژگی‌های منحصربه‌فرد اقلیمی، میزبانی مناسب برای گردشگران و سفردوستانی است که قصد دیدن ناشناخته‌ها را دارند. طلاقی جنگل و کویر یکی از ویژگی‌های برجسته شهر شاهرود و روستاهای اطراف آن است‌. شاید مهم‌ترین عاملی که همیشه سفر را برای ما پرهیجان می‌کند، ناشناخته‌بودنش است. اگر قصد سفر به جایی را داشته باشید که تصویری از آن در ذهنتان وجود نداشته باشد، موضوع سفر جذاب‌تر خواهد شد. سفر به شاهرود و اقامت در اقامتگاه خانه امید یکی از همین سفر‌های جذاب است که امروز در نابرو با آن و دیگر مکان های دیدنی شاهرود آشنا می‌شویم.

آشنایی بیشتر با اقامتگاه خانه امید

در نزدیکی شاهرود روستایی به‌نام قلعه‌بالا در ابتدای مسیر پارک ملی توران قرار گرفته است. روستای قلعه‌بالا بافتی پلکانی دارد و چندسالی است که مقصد بسیاری از گردشگران و حافظان طبیعت شده است. اقامتگاه خانه امید نیز در همین روستاست.

 اقامتگاه خانه امید شاهرود

وقتی از کوچه‌های سنگ‌فرش‌شده و دیوارهای کاهگلی می‌گذریم که ناخودآگاه ما را به‌یاد شهر تاریخی ابیانه در استان کاشان می‌اندازد، تابلوی اقامتگاه را می‌بینیم؛ اقامتگاهی که از ورودی‌اش می‌‌توان حدس زد همان خانه امن است که می‌توانیم اوقاتی خوش و خاطره‌انگیز را در آن تجربه کنیم.


بهترین فصل برای رفتن به این روستا، ابتدای پاییز و فصل بهار است و چون یکی از بهترین مناطق ایران برای رصد ستارگان است، بهتر است که با کمی برنامه‌ریزی در زمان مناسب به منطقه سفر کنید تا لذت تنفس در هوای پاک و سکوت باورنکردنی آنجا را تجربه کنید.

احتمالا اولین چیزی که از اقامتگاه خانه امید در ذهن کنجکاو ما نقش می‌بندد چیدمان هنرمندانه در فضای محدود است که آقای احمدی مالک اقامتگاه به‌کمک همسر مهربانشان انجام داده‌اند و ترکیب رنگ‌ها که به ما آرامش خیال می‌دهد.

 

. ویدئو از سروش موسوی

نگاه کلی به اقامتگاه خانه امید

اقامتگاه خانه امید خانه‌ای کاملا روستایی است که دو اتاق تابستانی و زمستانی دارد و ایوانی تقریبا بزرگ که وقتی روی آن می‌ایستید منظره‌ای زیبا از طبیعت کویر را می‌بینید؛ بدون اغراق تنها واژه‌ای که می‌توان برای توصیف این منظره به‌کار برد، «آرامش» است.

 اقامتگاه خانه امید شاهرود

خانه خود آقای احمدی نیز در همین فضا و در اتاقی زیر خانه قرار دارد. در اتاق زمستانی اولین چیزی که تمام حواستان را به خودش جلب می‌کند، کرسی بزرگی است که بخش زیادی از اتاق را پر کرده است.

دیوارکوب‌هایی دیده می‌شوند که به گفته‌ی آقای احمدی هنر دست زنان «قلعه بالا» است؛ این هنر از قدیم دست‌به‌دست رسیده تا امروز تبدیل به منبع درآمدی برای زنان روستا باشد. دیوارهای کاهگلی با رنگ آبی فضایی بسیار آرامش‌بخش ایجاد کرده‌اند. مجموع این ویژگی‌ها نوید اقامتی آرامش‌بخش را به شما می‌دهد.

 اقامتگاه خانه امید شاهرود

سرویس بهداشتی و حمام در کنار همین اتاق زمستانی قرار دارند. چند پله بالاتر شما را به ایوانی می‌رساند که گوشه‌ای از آن اتاق تابستانی و مابقی آن فضای ایوان است. ایوان دو منقل کاهگلی تابستانی و زمستانی و تنور پخت نان و میز و نیمکتی دارد که به آن فضا حس راحتی بیشتری می‌دهد.

اتاق تابستانی کمی کوچک‌تر از اتاق زمستانی است اما همه‌ی امکانات لازم را دارد، حتی بخاری نفتی برای شب‌هایی که در فصل سرما میهمان داشته باشد، تعبیه شده است. در این اقامتگاه خبری از تختخواب نیست و در عوض اتاق‌ها پر هستند از لحاف و تشک‌هایی که در عین تمیزی حسی بسیار لذت‌بخش را منتقل می‌کنند.

 اقامتگاه خانه امید شاهرود

قلعه‌بالا دقیقا کجاست؟

روستای قلعه‌بالا در فاصله ۵۴۱ کیلومتری شهر تهران در امتداد جاده‌ی معروف به جاده خراسان قرار دارد. پس از گذر از شاهرود و میامی در تقاطعی به‌نام سه‌راهی بیارجمند وارد جاده‌ای می‌شوید که بی‌نهایت زیباست. این جاده کویری است و تصویری کاملا گویا از اقلیم آن منطقه را به چشمانتان هدیه می‌دهد. از سه‌راهی بیارجمند تا قلعه بالا حدود ۶۰ کیلومتر فاصله است؛ اگر به اطرافتان خوب نگاه کنید متوجه می‌شوید که یکی از محصولات اصلی این منطقه انار است، آن هم چه اناری!

 اقامتگاه خانه امید شاهرود

زمانی که به قلعه‌بالا رسیدید، دیدن فضای روستا و سکوت حاکم بر فضا و صدای آب روان در جوی کشیده‌شده در سراسر روستا، کل خستگی راه را از تنتان خارج می‌کند.

بهترین فصل برای رفتن به این روستا، ابتدای پاییز و فصل بهار است و چون یکی از بهترین مناطق ایران برای رصد ستارگان است، بهتر است که با کمی برنامه‌ریزی در زمان مناسب به منطقه سفر کنید تا لذت تنفس در هوای پاک و سکوت باورنکردنی آنجا را تجربه کنید.

نکته بسیار مهم دیگر این است که اگر نیاز به خرید وسیله‌ای خاص دارید، حتما از مغازه‌های شاهرود یا بیارجمند (شهر روستایی نزدیک قلعه بالا) خرید کنید چون در قلعه بالا جز دو مغازه کوچک که مختصری خوراکی دارند، چیز خاصی پیدا نمی‌شود.

 اقامتگاه خانه امید شاهرود

خدمات رفاهی اقامتگاه خانه امید

اقامتگاه خانه امید حال‌وهوای خانه‌های قدیمی و روستایی را دارد و چیدمان وسایل قدیمی حس‌وحالی وصف‌نشدنی به فضای آن بخشیده است. اتاق زمستانی که پایین ساختمان قرار گرفته، چهار تا هشت نفر ظرفیت دارد و اتاق تابستانی مجموعه هم که روی پشت‌بام قرار گرفته،  چهار تا شش نفر ظرفیت دارد و البته خنک‌تر است. سرویس بهداشتی و حمام مجموعه مشترک هستند و در طبقه اول قرار دارند.

 اقامتگاه خانه امید شاهرود

پشت‌بام اقامتگاه را می‌شود جذاب‌ترین قسمت آن دانست. پشت‌بامی با ۲۰ نفر ظرفیت و منقلی که آتش گرمش مسافرها را هنگام غروب دور خود جمع می‌کند.

. ویدئو از سروش موسوی

فراموش نشود که یکی از خدمات برجسته اقامتگاه خانه امید، دستپخت بسیار لذیذ خانم آقای احمدی است که با غذاهای خاصش حسابی غافلگیرتان می‌کند؛ فقط بهتر است قبل از رسیدن، به آقای احمدی اطلاع دهید تا تدارکات لازم را برایتان فراهم کند.

 اقامتگاه خانه امید شاهرود

. ویدئو از سروش موسوی

چند توصیه برای سفر و اقامت در اقامتگاه خانه‌ امید

قبل از هرچیزی باید بگوییم که حتما کشک‌بادمجان متفاوت این اقامتگاه و دستپخت خانم آقای احمدی را تجربه کنید. نکته‌ بعدی اینکه بهترین فصل برای سفر به قلعه‌بالا پاییز و بهار است و اگر بتوانید با برنامه‌ریزی درست و وقت کافی به این منطقه سفر کنید، امکان گشت و گذار و بازدید از پارک ملی توران به کمک آقای احمدی نیز وجود دارد. علاوه بر این اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید از بلندترین رمل شنی ایران در روستای رض آباد و یوز ایرانی هم دیدن کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن