طبیعت گردی

آبشار نوژیان خرم آباد؛ بازی آب و نور

فهرست مطالب

می‌خواهم یکی از بلندترین آبشارهای ایران را معرفی کنیم. آبشاری که در یکی از زیباترین مناطق طبیعی غرب کشور قرار دارد. نام این آبشار نوژیو است که به نوژیان معروف است و در دل کوه‌های سرسبز و پرآب لرستان قرار دارد. با من در نابرو برای سرزدن به آبشار نوژیو همراه باشید تا کمی بیشتر با دیدنی‌های لرستان آشنا شویم.

جاذبه‌های لرستان

لرستان بهشت طبیعت‌گردان است. هرچیزی که یک طبیعت‌گرد می‌خواهد، در آن پیدا می‌شود. لرستان استان‌ پر‌آب کشور است: رودهای خروشانی که از میان کوه‌های سربه‌فلک کشیده عبور می‌کنند و چشمه‌های جوشانی که جریان آب آن‌ها گاه به‌تنهایی اندازه یک رود است. در این استان بیشتر از ۵۰ آبشار دایمی و فصلی وجود دارند که چند آبشار، مانند بیشه، وارک، افرینه، تاف، آب‌سفید و چکان از آبشارهای معروف آن‌اند.

آبشار نوژیان خرم آباد

در این استان چندین جنگل انبوه بلوط وجود دارد که در میان آن‌‌ها انواع و اقسام درختان وحشی، چون گلابی وحشی، زالزالک و پسته وحشی پیدا می‌شود. پوشش گیاهی و تراکم جنگل‌های لرستان در منطقه زاگرس بی‌نظیر است. وجود امنیت شاید اصلی‌ترین موضوع برای گردشگران در هر جای جهان است. نکته دیگری که برای گردشگران اهمیت دارد، دسترسی به مکان‌های گردشگری است.

حالا با منطقه‌ای در لرستان آشنا می‌شوید که همه این نکته‌ها را یک‌جا در دل خود دارد.

آبشار نوژیان خرم آباد

نوژیان چرا محبوب شده است؟

بخش پاپی لرستان که آبشار نوژیان هم در آن است، هرآنچه گردشگران می‌خواهند، دارد: صدها چشمه‌ی پرآب و زلال و چندین رود کوچک و بزرگ، ازجمله سزار، بزنوید و… .


آبشار نوژیان چهل‌وششمین اثر ملی است که در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۷، سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری آن را در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت کرده است.

برای کوه‌نوردان حرفه‌ای چندین کوه و صخره بلند وجود دارد، ازجمله کوه کلا و هشتاپلی (هشتادپهلو). برای کسانی که به طبیعت‌گردی و دیدن مناظر بکر علاقه دارند، جنگل‌های انبوه بلوط وجود دارد. با گذشتن از جاده‌های این منطقه و رسیدن به ارتفاعات، در برابر خود مناظر زیبایی خواهید دید که نظیرش را کمتر دیده‌اید.

در تابستان ده‌ها جای مناسب برای آب‌تنی و آب‌نوردی دارد و در پاییز و زمستان، به‌ویژه کوه هشتادپهلو، پوشیده از برف است. این مکان همیشه اولین انتخاب مردم لرستان و حتی استان‌های همسایه، برای برف‌بازی و سرسره‌بازی است.

آبشار نوژیان خرم آباد

به‌دلیل تراکم جمعیتی روستایی و عشایری و حضور مداوم نیروهای انتظامی و محیط‌بانی، این منطقه از امنیت بالایی برخوردار است.

همان‌طور که می‌بینید، بی‌دلیل نیست که می‌گویند این منطقه بهشت گردشگران است.

آبشار نوژیان خرم آباد

آبشار نوژیان

زیبایی‌های بخش پاپی را آبشاری بلند‌بالا تکمیل کرده است. آبشاری با ۹۵ متر ارتفاع که یکی از بلندترین آبشارهای دایمی ایران است. عرض تاج آبشار نوژیان پنج متر است. آب این آبشار از چشمه‌هایی در بالادستش سرچشمه می‌گیرند. اوج پرآبی این آبشار در اوایل بهار است؛ زمانی که چشمه‌ها هم پرآب‌اند و بر عظمت این آبشار می‌افزایند. رفته‌رفته هرچه به ماه‌های گرم نزدیک می‌شویم، حجم آب عبوری از این آبشار نیز کاسته می‌شود.

آبشار نوژیان از شکاف عمیقی در دل کوه تاف ایجاد شده است. آبشار دوتکه است و در وسط مسیر پله‌ای طبیعی وجود دارد که چهره منحصربه‌فردی به این آبشار داده است. درنهایت این آبشار به استخری طبیعی در پای خود می‌ریزد که در ماه‌های گرم، محلی برای آب‌تنی است.

آبشار نوژیان خرم آباد

در کنار این آبشار هم رودخانه‌ کوچک ولی بسیار زیبایی در جریان است. آب این رودخانه از چشمه‌های طبیعی سرچشمه گرفته است و جذابیتش کمتر از نوژیان نیست. آبشار نوژیان چهل‌وششمین اثر ملی است که در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۷، سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری آن را در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت کرده است.

آبشار نوژیان خرم آباد

تفرجگاه نوژیان

مکانی که آبشار نوژیان خرم‌آباد در آن قرار دارد، یکی از بکرترین مناطق لرستان است. این منطقه در همه روزهای سال، به‌ویژه در روزهای تعطیل و آخر هفته‌ها، میزبان گردشگران و طبیعت‌گردهای بسیاری است. تورهای فراوانی چه از خرم‌آباد و چه از شهرهای دیگر این استان برای آبشار وجود دارند. به‌دلیل آسفالت‌‌بودن جاده تا پای آبشار، دسترسی به آن آسان است؛ ولی از این نکته نباید گذشت که این مکان گردشگری، بکربودن خود را حفظ کرده است و در آن خبری از هتل و فروشگاه بزرگ نیست. تنها مغازه کوچکی هست که ملزومات کمی را می‌شود از آن تهیه کرد. دیگر نیازها را باید پیش از رسیدن به آبشار، از خرم‌آباد یا روستاهای مسیر خریداری کرد.

این منطقه پراز گیاهان دارویی است. کوه هشتادپهلو معدن این‌گونه گیاهان است که منبع درآمد اهالی این منطقه هم است. عسل این منطقه معروف است و کیفیت بالایی دارد. اگر در فصل بهار و تابستان به آبشار بروید، حتما در میان راه، کندوداران فراوانی را می‌بینید که می‌توانید بهترین عسل را به نازل‌ترین قیمت ازشان خریداری کنید.

آبشار نوژیان خرم آباد

چگونه به نوژیان بروید؟

اگر قصد شب‌ماندن در طبیعت را ندارید، یک روز برای دیدن همه زیبایی‌های این منطقه زمان مناسبی است؛ اما بهترین راه، رفتن به خرم‌آباد و اقامت در یکی از هتل‌های این شهر است. هتل شهرداری، هتل استقلال، هتل جهانگردی و هتل‌های مدرنی مثل عطر، رنگین‌کمان و آزادی می‌توانند انتخاب‌های شما باشند. هرچند تعداد زیادی مسافرخانه هم در خرم‌آبادند که با هزینه کمتری می‌توانید یک شب را در آن‌ها بگذرانید.

آبشار نوژیان خرم آباد

برای رسیدن به آبشار نوژیان، باید از خرم‌آباد به سمت‌جنوب شرقی بروید و نیمی از راه را از جاده کمربندی بگذرانید. ۳۸ کیلومتر که از خرم‌آباد رانندگی کنید، به روستای نوژیان می‌رسید. حالا آبشار در برابر شما است.

نکته مهم اینجا است که فقط نباید به قصد دیدن آبشار به این منطقه بروید. مسیر دسترسی به آبشار پراز زیبایی‌های شگفت‌انگیز است؛ چشم‌اندازهای دلپذیری که نباید خودتان را از دیدنشان محروم کنید. به‌ویژه در فصل بهار این منطقه یک بهشت واقعی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
00:00:16