طبیعت گردی

روستای نوچمن گلستان؛ چشم‌انداز دریای خزر و جنگل‌های شمال

روستای نوچمن گلستان بین ده‌ها روستایی که در استان گلستان قرار دارند، بدون اغراق یکی از چشم‌نوازترین و خوش‌آب‌وهواترین روستاها به‌شمار می‌آید. روستای نوچمن مشرف به دریای خزر و احاطه شده با جنگل‌ها و روستاهای دیگر است. روستاهایی که هرکدام یک مقصد گردشگری ارزشمند در این استان محسوب می‌شوند. این روستا با طبیعت سرسبز و زیبایی کم‌نظیرش موضوع این مطلب من در نابرو است. اگر شما هم به روستاگردی علاقه دارید، با من همراه باشید.

مسیر دسترسی به روستای نوچمن

روستای نوچمن در 20 کیلومتری غرب شهر گرگان واقع شده و بر بالای تپه‌ای مشرف به بندر ترکمن و دریای خزر قرار دارد. این روستا از غرب به روستای شموشک، یکی دیگر از روستاهای دیدنی در استان گلستان، و از جنوب به جنگل نوچمن می‌رسد.

برای رفتن به این روستای خوش آب و هوا و داشتن یک سفر لذت بخش با حرکت به سمت غرب گرگان وارد جاده گرگان- ساری می‌شوید. پس از طی حدود پانزده کیلومتر از بریدگی به سمت چپ جاده بپیچید. کمی بعد از بریدگی سمت راست جاده وارد جاده زیبایی می‌شوید که شما را به این بهشت دل‌انگیز خواهد رساند. مسیر منتهی به روستای نوچمن جاده­ای آسفالت است که بین مزارع کشاورزی پیچ‌وتاب خورده و میان تپه‌های اطراف بالا و بالاتر می‌رود. در هر دو سوی جاده تا چشم کار می‌کند مزارع زیبای کشاورزی دیده می‌شود که در هر فصل قصه‌های رنگین خود را دارند.

روستای نوچمن گرگان

فصل سفر به روستای نوچمن

برای سفر به این فصل نمی‌توان زمان مشخصی را درنظر گرفت؛ چراکه نوچمن در هر فصلی زیبایی‌های خاص خودش را دارد.

در فصل بهار مزارع اطراف همچون مخملی سبز رنگ به چشم می‌آیند و همراه با آسمان آبی که انگار جایی در افق، زمین را در آغوش می‌کشند منظره‌ای دیدنی خلق می‌کند. اگر در فصل بهار به روستای نوچمن می‌روید، پس از دیدن این دشت‌ها و آسمان آبی به چشمان خود نوید دیدن زیبایی‌های بیشتر را بدهید. شما در ابتدای مسیر ورود به بهشتی زیبا قرار دارید. بهتر است برای رفتن به این روستا صبح زود راه بیافتید. دراین‌صورت می‌توانید با نزدیک شدن به روستا گله‌های بز و گوسفندان را ببینید که همراه با چوپانان و سگ‌های گله سرخوشانه به سمت مراتع و جنگل حرکت می‌کنند. اگر هنگام عصر به این روستا بروید، همچنان می‌توانید از دیدن چنین منظره‌ای لذت ببرید. در آن صورت بزها و گوسفندانی را می‌بینید که با شکم‌های پر، به همراه چوپان خسته و سگ‌های وفادار در راه طویله هستند.

هوای روستای نوچمن در فصل تابستان خنک‌تر از آنچه تصور می‌کنید، خواهد بود. آب‌وهوای این روستا همیشه مسافرانش را به‌ویژه در فصل گرما شگفت‌زده خواهد کرد. حتی در گرم‌ترین روزهای فصل تابستان هم می‌توانید در این روستا هوای تازه و خنک تنفس کنید. خبر خوب آنکه برخلاف بسیاری از روستاهای مناطق شمالی در روستای نوچمن اجازه ویلاسازی به صورت گسترده و مخرب داده نشده است. بنابراین می‌توانید با رفتن به هر قسمت از روستا گردشگرانی را ببینید که از شهرهای مختلف به آنجا آمده‌اند. افرادی که نه در ویلاهای سنگی و نامتناسب، بلکه در جنگل‌ها و باغ‌ها به همان روش سنتی گرد هم آمده و اوغات خوشی را سپری می‌کنند.

روستای نوچمن گرگان

در اغلب روزهای پاییز، مه کوه‌ها و تپه‌های اطراف روستا را دربرمی‌گیرد. به‌طوری‌که ممکن است حتی چند متر دورتر را هم نتوانید ببینید. منظره کوه و جنگل و باغ‌های خفته در آغوش مه را کنار صدای بزها و گوسفندان از چرا برگشته تصور کنید. بعد هوای پاک و خنک روستا را در خیال به مشام بکشید. آنگاه شاید پا یاری کند قدم در راه بگذارید و خود را به این روستای زیبا برسانید.

باتوجه به اینکه روستای نوچمن روی تپه قرار گرفته است، در زمستان‌ها هوایی بسیار سرد و برفی دارد. در این فصل دورتادور روستا کوه‌های پوشیده از برف نمایان هستند و چشم‌ها را محسور می‌کنند.

در دل جنگل، رو به دریای خزر

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد روستای نوچمن مشرف بودن آن بر دریای خزر است. به دلیل فاصله کمی که این روستا با بندر ترکمن دارد، هرجای این روستا می‌توانید خط دریا را به راحتی مشاهده کنید. زمانی که آفتاب در آسمان می‌تابد و هوا صاف است، دریا همچون نواری درخشان از دور به چشم می‌خورد. می‌توانید ساعت‌ها بنشینید و از همان فاصله در آن غرق شوید.

بومگردی و کمک به توسعه گردشگری پایدار در روستای نوچمن

می‌توان گفت مردم روستای نوچمن در زمینه تولید محصولات کشاورزی خودکفا هستند. در سال‌های اخیر که به دلیل کم آبی کشت برنج (شالیکاری) در بسیاری از مناطق کشور، حتی در شهر و روستاهای شمالی، ممنوع یا غیر ممکن شده، مردم روستای نوچمن با تدابیری مختلف، کنار سایر محصولات کشاورزی برنج هم کشت می‌دهند. در این روستا کشاورزان و باغداران انواع غلات، دانه‌های روغنی، میوه و صیفی‌جات کشت می‌کنند.

روستای نوچمن گزگان

همچنین دامداران نیز کلیه محصولات لبنی را تولید و به فروش می‌رسانند. اگر در فصل بهار به روستای نوچمن می‌روید، به دلیل اینکه اغلب گوسفندان و بزها در این فصل بچه‌های خود را به دنیا می‌آورند و شیر مناسبی دارند، می‌توانید شیر محلی تازه تهیه کنید. طبیعت فوق‌العاده روستای نوچمن با پوشش گیاهی مناسب باعث می‌شود بزها و گوسفندان نیز از تغذیه مناسبی برخوردار باشند و شیر مغذی تولید کنند. علاوه‌براین می‌توانید از اهالی روستا که مرغ هم پروش می‌دهند، تخم مرغ‌های سالم و باکیفیت محلی تهیه کنید.

علاوه بر این‌ها، زنان روستا به تولید بعضی محصولات خانگی مانند انواع رب (رب آلو جنگی، رب انار و… ) هم می‌پردازند که می‌توانید محصولات ارگانیک و محلی را از آن‌ها خریداری کنید.

بنابراین اگر گذرتان به روستای نوچمن افتاد، ساعاتی را در این بهشت زیبا سپری کرده و از مناظر زیبا و تنفس در هوای دل‌انگیز آن لذت ببرید. همچنین می‌توانید با خرید محصولات ارگانیک آن به جامعه محلی هم کمک کنید تا در بحث بومگردی و کمک به توسعه گردشگری پایدار سهمی داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن