تاریخ و تمدن

خانه نقلی؛ اقامتگاهی سنتی در بافت تاریخی کاشان

فهرست مطالب

بعضی از خانه‌ها نشان می‌دهند که همیشه هم وسعت زیاد دلیل جذابیت نیست؛ گاهی خانه‌هایی که ازلحاظ متراژ کوچک هستند، از زیبایی و جذابیت چیزی کم ندارند. در این مطلب از نابرو با ما باشید تا با یکی از این خانه‌های کوچک به نام خانه نقلی از جاهای دیدنی کاشان آشنا شوید.

معرفی خانه نقلی

اقامتگاه بوم‌گردی خانه نقلی کاشان در بافت تاریخی شهر واقع است، چون اینجا یک خانه است؛ هتل، رستوران یا سفره‌‌خانه نیست و تمایلی هم برای به آن سمت رفتن نیز وجود ندارد. خانه نقلی کاشان یک مرکز اقامتی سنتی است که مانند اسمش کوچک و جمع‌وجور است و ظرفیت محدودی در پذیرش مهمان دارد.

خانه نقلی

این خانه این ویژگی را به یکی از مزیت‌هایش تبدیل کرده و توانسته است تجربه‌ به‌یادماندنی‌ای از اقامت مسافران در کاشان برایشان رقم بزند. شما با اقامت در این هتل می‌توانید ببینید مردم در گذشته چطور زندگی می‌کرده‌اند.

البته خانه نقلی با بقیه مراکز اقامتی سنتی در کاشان اندکی تفاوت دارد. این خانه برخلاف خانه‌های دیگر، یک خانه مردمی بوده، درحالی‌که خانه‌های دیگر که به‌طور معمول بزرگ‌تر و جادارترند، درگذشته متعلق به تجار، ملاکان و سرمایه‌داران بوده‌اند.

خانه نقلی در کاشان

خانه نقلی با اینکه کوچک است، قسمت‌های اصلی یک خانه سنتی مثل بادگیر، حوض کوچک، سرداب، ایوان، مطبخ و… را دارد. شاید باورتان نشود که خانه نقلی در آن مساحت کوچک، دو حیاط اندرونی و بیرونی هم دارد و این نشان‌دهنده‌ هوش و خلاقیت معماران ایرانی است که از فضا بیشترین استفاده را می‌کردند.

خانه نقلی

این خانه با حفظ معماری بومی خود و ادامه‌ فعالیتش به‌عنوان یک مرکز اقامتی، گردشگران زیادی را هرساله به خودش جذب می‌کند. حدود ۲۰ تا ۲۵ نفر می‌توانند در این هتل اقامت داشته باشند.


مهمانان عزیزی که به‌دنبال فرصتی برای دوری از زندگی روزمره و ماشینی هستند، می‌توانند در این اقامتگاه طعم زندگی به سبک سنتی را تجربه کنند.

به همین دلیل شما با اقامت در این هتل از سروصدا به‌طور کامل دور هستید و می‌توانید با خیال راحت و در آرامش استراحت کنید. فراموش نکنید که همه امکانات این هتل سنتی است. یعنی برای مثال در تابستان‌ از تخت‌های چوبی برای خواب استفاده می‌شود و در زمستان‌ از کرسی. اتاق‌ها بسیار ساده به‌منظور استراحت آماده شده و حیاط که درواقع اصل زندگی است، می‌تواند فضای غالب لحظات خانه نقلی باشد.

حیاط و حوض زیبا

تاریخچه خانه تاریخی نقلی

خانه نقلی با قدمت مربوط به عهد قاجار با بیش از 150 سال عمر، کوچک‌ترین خانه تاریخی در کشور است که به  ثبت آثار ملی رسیده است.

معماری خانه نقلی

خانه تاریخی نقلی با مساحت 198 متر کوچک‌ترین خانه با هویت و معماری قاجاری و بومی است و دارای بادگیر، ایوان، سرداب و دو حیاط کوچک با 8 اتاق است. این خانه درمجموع 25 باب اتاق دارد که در زیرزمین، طبقات همکف و اول سه حیاط به نام‌های رضوانیان، نقلی و دوست پراکنده شده‌اند.

دیدنی های خانه نقلی

اقامتگاه خانه نقلی با برخورداری از معماری اصیل ایرانی، فضای دلنشینی را برای گردشگران فراهم ساخته است. کف‌پوش اتاق‌ها و محوطه این خانه از آجر ختایی است که باعث می‌شود هوای اتاق در فصل تابستان خنک‌تر و در فصل زمستان گرم تر شود.

موقعیت مکانی مناسب خانه تاریخی نقلی، دسترسی آسان مهمانان به جاذبه‌های تاریخی و گردشگری شهر کاشان ازجمله قلعه جلالی و حصار سلجوقی، خانه‌های تاریخی و بازار کاشان، را امکان‌پذیر ساخته است. به‌دلیل حفظ معماری سنتی و القای حسی نوستالژیک، برخی اتاق‌های اقامتگاه خانه کاشان فاقد یخچال، حمام و سرویس‌بهداشتی هستند.

ایوان قدیمی و تاریخی

برای آسایش هرچه بیشتر مهمانان، حمام و سرویس‌بهداشتی ایرانی و فرنگی به‌صورت عمومی در محوطه اقامتگاه تعبیه شده است. همچنین یخچال به‌صورت عمومی در قسمت پذیرش اقامتگاه وجود دارد که در صورت هماهنگی قبلی با کارکنان این مجموعه، امکان استفاده از آن برای گردشگران فراهم شده است.

شایان ذکر است برخی از اتاق‌های این مجموعه نیز فاقد پنجره و نما هستند. مهمانان عزیزی که به‌دنبال فرصتی برای دوری از زندگی روزمره و ماشینی هستند، می‌توانند در این اقامتگاه طعم زندگی به سبک سنتی را تجربه کنند. بخش پذیرش اقامتگاه خانه نقلی در حیاط خانه دوست واقع شده است که تا اتاق‌های خانه و خانه رضوانیان حدود 20 متر فاصله دارد. گفتنی است اتاق‌های خانه دوست (آبی، آینه، گل کاشی، سهراب، طنین، نقش و نیلوفر) در فصل زمستان فاقد تخت و دارای کرسی است.

دیدنی های خانه نقلی

امکانات خانه تاریخی

غذاهای خانگی و محلی در محیط بهداشتی و در همان روز و لحظه با انرژی نسلی که صبورند و آرام، پخت می‌شود و در ظروف سفالی پیش‌رویتان نهاده می‌شود تا با لذت میل کنید که لذت غذا خوردن در این روزگار فست‌فودی، خود به فراموشی رفته است (توجه داشته باشید سرو غذا باید با سفارش قبلی باشد). در این خانه شما می‌توانید از اینترنت بی‌سیم و خودپرداز بانک استفاده کنید.

خانه نقلی در کاشان

در چارچوب بحث توسعه پایدار گشت در بافت و صنایع‌دستی بومی و دوچرخه‌سواری مجموعه نیز شکل گرفته است. در خانه نقلی تلویزیون وجود ندارد و به‌جای آن تا دلتان بخواهد کتاب موجود است. چای و دمنوش آتشی، نان با پخت هیزمی و کتابخانه هم از دیگر مزایای دیگر این اقامتگاه سنتی است که به مهمانان عزیز ارائه می‌شود.

چای در ظروف سنتی

تجربه لذت‌بخش

تجربه صرف صبحانه در حیاط خانه را از دست ندهید. لذت استفاده از لیوان‌های سفالی چایی و طعم جذاب صبحانه در این حیاط بی‌نظیر است.

آدرس خانه نقلی

کاشان، خیابان فاضل نراقی، کوچه مسجد آقابزرگ، گذر آب‌انبار خان، خانه نقلی احسان.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن