طبیعت گردی

پرسه میان شبدرهای دشت نوچمن گرگان

فهرست مطالب

قدم زدن در دشتی که سراسر پر است از گل‌های کوچک رنگارنگ، دیدن سفر کوتاه زنبورها از گلی به گل دیگر، تصویر آسمان آبی بالای سر و  احساس نور و گرمای خورشید بر بدن، رویایی است که هر یک از ما حداقل یک بار در آن غرق شده‌ایم، اما لمس این رویا در واقعیت چندان هم سخت و دور از دسترس نیست. کافی است بدانیم کجا می‌شود این رویای شیرین را به واقعیت تبدیل کرد، از کدام راه و انتهای کدام مسیر به آن دشت پر گل خواهیم رسید و رویایمان را تعبیر خواهیم کرد. دشت نوچمن یکی از همین بهشت‌های روی زمین است، در این مطلب نابرو به دشت نوچمن از جاهای دیدنی گرگان می‌رویم و زیبایی‌های آن را از نزدیک لمس خواهیم کرد.

دشت نوچمن کجاست؟

دشت نوچمن نزدیک روستای نوچمن واقع شده است. روستای نوچمن در 20 کیلومتری غرب گرگان قرار دارد. برای رفتن به دشت زیبای نوچمن ابتدا باید به روستای خوش آب‌وهوای نزدیک دشت برویم که خود می‌تواند یک مقصد عالی برای طبیعت‌گردی باشد.

دشت نوچمن

دسترسی به دشت نوچمن گرگان

برای رفتن به این روستای خوش آب‌وهوای و پس از آن رسیدن به دشت نوچمن، با حرکت به سمت غرب گرگان وارد جاده گرگان- ساری می‌شوید. پس از طی حدود پانزده کیلومتر از بریدگی به سمت چپ جاده می‌پیچید، کمی جلوتر با پیچیدن به سمت راست، وارد جاده آسفالت زیبایی می‌شوید که بین مزارع کشاورزی پیچ‌وتاب خورده و میان تپه‌های اطراف بالاتر می‌رود.

طبیعت سرسبز شبدر

هر دو سوی جاده تا چشم کار می‌کند مزارع کشاورزی دیده می‌شود که در هر فصل دیدنی‌های خاص خود را دارند. در این جاده که همیشه آرام، خلوت و زیباست پیش بروید تا بعد عبور از چند روستای کوچک به روستای نوچمن برسید. از بین باغ‌های سرسبز و زیبا با درختان میوه، مزارع رنگارنگ روستا، درختان انار کنار جاده، گله‌های بز با صدای زنگوله و نگاه‌های وراندازانه سگ گله که اندکی بعد به نگاهی آرام و دوستانه تبدیل می‌شود عبور کنید.

طبیعت سرسبز شبدر

به بخشی از روستا می‌رسید که دیگر خبر از خانه‌ها و دامداری‌ها نیست و تا چشم کار می‌کند مزارع وسیعی در پایین دست است. هنگام صبح، از مسیری که در آن قرار دارید گله‌های گوسفند مشغول چرا از دور دست نمایان هستند. این جاده آنقدر خلوت است که بتوانید هرچقدر می‌خواهید در آن توقف کنید و از دیدن مناظر لذت ببرید. کنار جاده نیز بوته‌های تمشک فراوانی وجود دارد که اگر در فصل تابستان به اینجا آمدید، می‌توانید از چشیدن طعم تمشک‌های شیرین و تازه کنار جاده لذت ببرید.

طبیعت سرسبز شبدر

برای رسیدن به دشت نوچمن هنوز راه باقی‌مانده است. با ادامه مسیری که از دو طرف در آن پایین منظره مزارع کشاورزی دیده می‌شود، کم‌کم به فضایی متفاوت می‌رسید، جاده خاکی باریک‌تر می‌شود و به جای مزارع، منظره دشت کم‌کم دیده می‌شود، اینجا و آنجا تک درختان تنومند و سبز میان گل‌های رنگی و چمن‌ها نخستین منظره‌ای است که از دشت نوچمن دیده می‌شود.

طبیعت سرسبز شبدر

وصف زیبایی‌های دشت نوچمن

منظره دشت در فصل بهار از دوردست به رنگ سبز با هاله‌ای از رنگ بنفش دیده می‌شود. دشت نوچمن در حقیقت دشت شبدر است، دشتی وسیع پر از گل‌های ریز و بنفش شبدر با برگ‌های جالب. میان این دشت وسیع با گل‌های شبدر کوچک آن به هر سمت که بخواهید می‌توانید بروید، اینجا بهشتی بی‌انتهاست و همه جای آن می‌توانید از زیبای‌های طبیعت لذت ببرید.

دشت نوچمن

اگر می‌خواهید از نور آفتاب در امان باشید، بخصوص در فصل تابستان که آفتاب ممکن است سوزان باشد، بهتر است به سایه یکی از درختان دشت پناه ببرید، درختانی انبوه با سایه وسیعی که اطراف خود پهن کرده‌ شما را از تیغ سوزان آفتاب در امان نگه می‌دارند، نسیمی که گاهی از سمت کوه‌های اطراف یا از میان دره برمی‌خیزد نیز خنکای مطبوعی با خود برایتان هدیه می‌آورد.

پیش از نزدیک شدن به دره کم عمق نزدیک دشت، چشمه‌ای کوچک توجه شما را به خود جلب می‌کند. می‌توانید قدری از آب خنک و گوارای چشمه بنوشید یا دست و صورت خود را با این آب بشویید تا انرژی سحرانگیزش در وجودتان جاری شود. اگر دوست داشتید می‌توانید در سایه‌سار یکی از درختان دشت، مثلا نزدیک همین چشمه آب گوارا اندکی بنشینید و اجازه دهید جادوی طبیعت شما را طلسم کند.

دشت نوچمن

اما می‌توانید راه بیافتید و به سمت دره بروید، پایین رفتن از آن آنچنان ساده و لذت‌بخش است که خود به تنهایی می‌تواند بخش جذابی از گردش شما باشد. حتی در گرم‌ترین روزهای سال هوای دره آنچنان خنک، تازه و دلنشین است که حس آن تا روزها بعد در ذهن‌تان خواهد ماند. قطعا منظره کوه‌ها نیز از میان دره سرسبز، جور دیگری زیباست. پس اگر به دشت نوچمن رفتید قدم زدن در شیب دره و لمس هوای تازه آن را از دست ندهید.

دشت نوچمن

بهترین زمان برای رفتن به دشت نوچمن

بهترین زمان برای رفتن به دشت نوچمن بهار است. منظره سبز یا زرد رنگ مزارع کلزا در مسیر، قرمزی گل‌های انار بر درختان اطراف جاده روستا، میوه‌های رنگین آویخته بر درختان باغ‌ها و در نهایت شبدرهای بنفش دشت به خاطره‌ای رنگی در ذهن‌تان تبدیل و در جایی گوشه قلب‌تان تا همیشه ماندگار می‌شوند. فصل تابستان نیز می‌تواند زمان مناسبی برای سفر به دشت نوچمن باشد.

دشت نوچمن

بهتر است پیش از تصمیم‌گیری درمورد گردش در دشت نوچمن در فصل تابستان، وضعیت هوا را چک کنید و روزی خنک‌تر را برای این کار انتخاب کنید. همانطور که گفته شد اینجا دشتی وسیع است با تک درختانی که اینجا و آنجا با فاصله از هم در میان دشت روییده‌اند، بنابراین سایه این درختان برای روزهای بسیار گرم تابستانی نمی‌تواند چندان امیدوارکننده باشد. اما حداقل این شانس را دارید که از منظره طلایی مزارعی که حالا به گندمزار تبدیل شده‌اند و همچنین طعم میوه‌های درختان باغ‌ها لذت ببرید.

دشت نوچمن

دشت نوچمن در پاییز و زمستان هم بدون شک زیبایی‌های خاص خود را دارد. هوای سرد روستا و بوی خاک باران خورده، هوایی که در اغلب روزها در این دو فصل مه‌آلود است و منظره گوسفندانی که در دشت مشغول چرا هستند که شاید خود از پس پرده مه دیده نشوند، اما صدای زنگوله بزها، صدای گوسفندان و هرازگاهی هم صدای سگ گله از دشت شنیده می‌شود. برای طبیعت‌دوستان، این فضا نیز آرامش و زیبایی‌های خود را دارد.

دشت نوچمن

پس در هر وقت سال می‌توان به دشت نوچمن آمد، بستگی به حال شما دارد، اینکه از نور آفتاب لذت می‌برید یا هوای بارانی و مه‌آلود دشت. اما اگر فرصتش را داشتید تمام فصل‌ها را امتحان کنید، اینجا هر فصل قصه زیبای خود را دارد.

شرایط کمپ زدن در دشت نوچمن

در دشت نوچمن در شرایط خاص امکان کمپینگ وجود دارد، اما فقط برای افرادی که تجربه این کار را دارند و با تجهیزات مورد نیاز برای کمپ در طبیعت آشنا هستند. دشت نوچمن خوشبختانه فضایی بکر و کمتر دست‌خورده دارد، اینجا خبری از منقل‌های آماده برای به راه انداختن دود، سکوها و آلاچیق‌های سیمانی بدقواره، یا تیرهای دراز چراغ برق نیست!

دشت نوچمن

اگر قصد دارید شب را در دشت بگذرانید، تمام تجهیزات لازم را با خود بیاورید، از جمله منبع نور، پلاستیک زباله و خوراکی‌های مورد نیازتان. اندک مغازه‌های روستای نوچمن، همچون سایر روستاها، خورشید غروب نکرده کرکره‌هایشان کشیده و تا صبح روز بعد تعطیل هستند، جدا از آن مسیر دشت تا روستا مسیر چندان همواری نبوده و رانندگی در آن در شب کار ساده‌ای نیست.


دشت نوچمن در حقیقت دشت شبدر است، دشتی وسیع پر از گل‌های ریز و بنفش شبدر با برگ‌های جالب. میان این دشت وسیع با گل‌های شبدر کوچک آن به هر سمت که بخواهید می‌توانید بروید.

به طور کلی پیشنهاد نمی‌شود برای گذراندن شب به این دشت بیایید. در عوض می‌توانید برای یک روز تعطیل برنامه‌ریزی کنید و یک صبح تا عصر فوق‌العاده را در دشت نوچمن بگذرانید، بدون به راه انداختن آتش و دود، بدون فرو کردن میخ‌های تیز چادر کمپ بر تن نحیف شبدرهای دشت.

دشت نوچمن

سخن آخر

برای قدم زدن در آن دشت پر گل و رویایی همیشه هم نیاز به مراقبه و سفر در ذهن نیست، حالا دیگر جایی را می‌شناسید روی همین زمین خاکی که سرسبزی درختانش و خنکی هوایش بی‌شباهت به تصاویری که در مدیتیشن‌های ذهن خود می‌سازید، نیست. می‌توانید به جاده بزنید و این بار در عالم واقعیت در چنین دشتی قدم بزنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن