طبیعت گردی

آبشار نیاسر و تفرجگاه زیبا با مناظری بدیع

فهرست مطالب

آبشار بسیار زیبای نیاسر یکی از آبشارهای طبیعی با منشأ سر‌ریز چشمه‌ای ایران است که در شمال‌غربی شهر نیاسر، یکی از شهرهای زیبای کاشان، واقع شده ‌است. در بالا‌دست آن باغ (کوشک) بسیار قشنگی وجود دارد که روزگاری اقامتگاه حاکم شهر بوده ‌‎است. برای آشنایی بیشتر با آبشار نیاسر از دیدنی های کاشان در نابرو همراه من باشید.

آبشار نیاسر کجاست؟

از کاشان یا از اتوبان کاشان ـ اصفهان به‌سمت نیاسر که بروید، در میانه مسیر راه دوشاخه می‌شود؛ یکی به‌سمت بالای شهر و به کوشک می‌رسد و از آنجا تا آبشار را باید پیاده از پله‌های زیادی طی کنید تا به آبشار برسید و مسیر دوم به میانه شهر و پارکینگ کوچکی می‌رسد و از آنجا نیز فاصله کمی از میان کوچه‌باغ‌ها تا آبشار خواهید داشت.

در مسیر می‌توانید از حمام تاریخی (حمام صفوی) این شهر و همچنین آسیاب قدیمی که به شکل موزه درآمده‌است نیز بازدید کنید.

آبشار نیاسر

مناظر تماشایی مسیر آبشار

آبشار نیاسر فضای بسیار زیبا و آرام‌بخشی دارد که در روزهای تعطیل تفرجگاه و محل تفریح اهالی نیاسر، کاشان، مهمانان و گردشگران است. از پایین آبشار تا جایی که آب سرازیر می‌شود، 25 متر و تا عمارت کوشک 53 متر ارتفاع دارد.

از ابتدای مسیر هرچه به‌سمت آبشار نیاسر بروید، آسیاب‌های قدیمی بسیاری می‌بینید که چهارپنج آسیاب تخریب شده‌اند و فقط یکی از آسیاب‌ها برای بازدید عموم فعال است.


حجم خروجی آب آبشار در فصل بهار و زمستان بیشتر از فصول دیگر است. در فصل بهار از بلندای کوشک چشم‌انداز باغ‌های گل، منظره بدیعی را به وجود می‌آورد.

آب سر‌ریز آبشار نیاسر از چشمه بالای کوشک ‌نیاسر سرچشمه می‌گیرد که بیش از 70درصد آب آبشار از آن تأمین می‌شود. جنس سنگ‌های دیواره‌های آبشار آهکی و رسوبی است که انحلال سنگ آهک بعداز گذشت سالیان زیاد بها جریان‌های زیرزمینی، بافت‌های زیبایی مانند استالاگتیت‌ها (چکنده یا قندیل) و استالاگمیت‌ها (چکیده یا رسوبات مخروطی شکل) در بدنه آبشار ایجاد کرده و زیبایی خاصی به منظره آبشار بخشیده است. در مسیر آبشار دهانه غار سه‌طبقه رئیس نیاسر وجود دارد که دیدن آن نیز خالی از لطف نیست و توصیه می‌شود.

آبشار نیاسر

گیاهان دارویی اطراف آبشار نیاسر

در اطراف این آبشار گیاهان دارویی زیادی همچون خیار بوته‌مار، هندوانه‌مار، گلپر، غازیاقی، پونه و… می‌روید که استفاده دارویی بسیاری دارند. همچنین درختانی مانند درخت مو، عرعر، بید شیرین، و… نیز به چشم می‌خورد.

اگر می‌خواهید از مراسم چیدن گل‌های محمدی، گلاب‌گیری و عرق‌گیری گیاهان دارویی اطلاعاتی کسب کنید، یا از این دیدن مراسم لذت ببرید، می‌بایست در فصل بهار سری به این مکان بزنید.

حجم خروجی آب آبشار نیاسر در فصل بهار و زمستان بیشتر از فصول دیگر است. در فصل بهار از بلندای کوشک چشم‌انداز باغ‌های گل، منظره بدیعی را به وجود می‌آورد.

باغ‌های گل و مراسم گلاب‌گیری و عرق‌گیریِ عرقیات گیاهی در فصل بهار درکنار طبیعت زیبای آبشار نیاسر و محله‌های قدیمی، نیاسر را به یکی از زیباترین مکان‌های ایران و جهان بدل ساخته‌است.

آدرس آبشار نیاسر

کاشان، شهر نیاسر، نیاسر بزرگ، محله قدیمی سرکمر (شهید بهشتی)

جاذبه‌های نزدیک آبشار

آسیاب و حمام قدیمی نیاسر، غار سه‌طبقه رئیس نیاسر، کوشک، بازارچه گیاهان دارویی نیاسر، حمام‌فین کاشان، کویر‌مرنجاب، شهر زیرزمینی نوش‌آباد، آران و بیدگل، مشهد اردهال و… از دیدنی‌های حوالی این آبشار هستند.

اگر شما هم از این آبشار و دیدنی‌های آن تجربه‌ای دارد، آن را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن