طبیعت گردی

خانه نساء قزوین؛ فرصتی برای بوم‌گردی مسئولانه

هریک از روستاهای شمالی، پیش از آنکه مورد هجوم ویلاسازان قرار بگیرند، حال‌وهوای خاص خودشان را داشتند. این روزها اما در بیشتر روستاها، کلبه‌های قدیمی جای خود را به ویلاهای رنگارنگ داد‌ه‌اند. به‌همین دلیل به‌سختی می‌توان زندگی بومی ساکنان شمال کشور را در مناطق مختلف آن پیدا کرد. اگر قصد دارید سری به روستایی با حال‌وهوای قدیم بزنید و در یک خانه قدیمی اقامت کنید، خانه نسا پیشنهاد مناسبی برای شما است. با من در نابرو همراه باشید تا بیشتر این خانه را بشناسید.

خانه نسا

خانه نسا یکی از خانه‌های روستای یوج به‌شمار می‌آید. این اقامتگاه در اصل خانه پدری فهیمه شفیعی محسوب می‌شود. خانم شفیعی بعد از اینکه مدتی از روستا مهاجرت کرده بود، در سال 95 تصمیم گرفت به روستا بازگردد و خانه پدری  را بازسازی کند. درحال‌حاضر بیش از 50 سال از عمر این بنا می‌گذرد. هدف خانم شفیعی از راه‌اندازی اقامتگاه کسب‌وکار کوچکی ایجاد کرده است.

فصل سفر به خانه نسا

روستای یوج در بافت سنتی و طبیعت چشم‌نوازی قرار گرفته است. طبیعت این روستا در هرفصلی زیبایی‌ها و جلوه خودش را دارد. در بهار می‌توانید شاهد سرسبزی و طراوت طبیعت باشید. در این فصل روستای یوج لباسی سبز بر تن می‎کند و مانند یک زمرد در منطقه می‌درخشد. موقعیت این روستا در کوهستان باعث شده در فصل تابستان هم هوایی دلپذیر و مطلوب داشته و پناهی برای فرار از گرمای تابستان باشد. با رسیدن پاییز مناظر اطراف روستا سرشار از رنگ‌های گرم خزان شده و زمین با برگ‌های خزان‌زده پوشیده می‌شود. زمستان روستا هم منظره‌ای برفی دارد. لم دادن زیر کرسی و تماشای کوه سپیدپوش، تجربه‌ای به یاد ماندنی برای شما خواهد بود.

خانه اقامتگاه بوم گردی نسا

معماری خانه نسا

خانه نسا فضای کوچکی دارد. در این اقامتگاه بوم‌گردی دو اتاق برای مسافران در نظر گرفته شده است. اتاق‌هایی که با سقف چوبی و دیوارهای کاهگلی، یادآور قصه‌ها و خاطرات قدیم هستند. گوشه هر اتاق یک بخاری هیزمی قرار دارد که در فصل‌های سرد سال علاوه‌بر گرمابخشی به اتاق، رایحه خوش چوب را در هوا پراکنده می‌کند. در و پنجره‌های چوبی اتاق هم خانه روستایی را کامل می‌کند. در خانه نسا خبری از تخت‌‌خواب نیست و هنگام خواب به سبک قدیم، تشک‌ها روی زمین پهن می‌شوند. از پنجره خانه نسا که بیرون را نگاه کنید، انگار به قاب عکسی زل زده‌اید که منظره‌ای زنده پشت آن جریان دارد. صدای پرنده‌ها به گوشتان می‌رسد و هوای تازه پوستتان را نوازش می‌دهد. مانند همه خانه‌های شمالی، خانه نسا هم بالکن پهن و بازی را شامل می‌شود. این ایوان فضای مناسبی برای نوشیدن یک فنجان چای و گپ زدن با همسفران است.

چطور به روستای یوج بروید؟

روستای یوج در دامنه رشته کوه البرز قرار دارد. در مسیر روستا تماشای کوه‌های سرسبز و صخره‌هایی که گاهی از میان گیاهان خودنمایی می‌کنند، چشم را نوازش می‌دهد. علاوه‌براین رودخانه سه هزار هم کنار جاده به زیبایی راه اضافه می‌کند. برای رسیدن به خانه نسا، می توانید از تنکابن به سمت ارتفاعات سه هزار بروید. برای رسیدن به روستای یوج حدود 15 کیلومتر جاده خاکی درپیش دارید. همچنین امکان ورود ماشین به روستا نیست و در ابتدای روستا فضایی برای پارک خودرو در نظر گرفته شده است.

مسیر دیگری که برای رسیدن به روستای یوج می‌توانید طی کنید از استان قزوین می‌گذرد. برای این مسیر از الموت، روستای معلم کلایه، گرمارود و پیچ بن عبور خواهید کرد. بعد از پیچ بن وارد سه هزار می‌شوید. در این قسمت از کاروانسرای سلج انبار گذر می‌کنید. سپس به روستای مران و بعد از آن به روستای یوج خواهید رسید. پس از پارک خودرو، با حدود 10 دقیقه پیاده‌روی خانه نسا را خواهید دید.

در راه خانه نسا از جاده باریکی عبور می‌کنید که گل‌های وحشی اطراف آن روییده‌اند. صدای پرنده‌ها در همه فضا پراکنده شده است. به هرطرف نگاه کنید، طبیعت زیبایی‌های خود را به شما نشان می‌دهد. اهالی این روستا هم بسیار خوش‌خلق و مهمان‌نواز هستند. وارد روستا که می‌شوید، ساکنان به شما سلام می‌کنند و راه را به شما نشان می‌دهند.

سفر مسئولانه با هدف حفظ و بهبود زندگی اهالی

شاید عبارت طبیعت گردی و سفر مسئولانه به گوشتان خورده باشد. در سفر مسئولانه مسافران سعی می‌کنند کمتر اثری از خود در مسیر و مقصد به‌جا بگذارند و آسیبی به محیط نزنند. انجمن بین‌المللی اکوتوریسم، طبیعت گردی را به این‌صورت تعریف کرده است:

«بوم گردشگری سفری مسئولانه به مناطق طبیعی است که در آن محیط‌زیست حفظ و بر رفاه مردم محلی تأکید می‌شود.»

راه‌اندازی این خانه بوم‌گردی هم چنین اهدافی را در دل خود دارد.  به‌عنوان یک فعال محیط زیست، خانم شفیعی قصد داشته با راه‌اندازی بوم‌گردی در روستا، معیشت جایگزینی را به مردم معرفی کند؛ چراکه امرار معاش از طریق دامداری فشار زیادی به جنگل وارد می‌کند. با معرفی گردشگری به‌عنوان فرصتی برای کسب و کار، خانم شفیعی قصد دارد درآمد جایگزینی را به ساکنان روستا نشان دهد. راه‌اندازی خانه بوم‌گردی و رفت‌وآمد مسافران، فرصت خوبی برای ساکنان روستا فراهم می‌کند تا از راهی جدیدی درآمد داشته باشند.

خانه اقامتگاه بوم گردی نسا

این فرآیند به‌تدریج باعث بهبود زندگی مردم روستا خواهد شد. از طرف دیگر خانه بوم‌گردی و مسافرانی که برای تجربه اقامت در خانه‌ بومی به روستا می‌آیند، به ساکنان ارزش خانه‌های قدیمی را نشان می‌دهد. اهالی روستای یوج این روزها بیشتر از گذشته قدر خانه‌های خود را می‌دانند و دنبال ساختن خانه‌ای با معماری شهری نیستند. اقامت در خانه نسا فرصت خوبی است تا از هیاهوی زندگی فاصله بگیرید و از آرامش روستا لذت ببرید. این خانه بوم‌گردی تجربه تمام‌عیار یک زندگی بدون دغدغه را برای شما فراهم می‌کند. علاوه‌براین با هماهنگی قبلی می‌توانید تورهای یک یا دو روزه برای بازدید از منطقه داشته باشید. برای رزرو اقامتگاه می‌توانید با خانم شفیعی به شماره 09113904009 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن