شکم گردی

جشنی از رنگ و نور در کافه نگارخانه شمس رشت

فهرست مطالب

نام کافه که شنیده می‌شود بیشتر آدم را یاد قهوه و دورهمی‌ها می‌اندازد. و اسم گالری که بیاید یاد تابلو‌های نقاشی یا عکاسی می‌افتیم. مردم عموما در کافه‌ها  به گفتگو با دوستی می‌نشینند یا اگر تنها باشند کافه‌ها را انتخاب می‌کنند که در مکانی دنج وقت بگزرانند. یا تنهایی‌شان پر شود. حال این گفتگو‌ها هنری باشد یا اجتماعی یا درباره کتابی تازه منتشر شده فرق زیادی به حال‌شان نمی‌کند. مگر برای تعداد محدودی که دنبال علایق خود هستند. حالا وقتی یک مکان همه این‌ها را باهم داشته باشد و یک حیاط دلبر و باصفا هم به آن اضافه شود،‌ به کافه نگارخانه شمس تبدیل می‌شود. کافه ای زیبا در پایین و حیاطی زیباتر کنارش که در طبقه بالادست خود گالری و محیط مناسبی برای هنر دوستان به وجود آورده اند. با من در نابرو همراه باشید تا با این کافه و جاهای دیدنی رشت بیشتر آشنا شوید.

کافه نگارخانه شمس

حیاط سرسبز با یک حس نوستالژیک دلچسب انگار به کافه شمس زندگی می‌بخشد. فضایش کوچک است اما باسلیقه و فکر وسایل  آن را چیده اند. دیوارش را پر از پیچک کرده اند و در آسمانش چتر‌های رنگی گذاشته اند. حوض لاجوردی کوچکی دارد و گلدان‌های شمعدانی زیبایی در کناره‌های حوض به چشم می‌خورد.

کافه نگارخانه شمس رشت

چند صندلی رنگ شده که شکلش مرا یاد کلاس‌های درس انداخت. و مبلی قدیمی در مقابلش به دیوار تکیه کرده است. از لاستیک‌های قدیمی به جای میز استفاده کرده اند و چهارپایه‌های قدیمی را به رنگ صندلی کنارشان ست کرده اند. کافه گالری شمس در رشت زیبا از سال ٩٧ با مدیریت خانم خوش سلیقه ای کار خود را شروع کرده است. خانه ای قدیمی و دو طبقه با چندین اتاق است که حداکثر استفاده را از آن کرده اند.


دوره‌های نمایشنامه خوانی هم برگزار می‌کنند و جلسه ای هم درباره مفهوم اضطراب از دیدگاه روانکاوی در هر دوشنبه با حضور اساتید مربوط به همان رشته در آنجا دایر است.

کافه گالری شمس دو بخش دارد. کافی شاپ در پایین و نگارخانه و اتاق‌ها درطبقه بالا قرار دارند. کافی شاپ پایین و راهرو دنجش پر از میزو صندلی‌های چوبی خوش تراشی است که در کنار پنجره‌های رنگی زیبایش به چشم خوش می‌آیند.  پنجره‌هایش اولین چیزی بود که به خاطر شش ضلعی‌های رنگین کمانی‌اش جذبم کرد. نور بیرون با عبور از این شیشه‌ها فضای داخل را هم رنگی می‌کنند و احتیاج زیادی به نور‌های مصنوعی ندارند.

کافه نگارخانه شمس رشت

روی پنجره‌ خرد و ریز‌های قشنگی قرار دارد و رادیویی قدیمی و کولر پنجره ای  برای روز‌های گرم سال هم هست. در ورودی بار کافه شمس از سقف کاموا‌های رنگی آویزان کرده اند که آدمی را یاد دار‌های قالی می‌اندازند.  و هرجا که چشم بگردانید رنگ هست و رنگ.

کافه نگارخانه شمس رشت

منوی کافه نگارخانه شمس

منو این کافه مانند بیشتر کافه‌ها تقریبا شامل همه چیز می‌شود. انواع دمنوش‌ها،‌ نوشیدنی‌های سرد و گرم،‌ سالاد و غذاهای سبک هم دارند. به گفته خودشان می‌خواهند در منو تقییر ایجاد کنند.

کافه نگارخانه شمس رشت

فضا و فعالیت‌های کافه

با گذشتن از پله‌ها به نگارخانه می‌رسیم. آینه ای قدی به رسم خوش آمد گویی به دیوار روبرویی نصب شده. راهرویی مستطیلی شکل است با اتاق‌هایی در دو طرف. به هر کدام از اتاق‌هایش که سر بزنید میز و صندلی ای مانند صندلی‌های کافه پایین، ‌در کنار پنجره می‌بینید و کتابخانه کوچکی و تابلوی زیبایی هم به دیوار آویخته اند. در یکی از اتاق‌های بزرگ چند تابلو زیبا به دیوار هست که شبیه مینیاتور است.

کافه نگارخانه شمس رشت

عمده فعالیت‌های تماشاخانه شمس نمایش آثار هنرمندان کمتر شناخته شده،‌ جلسات نمایشنامه خوانی، جلسات نقدو برسی کتاب، برگزاری دوره‌های آموزشی و همچنین اتاقی برای تولد هم دارند و می‌گویند برای گروه‌های تئاتر هم می‌توانند جا برای تمرین و دکور هم مهیا کنند.

همچنین درباره فعالیت‌های خود نوشته اند قابلیت برگزاری جلسه‌های پیرامون  روانکاوی،‌ فلسفه و دیگر موارد را هم دارند. یکی دیگر از فعالیت‌های این کافه تماشاخانه پرکار برگزاری دوره‌های جلسات هفتگی است که هر دفعه درباره موضوعی صحبت می‌کنند

کافه نگارخانه شمس رشت

دوره‌های نمایشنامه خوانی هم برگزار می‌کنند و جلسه ای هم درباره مفهوم اضطراب از دیدگاه روانکاوی در هر دوشنبه با حضور اساتید مربوط به همان رشته در آنجا دایر است. هر هفته اگر به کافه شمس سر بزنید روی تخته سیاه دم در برنامه ای جدید برای اطلاع علاقه مندان نوشته اند.

کافه نگارخانه شمس در خیابان امام خمینی رشت،‌ کنار آزمایشگاه دکترفدایی قرار دارد و صبح‌ها و عصر‌ها تا اوایل شب هم پذیرای بازدید کنندگان یا هنردوستان هستند.

کافه نگارخانه شمس رشت

اگر دنبال جایی هستید که همزمان در یک ساعت هم در جلسه ای نمایشنامه خوانی شرکت کنید و هم از مباحثی درباره اضطراب استفاده کنید، کافه شمس شهر رشت ‌ انتخاب خوبی است تا بعد از جلسه‌ها یا دوره‌ها برای رفع خستگی هم که شده در کافه پایینش بنشینید و در سرمای زمستان از بنجان قهوه داغ خود لذت ببرید.

اگر هوا خوب بود به حیاط‌ کافه نگارخانه شمس سر بزنید و زیر چتر‌های رنگی‌اش به یاد گذشته‌ها بیفتید.

کافه نگارخانه شمس رشت

با نابرو همراه ما شوید و از کافه نگارخانه شمس حداکثر استفاده را ببرید. چراکه تا جایی که من می‌دانم نگارخانه و کافه ای مانند اینجا که همزمان توانسته باشند چند فعالیت را کنار هم پیش ببرند کم یا بهتر بگویم نیست.

اگر از حضور در این کافه تجربه‌ای دارید، آن را با ما در نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن