تاریخ و تمدن

نارین قلعه میبد؛ سازه‌ای به‌سبک تاریخ

فهرست مطالب

بناهای تاریخی همیشه رمزورازی در دلشان دارند که هر تاریخ‌دوستی را برای اکتشاف و ماجراجویی وسوسه می‌کنند. ایران سرزمینی با تاریخ غنی و بناهای دیدنی و کهن است. در هر شهر و دیار این سرزمین خوش‌آب‌ورنگ، می‌توانیم ردپایی از تاریخ بیابیم. من در نابرو شما را به شهر تاریخی میبد در استان یزد می‌برم. در این سفر قرار است به ‌سراغ نارین قلعه میبد برویم و میان دیوارها و باقی‌مانده‌ این دژ خشتی، تاریخ دوره‌های پیشین از دیدنی های یزد را نظاره‌گر باشیم.

شکوه نارین قلعه در اولین نگاه

وقتی به میدان شهرداری میبد می‌رسید و وارد محوطه‌ گسترده‌ نارین قلعه می‌شوید، شکوه این بنای عظیم‌الجثه در انتهای زمین فراخ محوطه، تمام حواستان را معطوف خود می‌کند. این بنای بلندقامت نمادی از تاریخ تمدن خاک میبد و استان یزد محسوب می‌شود که باوجود فرسودگی‌های حاصل از گذر زمان، هنوز هم استوار در شهر خودنمایی می‌کند

نارین قلعه میبد

هنگام ورود خواهید دید بخش اصلی این دژ سمت چپ محوطه واقع شده و دیوارهای نیمه‌خراب و برج نگهبانی سمت دیگرش واقع شده‌اند.

صلابت این دژ کهن باوجود گذشت قرن‌ها هنوز به‌قوت خود باقی است و با هر گامی که به‌سمت آن برمی‌دارید، درک قدرت و هوش معماری ایرانی برایتان ملموس‌تر خواهد شد. جایی حضور یافته‌اید که چندهزار سال پیش زیر آسمان صاف و آبی میبد، انسان‌هایی در آن نفس می‌کشیدند. در حال سفر در زمانید. ماجراجویی و کنجکاوی در گوشه‌وکنار این قلعه خشتی، لذتی مهیج برایتان به همراه خواهد داشت.

نارین قلعه میبد

ویژگی‌های معماری و تاریخی نارین قلعه

نارین قلعه همچون ارگ تاریخی بم، بنایی خشتی است و در تپه‌ای بسیار بلند در میبد بنا شده است. ارتفاع این قلعه به ۲۵ متر هم می‌رسد و درواقع ازلحاظ جغرافیایی، نارین قلعه در مرتفع‌ترین نقطه شهر بنا شده است. هرچند تاریخ دقیق ساخت این بنای عظیم‌الجثه مشخص نیست، شواهد به‌دست‌آمده در کندوکاوها، به دوره‌ قبل از اسلام اشاره می‌کنند و می‌توان عمر آن را سه تا ۴هزار سال دانست.


جاذبه‌های نزدیک به این قلعه، چاپارخانه میبد، یخچال خشتی و کاروان‌سرای شاه‌عباسی‌اند. برای رفتن به این قلعه‌ تاریخی باید به‌سمت میدان شهرداری میبد حرکت کنید.

درواقع ساخت نارین قلعه در طول دوره‌های مختلف تکمیل شده است و آن را به دوره مادها، اشکانیان و ساسانیان نسبت می‌دهند.

وقتی وارد دژ می‌شوید، پیچ‌درپیچ‌بودن مسیر شما را متوجه خود می‌کند. اگر خوب در بقایای قلعه دقت کنید، احتمالا بتوانید در ذهنتان ظاهر اولیه بنا را با همان شمایل عظیم تاریخی ترسیم کنید. ویژگی مهم معماری این قلعه وجود راه‌های زیرزمینی و مخفی برای رساندن آذوقه و غذا بوده است.

نارین قلعه میبد

بخش‌های حاکم‌نشین، مردم‌نشین، اتاق‌های کوچک و بزرگ، خندق و برج‌های نگهبانی سازه این قلعه را تکمیل می‌کرده‌اند. همچین پله از عناصری است که در معماری این قلعه خشتی بسیار استفاده شده و طبقات آن را به‌ هم متصل کرده است.

از برج‌های نگهبانی و از پشت‌بام مرتفع قلعه، دید زیبایی به شهر تاریخی میبد خواهید داشت. اگر روی بام دژ که بلندترین نقطه آن است بایستید، نمایی ۳۶۰درجه به شهر میبد خواهید داشت که فوق‌العاده دیدنی است؛ ازیک‌سو تصویری از بافت تاریخی میبد پیش رویتان خواهد بود و ازسوی دیگر، قابی از حال‌وهوای معماری امروز میبد را خواهید دید.

بدون شک زیباترین لحظه ماجراجویی در نارین قلعه، مختص به همین بام خواهد بود و شما را برای چند لحظه میخکوب تماشای دوردست‌ها خواهد کرد.

نارین قلعه میبد

تجربه شخصی از ماجراجویی در قلعه

  • نارین قلعه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های میبد است که با حضور در فضای آن، تمدن ایرانی را از نزدیک لمس خواهید کرد؛
  • بیشترین زمانی که برای بازدید از این مکان نیاز دارید، حدود یک ساعت خواهد بود؛
  • به پشت‌بام این قلعه وقت بیشتری را اختصاص دهید و خوب دورتادور شهر را بنگرید. ارتفاع این نقطه از میبد چندان بلند است که حتی بهتان فرصت تماشای سایه ابر روی کوه را هم خواهد داد.

نارین قلعه میبد

نارین قلعه میبد از منظر جغرافیایی

نارین قلعه میبد در شهر تاریخی میبد و در قسمت شمال غربی استان یزد واقع شده است. شهر یزد با فاصله‌ای در حدود ۵۰ کیلومتر در جنوب شرقی آن جا خوش کرده است و اردکان نیز با مسافتی نزدیک ۱۲ کیلومتر، در قسمت شمالی این قلعه ‌روی نقشه دیده می‌شود. جاذبه‌های نزدیک به این قلعه، چاپارخانه میبد، یخچال خشتی و کاروان‌سرای شاه‌عباسی‌اند. برای رفتن به این قلعه‌ تاریخی باید به‌سمت میدان شهرداری میبد حرکت کنید. نارین قلعه در نزدیکی این میدان و در تقاطع خیابان امام و بلوار بسیج بنا شده است.

سفر به شهرهای تاریخی لطف بسیاری دارد و بهتان فرصت کشف رازهای گذشتگان را می‌دهد. میبد و دیگر شهرهای استان یزد مناطقی پراز شگفتی‌های تاریخی‌اند که برای هر گردشگری جذاب و مهیج خواهند بود. پس حتما این منطقه از خاک ایران را در فهرست مقاصد گردشگری‌تان قرار دهید و در زمانی مناسب به آن سفر کنید. برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های تاریخی یزد با نابرو هم‌سفر شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن