طبیعت گردی

پارک بانوان نرگس قزوین؛ جایی ویژه برای آسایش بانوان

فهرست مطالب

شاید بعضی از امکانات و تجهیزات شهرها در نگاه اول جزو ضروریات و مسائل مهم نباشند، اما با کمی دقت و تمرکز بر آن‌ها می‌توان به اهمیت و اثرگذاری‌شان پی برد. یکی از این امکانات فضای تفریحی ویژه بانوان است. در دهه‌های اخیر ساخت پارک‌های بانوان در ایران گام‌هایی بزرگ در این راستا بوده‌اند؛ جایی که زنان و دختران جوان می‌توانند راحت و در آسایش به ورزش‌ها و فعالیت‌های مفرحی مشغول شوند که در پارک‌های عمومی منع قانونی یا عرفی دارند. امروز با پارک بانوان نرگس از جاهای دیدنی قزوین بیشتر آشنا می‌شویم؛ در نابرو همراهمان باشید.

پارک‌های مختص بانوان قزوین

امروزه شهر قزوین سه پارک بانوان در مناطق مختلف دارد. ایده ایجاد پارک بانوان در استان قزوین برای نخستین بار توسط زنان عضو شورای شهر در سال ۱۳۸۴ مطرح شد و نخستین بوستان بانوان قزوین در سال ۱۳۸۸ با مساحت ۲۶۸۴۲ مترمربع در منطقه دو احداث شد.

اولین پارک بانوان قزوین در مرکز شهر، پارک نرگس است. دومین پارک بانوان قزوین در شهرک مینودر پارک ریحانه نام دارد و سومین پارک بانوان قزوین در شهرک کوثر قزوین احداث شده است.

پارک بانوان نرگس قزوین

جانمایی نامناسب پارک بانوان نرگس قزوین

بوستان بانوان در واقع فضایی است که زنان در آن بتوانند با خیال آسوده و پوششی مناسب و متفاوت با حجاب، در جامعه به تفریح و ورزش و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی مشغول شوند و استانداردهای مختلف امنیتی، حراستی، خدماتی و محافظتی رعایت شوند.

بانوان باید در بوستان مختص خودشان راحت باشند و بتوانند فضایی متفاوت با بوستان خانواده را تجربه کنند؛ اما متاسفانه پارک بانوان قزوین این‌گونه نیست! در این بوستان جدای از بحث ساختمان‌های اطراف که مشرف هستند، برج‌هایی به‌تازگی در نزدیکی بوستان بانوان قزوین ساخته شده‌اند و حتی پل عابر پیاده هم در نزدیکی بوستان ساخته‌ شده است که در زمان احداث این بوستان وجود نداشتند؛ این‌ها نشانه بی‌تدبیری مسئولان است و در سال‌های بعد باعث شد که این بوستان از هر طرف در دید باشد و آزادی بانوان آن‌طور که باید محقق نشود.


نکته درخور توجه، داشتن سطح شیب‌دار با ورودی جداگانه برای افرادی است که با صندلی چرخدار به پارک می‌آیند؛ با مراجعه به نگهبانی، در را باز می‌کنند و مادرانی که با کالسکه کودک خود به پارک می‌آیند هم به‌راحتی از این سطح شیب‌دار وارد و خارج می‌شوند.

قوانین نادرست در پارک بانوان

این فقط بخشی از کاستی‌های این بوستان است؛ جالب‌تر تردد باغبان‌های آقا و کارکنان شهرداری در هفت روز هفته در پارک است که ابدا توجیه‌پذیر و برازنده پارکی به‌نام بانوان نیست. البته بعد از تذکر و اعتراض بانوان مدتی است که باغبانان و مسئولان تاسیسات فقط روز‌های شنبه از صبح تا ساعت ۱۲ ظهر وارد پارک می‌شوند و این موضوع روی بنر دیوار ورودی پارک ذکر شده است.

پارک بانوان نرگس قزوین

درست است که بعد از پیگیری‌های پی‌درپی یک سمت پل عابر پیاده مشرف به پارک را با قراردادن بنر‌های تبلیغاتی بستند، اما با ساختمان‌ها و برج‌های اطراف چه‌کار می‌خواهند بکنند؟ این مشکل به‌خاطر جانمایی نامناسب پارک است. نه‌تنها جانمایی درست صورت نگرفته، بلکه مامور انتظامات ورودی اصلی بوستان هم مرد است و به حجاب بانوان در بوستان  بانوان هم تذکر می‌دهد! گرچه پارک بانوان ریحانه بعد از این پارک ساخته شده، جایی نامناسب‌تر با کاستی‌هایی بیشتر است!

پارک بانوان، پارکی مورداعتماد

عده‌ای معتقدند که آزادی در بوستان  بانوان به‌معنی پوشش آزاد نیست و صرف اینکه ورود مردان به بوستان ممنوع است، زنان آزادی دارند. به هر حال پارک بانوان نرگس با تمام کم و کاستی‌هایش بسیار مورداستقبال بانوان و دختران این شهر قرار گرفته و محلی است که خانواده‌ها اجازه رفت‌وآمد در آن را به فرزندان خود می‌دهند؛ بسیار حایز اهمیت است که این پارک مورداعتماد بسیاری از والدین است.

این مساله با کمی گشت‌وگذار و نگاه کلی به‌وضوح مشهود است، زیرا دختران در سنین مختلف را می‌توان دید که به گروهی یا فردی در این پارک مشغول هستند؛ عده‌ای مشغول درس‌خواندن و مطالعه کتاب و عده‌ای دیگر مشغول ورزش و پیاده‌روی و عده‌ای هم مشغول بازی و سرگرمی هستند. در کل این پارک پاتوق تعداد زیادی از مادران و دختران است و در آن وقت می‌گذرانند.

جاذبه های پارک بانوان نرگس قزوین

حال‌وهوا و فضای پارک بانوان نرگس

همان‌طور که گفته شد، این پارک مرکز شهر قزوین قرار دارد و در خیابان شهید بابایی درست پشت خانه‌های بانک مسکن و روبه‌روی برج آسمان است که در ورودی پارک دیده می‌شود. در قسمت ورودی این پارک چند پله طراحی شده است که وسطش آب‌نمایی کوچک قرار دارد.

نکته درخور توجه، داشتن سطح شیب‌دار با ورودی جداگانه برای افرادی است که با صندلی چرخدار به پارک می‌آیند؛ با مراجعه به نگهبانی، در را باز می‌کنند و مادرانی که با کالسکه کودک خود به پارک می‌آیند هم به‌راحتی از این سطح شیب‌دار وارد و خارج می‌شوند.

بعد از پلکان ورودی دقیقا ابتدای پارک یک سمت اتاق نگهبانی قرار دارد و سمت دیگر اتاق حراست پارک است. درست رو‌به‌روی در ورودی حوضی زیبا قرار دارد که بیشتر وقت‌ها اردک‌های رنگارنگ و دو قوی زیبا در آن مشغول آب‌تنی هستند. مرکز حوض مجسمه‌ای چوبی با تنه درخت و یک کلبه چوبی زیبا و دنج قرار دارد که سوژه‌ای بسیار زیبا برای عکاسی است.

از دیگر زیبایی‌ها و دیدنی‌های این پارک، غروب‌های ماه رمضان است که نماز مغرب و عشا به‌جماعت با شور‌وحال و جمعیت بسیار خوانده می‌شود. همچنین در ماه رمضان خانم‌ها گروهی بساط افطاری را در آلاچیق‌های این بوستان پهن می‌کنند و اوقاتی خوش برای خود می‌سازند.

پارک بانوان نرگس قزوین

امکانات پارک بانوان نرگس

این پارک تا حدی امکاناتی برای دختران این شهر فراهم کرد که تا قبل از آن برای دختران وجود نداشت، امکاناتی مانند زمین بسکتبال و والیبال و بدمینتون. این پارک زمین تنیس استاندارد هم دارد که مربیان بسیار عالی و حرفه‌ای در آن آموزش می‌دهند.

امکانات پارک بانوان نرگس قزوین

البته زمین تنیس پارک بخش خصوصی است و برای عموم قابل‌استفاده نیست. از دیگر امکانات این پارک وسایل ورزشی، زمین‌بازی کودکان، میز‌های مخصوص شطرنج، میز‌های پینگ‌پنگ و فوتبال‌دستی است.

ایستگاه دوچرخه به‌تازگی مشغول فعالیت در این پارک شده است و در قسمتی از پارک نمازخانه‌ای دنج و زیبا قرار دارد.

پارک بانوان نرگس قزوین

بوفه این پارک هم بسیار باصفاست و همه‌جور خوراکی در آن پیدا می‌شود، از آش رشته و ساندویچ و پیتزا گرفته تا سیب‌زمینی سرخ‌کرده و کوفته و شیرینی‌جات و تنقلات. سرویس‌بهداشتی تمیز و مجهز هم در انتهای پارک قرار دارد. آلاچیق‌ها و آبخوری‌ها و تخت‌ها و نیمکت‌ها از دیگر امکانات پارک محسوب می‌شوند.

امکانات پارک بانوان نرگس قزوین

زیباسازی فضای پارک

در این پارک با تنه‌های درختان خشکی که بریده شده‌اند، تندیس‌ها و مجسمه‌های چوبی زیبایی در ابعاد مختلف ساخته شده است که در جای‌جای پارک حسابی خودنمایی می‌کنند و هرکدام به‌شکل و شمایلی خاص طراحی و ساخته شده‌اند که معروف‌ترین و بزرگ‌ترینشان تندیس چوبی وسط حوض ورودی پارک به‌شکل مادری است که فرزندش را در آغوش گرفته است.

بقیه مجسمه‌ها اشکال حیوانات و دست انسان و رستم و… هستند. در این پارک در مناسبت‌های مختلف طول سال، جشنواره‌ها و ورزش‌های صبحگاهی و همگانی و مسابقات مختلف برای بانوان برگزار می‌شود.

پارک بانوان نرگس قزوین

گل‌آرایی داخل پارک هماهنگ با فصول مختلف سال انجام می‌شود که در کنار درختان تنومند و زیبای این پارک همیشه جلوه‌ای تازه و خوشایند به آن می‌دهد. در قسمت‌های میانی پارک قفس بزرگ پرندگان مختلف قرار دارد که گونه‌های متخلف پرندگان مسالمت‌آمیز در کنار یکدیگر در آن قفس زندگی می‌کنند.

عصر‌های تابستان این پارک دیدنی است و پر از دختربچه‌ها و مادران و مادربزرگ‌هایی است که با نوه‌های خود برای گذراندن روز‌های طولانی تابستان به پارک می‌آیند و در بازی‌گاهی مخصوص، کودکان مشغول بازی و شادی هستند.

پارک بانوان نرگس قزوین

پیشنهادی ویژه برای بعد از ورزش در این پارک

در نزدیکی این پارک در بلوار دهخدا مرکز خرید نارون وجود دارد که رستوران‌های سنتی و فست‌فود و کافه را در خود جای داده است و انتخابی بسیار مناسب برای بعد از ورزش است. همچنین در امتداد این خیابان در چهارراه فلسطین و خیابان خیام چند مرکز خرید دیگر قرار دارد و پر از بوتیک و مغازه‌های شیک است که می‌توانید بعد از گشت‌وگذار در پارک، خود را به خرید مهمان کنید و بعد از آن هم به شکم‌گردی مشغول شوید و روزی بسیار خاطره‌انگیز برای خود بسازید.

پارک بانوان نرگس قزوین

ساعت کاری پارک بانوان نرگس

این پارک معمولا با روشن‌شدن هوا و طلوع آفتاب باز می‌شود و نهایتا تا ساعت ۱۲ نیمه‌شب باز است، اما در ایام تعطیلات و شهادت‌ها این پارک بسته است. نکته دیگر درباره پارکینگ این پارک است؛ در مراجعه به پارک بانوان اصلا نگران جای پارک نباشید، چون در محوطه اطراف این پارک جای پارک بسیار زیاد است.

پارک بانوان نرگس قزوین

آدرس و موقعیت پارک بانوان نرگس قزوین

قزوین، حدفاصل میادین شهید بابایی و سرداران، بلوار دهخدا، جنب پمپ بنزین دهخدا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن