تاریخ و تمدن

اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح قشم؛ خانه‌ای گرم برای لذت از غذاهای دریایی

فهرست مطالب

بعداز گردش در جزیره قشم و لذت از جاذبه‌های طبیعی جزیره، اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح ازجمله مکان‌هایی است که در آن از شما به‌گرمی استقبال می‌کنند. خانه‌ای گرم، زیبا و صمیمی با معماری و نمای بیرونی امروزی که کارکنان (که بیشترشان از فرزندان ناخدا هستند) از لحظه‌ی ورود شما سعی دارند این خانه را به پناهگاهی امن برایتان تبدیل کنند. در این مقاله از نابرو می‌خواهم خانه ناخدا علی صالح از دیدنی های قشم را برایتان معرفی کنم، پس با ما همراه باشید.جاذبه های اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح

مسیر رسیدن به اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح

برای رسیدن به اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح پس‌از ورود به قشم و دیدن جزیره‌ «ناز»، هنگامی که به روستای «سهیلی» رسیدید، می‌توانید از هر عابری سراغ آن را بگیرید و راهی آنجا شوید، به خانه‌ای امن با صاحب‌خانه‌ای خوشنام بروید که مورداحترام تمامی اهالی قشم است.

فاصله اقامتگاه بوم گردی ناخداعلی صالح تا مکان‌های دیدنی جزیره‌ مانند جنگل‌های حرا، دره تندیس‌ها، تنگه‌ چاهکو و جزیره ناز کمتر از 30 دقیقه است. اگر صبح‌هنگام وارد جزیره شده‌اید و قصد بازدید از این مکان‌های دیدنی را دارید، خانه ناخدا علی صالح انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. همچنین درصورتی‌که می‌خواهید نزدیک این جاذبه‌ها ساعتی استراحت و برای نهار توقف کنید یا قصد دارید یک شب در روستای سهیلی بمانید، این خانه پناه امن شماست.

اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح قشم

تجربه لحظاتی خوش در اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح

خانه‌رستوران ناخدا علی صالح درواقع یک اقامتگاه بوم‌گردی است. زمانی که وارد آن می‌شوید باغچه کوچک خانه با گل‌های کاغذی صورتی از شما استقبال می‌کند. با گذر از آنجا و زمانی که وارد راهروی خانه می‌شوید، پسر ناخدا را پشت پیش‌خوان می‌بینید که شما را راهنمایی می‌کند تا اتاق یا غذای دلخواهتان را سفارش دهید.


منوی آشپزخانه شامل غذاهای دریایی است که بیشترشان در همان روز یا شب پیشین صید شده‌اند. منو شامل غذاهایی مثل قلیه‌ماهی، میگو، پودنی (کوسه)، قلیه‌میگو، ماهی مرکب (انکاس)، صدف، خرچنگ، لابستر و… است.

کنار میز او می‌توانید ادویه‌هایی برای فروش، خاک جزیره که در شیشه‌های کوچک تزئینی قرار گرفته، خرما و غیره را مشاهده کنید. روبه‌رویتان راهرویی سرپوشیده است که در آن تعدادی تخت و میز برای نشستن مهمانان تدارک دیده شده است. پس‌از تمیزی یکی از موارد مهم و حائز اهمیتی که در این خانه به شمار می‌آید، داشتن حمام و سرویس‌های بهداشتی مشترک است. اتاق‌های خانه حمام و سرویس مجزا ندارند و شاید این مسئله انتخاب را برای برخی مسافران سخت کند.

اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح قشم

اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح دارای 12 اتاق است که می‌توانند پذیرای 150 مسافر به‌صورت کف‌خواب باشند. اتاق‌ها دارای ابعاد مختلف 9، 12 و 24 متری هستند که متناسب با ابعاد هر اتاق ظرفیت پذیرایی و جادهی افراد تغییر می‌کند. سرویس خواب در اتاق‌ها رختخواب است و درصورت اقامت شبانه، کارکنان رختخواب و سرویس دلخواه را در اختیار مهمانان قرار می‌دهند. وسیله‌ خنک‌کننده در اکثر اتاق‌ها کولر گازی است، اما اتاقی که در بخش تابستان‌نشین خانه و در پشت به آفتاب قرار دارد، دارای بادگیر چهارطرفه است.

اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح قشم

توضیحی درباره بادگیرهای چهارطرفه

توضیحی که باید درخصوص بادگیر و البته بادگیرهای چهارطرفه داد، این است که بادگیر و عملکرد آن یکی از راهکارهای مهندسی است که معماران ایرانی برای مقابله با گرما در ساختمان‌های اقلیم مناطق گرم و خشک یا گرم و مرطوب تدارک دیده‌اند و از طریق آن هوای خنک ساختمان را تأمین می‌کنند و رطوبت موجود در اتاق را به خارج هدایت می‌کنند.

در این بادگیرها مجرایی که نسیم را دریافت می‌کند، بادگیر و محورهای دیگر بادخان هستند که وظیفه هدایت هوای گرم اتاق به خارج را بر عهده دارند. زمانی که در قسمت زیرین بادگیر اتاق قرار می‌گیرید، قادر به دیدن تیغه‌های بادگیر از پایین هستید. علاوه‌بر این، بادگیرها به‌دلیل چهارطرفه بودن می‌توانند بادهایی را که از جهات مختلف می‌وزند به داخل اتاق هدایت کنند و هوای دلپذیر، خنک و مطبوعی را به‌صورت طبیعی در دل گرمای جنوب برای مهمانان فراهم کنند.

امکانات اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح قشم

در اتاق بادگیر اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح حتی در چله تابستان نیازی به استفاده از کولر و وسایل سرمایشی دیگر احساس نمی‌کنید. اتاق یادآور خانه‌های قدیمی است که دیوارهای کاهگلی‌ آن‌ها صحبت‌های مسافران پیشین را در دلشان نگه ‌داشته‌اند. این نوع از دیوارها از ویژگی‌های مهم در اتاق‌های اقامتگاه بوم گردی ناخدا هستند.

دیوارهای کاهگلی یکی از راه‌های مقابله با گرما هستند و در اتاق بادگیر باعث خنک‌تر شدن فضا و افزایش کیفیت آن می‌شوند و بر سادگی و دلپذیری فضا می‌افزایند. همچنین برای شما فرصت تجربه زندگی در بناهایی با معماری داخلی اصیل ایرانی را فراهم می‌کنند. در دیوارها در ارتفاع بسیار پایین در دل اتاق سکوهایی قرار دارد که باوجود پهنای کم آن می‌شود لختی روی آن نشست. این طاقچه‌ها یا سکوها محلی برای قرارگیری ظروف، پشتی و غیره هستند.اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح قشم

در اتاق‌ها مجموعه‌ای از صنایع و هنرهای دستی خطه‌ جنوب به چشم می‌خورد. وجود صنایع‌دستی روی دیوارها و جای‌جای اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح علاو‌بر اینکه باعث ایجاد آرامش و افزایش صمیمیت بیشتر می‌شود، پیوندی بین معماری نیمه‌مدرن آن‌جا با ویژگی‌های سنتیِ بومی است که مدام یادآور مکانمندی آنجا هستند.

غذاهای محلی و خانگی در خانه ناخدا علی صالح

در خانه‌ ناخدا علی صالح لذت خوردن غذاهای محلی و خانگی مهیاست. منوی آشپزخانه شامل غذاهای دریایی است که بیشترشان در همان روز یا شب پیشین صید شده‌اند. منو شامل غذاهایی مثل قلیه‌ماهی، میگو، پودنی (کوسه)، قلیه‌میگو، ماهی مرکب (انکاس)، صدف، خرچنگ، لابستر و… است. طعم و کیفیت غذا نسبت‌به قیمت غذاهای دریایی در کل جزیره مناسب است. رنج قیمت غذاها به‌صورت تقریبی از 50هزار تومان تا 70هزار تومان است.

امکانات اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح قشم

در اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح سعی شده برای مهمانان خارجی نیز امکاناتی فراهم شود تا آنان هم از رفاه و آسایش برخوردار باشند. سرویس‌های فرنگی در دست‌شویی‌ها قرار دارند و کارکنان به‌طور نسبی با زبان انگلیسی آشنا هستند و مهمانان خارجی‌ برای برقراری ارتباط به مشکلی بر نمی‌خورند. مانند تمام اقامتگاه‌های دیگر دارای قوانین کنسلی است.

اگر در اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح مهمان شدید، یادتان نرود که در منوی غذایی خود، قلیه‌میگو را قرار دهید. اگر در اتاق بادگیر سکنی گزیدید، در زیر آن بخوابید و از نسیمی که صورتتان را نوازش می‌کند، لذت ببرید و به صدای باد گوش فرادهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن