ماجراجویی

بندر نخل تقی عسلویه؛ تجربه غواصی در دنیای شگفت‌انگیز آب‌های خلیج‌فارس

فهرست مطالب

ایران ازنظر جغرافیایی دارای مناطق با تنوع بسیار زیادی است، به‌طوری که می‌توانید در فصل‌های مختلف سال سفرهایی به شهرها و استان‌های مختلف با آب‌و‌هوا و شرایط جغرافیایی مختلف داشته باشید. اگر به دریا و ساحل علاقه‌مندید، می‌توانید هم به شهرهای شمالی ایران سفر کنید و هم دریای زیبای جنوب را که از عمان تا خلیج‌فارس بسیار متفاوت است، تجربه کنید. در این نوشته قصد دارم از تجربه غواصی در آب‌های خلیج‌فارس بندر نخل تقی بنویسم. پس پیشنهاد می‌کنم این مطلب از نابرو را تا انتها بخوانید تا کمی بیشتر با جاهای دیدنی بوشهر آشنا شویم.

جاذبه های بندر نخل تقی عسلویه

بندر نخل‌ تقی کجاست؟

گاهی اوقات دنیای زیرآب آن‌قدر شگفت‌انگیز و جالب است که زمانی که با دنیای آن آشنا می‌شویم، زندگی روی خشکی به نظرمان یکنواخت و کسل‌کننده می‌رسد.

شاید اسم شهر «عسلویه» را که بشنوید، اولین چیزی که به ذهنتان خطور می‌کند پالایشگاه‌های نفت و پتروشیمی باشد، ولی جدای از اهمیت اقتصادی که این شهر دارد، طبیعت بسیار زیبای آن نیز مثال‌زدنی است.

بندر نخل تقی عسلویه

با اینکه توسعه نفت و پتروشیمی آسیب جبران‌ناپذیری به این منطقه وارد کرده است، همچنان می‌توان ساعت‌ها از پارک ملی‌دریایی نایبند، سواحل زیبای بنود، شهر زیبای کنگان، بندر ‌سیراف و مناطق زیاد دیگری حرف زد و نوشت. شهر «نخل ‌تقی» با فاصله 8 کیلومتری از عسلویه، یکی از شهرهای بخش مرکزی آن به حساب می‌آید.


قبل‌از غواصی نکات لازم به شما گفته می‌شود و بهتر است خیلی استرس نداشته باشید تا اکسیژن را به‌آرامی مصرف کنید. یکی از شرایطی که بهتر است قبل‌از غواصی به آن توجه کنید، وضعیت جوّی آب است.

برای رسیدن به این شهر اگر وسیله شخصی ندارید، می‌توانید از سه‌راه عسلویه با تاکسی‌های خطی به این شهر برسید. شهر «نخل‌ تقی» شهر بزرگی نیست و اگر اهل پیاده‌روی باشید، می‌توانید کل شهر را پیاده هم بگردید که جذابیت بیشتری دارد. پارک ساحلی این شهر را به‌راحتی می‌توانید پیدا کنید.

بندر نخل تقی عسلویه

اگرچه تعداد گردشگرانی که به این منطقه سفر می‌کنند چندان نیست، می‌توانید تجربه‌های کم‌نظیری را در اینجا داشته باشید. تقریبا بیشتر تفریحات آبی را می‌توانید در اینجا نیز تجربه کنید.

بندر نخل تقی عسلویه

یکی از این تفریحات آبی غواصی است که با‌توجه ‌به وضعیت جوّی دریا می‌توانید تجربه متفاوتی داشته باشید.

جاذبه های بندر نخل تقی عسلویه

غواصی در آب‌های بندر نخل تقی

اولین مواجهه من با دنیای زیرآب مانند این بود که شما سال‌ها از دنیای شگفت‌انگیز و بی‌نظیری که نزدیک شما بوده، بی‌اطلاع باشید. زندگی زیرآب دنیای عجیبی است و تجربه دیدن آن کم از حضور در یک سیاره دیگر نیست.

بندر نخل تقی عسلویه

نزدیک شدن به ماهی‌هایی که گروهی حرکت می‌کنند، دیدن توتیا و مرجان‌های کف‌ دریا و لمس خیار‌دریایی که ممکن است قبلا درباره آن شنیده باشید، همه این‌ها را با کلمه‌ای به‌جز زیبایی بی‌عیب و نقص و شگفتی نمی‌توانم توصیف کنم.

برخلاف دنیایی که ما روی خشکی ساخته‌ایم، دنیای زیر آب بسیار رنگین‌ است. درواقع یکی از چیزهایی که توجه زیادی در زیر آب جلب می‌کند، همین رنگین بودن است. ماهی‌ها با رنگ‌های مختلف، ستاره‌ دریایی، مرجان، توتیا، دلقک‌ماهی و… همگی در رنگ سبز آبی شناورند و زیباتر از هرجای دیگری خودنمایی می‌کنند.

جاذبه های بندر نخل تقی عسلویه

کنار این همه زیبایی، غواصی در بندر نخل تقی برای بیشتر افرادی که آن را تجربه می‌کنند، سختی‌هایی نیز به‌همراه دارد. اگر شنا بلد نیستید، جای زیادی برای نگرانی نیست. تجهیزاتی که به این منظور در اختیار شما قرار می‌گیرد، نیاز به این توانایی را به حداقل می‌رساند.

بندر نخل تقی عسلویه

هرچند بلد بودن شنا می‌تواند کمک زیادی به شما در غواصی میان آب‌های بندر نخل تقی بکند، اما جای نگرانی برای کسانی که با آب رابطه خوبی ندارند نیست. برای غواصی شما مجبورید که از لباس غواصی که به شما داده می‌شود، استفاده کنید و همچنین کپسول اکسیژن و عینک که هر دو ضروری هستند.

بعداز پوشیدن این همه تجهیزات قبل ‌از پریدن در آب احساس سنگینی زیادی می‌کنید، چون این تجهیزات بسیار سنگین هستند؛ اما زیر آب این فشار و سنگینی مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند.

بندر نخل تقی عسلویه

قبل‌از غواصی نکات لازم به شما گفته می‌شود و بهتر است خیلی استرس نداشته باشید تا اکسیژن را به‌آرامی مصرف کنید. یکی از شرایطی که بهتر است قبل‌از غواصی به آن توجه کنید، وضعیت جوّی آب است. به‌طوری که اگر دریا طوفانی باشد، بهتر است این برنامه را به روز دیگری بیندازید تا با دریازدگی این تجربه لذت‌بخش برایتان مشکل خاصی ایجاد نکند.

بندر نخل تقی عسلویه

علاوه‌بر وضعیت دریا حتما به وضعیت جسمی خود نیز توجه کنید و سعی کنید چندین ساعت قبل غواصی غذای زیادی نخورید. همچنین بهتر است غذاهای سرد مانند ماهی نیز خورده نشود. همه این‌ها نکاتی بودند که من در این تجربه به دست آوردم و امیدوارم در آب‌های خلیج‌فارس، دریای ‌عمان یا هر کجای دیگر سیاره ‌زمین غواصی را که تجربه می‌کنید، تجربه بکری باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن