طبیعت گردی

غار نخجیر دلیجان؛ سفری به اعماق زمین

فهرست مطالب

غارهای منحصربه‌فرد و جذابی در سرزمین ما وجود دارد که بزرگ‌ترین و معروف‌ترین آن غار علیصدر همدان با طولانی‌ترین مسیر قایق‌رانی در جهان است که مربوط به دوران دوم زمین شناسی می‌شود. در چند صد کیلومتری علیصدر و مرکز ایران، غاری دیگر مشابه علیصدر قرار دارد که دیدن ویژگی‌های منحصربه‌فرد و زیبای درون آن می‌تواند بهانه خوبی برای سفر کوتاهی به این خطه از ایران باشد. غار نخجیر با قدمت چند میلیون سال در نزدیکی شهر دلیجان، دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان مرکزی محسوب می‌شود.

رفتن به غار نخجیر حکم قدم گذاشتن در اعماق زمین را دارد. مثل قدم گذاشتن در سرزمینی ناشناخته و رمز آلود، دیدن یکی از عجیب‌ترین پدیده‌های خلقت، ورود به اعماق زمین و سفر به آن سرشار از هیجان دیدن نادیده‌ها است. غارها با قدمت میلیون‌ها سال و داشتن زیبایی خیره کننده و عجایبی که در دل خود پنهان کرده‌اند، همان سرزمین‌های ناشناخته‌ای هستند که با ورود به آن وارد دنیایی جدید می‌شویم. باید چشم، گوش و دستانمان از نزدیک آن را ببینند، بشنوند و لمس کنند تا لذت آن را درک کنیم. برای آشنایی با غار نخجیر با این مطلب در نابرو همراه شوید.

غاری به قدمت میلیون‌ها سال

غار نخجیر یا درست تر بگوییم غار چال نخجیر بین دو شهر دلیجان و نراق یکی از دیدنی‌ترین نقاط استان مرکزی است. غاری مربوط به دوره سوم زمین شناسی با ۱۲ مترمربع مساحت که تنها ۱۲۰۹ متر آن قابل بازدید به‌صورت پیاده‌رو هست.

نخجیر قدمت چند میلیون ساله دارد، مثل غار علیصدر از رسوبات آهکی تشکیل شده و این رسوبات در جای جای غار اشکال جالب و عجیبی را پدید آورده که چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. انواع املاح گوگرد، آهن، مس و غیره در میان رسوبات این غار باعث رنگی شدن سنگ‌های آهکی شده که به همراه نورپردازی دقیق و رنگی جذابیت مضاعفی به آن داده است.

غار نخجیر

سازه بی‌نظیر خالق هستی از نظر زمین‌شناسی یکی از گونه‌های منحصر‌به‌فرد و نمونه بی‌نظیری از غارها با تزیینات بلورمانند، سنگ‌هایی شبیه به اسفنج و با حفره‌های بزرگ و کوچک است. رد آب و حرکت گسل‌ها باعث شده تا شکاف‌هایی با اشکال مختلف‌‌‌، دالان و دهلیز، سوراخ و حوضچه‌ در درون غار تشکیل شود و همین موضوع زیبایی آن را دوچندان کند.

در اینکه غار نخجیر با داشتن ویژگی‌های خاص می‌تواند قطب مهم گردشگری باشد شکی نیست؛ اما موضوع مهم‌تری وجود دارد که مانع تبلیغات جذب حداکثری بازدید غار می‌‌شود. آن هم خطر افزایش بازدیدکنندگان و اهمیت حفظ و نگهداری هرچه بیشتر و بهتر این اثر طبیعی است. البته که در روزهای خاص و ایام تعطیل گردشگران زیادی برای بازدید به این منطقه می‌آیند و این را می‌شود از تعداد زیاد ماشین‌های پارک شده در پارکینگ فهمید.

چطور به غار نخجیر برویم؟

برای رسیدن به نخجیر لازم نیست مسیر پیچیده‌ای را طی کنید. غار در یک جاده فرعی به فاصله هفت کیلومتر از جاده اصلی بین دو شهر نراق و دلیجان قرار گرفته است. در مسیر جاده‌ای که به سمت غار می‌رود، منطقه حفاظت شده‌ای قرار دارد که اگر خوش شانس باشید می‌توانید بز و قوچ کوهی هم ببینید. در غیر این صورت غار نخجیر تنها جاذبه این منطقه است. اگر وسیله شخصی ندارید، می‌توانید از تاکسی‌های موجود در شهر دلیجان که با هزینه کمی شما را به محل غار می‌رساند، استفاده کنید.

ورودی محوطه با پارکینگی برای پارک ماشین‌ها به سمت بخش ورودی غار می‌رود. مجموعه راه اندازی شده اطراف غار شامل محل فروش بلیط، بوفه، سوییت‌های اجاره‌ای، رستوران، سرویس‌های بهداشتی، فضایی شبیه به پارک و یک سالن انتظار است که محل نسبتا مناسبی را برای مسافرین فراهم می‌کند. بعد از تهیه بلیط، بازدیدکنندگان باید منتظر بمانند تا در قالب گروه‌هایی چند نفره وارد غار شوند.

غار نخجیر

سخن با قندیل‌ها و دالان‌ها

یک راهنما برای ارایه توضیحات و پاسخ به پرسش بازدیدکنندگان همراه گروه می‌شود. امکان تصویربرداری و عکاسی از غار وجود ندارد و کیف دستی و برخی از وسایل پیش از ورود به غار به امانت در صندوق‌هایی نگهداری می‌شود. ورودی غار با چند پله به سمت پایین می‌رود تا جایی که دیگر نور خورشید بیرون غار به داخل نفوذ نکند. از اینجا به بعد چراغ‌ها راهنمای شما برای ادامه مسیر می‌شوند. دیوارهای غار با قندیل‌ها و رسوبات آهکی تزیین شده‌اند. چراغ‌های رنگی کمک می‌کند تا بهتر درون حفره‌ها و دالان‌هایی که امکان ورود به آن نیست را ببینید.

راه در برخی نقاط باریک‌تر و در قسمت‌‎هایی بازتر می‌شود، هر قدمی که برمی‌دارید شکل و شمایل جالبی از غار پدیدار می‌شود که احتمالا در کم‌تر جایی نظیر آن را دیده‌اید. رسوبات درون غار اشکال مختلفی دارد؛ گاه شبیه اشیا است و گاه شبیه بدن یا سر حیوانات. با توجه به همین اشکال برای هر قسمت نامی انتخاب شده و بخش‌های مختلف با عناوینی چون تالار چلچراغ، سفره عروس، تالار آیینه و غیره از هم متمایز شده‌اند.

غار نخجیر

فضای داخلی غار با چند درجه دمای کم‌تر بسیار خنک‌تر از فضای بیرون است. همچنین هوای داخل به‌دلیل وجود آب در دیواره‌ها و گاها زمین رطوبت خوبی به محیط داده است. در بخشی از غار که آب بیشتری دارد حوضچه‌های کوچکی تشکیل شده و صدای قطرات آب در برخورد با حوضچه‌ها حس خوبی به بازدیدکننده می‌دهد. گفته می‌شود دریاچه‌ای درون غار وجود دارد که تنها ۶۰۰ متر آن کشف شده و تخمین زده می‌شود این دریاچه سه هزار متر مساحت داشته باشد‌. این امکان وجود دارد در سال‌های بعد مساحت بیشتری از غار برای بازدید آماده شود و بتوان از نزدیک دریاچه پر رمز و راز غار نخجیر را هم تماشا کرد.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام و خسته نباشید. 12 کیلومتر مساحت درست نیست. اگر عدد 12 درست است باید عبارت متر به مترمربع تغییر یابد. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن