بازارگردی

نگاهی به هنر مینا در بازار صنایع دستی نقش ‌نمای میدان نقش جهان

فهرست مطالب

بارها این جمله را شنیده‌اید که می‌گویند: «هنر نزد ایرانیان است و بس.» یکی از افتخارات ما ایرانیان این است که در هر گوشه‌وکنار کشورمان، آفرینشی هنری در جریان است و عده‌ای هنرمندانه، مشغول خلق شگفتی‌های بی‌نظیری هستند که در دنیا بی‌رقیب و بی‌همتاست. اصفهان نیز با قدمت بسیار در عرصه هنر و آفرینش هنری. هنر تولید صنایع دستی، تنها یکی از انواع هنر در این شهر است و میان صنایع دستی، هنر مینا یا میناکاری از تولیدات هنری زیبا در این خطه هنرپرور و هنردوست است. با من در این مقاله از نابرو همراه باشید و به شهر اصفهان سفر کنید تا این هنر دستی زیبا و قدیمی را در بازار صنایع دستی نقش نما از جاذبه های گردشگری اصفهان بهتر بشناسید.

درباره هنر مینا

میناکاری یا میناگری، هنری دستی است که سابقه‌ای 5000ساله در ایران دارد. امروزه بیشتر این هنر روی مس انجام می‌شود، ولی روی طلا و نقره هم می‌تواند شکل بگیرد.

بازار صنایع دستی نقش ‌نمای میدان نقش جهان

بسیاری از تولیدات هنر مینا، ظروف میناکاری‌شده هستند که کانون تولید آن‌ها در شهر اصفهان است و جواهرات و طلای میناکاری در شهر اهواز انجام می‌گیرد. هر کدام در نوع خود، استادان برجسته‌ای در هر دو شهر دارد. با ورود به بازار صنایع دستی نقش نما این هنر زیبا و چشم‌نواز را بیشتر خواهید شناخت.

میناسازی یا میناکاری به چه معناست؟

به نقاشی و تزیین فلزاتی مثل طلا، نقره و مس با رنگ‌های لعابدارِ مخصوص که با حرارت زیاد پخته می‌شوند تا ثابت بمانند، میناکاری گفته می‌شود. این هنر، تکنیک‌ها و فنون متفاوتی دارد و با ترکیبات رنگی مختلف شکل می‌گیرد. انواع هنر مینا عبارت است از: مینای خانه‌بندی، مینای نقاشی، مینای مرصع، مینای شکری، مینای برجسته.


برای ورود به میدان امام خمینی یا نقش جهان، چند راه ورودی وجود دارد که یکی از این مسیرها خیابان حافظ است. از خیابان حافظ که وارد میدان نقش جهان شوید، فروشگاه بازار صنایع دستی نقش نما درست سمت چپ شما قرار دارد.

پیشینه هنر مینا و میناکاری در ایران

اوج هنری این نمونه از صنایع دستی زمان حکومت سلجوقیان بود. آن زمان، ساخت ظروف برنجی و میناکاری بسیار مرسوم بوده و حتی صادرات نیز داشته‌ است. در دوره‌های صفویان و قاجار نیز این هنر، مطرح بوده، اما درخشش آن در دوره سلجوقی است.

تزیینات میناکاری در بازار صنایع دستی نقش ‌نما

یکی از فروشگاه‌ها و بازارهای مینا در میدان نقش جهانِ اصفهان، فروشگاه و بازار صنایع دستی نقش نما است که از باسابقه‌ترین فروشگاه‌های این شهر قدیمی، در تولید و توزیع آثار و هنرهای دستی ازجمله فیروزه‌کاری، خاتم و نقره و هم‌چنین هنر میناکاری است.

بازار صنایع دستی نقش ‌نمای میدان نقش جهان

فروشگاه، کوچک اما پر از دیدنی‌های تمام‌نشدنی است که دلتان می‌خواهد ساعت‌ها در آن‌جا بمانید و از ساخته‌ها و مصنوعات دستی‌اش لذت ببرید.

بازار صنایع دستی نقش نما انواع مختلف میناکاری که هنری است آمیخته از آتش و خاک و هنر نقاشی، با رنگ‌ها و طرح‌های مختلف وجود دارد. بشقاب‌های ساده و تزیینی آبی‌رنگ با نقوش متفاوت، گلدان‌های کوچک و بزرگ که بعضی با نوشته یا شعری تزیین شده و بعضی بدون نوشته‌اند، کاسه‌های رنگی که برخی مناسب سفره هفت‌سین‌اند و بعضی دکوری و تزیینی.

ظروف میناکاری شده در بازار صنایع دستی نقش ‌نما

ظروف میناکاری ‌شده نیز بخشی از تولیدات بازار صنایع دستی نقش نما هستند. این ظروف، معمولاً با قلم سفید بر ظروف مسی، نقره‌ای و طلایی شکل گرفته‌اند. رنگ زمینه بعضی از نقوش یا بیش‌تر آن‌ها به رنگ‌های آبی و سبز است. البته گاه میان آن‌ها رنگ زمینه قرمز هم به چشم می‌خورد که بسیار کم‌تر است. بعضی معتقدند با دقت در ظروف مینا، رنگی آبی خواهیم دید که یادآور آسمان آبی است.

قاب عکس‌های مینا که بعضی با صنایع دیگر مثل خاتم ترکیب شده‌اند و هنری بی‌نظیر ساخته‌اند و بعضی تماماً مینا هستند، به زیبایی در طبقه‌های فروشگاه و بازار صنایع دستی نقش نما جای گرفته‌اند.

بازار صنایع دستی نقش ‌نمای میدان نقش جهان

تابلوهای میناکاری‌شده زیبا که با هنرهای دیگر مانند طلاکاری، خاتم‌کاری، مینیاتور و جواهر ترکیب شده‌اند، ساعت‌های دیواری در سایزها و رنگ‌های مختلف و زیبا که دلتان می‌خواهد ساعت‌ها به عقربه‌هایشان خیره شوید، آیینه، قلمدان، حباب‌های میناکاری‌شده، گلاب‌پاش و… همه و همه چیزهای زیبایی است که در بازار صنایع دستی نقش ‌نما خواهید دید.

بازار صنایع دستی نقش نما در کجای میدان نقش جهان واقع است؟

برای ورود به میدان امام خمینی یا نقش جهان، چند راه ورودی وجود دارد که یکی از این مسیرها خیابان حافظ است. از خیابان حافظ که وارد میدان نقش جهان شوید، فروشگاه بازار صنایع دستی نقش نما درست سمت چپ شما قرار دارد.

چند فروشگاه مطرح در هنر میناکاری در اصفهان

به جز بازار صنایع دستی نقش ‌نما فروشگاه‌های معروف دیگری هم در این حوزه در اصفهان فعال هستند.

نگارستان فیض‌الهی که در خیابان چهارباغ پایین و در بازار هنر واقع شده ‌است.

نگارستان حسینی که در ابتدای بازار حسن‌آباد و در خیابان فرشادی قرار گرفته‌ است.

میناسرای نقش جهان که در خیابان حافظ و نرسیده به چهارراه کرمانی واقع است.

صنایع دستی نیلوفر آبی که در خیابان استانداری، کوچه سعدی، روبه‌روی دانشگاه هنر قرار دارد.

بعضی از فروشگاه‌ها نیز به‌صورت اینترنتی دایر و مشغول خرید و فروش این محصول زیبای آبی رنگ هستند.

بازار صنایع دستی نقش ‌نمای

زیبایی‌شناسی در بازار صنایع دستی نقش ‌نما

هنر مینا یا میناکاری، امروزه جایگاه خاصی در تزئینات داخلی منازل یافته و کارگاه‌های تولید بسیاری نیز در اصفهان و به‌خصوص در میدان امام خمینی دارد. این هنر از زیبایی و آرامشی بی‌نظیر بهره‌مند است که این آرامش خاطر، شاید به‌دلیل رنگ لاجوردی آن باشد.

اگر توانستید، سری به اصفهان بزنید. از لابه‌لای بازارها و بازارچه‌های میدان نقش جهان، خود را به بازار صنایع دستی نقش ‌نما و ازجمله هنر میناکاری در بازار صنایع دستی نقش ‌نما برسانید. نمونه‌های این هنر زیبا را تماشا کنید و چند سوغات بخرید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن